مقام ارشد حماس برای آتش‌بس با اسرائیل به مصر می‌رود
مقام ارشد حماس برای آتش‌بس با اسرائیل به مصر می‌رود
خبرگزاری فرانسه به نقل منابع خود گزارش داد که رئیس دفتر سیاسی حماس روز چهارشنبه برای گفت‌وگو درباره آتش‌بس با اسرائیل به مصر سفر می‌کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل منابع خود گزارش داد که رئیس دفتر سیاسی حماس روز چهارشنبه برای گفت‌وگو درباره آتش‌بس با اسرائیل به مصر سفر می‌کند.

اسماعیل هنیه قرار است درباره توقف جنگ و تبادل زندانیان با عباس کامل، رئیس استخبارات مصر صحبت کند.

در همین حال، اسحاق هرتسوگ، رئیس جمهور اسرائیل در جمع سفیران کشورهای خارجی اعلام کرده که کشورش آمادگی پذیرش یک وقفه بشردوستانه را در نبردها دارد.

همزمان با این ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه اعلام کرد که پایگاه‌های حماس در منطقه جبالیا را نابود کرده است. به نقل از جروزالم پست، ارتش اسرائیل گفته که در عملیات‌های نظامی خود هزاران نفر از نیروهای حماس را کشته و ۵۰۰ تن از آنان را نیز دستگیر کرده است.

بر پایه اطلاعات ارتش اسرائیل، سه هزار غیرنظامی دیگر نیز به دلیل ارتباط با حماس دستگیر شده‌اند. ارتش اسراییل مدعی است که بیش از هفتاد نفر از دستگیرشدگان مستقیماً در کشتار پانزدهم میزان در جنوب اسرائیل شرکت داشتند.

در همین حال، یوآف گالانت وزیر دفاع اسرائیل گفته که برخی از مناطق غزه ممکن است با سرعت‌ بیشتری مورد حملات ضربتی اسرائیل قرار بگیرند در حالی که در برخی مناطق از شدت درگیری‌ها کاسته خواهد شد.

روز گذشته، امریکا از اسرائیل خواست که به جای حملات گسترده در غزه بر عملیات‌های اطلاعاتی متمرکز برای از بین بردن حماس و رهبران آن متمرکز شود. واشنگتن نگران از دست رفتن اعتبار عملیات نظامی اسرائیل در غزه به علت تلفات گسترده ملکی است.

مقامات غزه می گویند که بمباران‌های بی‌وقفه اسرائیل طی ده هفته گذشته نزدیک به ۲۰ هزار نفر کشته برجای گذاشته و بیش از ۵۰ هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

امروز ارتش اسرائیل گفت که در عملیات‌های نظامی خود ۵۷ خانه از ۷۰ خانه نیروهای حماس را ویران کرده است. یکی از ماموریت‌های بعدی ارتش اسرائیل، کنترول مناطق دراج و التفاح است که گفته می‌شود آخرین و کوچک‌ترین مناطق باقی‌مانده از شمال غزه هستند که ارتش اسرائیل هنوز درگیر آن‌ها نشده است.

اعلام «آمادگی» اسرائیل برای آتش‌بسی جدید و مخالفت حماس با مذاکرات در سایه جنگ

منابع «رویترز»: مذاکرات قطر و اسرائیل درباره گروگان‌ها مثبت است اما توافق قریب‌الوقوعی حاصل نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که رئیس جمهوری اسرائیل اعلام کرده که این کشور آماده برقراری آتش‌بس بشردوستانه دیگر و افزایش کمک‌های بشردوستانه به غزه برای آزادی گروگان‌ها است. از دیگر سو اما یکی از رهبران ارشد حماس تاکید کرد که این گروه در سایه ادامه جنگ، درباره گروگان‌ها مذاکره نخواهد کرد.

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، سه‌شنبه ۲۸ آذر، اعلام کرد که اسرائیل برای برقراری آتش‌بس دیگری با میانجی‌گری دیگر کشورها در نوار غزه به‌منظور آزادی گروگان‌های در اسارت حماس و رساندن کمک‌های بشردوستانه بیشتری به ساکنان این باریکه تحت محاصره آمادگی دارد.

بنا به اعلام دفتر ریاست جمهوری اسرائیل، هرتزوگ که سمت او عمدتاً تشریفاتی است، در جمع تعدادی از سفیران گفت:«اسرائیل با هدف فراهم ساختن امکان آزادی گروگان‌ها، برای آتش‌بس بشردوستانه دیگر و اجازه دادن به ارسال کمک‌های بشردوستانه بیشتر به نوار غزه آمادگی دارد.»

او در این رابطه افزود که «مسئولیت کاملاً بر عهده یحیی السنوار، فرمانده حماس و سایر فرماندهان حماس است.»

این اظهارات هرتزوگ در حالی بیان می‌شود که یکی از رهبران ارشد حماس، سه‌شنبه ۲۸ آذر، در بیانیه‌ای گفت که این جنبش با انجام مذاکرات درباره تبادل اسرا در سایه ادامه جنگ اسرائیل مخالفت است، اما برای پایان دادن به جنگ آمادگی دارد.

باسم نعیم، یکی از رهبران حماس، گفت: «پیش از پایان تهاجم نظامی اسرائیل، هیچ مذاکره‌ای درباره گروگان‌ها انجام نخواهد شد و ما پذیرای هر ابتکاری هستیم که رنج مردم ما را کاهش دهد.»

این در حالی است که یک منبع به خبرگزاری «رویترز» گفته که نشست روز دوشنبه ۲۷ آذر میان نخست‌وزیر قطر و مدیران سازمان اطلاعات اسرائیل «موساد» و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» در ورشو برای بررسی آزادی تبادل اسرای نزد حماس مثبت بوده اما دست‌یابی به توافق در آینده‌ای نزدیک پیش‌بینی نمی‌شود.

طرف‌های قطری و اسرائیلی و آمریکایی دو شنبه در پایتخت لهستان به‌منظور بررسی امکان دست‌یابی به توافق احتمالی جدیدی برای آزادی اسرای اسرائیلی نزد حماس در غزه در مقابل آزادی احتمالی زندانیان فلسطینی در زندان‌های اسرائیل و برقراری آتش‌بس انسان‌دوستانه در باریکه غزه دیدار کرده بودند.

این منبع آگاه از تلاش‌های دیپلماتیک، به خبرگزاری «رویترز» گفت که گفت‌وگوها میان این طرف‌ها مثبت بوده و با وجود تبادل نظر و بررسی پیشنهادهای مختلف از سوی مذاکره‌کنندگان در تلاش برای احراز پیشرفت در این زمینه، اما دست‌یابی به توافق در آینده‌ای نزدیک، بعید به‌نظر می‌رسد.

وزارت بهداشت غزه: اسرائیل بیمارستان العوده را به پادگان تبدیل کرده است

سخنگوی وزارت بهداشت غزه: در میان بازداشت شدگان در بیمارستان، ۸۰ کادر پزشکی، ۴۰ بیمار و ۱۲۰ آواره هستند که بدون آب، غذا و دارو در بازداشت بسر می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت غزه، سه‌شنبه ۲۸ آذر، اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی، ۲۴۰ نفر شامل پرسنل پزشکی، بیماران و افراد آواره را در داخل بیمارستان العوده در شمال نوار غزه بازداشت کردند.

به گفته القدره، نیروهای اسرائیلی این بیمارستان را به پادگان نظامی تبدیل کرده و شش پرسنل پزشکی شامل مدیر بیمارستان را علاوه بر یک بیمار و یک همراه، دستگیر کردند.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد که در میان بازداشت شدگان در بیمارستان، ۸۰ کادر پزشکی، ۴۰ بیمار و ۱۲۰ آواره هستند که بدون آب، غذا و دارو در بازداشت بسر برده و نیروهای اسرائیلی از تردد میان بخش‌ها جلوگیری می‌کنند.

بمباران شرق رفح

رسانه‌های فلسطینی پیشتر از افزایش شمار کشته‌ها به دست‌کم ۲۹ نفر در جریان بمباران چندین خانه در شرق رفح در جنوب نوار غزه خبر داد. در تلگرام «تلویزیون فلسطین» آمده است که چند روزنامه‌نگار در میان کشته‌ها هستند

در گزارش امروز این تلویزیون آمده است که ده‌ها نفر در بمباران یک مجتمع مسکونی در اردوگاه جبالیا توسط اسرائیل، کشته شدند.

همزمان القدره نیز تاکید کرد که در بمباران مرکز پزشکی در نزدیکی جبالیا، دو روزنامه‌نگار زخمی شدند. به‌گفته او، حمله هوایی به جبالیا به کشته‌شدن دست‌کم ۱۰ نفر و زخمی‌شدن ۴۰ نفر انجامید.

۲ سرباز کشته‌شده

این در حالی است که ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای از کشته‌شدن دو سرباز در شمال غزه خبر داد.

روزنامه «تایمز اسرائیل» روز گذشته نوشت که ارتش، کشته‌شدن ۷ سرباز خود در نبردهای جاری در نوار غزه را اعلام کرد که به این ترتیب شمار کشته‌های ارتش اسرائیل از آغاز عملیات زمینی در نوار غزه به ۱۲۹ نفر رسید.

از سویی یک مقام سازمان جهانی بهداشت گفت: «بیمارستانی در شمال نوار غزه که هدف حمله نیروهای اسرائیلی قرار گرفت، کار خود را متوقف کرد و بیماران آن از جمله کودکان تخلیه شدند و این وضعیت، خدمات بهداشتی فروپاشیده در نوار غزه را در معرض مخاطرات بیشتری قرار می‌دهد.

تخریب اطراف بیمارستان

به گفته مقامات ذی‌ربط غزه، نیروهای اسرائیلی هفته گذشته با استفاده از بولدوزر برای تخریب اطراف بیمارستان کمال عدوان، آوارگان را مجبور به ترک آن کردند.
این در حالی است که اسرائیل تاکید دارد این بیمارستان، مورد استفاده عوامل حماس است.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که برای کسب اطلاعات در مورد این بیمارستان به شدت در تلاش است.

آوارگان باقی‌مانده در شمال غزه

به گزارش این سازمان، در حالی که بسیاری از اهالی غزه به سمت جنوب این شهر آواره شده‌اند، گزارش‌ها حاکی از آن است که تا چند صد هزار نفر در شمال باقی مانده و نزدیک به ۴۰۰۰ آواره به مجتمع پزشکی ناصر در جنوب شهر خان‌یونس پناه برده‌اند که با ادامه حملات اسرائیل، در معرض خطر هستند.

از سوی دیگر جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، هفته گذشته با انتقاد از «بمباران بی‌رویه» اسرائیل در نوار غزه، تاکید کرد که اسرائیلی‌ها باید «دقت بیشتری» را صرف اجتناب از خسارات جانی به غیرنظامیان کنند.

بریتانیا و آلمان خواستار «آتش‌بس دائمی» در غزه شدند

سازمان ملل متحد شامگاه سه‌شنبه گذشته با اکثریت قاطع به قطعنامه‌ای رای داد که خواستار آتش‌بس در غزه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا و آنالنا بربوک، همتای آلمانی او بر «نیاز فوری» برای دستیابی به «آتش بس دائمی» در غزه تاکید کردند.

این دو وزیر در مقاله مشترکی روز شنبه در روزنامه «ساندی تایمز» نوشتند که «تعداد بسیار زیادی از غیرنظامیان در این جنگ کشته شدند» و از اسرائیل خواستند که عملیات نظامی خود علیه حماس را به سرعت و همچنین «برای همیشه» پایان دهد.

در ادامه این مقاله آمده است: «ما باید هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا راه را برای یک آتش‌بس دائمی که منجر به صلح پایدار شود هموار کنیم.»

کامرون و بربوک همچنین در مقاله خود خاطرنشان کردند که آنها «باور ندارند که درخواست یک آتش‌بس کلی و فوری، به امید اینکه به نحوی دائمی شود، راهی رو به جلو باشد»، زیرا به باور آنها «چرایی اقدام اسرائیل برای دفاع از خود را زیر سوال می‌برد».

این دو وزیر افزودند: «حماس وحشیانه به اسرائیل حمله کرده و به پرتاب موشک برای کشتن شهروندان اسرائیلی هر روز ادامه می‌دهد. حماس باید سلاح‌های خود را زمین بگذارد.»

این در حالی است که الیور داودن، معاون نخست وزیر بریتانیا در مصاحبه‌ای روز یکشنبه با بی‌بی‌سی تصریح کرد دولت بریتانیا از اسرائیل خواسته تا «خویشتنداری» به خرج دهد.

دودن اظهار داشت: «اسرائیل با وضعیت بسیار دشواری مواجه است… اگر کسی به دشمنی که در زیر بیمارستان‌ها و در میان مردم غیرنظامی پنهان شده است حمله کند، باعث مرگ تعداد زیادی از غیرنظامیان می شود.»

او افزود: «آنچه ما به عنوان دولت بریتانیا می‌گوییم این است که اسرائیل باید خویشتن‌داری کند.»

گفتنی است مجمع عمومی سازمان ملل متحد شامگاه سه‌شنبه گذشته با اکثریت قاطع به قطعنامه‌ای رای داد که خواستار آتش‌بس در غزه شده بود، اما بریتانیا از رای‌گیری خودداری کرد.

از سوی دیگر، اسرائیل با فشار فزاینده‌ای از سوی متحدان خود در رابطه با جنگ در غزه مواجه است، زیرا ایالات متحده، حامی اصلی تل‌آویو، از آنچه به عنوان «بمباران بی رویه» توصیف کرد که منجر به خسارت‌های غیرنظامی می‌شود، انتقاد کرد.

اسرائیل اطلاعات تازه‌ای از فرمانده کل گردان‌های «القسام» فاش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بر اساس گزارش وب‌سایت اسرائیلی «والا»، «ابوخالد» با نام مستعار «محمد ضیف» برخلاف تصورات اسرائیل، در سلامتی کامل به سر می‌برد.

اسرائیل سال‌ها باور داشت که وضعیت جسمی محمد ضیف، فرمانده کل گردان‌های «القسام»، شاخه نظامی حماس رضايت‌بخش نیست و اين فرد با نام «محمد دیاب ابراهیم مصری» ۵۸ ساله در غزه، همیشه تحت مراقبت پرستاری است که با آمبولانس‌ها منتقل می شود، یا همیشه روی ویلچر نشسته و از مشکلات زیادی رنج می‌برد.

وب‌سایت خبری اسرائیلی «والا» سه‌شنبه ۲۸ آذر و شبکه «i24NEWS » اسرائیلی گزارش دادند، اسرائیل، اطلاعات حساس تازه‌ای از سلامت او در پی انتشار چند کلیپ ویدئویی به دست آورده و تایید کردند، «ابوخالد» ملقب به محمد ضیف از سلامتی کامل برخلاف آنچه تصور شده، برخوردار است.

در این گزارش آمده، «ضیف» در یکی از ویدئوها با پاهای خود در حال راه رفتن است و ویدئوی دیگری او را بر روی صندلی در حال نشان می‌‎دهد که نشسته است. همچنین گفته است که او با قدرت خود می‌تواند حرکت کند و نیازی به ویلچر ندارد. این گزارش اشاره کرده که سلامت او بهتر از تصورات قبلی اسرائیل است که هفت مرتبه مورد سوء قصد قرار گرفت، در چهار مورد زخمی شد و در یک سوء قصد نزدیک بود بمیرد و در بقیه جان سالم به در برده است.

اسرائیل ۹ سال پیش خانواده «محمد ضیف» را کشت و محل سکونت او را ویران کرد. آمریکا در سال ۲۰۰۵ اسم او را به لیست تروریست‌های جهانی افزود، نام مستعار «ضیف» را بخاطر عدم استقرار در یک مکان به او داده‌ند.

مردان برهنه بازداشت شده فلسطینی در غزه

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال ، العربیة