فرمانده واگنر به خائن او را به «مجازات سخت» تهدید کرد
فرمانده واگنر به خائن او را به «مجازات سخت» تهدید کرد
یک منبع امنیتی روسیه به رویترز گفت جنگجویان واگنر کنترل تمام تاسیسات نظامی شهر «ورونژ» در 500 کیلومتری جنوب مسکو را به دست گرفته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در واکنش به نافرمانی نظامی یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر تهدید کرد که پاسخ به این شورش، قاطع و سخت خواهد بود.

پوتین در سخنرانی تلویزیونی که شنبه سوم تیر از شبکه‌های رسمی روسیه پخش شد، اقدامات واگنر را «خنجری از پشت» توصیف کرد و افزود: «عناصر واگنر ناخواسته به شورش مسلحانه کشیده شدند».

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، در بامداد شنبه ۳ تیرماه نشان می‌دهد که پس از اعلام «شورش» یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه واگنر علیه ارتش روسیه، شماری از خودروهای نظامی در خیابان‌های مسکو، پایتخت روسیه تردد می‌کنند.

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که هر کس علیه ارتش اسلحه به دست بگیرد، خائن است.

وی گفت: «پاسخ ما به تهدید خائنان سخت و قاطع خواهد بود.»گفت: «پاسخ ما به تهدید خائنان سخت و قاطع خواهد بود.»

او رهبران شورشی را خائن به روسیه دانست و گفت، «آنها را به شدت مجازات خواهیم کرد.»

پوتین تصریح کرد که ارتش از نهاد دولت و شهروندان برابر همه تهدیدها، از جمله «خائنان در داخل کشور» دفاع خواهد کرد.

وی از نیروهای واگنر خواست «جسارت بی‌جا» به خرج ندهند و همزمان از کسانی که در شورش مسلحانه دست داشتند خواست که مرتکب «اشتباه مرگبار» نشوند.

او گفت: «کسانی که قیام را سازماندهی می‌کنند، در تلاش هستند کشور را به سمت تسلیم‌شدن و جنگ داخلی سوق دهند.»

وی با تاکید بر اینکه کشور به «وحدت» همه نیروها نیاز دارد، گفت: «هر گونه ناآرامی داخلی تهدیدی مهلک برای دولت است و به منزله ضربه‌ای به مردم روسیه به‌شمار می‌رود».

پوتین تاکید کرد: «آنچه امروز با آن روبرو هستیم خیانت به وطن است. نیروهای واگنر از طریق شورش مسلحانه به ماجراجویی مجرمانه‌ای اقدام کردند.»

وضعیت دشوار

درباره وضعیت استان روستوف در مرز با اوکراین، رئیس جمهوری روسیه اذعان کرد، «وضعیت دشواری در آن جا حاکم است و این نشان می‌دهد که اقدامات سختی برای تثبیت وضعیت اتخاذ خواهد شد.»

پوتین به مردم روسیه قول داد که «به عنوان رئیس جمهوری و یک شهروند روس، تمام تلاشم را برای دفاع از کشور و توقف این شورش مسلحانه انجام خواهم داد.»

این اظهارات در حالی منتشر شد که یک منبع امنیتی روسیه به رویترز گفت، جنگجویان واگنر کنترل تمام تاسیسات نظامی شهر «ورونژ» در ۵۰۰ کیلومتری جنوب مسکو را به دست گرفته‌اند.

پریگوژین هم پیشتر اعلام کرد همه مراکز نظامی شهر روستوف از جمله فرودگاه و مقر پلیس به تصرف نیروهای واگنر درآمده است. او تهدید کرد اگر سرگئی شویگو، وزیر دفاع و والیری گیراسیموف، رئیس ستاد مشترک ارتش با او یدار نکنند، نیروهایش را به سوی مسکو حرکت خواهد داد.

  • نویسنده : قیام خراسانی
  • منبع خبر : العربیة