مقرهای گروه‌های نیابتی ایران را در ارسال پیام به تهران هدف گرفتیم
مقرهای گروه‌های نیابتی ایران را در ارسال پیام به تهران هدف گرفتیم
سخنگوی پنتاگون: واشینگتن هم‌اکنون تلاش‌های خود را بر برآورده ساختن نیازهای تل‌آویو برای محافظت از مردم اسرائیل متمرکز می‌کند

سخنگوی پنتاگون: واشینگتن هم‌اکنون تلاش‌های خود را بر برآورده ساختن نیازهای تل‌آویو برای محافظت از مردم اسرائیل متمرکز می‌کند

 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژنرال پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده «پنتاگون» در گفت‌وگوی اختصاصی با «العربیه» هدف از افزایش استقرار نیروهای آمریکایی در خاورمیانه را «بازدارندگی» دانست.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا شامگاه دوشنبه هشتم آبان به «العربیه» گفت: «تعدادی از مقرهای گروه‌های نیابتی ایران در منطقه را با هدف ارسال پیام به تهران، هدف گرفتیم».

این مقام وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد که تلاش‌های ایالات متحده در شرایط کنونی بر جلوگیری از تشدید تنش‌ها و منع گسترش دامنه جنگ در منطقه متمرکز است.

سخنگوی پنتاگون در ادامه با بیان این‌که «حماس در ۷ اکتبر دست به حمله تروریستی علیه اسرائیل زده است»، تاکید کرد که واشینگتن هم‌اکنون تلاش‌های خود را بر برآورده ساختن نیازهای تل‌آویو برای محافظت از مردم اسرائیل متمرکز می‌کند.

پاتریک رایدر در ادامه اظهارات خود افزود: «خواهان قربانی شدن بیشتر غیرنظامیان در غزه یا اسرائیل نیستیم».

این مقام آمریکایی گفت که ایالات متحده به ارتش اسرائیل در عملیات آن علیه نوار غزه مشاوره نمی‌دهد.

شایان ذکر است که وزارت دفاع آمریکا در تازه‌ترین گزارش‌های خود اعلام کرد که پایگاه‌های محل استقرار نیروهای ایالات متحده و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» در عراق و سوریه طی ماه اکتبر جاری در ۲۳ مورد هدف حملات گروه‌های شبه‌نظامی قرار گرفته است.

حمله موشکی مجدد به پایگاه «عین الاسد» محل استقرار نیروهای آمریکایی در غرب عراق

پیش از آن ائتلاف بین‌المللی سکوهای پرتاب موشک متعلق به گروه‌های مسلح را در شمال سوریه هدف گرفته بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با جنگ اسرائیل و حماس و محاصره شدن نوار غزه، به‌رغم هشدارها و تهدیدهای آمریکا نسبت به هر گونه تشدید تنش‌ و گسترش دادن جنگ در منطقه، ادامه حملات گروه‌های نیابتی در منطقه به نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق و سوریه شدت یافته است.

در پوشش تازه‌ترین مورد از این‌گونه حملات، خبرنگار «العربیه» شامگاه دوشنبه هشتم آبان از حمله موشکی به پایگاه «عین الاسد» محل استقرار نیروهای آمریکایی در غرب عراق خبر داد.

از سویی و همزمان با رسیدن ستون‌های نظامی نیروهای کمکی ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا مستقر در عراق و سوریه در چارچوب ماموریت مبارزه با «داعش»، ۴ موشک از مبدا مناطق نفوذ نیروهای رژیم سوریه و گروه‌های شبه‌نظامی مسلح در پایگاه نظامی آمریکا در میدان گازی کونیکو سقوط کرد.

شنیده شدن صدای وقوع انفجار ناشی از اصابت این ۴ موشک به پایگاه نظامی آمریکا باعث شد که روند ورود ستون نظامی نیروهای کمکی ائتلاف به این پایگاه با وقفه انجام شود.

در همین راستا گروه‌های شبه‌نظامی عراقی در بیانیه‌ای اعلام کردند که با چندین موشک پایگاه نظامیان آمریکا در میدان گازی کونیکو در حومه شمالی دیرالزور در سوریه را هدف قرار دادند.

در بیانیه شبه‌نظامیان عراقی گفته شده که موشک‌های پرتاب شده توسط این گروه‌های نیابتی «مستقیما به اهداف خود اصابت کرده است».

آکسیوس: آمریکا خود را آماده گسترش جنگ در خاورمیانه می‌کند

آمریکا بر این باور است که کلید اصلی جلوگیری از گسترش جنگ به باقی خاورمیانه ارسال پیام‌های واضح به ایران و حزب‌الله است

 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات آمریکایی و اسرائیلی به «آکسیوس» گفته‌اند که ایالات متحده در حال آماده‌سازی خود برای رویارویی با احتمال گسترش جنگ اسرائیل با حماس به باقی خاورمیانه است.

یک مقام ارشد اسرائیلی به این خبرگزاری گفت که موضوع مذکور چند ساعت پس از آغاز عملیات زمینی ارتش اسرائیل در نوار غزه، در تماسی تلفنی میان لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، و یوآف گالانت، همتای اسرائیلی وی مورد بحث قرار گرفت.

به گفته آکسیوس، سازمان‌های امنیتی اسرائیل بر این باورند که «حزب‌الله» لبنان، شدت حملات خود علیه اسرائیل در مرز شمالی را افزایش خواهد داد.

طی روزهای اخیر، نیروهای نیابتی ایران در سراسر خاورمیانه به پایگاه‌های نظامی ایالات متحده حمله کرده‌اند، و آمریکا نیز در واکنش، پایگاه‌های برخی از نیروهای نیابتی ایران را بمباران کرده است.

مقامات آمریكایی و اسرائیلی به آکسیوس گفته‌اند که با توجه به احتمال گسترش جنگ به باقی خاورمیانه، برنامه‌ها و زمان‌بندی برای عملیات زمینی در نوار غزه طی روزهای اخیر تغییرات بسیاری یافته است.

از یک طرف بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نسبت به برخی از استراتژی‌ها اظهار تردید کرده بود. از سوی دیگر، مقامات آمریکایی که نگران افزایش تعداد کشته‌شدگان در میان فلسطینی‌ها هستند، از اسرائیل خواستند تا عملیات خود را به صورت «تدریجی و حساب‌شده» انجام دهد.

علاوه بر این، یکی از دلایل اصلی عقب افتادن عملیات زمینی اسرائیل در نوار غزه این بود که ایالات متحده قصد داشت سیستم‌های دفاع موشکی پیشرفته در خاورمیانه مستقر کند تا جلوی حملات نیروهای نیابتی ایران به سربازان آمریکایی را بگیرد.

به گفته آکسیوس، مقامات دولت ایالات متحده بر این باورند که کلید اصلی جلوگیری از گسترش جنگ به باقی خاورمیانه ارسال پیام‌های واضح به ایران و حزب‌الله است تا خودشان را وارد درگیری نکنند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اخیرا در اقدامی نادر به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پیام مستقیم فرستاد و به وی هشدار داد تا از هدف قرار دادن سربازان آمریکایی در خاورمیانه خودداری کند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیه