عوام بریتانیا لایحه جنجالی اخراج مهاجران به رواندا را تصویب کرد
عوام بریتانیا لایحه جنجالی اخراج مهاجران به رواندا را تصویب کرد
سوناک به منظور متحد کردن محافظه‌کاران برای پیروزی در انتخابات پیش رو که اواخر امسال برگزار می‌شود، روی طرح اخراج مهاجران تاکید می‌کند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجلس عوام بریتانیا با 320 رای موافق در برابر 276 رای مخالف، و با اکثریت 44 رای لایحه جنجالی «امنیت رواندا»ی ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، که اجازه اخراج مهاجران غیرقانونی از بریتانیا به رواندا را می‌دهد، را تصویب کرد.

به گزارش «یورونیوز»، لندن و کیگالی تقریباً دو سال پیش به توافقی رسیدند که بر اساس آن مهاجران غیرقانونی که از مسیر کانال مانش وارد بریتانیا می‌شوند، بلافاصله به این کشور آفریقای شرقی اخراج خواهند شد تا همیشه آنجا بمانند.

بر اساس این توافق، بریتانیا حدود 280 میلیون یورو به رواندا پرداخت کرد، اما این طرح با چالش‌های قانونی مواجه شده است، به طوری که اولین پرواز اخراج در ژوئن سال گذشته با دستور دادگاه اروپایی حقوق بشر در آخرین لحظه متوقف شد. دادگاه عالی بریتانیا نیز در ماه نوامبر رواندا را کشوری «ناامن» اعلام کرد.

به گفته یورونیوز، سوناک به منظور متحد کردن محافظه‌کاران که در نظرسنجی‌ها از حزب مخالف کارگر بسیار عقب‌تر هستند، سیاست جنجالی مهاجرتی را محور کار خود قرار داده است تا بتواند پیروزی خود در انتخابات عمومی پیش رو که اواخر امسال برگزار می‌شود را تضمین کند.

میانه‌روهای حزب وی نگران بودند که مبادا این سیاست بیش از حد افراطی باشد، و نگرانی‌ آنها را آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اوایل این هفته با اعلام اینکه که طرح اخراج به رواندا با قوانین بین‌المللی پناهندگان سازگار نیست تاکید کرد.

در مقابل، بسیاری از محافظه‌کاران تندرو تصور می‌کنند که این لایحه به اندازه کافی برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به بریتانیا قوی نیست. تلاش تندروها برای قوی‌تر کردن این لایحه از طریق بستن راه‌های استیناف برای پناهجویان روز سه‌شنبه با شکست مواجه شده بود.

لایحه مذکور اکنون باید به مجلس اعیان برود، و نمایندگان آن مجلس تهدید کرده‌اند که طرح سوناک را به شدت اصلاح می‌کنند تا با قوانین بین‌المللی مطابقت داشته باشد.

وزیر دفاع بریتانیا: ایران از دریای سرخ تا مدیترانه بحران‌‌آفرینی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا در اظهاراتی گفت ایران برای هدف قرار دادن کشتی‌ها توسط شبه‌نظامیان حوثی در یمن و ایجاد بحران از دریای سرخ تا مدیترانه به تروریسم جهانی کمک تسلیحاتی می‌کند.

شاپس، دوشنبه 25 دی، در رسانه اجتماعی «ایکس»، ادامه داد: «تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای یک تهدید است.»

او تاکید کرد، کشورش حمایت‌های نامحدودی از کی‌یف برای مقابله با روسیه داشته و افزود، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به موشک‌های کره شمالی و پهپادهای ایران وابسته است.

او با اشاره به اینکه حملات هفته گذشته بریتانیا علیه‌ حوثی‌ها اقدامی مهم در چارچوب دفاع از خود بود گفت که «برای دفاع از خود مقابل خطرات حوثی‌ها تصمیم سریعی گرفتیم.»

شاپس در ادامه گفت که لندن برای حفاظت از کشتیرانی در دریای سرخ نیرو و کشتی‌های خود را به این منطقه ارسال کرده است.

وزیر دفاع بریتانیا تاکید کرد که «گسترش شبه‌نظامیان و بازیگران خارج از چارچوب دولت‌ها صلح جهانی را تهدید می‌کند» و افزود «جهان به سوی مرحله خطرناک‌تری می‌رود و تجارت بین‌المللی توسط تروریسم هدف گرفته شده است.»

ارسال 20 هزار سرباز، کشتی و هواپیما

شاپس در بخشی از سخنان خود گفت که طی بزرگترین ماموریت در تاریخ بریتانیا، 20 هزار سرباز، کشتی و هواپیما را به اروپای شرقی ارسال خواهیم کرد.

او در ادامه با اشاره به اینکه لندن سالانه بیش از 50 میلیارد پوند برای دفاع هزینه می‌کند از «ناتو» و متحدان بریتانیا خواست که هزینه‌های دفاعی خود را افزایش دهند.

نخست‌وزیر بریتانیا: نیروهای ما همچنان هوشیار برای مقابله با حوثی‌ها آماده‌اند

سوناک: حملات حوثی‌ها احتمالا به تشدید وخامت اوضاع انسانی در یمن منجر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا تایید کرد که حملات کشورش به اهداف حوثی‌ها موفقیت‌آمیز بوده و به اهداف خود دست یافته است.

سوناک، دوشنبه 25 دی، در سخنرانی خود در پارلمان بریتانیا گفت: «به دنبال تهدید امنیت دریایی در منطقه توسط حوثی‌ها، چندین سکوی این شبه‌نظامیان را هدف قرار دادیم.»
نخست‌وزیر بریتانیا همچنین فاش کرد:«در جریان این حملات 13 سکوی موشک‌انداز حوثی را منهدم کردیم.»

«تهدید ناوبری بین‌المللی»

ریشی سوناک، در ادامه تأکید کرد که «عدم اقدام علیه حوثی‌ها امنیت بین‌المللی را تضعیف می‌کند و ناوبری را در سطح جهان تهدید می‌کند» او افزود: «نیروهای ما هوشیار و برای مقابله مجدد با حوثی‌ها آماده‌اند».

سوناک ضمن اشاره به این‌که «حوثی‌ها با وجود حملات همچنان کشتی‌ها را هدف قرار می‌دهند»، افزود: «حملات حوثی‌ها احتمالا به تشدید وخامت اوضاع انسانی در یمن منجر شود.»

انتظار و ارزیابی

این اظهارات سوناک پس از آن بیان می‌شود که گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، دوشنبه تصریح کرد که کشورش قبل از انجام حملات جدید، در انتظار و ارزیابی تأثیر حملات مشترکی است که قبلاً با آمریکا به سایت‌های حوثی‌ها انجام داده بود.

وزیر دفاع بریتانیا، در یک مصاحبه تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره احتمال حملات بیشتر کشورش علیه حوثی‌ها گفت: «منتظر خواهیم ماند تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.»

شاپس همچنین اشاره کرد که بریتانیا نمی‌خواهد در عملیات دریای سرخ دخالت کند، اما در عین حال به دنبال حفاظت از کشتیرانی است و تاکید کرد که آزادی دریانوردی یک حق بین‌المللی است.

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا روز یکشنبه تاکید کرد که بریتانیا آماده است در صورت ادامه حملات حوثی‌ها به کشتی‌های نظامی و تجاری، دوباره علیه حوثی‌ها اقدام کند. کامرون در ادامه ایران را به ایفای نقش بسیار بدخواهانه در این حملات متهم کرد.

حملات آمریکا و بریتانیا

نیروهای آمریکا و بریتانیا بامداد جمعه (12 ژانویه) با استفاده از ناوهای جنگی، زیردریایی‌ها و جت‌های جنگنده ده‌ها حمله مشترک به چندین پایگاه نظامی حوثی‌ها در صنعا، پایتخت یمن، و استان‌های حدیده، تعز، حجه، ذمار و صعده انجام دادند.

این در حالی است که ایالات متحده در سحرگاه روز شنبه (13 ژانویه) نیز بار دیگر پایگاه هوایی حوثی‌ها در صنعا را که از سال 2014 تحت کنترل این گروه بوده، هدف قرار داد.

بیش از 27 حمله

حوثی‌ها در یمن از 19 نوامبر سال گذشته (2023)، بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل و فلسطینی‌ها در غزه به‌دنبال حمله هفتم اکتبر حماس، بیش از 27 حمله موشکی و پهپادی را علیه کشتی‌های تجاری در حال تردد در دریای سرخ و به بهانه رفتن به مقصد اسرائیل انجام داده‌اند.

شبه‌نظامیان حوثی همچنین متعهد شدند تا زمانی که اسرائیل حملات خشونت‌آمیز خود به غزه را متوقف نکند به این حملات ادامه دهند و هشدار دادند که در صورت هدف قرار گرفتن مواضع خود به کشتی‌های جنگی آمریکایی حمله خواهند کرد.

ایالات متحده در 18 دسامبر، ایجاد یک ائتلاف نظامی چندملیتی دریایی تحت عنوان «پاسداری از رفاه» با هدف مقابله با حملاتی که امنیت ناوبری دریایی بین‌المللی را هدف می‌گیرند، اعلام کرد.

بریتانیا: چاره‌ای جز اقدام نظامی علیه حوثی‌ها نداشتیم

دیوید کامرون: عدم اقدام نظامی علیه حوثی‌ها به «حملات بیشتر» در دریای سرخ منجر می‌شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، روز یکشنبه ضمن هشدار داد درباره حملات مجدد علیه حوثی‌ها در صورت ادامه حملات این شبه‌نظامیان به کشتی‌های نظامی و تجاری در دریای سرخ، تاکید کرد ایران نقش «بسیار شرورانه‌ای» در این حملات داشت.

کامرون در مقاله‌ای در «ساندی تلگراف» نوشت: «ما پیامی صریح فرستادیم که اقدامات حوثی‌ها غیرقابل قبول است و مصمم هستیم به آنها پایان دهیم.. ما همیشه از آزادی دریانوردی دفاع خواهیم کرد. مهمتر از همه، آماده خواهیم بود که به گفته‌های خود عمل کنیم.»

وزیر خارجه بریتانیا تاکید کرد که «باز نگه داشتن خطوط دریایی یک منافع ملی حیاتی است اگر چه این امر موجب افزایش قیمت‌ها در بریتانیا و در جهان شده است.»

به گفته او، عدم اقدام نظامی علیه حوثی‌ها به «حملات بیشتر» در دریای سرخ منجر می‌شد.

کامرون همچنین در مصاحبه با شبکه «سکای نیوز» روز یکشنبه اشاره کرد که دولت بریتانیا مایل است به اقدامات نظامی بیشتری بپیوندد.

وزیر امور خارجه بریتانیا همچنین از واکنش اولیه به حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ دفاع کرد و گفت که از نوامبر 26 حملات متعددی انجام شد از جمله به کشتی HMS Diamond که با بیش از 20 پهپاد و موشک توسط حوثی‌ها مورد حمله قرار گرفت.

کامرون هرگونه ارتباط بین حملات دریای سرخ با جنگ غزه را رد کرد و گفت که این اقدام «کاملاً مجزا» است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیه