طرح پیشنهادی بریتانیا برای توقف جنگ میان اسرائیل و حماس
طرح پیشنهادی بریتانیا برای توقف جنگ میان اسرائیل و حماس
این طرح بریتانیا شامل خروج رهبران ارشد جنبش حماس از جمله یحیی السنوار از نوار غزه می‌شود
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا در ادامه تلاش‌ها و رایزنی‌های خود برای پایان دادن به بحران در خاورمیانه، طرحی را برای توقف جنگی که میان اسرائیل و حماس در نوار غزه جاری دارد، پیشنهاد داد.

روزنامه «فایننشال تایمز» شنبه هفتم بهمن در گزارشی گفت که طرح پیشنهادی بریتانیا برای متوقف کردن جنگ میان اسرائیل و حماس شامل 5 ماده‌ می‌شود.

این نشریه محورهای طرح پیشنهادی بریتانیا را متمرکز بر ایجاد چشم‌انداز سیاسی واضح برای برپایی کشور فلسطینی و تشکیل دولت فلسطینی برای حکمرانی بر کرانه باختری و نوار غزه عنوان کرد.

به نوشته این روزنامه این طرح همچنین شامل خروج رهبران ارشد جنبش حماس از جمله یحیی السنوار از نوار غزه می‌شود.

به گفته روزنامه «فایننشال تایمز» دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا این طرح پیشنهادی را در رایزنی با رهبران فلسطینی و اسرائیلی ارائه و مورد بررسی قرار داده است.

سعودی از حکم دادگاه لاهه علیه اسرائیل به‌دلیل ادامه جنگ آن در نوار غزه استقبال کرد

پادشاهی عربی سعودی سعودی بر «مخالفت قاطعانه خود با اقدامات اشغالگران اسرائیلی و تخلف‌های آنان از توافق سازمان ملل درباره نسل‌کشی» تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه سعودی شامگاه جمعه 6 بهمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ریاض از حکم دیوان دادگستری بین‌المللی که بنا به درخواست آفریقای جنوبی برای اعمال تدابیر اضطراری علیه اسرائیل به‌دلیل [ادامه] جنگ آن در نوار غزه صادر شده است، استقبال می‌کند».

در بیانیه این وزارتخانه آمده است که پادشاهی عربی سعودی بر «مخالفت قاطعانه خود با اقدامات اشغالگران اسرائیلی و تخلف‌های آنان در نقض توافق سازمان ملل درباره نسل‌کشی» تاکید می‌کند.

دیوان دادگستری بین‌المللی جمعه با صدور حکمی اولیه از اسرائیل خواست تا مانع از ارتکاب هر گونه اقدامی در نوار غزه شود که ممکن است «نسل‌کشی» تلقی خواهد شد.

همزمان با نگرانی‌های فزاینده درباره سرنوشت غیرنظامیان محاصره شده در میانه درگیری‌های اسرائیل و حماس در غزه، این دادگاه همچنین از اسرائیل خواست اجازه دهد کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه ارسال شود.

اما این دادگاه بین‌المللی که مقر آن در شهر لاهه هلند است، در حکم اولیه خود، دستوری مبنی بر لزوم توقف جنگ در نوار غزه، جایی که ارتش اسرائیل حملات گسترده و ویرانگری را در پاسخ به حمله بی‌سابقه و غافلگیرکننده هفتم اکتبر حماس آغاز کرده و ادامه می‌دهد، صادر نکرده است.

به گفته این مرجع عالی قضایی بین‌المللی اسرائیل که با اعمال محاصره کامل و شدید بر همه گذرگاه‌های محل ورود کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی به نوار غزه کنترل دارد، باید «اقداماتی فوری» را برای فراهم ساختن «کمک‌های بشردوستانه‌ای که فلسطینی‌ها به آن نیاز فوری دارند»، اتخاذ کند.

بنت به العربیه: با حاکمیت فلسطینی‌ها بر غزه به شرط به‌رسمیت شناختن اسرائیل موافقیم

نخست‌وزیر پیشین اسرائیل: بسیاری از غیرنظامیان فلسطینی در جریان حمله هفتم اکتبر به حماس کمک کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نفتالی بنت، نخست وزیر پیشین اسرائیل در گفت‌وگو با «العربیه» با تاکید بر این که دولت اسرائیل قصد ندارد غزه را به حاکمیت خود درآورد، گفت: «نمی‌خواهیم بعد از پایان جنگ بر غزه حکومت کنیم و نابودی جنبش حماس در غزه و کرانه باختری، هدف اصلی است».

بنت افزود: «تمایلی به حاکمیت بر فلسطینی‌ها نداریم. خواهان آن هستیم که آنها خودشان را اداره کنند اما نه بر اساس منشوری که بر نابودی اسرائیل تصریح دارد بلکه خودمختاری که بر به‌رسمیت شناختن کشور اسرائیل مبتنی باشد».

او در پاسخ به سوالی درباره شمار بسیار بالای کشته‌های ناشی از بمباران غزه توسط اسرائیل، ضمن توصیف آن به‌عنوان «خسارات جانبی» در مسیر نابودی حماس، افزود که شمار کشته‌ها کمتر از جنگ جهانی دوم است.

بنت در فضای سکوت دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در قبال مسئولیت رویدادهای اخیر اعلام کرد که مسئولیت ناکامی‌هایی را که منجر به حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل شد، برعهده می‌گیرد.

طبق گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، بنت طی نامه‌ای اذعان کرد که مسئولیت وقوع این حمله پس از 12 ماه نخست‌وزیری خود را برعهده دارد.

بیش از 26 هزار کشته

از سویی وزارت بهداشت غزه، جمعه 6 بهمن، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در حملات اسرائیل به غزه از 7 اکتبر 2023 تاکنون، دست‌کم 26083 فلسطینی کشته و 64487 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

بر اساس آخرین آمار این وزارتخانه، در جریان بمباران‌های اسرائیل طی 24 ساعت گذشته، 183 فلسطینی کشته و 377 نفر زخمی شدند.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت: وضعیت غزه جهنمی است

نماینده اسرائیل در سازمان ملل در ژنو سازمان جهانی بهداشت را به «تبانی» با حماس متهم کرد

العربیه فارسی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت بهداشت غزه، جمعه 6 بهمن، در بیانیه‌ای از کشته‌شدن 183 فلسطینی و مصدومیت 377 نفر در بمباران‌های اسرائیل ظرف 24 ساعت گذشته خبر داد.

به گزارش تلویزیون الاقصی، اطراف اردوگاه خان‌یونس در جنوب نواز غزه امروز صحنه درگیری ستگین بود و صدای انفجارهای شدید در این منطقه شنیده شد.

طبق این گزارش، نیروهای ارتش اسرائیل مدرسه الامل، محل اسکان آوارگان در غرب استان خان یونس را در محاصره گرفته و ضمن استقرار در ساختمان‌های مسکونی اطرف محله الامل، هر شی متحرک را هدف تیراندازی قرار داده و به محاصره بیمارستان الامل وابسته به هلال احمر فلسطینی ادامه می‌دهند.

آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که قایق‌های توپدار اسرائیلی مناطقی را در غرب دیرالبلح در مرکز نوار غزه گلوله‌باران کردند.

مرکز اطلاع رسانی فلسطین نیز جمعه اعلام کرد که 13 جسد شب گذشته پس از بمباران خانه‌ها در مرکز نوار غزه به بیمارستان شهداء الاقصی منتقل شدند.

22 کشته در خان یونس

خبرگزاری فلسطینی شهاب شامگاه پنج‌شنبه گزارش داد که در بمباران خان یونس که در سراسر روز گذشته ادامه داشت، 22 نفر کشته شدند.

سخنرانی گبریسوس

از سویی تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر سازمان جهانی بهداشت، در یک سخنرانی در شورای اجرایی سازمان ملل متحد با «جهنمی» Hellish خواندن شرایط غزه، خواستار آتش‌بس و ایجاد «راه حل واقعی» برای منازعه اسرائیلی – فلسطین شد.

او در توصیف وضعیت حاکم بر غزه زیر بمباران‌های اسرائیل که تا کنون بیش از 26 هزار کشته برجای گذاشته، به‌شدت احساساتی شد.

گبریسوس در سنین جوانی شخصا دشواری‌های دوران جنگ را در بمباران مناطق مرزی بین اتیوپی و اریتره در فاصله سال‌های 1998 و 2000 و تلاش برای حفاظت از کودکانش در یک پناهگاه، لمس کرده است.

واکنش اسرائیل به سخنان گبریسوس

از سویی مراو الون شاحر، نماینده اسرائیل در سازمان ملل در ژنو، در اظهارات ارسالی به «رویترز»، گفت که اظهارات مدیر سازمان جهانی بهداشت، بیانگر «شکست کامل رهبری» این سازمان است.

شاحر افزود: «اظهارات مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، تبلور همه اشتباهات این سازمان از 7 اکتبر تاکنون است زیرا طی آن هیچ اشاره‌ای به گروگان‌ها، تجاوز و قتل اسرائیلی‌ها و استفاده نظامی حماس از بیمارستان‌ها و استفاده نفرت‌انگیز از آن‌ها به‌عنوان سپر انسانی نکرد».

او با متهم‌کردن سازمان جهانی بهداشت به «تبانی» با حماس، گفت که این سازمان، چشم خود را بر فعالیت‌های نظامی حماس در بیمارستان‌های غزه، بسته است.

گبریسوس در همان سخنرانی هشدار داد که افراد بیشتری در غزه از گرسنگی و بیماری به‌کام مرگ فروخواهند رفت.

مدیر سازمان جهانی بهداشت افزود: «با در نظرگرفتن تمامی این موارد گمان نمی‌کنم درک میزان «جهنمی‌بودن» اوضاع غزه، کار دشواری باشد»

خبرگزاری «رویترز» از پیشرفت طرح آتش‌بس یک ماهه در غزه خبر داد

منابع آگاه: حماس موضع خود را نرم‌تر کرده و با آتش‌بس طولانی مدت در ازای آزادی برخی اسرای اسرائیلی موافقت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع آگاه نوشت، مقامات ارشد حماس به میانجی‌های بین‌المللی اطلاع داده‌اند که آماده مذاکره درباره توافقی برای آزادی برخی از اسرای اسرائیلی‌ در نوار غزه در ازای «توقف طولانی نبرد» هستند.

حماس در هفته‌های گذشته به ویژه پس از ترور العاروری یکی از رهبران این گروه در جنوب لبنان اصرار داشت که درباره پرونده اسرای اسرائیلی در غزه مذاکره نخواهد کرد مگر اینکه این مذاکره به عنوان بخشی از یک توافق جامع و دائمی برای پایان دادن به جنگ در غزه ‌باشد.

موافقت اولیه

«رویترز» روز چهارشنبه گزارش داد، سه منبع برای این خبرگزاری فاش کردند که اسرائیل و حماس تا حد زیادی بر سر امکان مبادله اسرای اسرائیلی با زندانیان فلسطینی در طول یک آتش‌بس یک ماهه توافق کرده‌اند.

این منابع همچنین گفتند که این طرح به دلیل اختلافات بین دو طرف درباره چگونگی پایان دائمی جنگ در غزه به تعویق افتاده است.

تلاش‌های میانجی‌گری فشرده به رهبری قطر، واشینگتن و مصر طی چند هفته گذشته بر رویکردی تدریجی برای آزادی دسته‌های مختلف اسرای اسرائیل، از غیرنظامیان و پایان دادن به سربازان، در ازای توقف درگیری‌ها، آزادی زندانیان فلسطینی و ورود کمک‌های بیشتر به غزه متمرکز شده است.

یکی از این منابع آشنا با روند مذاکرات، توضیح داد که آخرین دور تلاش‌های دیپلماتیک در 28 دسامبر آغاز شد و اختلافات درباره مدت زمان آتش‌بس اولیه را به حدود 30 روز کاهش داد، پس از آن که حماس در ابتدا آتش‌بس چند ماهه را پیشنهاد کرد.

یک منبع دیگر به نقل از یک مقام فلسطینی آشنا با تلاش‌های میانجی‌گری، گفت: «در حالی که اسرائیل به دنبال مذاکره یک مرحله‎ای است، حماس به دنبال دستیابی به یک «توافق جامع» که در آن آتش‌بس دائمی قبل از آزادی اسرا برقرار شود.»

در همین حال دو منبع امنیتی مصری تاکید کردند که تلاش برای متقاعد کردن حماس برای پذیرش آتش‌بس یک ماهه و به دنبال آن آتش‌بس دائمی در جریان است.

ضمانت اجرایی برای مرحله دوم

منابع همان زمان بدون ارائه جزئیات بیشتری گفتند که جنبش حماس خواستار تضمین برای اجرای مرحله دوم توافق یعنی برقراری آتش بس دائمی در توافق اولیه است.

سامی ابوزهری، یکی از مقامات ارشد حماس برای مذاکره، دو روز پیش در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات جاری گفت، این جنبش همه گفت‌وگوها برای برقراری آتش‌بس استقبال می‌کند اما هنوز توافقی حاصل نشده است.

اخراج 6 تن از رهبران ارشد حماس از غزه

منبع دیگری به نقل از یکی از مقامات ارشد حماس فاش کرد، یکی از پیشنهادات اسرائیل اخراج 6 تن از رهبران ارشد حماس از غزه در ازای آتش‌بس دائمی بود اما حماس این پیشنهاد را به کلی رد کرده است.

این منبع گفت، فهرست افرادی که اسرائیل خواهان اخراج آنها از نوار غزه است، شامل طراحان حملات 7 اکتبر حماس از جمله «یحیی السنوار» و «محمد الضیف» است که تل‌آویو پیشتر آنها را به ترور تهدید کرده بود.

واشینگتن، دوحه و قاهره تلاش‌های خود را برای ایجاد توافقی برای پایان دادن به بحران جنگ در غزه که تهدیدی جدی برای گسترش درگیری و تبدیل آن به یک جنگ منطقه‌ای فراگیرتر است را افزایش دادند.

در همین حال مقامات آمریکایی تأکید کردند که حماس به دلیل عدم اعتماد به طرف اسرائیلی و تعهد آن به هرگونه توافق منعقد شده، خواستار ضمانت‌های اجرایی شدند.

بریتانیا: چاره‌ای جز اقدام نظامی علیه حوثی‌ها نداشتیم

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیه