مقام اسرائیلی: به 9 هدف سپاه حمله کردیم
مقام اسرائیلی: به 9 هدف سپاه حمله کردیم
فرمانده کل ارتش ایران: به سوی چند شی پرنده در اصفهان تیراندازی کردیم

روزنامه «جروزالم‌ پست» با استناد به منابعی در تل‌آویو نوشت اسرائیل در حمله به اصفهان یک پایگاه نظامی را با موشک‌های دور برد هدف قرار داده است. رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران مدعی‌‌اند که نیروهای مسلح این کشور در حمله روز جمعه 31 فروردین سه پهپاد را منهدم کرده‌‌اند.

گزارش جروزالم‌ پست تاکید کرد، اسرائیل به یکی از پایگاه‌های نظامی در نزدیکی یک مرکز هسته‌ای در اصفهان حمله کرد و پیامی «روشن» به تهران فرستاد که بر اساس آن تل‌آویو می‌تواند مراکز هسته‌ای ایران را هدف قرار دهد.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

این منبع به جروزالم‌ پست گفت: «به 9 هدف در یک پایگاه هوایی وابسته به سپاه پاسداران حمله کردیم. حمله ما به اصفهان نشان می‌دهد که مراکز هسته‌ای ایران در خطر قرار دارند.»

سپاه پاسداران، شنبه 25 فروردین، صدها پرتابه به اسرائیل شلیک کرد. مقامات اسرائیلی اعلام کردند به این حمله پاسخ «قاطع و روشن» خواهند داد.

جروزالم‌پست به نقل از منبع خود نوشت، پایگاه نظامی که جمعه هدف اسرائیل قرار گرفت، در عملیات شامگاه شنبه علیه اسرائیل شرکت داشت. او در این زمینه گفت:‌ «از پایگاهی که در اصفهان هدف قرار گرفت پهپادهایی شلیک شده بود که خاک اسرائیل را مورد حمله قرار داد.»

رسانه‌های داخلی در ایران گزارش دادند، در واکنش به شنیده‌شدن صدای انفجار در اصفهان، پدافند هوایی پایگاه هشتم شکاری اصفهان فعال شده است. این رسانه‌ها انفجار در داخل پایگاه شکاری را تکذیب کرده و مدعی‌اند هیچ انفجاری در این شهر صورت نگرفته است.

اصفهان میزبان چندین مرکز نظامی مهم از جمله مرکز تحقیقات هوافضای شاهد سپاه است. این مرکز محل تولید پهپادهای شاهد 136 است و پیشتر نیز مورد حمله قرار گرفته بود.

آیا کشتی ایرانی «بهشاد» در دریای سرخ هدف حمله تلافی‌جویانه اسرائیل خواهد شد؟

پیشتر آمریکا فعالیت کشتی ایرانی بهشاد در دریای سرخ را هدف حمله سایبری خود قرار داده بود

ایران در حالی خود را برای پاسخ قریب‌الوقوع اسرائیل علیه اهدافی در خاک خود و گروه‌های نیابتی آن در منطقه آماده می‌کند که فشارهای آمریکا و کشورهای اروپایی بر تل‌آویو افزایش یافته است تا اسرائیل به‌گونه‌ای به حملات موشکی و پهپادی اخیر ایران پاسخ دهد که به افزایش سطح تنش‌ها در منطقه منجر نشود.

در این مرحله ارزیابی اهداف مورد نظر اسرائیل دشوار است. روزها از حمله ایران که اسرائیل را آماج حملات موشکی بالستیک و پهپادی خود قرار داده بود می‌گذرد، اما نگاه‌ها کماکان به اسرائیل دوخته شده است که چه زمانی و چگونه به ایران پاسخ خواهد داد؟

حرکت بهشاد به سوی بندرعباس

در میانه تشدید تنش‌ها و جنگ روانی میان دو طرف متخاصم، یک کشتی تجسسی ایرانی که در دریای سرخ مستقر بود همزمان با بالاگرفتن تهدیدها این آبراه بین‌المللی را ترک و به سوی بندرعباس در جنوب ایران در حال حرکت است و داده‌های ردیابی حاکی از آن است که انتظار می‌رود این کشتی که «بهشاد» نام دارد شامگاه پنج‌شنبه به سواحل بندرعباس برسد.

خبرگزاری «بلومبرگ» گزارش داد که بر اساس داده‌های ردیابی جمع‌آوری‌شده درباره کشتی بهشاد، این شناور ایرانی که یک «کشتی اطلاعاتی و لجستیکی» در نظر گرفته می‌شود، در 4 آوریل موقعیت خود در نزدیکی سواحل یمن را با متوقف کردن رادار و موقعیت‌یاب خود ترک کرده است تا در 18 آوریل دوباره در نزدیکی تنگه هرمز ظاهر شد.

کشتی ایرانی «بهشاد» که بنا بر اعلام رسمی ایران وظیفه مبارزه با دزدی دریایی برای تعریف و اعلام شده است، در ابتدای سال جاری به دلیل فعالیت‌های مشکوک و مظنون شدن به پشتیبانی اطلاعاتی از حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری در منطقه، هدف حمله سایبری آمریکا قرار گرفت.

بهشاد جایگزین ساویز

این «کشتی اطلاعاتی و لجستیکی» چند روز پس از حمله منتسب به اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق که منجر به کشته شدن 7 تن از اعضای برجسته سپاه پاسداران ایران در پایتخت سوریه شد، از محل استقرار خود در دریای سرخ به سمت تنگه هرمز حرکت کرد.

کشتی ایرانی بهشاد به عنوان جایگزین پس از آن در خلیج عدن مستقر شده بود که یک کشتی دیگری به نام «ساویز» در سال 2021 در نزدیکی سواحل یمن و در مرحله دیگری از تشدید تنش آمریکا و اسرائیل با ایران با مین برخورد کرده و آسیب دید.

با وجود بالا گرفتن سطح تنش‌ها در منطقه، هنوز زمان بازگشت این کشتی تجسسی ایرانی به منطقه دریای سرخ و خلیج عدن معلوم نیست.
تهران روز چهارشنبه مجددا تاکید کرد که هرگونه پاسخ اسرائیل با واکنشی «خشن و سخت» مواجه خواهد شد.

در حالی که گزارش‌های «آکسیوس» و «ای‌بی‌سی نیوز» حاکی از به تعویق افتادن پاسخ اسرائیل «به دلایل عملیاتی» است، مقام‌های اسرائیلی اعلام کردند که گزینه‌های مختلفی را برای دادن پاسخ به حملات موشکی و پهپادی ایران بررسی می‌کنند.

به گزارش «ای‌بی‌سی نیوز»، مقامات اسرائیلی فاش کردند که تل‌آویو دست‌کم دو بار طی هفته جاری پاسخ تلافی‌جویانه خود علیه ایران را به تعویق انداخته است.

شایان ذکر است که ایران شامگاه شنبه 25 فروردین در پاسخ به حمله اسرائیل به کنسولگری تهران در دمشق در اوایل ماه جاری میلادی، از خاک خود حمله‌ای موشکی و پهپادی به خاک اسرائیل انجام داد.

یک مقام ارشد آمریکایی با اشاره به زمان‌بندی پاسخ تل‌آویو به تهران گفت، اسرائیل به احتمال زیاد پس از عید «پسح» به ایران پاسخ خواهد داد. عید پسح یهودیان دوشنبه 3 اردیبهشت آغاز و تا سه‌شنبه 11 اردیبهشت ادامه خواهد داشت. این مقام ارشد آمریکایی در عین حال در گفت‌وگو با ای‌بی‌سی‌ نیوز تاکید کرد که شرایط ممکن است دگرگون شده و اسرائیل پیش از عید پسح علیه ایران دست به حمله بزند.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرمانده کل ارتش ایران: به سوی چند شی پرنده در اصفهان تیراندازی کردیم

منابع امنیتی و دولتی در اسرائیل به روزنامه «جروزالم پست» گفتند، تل‌آویو عامل حمله به ایران در بامداد جمعه 31 فروردین است اما «به ‌دلایل راهبری» مسئولیت این حمله را برعهده نخواهد گرفت

 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
1 دقيقه(Reading time)

عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد، نیروهای مسلح این کشور بامداد جمعه 31 فروردین به سوی «چند شی پرنده» در اصفهان تیراندازی کردند.

به گزارش «نور نیوز»، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ایران، موسوی درباره پاسخ تهران به این حمله گفت، اسرائیل «پیش از این» واکنش ایران را دیده است.

گزارش‌ها حاکی از پرواز چند شی ناشناس در اطراف پایگاه شکاری اصفهان و فعال‌شدن پدافند هوایی جمهوری اسلامی در بامداد جمعه است.

اسرائیل تاکنون مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

منابع امنیتی و دولتی در اسرائیل به روزنامه «جروزالم پست» گفتند، تل‌آویو عامل حمله به ایران در بامداد جمعه 31 فروردین است اما «به ‌دلایل راهبری» مسئولیت این حمله را برعهده نخواهد گرفت.

شبکه 12 تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که وزارت خارجه اسرائیل از نمایندگان خود در خارج از کشور خواست در مورد آنچه در ایران رخ داده اظهار نظر نکنند.

از سویی یک مقام آمریکایی در گفت‌وگو با «آکسیوس» گفت: «اسرائیل به واشینگتن اطلاع داده بود که به حمله ایران پاسخ می‌دهد و ما از اتفاقی که در اصفهان افتاد شگفت‌زده نشدیم.»

این مقام آمریکایی همچنین نسبت به خطرات ناشی از حملات متقابل اسرائیل و ایران ابراز نگرانی کرد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة