نتانیاهو: جنگی طولانی و دشوار پیش رو داریم و ادامه درگیری ها
نتانیاهو: جنگی طولانی و دشوار پیش رو داریم و ادامه درگیری ها
نخست‌وزیر اسرائیل: حماس می‌خواهد همه ما را بکشد. این دشمنی است که مادران و کودکان را در خانه‌ها و تخت‌هایشان می‌کشد و سالمندان، کودکان و دختران نوجوان را می‌رباید
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با ادامه حملات اسرائیل به مواضع گروه‌های فلسطینی در نوار غزه، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، تهدید کرد که توانمندی‌های نظامی حماس و جهاد اسلامی نابود خواهد شد.

نتانیاهو شامگاه شنبه ۱۵ مهر تاکید کرد که کابینه امنیتی با نابود کردن همه این قابلیت‌ها موافقت کرده و کشورش، جنگی طولانی و دشوار را پیش رو دارد.

روزی سیاه

نتانیاهو شنبه طی سخنرانی پیشین خود تهدید کرد که انتقام این روز سیاه را بگیرد. او گفت: «ما انتقام سختی را برای آنچه در این روز شوم اتفاق افتاد، خواهیم گرفت.»

او افزود: «حماس جنگی سنگین و شیطانی را به راه انداخت.»

او درعین حال خاطرنشان کرد که نیروهایش در این جنگ پیروز خواهند شد حتی اگر «بهای این امر به قدری گزاف باشد که نتوان آن را تحمل کرد.»

نتانیاهو افزود: «حماس می‌خواهد همه ما را بکشد… این دشمنی است که مادران و کودکان را در خانه‌ها و تخت‌هایشان می‌کشد و سالمندان، کودکان و دختران نوجوان را می‌رباید.»

حملات هوایی سنگین

ساعات نخست یکشنبه ۱۶ مهر شاهد حملات سنگین اسرائیل به نوار غزه مملو از اهالی بود. منابع «العربیه» از بمباران برجی در مرکز غزه توسط هواپیماهای اسرائیلی خبر دادند.

این اقدام در پی آن صورت گرفت که کابینه امنیتی اسرائیل پس از نشست خود مقرر داشت، تامین برق، سوخت و کالا برای نوار غزه متوقف شود.

تشدید تنشی بی‌سابقه

درگیری‌های فلسطین و اسرائیل شنبه، تشدید تنشی بی‌سابقه طی سالیان متمادی را شاهد بود. عوامل مسلح جنبش مقاومت اسلامی «حماس»، در خونین‌ترین روزی که اسرائیل از زمان جنگ اکتبر در ۵۰ سال پیش شاهد بود، به چندین شهر اسرائیلی حمله کرده و حدود ۳۰۰ اسرائیلی را کشتند و ده‌ها نفر را نیز به اسارت خود درآوردند.

این در حالی است که حماس اعلام کرد، شمار اسرای اسرائیلی بیشتر از حد انتظار تل‌آویو است. ابوعبیده، سخنگوی شاخه مسلح حماس، اندکی پس از نیمه‌شب شنبه طی گفتاری ضبط‌شده گفت که تعداد کل اسرائیلی‌هایی که اسیر شده‌اند «بسیار بیشتر از آن چیزی است که بنیامین نتانیاهو اعلام کرده است.»

از سویی شمار کشته‌های فلسطینی ناشی از حملات هوایی تلافی‌جویانه اسرائیل در نوار غزه به ۲۳۲ نفر رسید.

درگیری بین نیروهای اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی در چندین نقطه ادامه دارد

براساس گزارش رسانه‌ها، درگیری ها بین نیروهای اسرائیلی و شبه نظامیان فلسطینی در چندین منطقه در جنوب اسرائیل ادامه دارد.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص از درگیری نیروهای اسرائیل با ۱۰ شبه نظامی مسلح فلسطینی در یک ایستگاه پلیس در سدروت در نزدیکی مرز غزه خبر داده و گفته اکنون تصور می شود که این منطقه تحت کنترل اسرائیل باشد.

این روزنامه به نقل از ارتش اسرائیل اعلام کرده که در طول شب کنترل بیشتر مناطق جنوب اسرائیل را به دست گرفته است. اما درگیری‌ها در بئری در منطقه نزدیک به مرز غزه، سدروت و چهار نقطه جنوبی دیگر که مشخص نکرده، ادامه دارد.

هاآرتص همچنین گزارش می دهد که ساکنان کفار عزه، یکی دیگر از مناطق نزدیک به مرز غزه هنوز در خانه های خود سنگر گرفته و منتظر کمک هستند.

نیروی دفاعی اسرائیل تعداد کشته‌های شبه‌نظامیان فلسطینی‌ را بیش از چهارصد نفر اعلام کرد

سخنگوی «نیروی دفاعی اسرائیل» تعداد کشته‌های شبه نظامیان فلسطینی در جنوب اسرائیل و نوار غزه را بیش از چهار صد نفر اعلام کرده و گفته دهها نفر از آنها هم به اسارت درآمده‌اند.

این آمار در گفتگو با روزنامه تایمز اسرائیل ارائه شده و از او نقل شده که هیچ شهری نیست که نیروهای دفاعی اسرائیل در آن حضور نداشته باشند.

رویترز پیشتر گفته بود صدها نیروی مسلح فسطینی از زمان حمله حماس به غزه کشته شده‌ان

سفیر اسرائیل در لندن: زیرساختهای تروریسم باید کاملا نابود شوند

سفیر اسرائیل در لندن گفته کشورش هم اکنون برای «حفاظت» از شهروندانش در جنگ با حماس است.

او در گفتگو با برنامه صبحگاهی بی‌بی‌سی گفته مردم اسرائیل دیروز با «کابوس» از خواب بیدار شدند.

او حماس را سازمانی «تروریستی» خوانده که «غیرنظامیان و کودکان بی‌گناه» را هدف قرار می‌دهد.

سفیر اسرائیل در لندن گفته: «باید مطمئن شویم که تمامی زیرساخت‌های تروریسم صد در صد نابود شوند.»

شورای امنیت امروز جلسه اضطراری برگزار می‌کند

بایدن در تماس با نتانیاهو با ارسال کمک‌های نظامی به اسرائیل

شورای امنیت سازمان ملل امروز جلسه‌ای اضطراری درباره این بحران برگزار خواهد کرد.

جو بایدن،‌ رئیس جمهور آمریکا هم گفته همه ابزارهای حمایتی مناسب را به اسرائیل ارائه کرده است.

بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر اسرائیل هم گفته که این کشور با جنگی طولانی و دشوار روبرو است. او متعهد شده که انتقام بگیرد و تمام توانایی های نظامی و دولتی حماس را نابود کند.

اسرائیل می‌گوید تمامی ساکنان شهرهای نزدیک مرز غزه تخلیه می‌شوند

ارتش اسرائیل گفته که با تشدید حملات اسرائیل علیه اهداف حماس، تمامی ساکنان شهرهای نزدیک مرز غزه ظرف ۲۴ ساعت آینده تخلیه خواهند شد.

حملات هوایی به غزه ادامه دارد و بر شمار کشته‌ها و مجروحان دو طرف افزوده شده است.

تصاویری از درگیری‌های اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی

درگیری اسرائیل فلسطینیان
درگیری اسرائیل و فلسطینینان
درگیری اسرائیل فلسطینیان
درگیری اسرائیل و فلسطینینان

بعد از کشته شدن ۲۵۰ نفر در حمله حماس، نتانیاهو می‌گوید «اسرائیل در جنگ است»

درگیری حماس اسرائیل

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، جیپ نظامی اسرائیل که به دست نیروهای فلسطینی افتاده است

گزارش ها حاکی از آن است که در بزرگترین عملیات گروه پیکارجوی فلسطینی حماس در سال‌های اخیر دست کم ۲۵۰ نفر در اسرائیل کشته و ۱۵۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

در این عملیات که پس از سپیده دم شروع شد همچنین ده‌ها مرد مسلح از غزه، در پوشش موشک‌باران شدید توسط حماس، به سکونتگاه‌های جنوبی اسرائیل نفوذ کردند.

آنها هم سربازان و هم غیرنظامیان اسرائیلی را گروگان گرفته‌اند و تعدادی را به غزه منتقل کرده‌اند. رادیو اسرائیل پیشتر از ربوده شدن ۳۵ سرباز اسرائیلی خبر داد.

به گفته مقام‌های پزشکی در موج حملات هوایی تلافی‌جویانه اسرائیل به غزه ۲۳۲ نفر کشته و ۱۶۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که اسرائیل «در حال جنگ» است و قول داد که حماس، حاکم غزه، «بهای بی‌سابقه‌ای بپردازد.»

ارتش اسرائیل ده‌ها هزار نیروی ذخیره را بسیج کرده و اکنون انتظار یک عملیات زمینی در غزه می‌رود.

در همین حال، نبرد با پیکارجویانی که هنوز بخش‌هایی از جنوب اسرائیل را در اختیار دارند، ادامه دارد. رگباری از موشک‌ها هم به سمت شهرها و شهرک‌های اسرائیل جریان دارد. از جمله تل‌آویو و ریشون لزیون عصر شنبه در معرض حمله بوده‌اند.

حماس گفته که این عملیات پاسخی به خشونت اسرائیل علیه فلسطینیان در کرانه غربی است.

مقامات دولتی اسرائیل می‌گویند تحقیقات در این مورد که چرا سرویس‌های اطلاعاتی این کشور نتوانستند وقوع این حمله را پیش بینی کنند، آغاز شده است.

چه گذشت

سناریوی کابوس‌وار اسرائیل یعنی حضور شبه‌نظامیان مسلح فلسطینی در جنوب این کشور از اوایل روز شنبه، که روز تعطیل یهودیان و روز جشن سیمچات تورات است، آغاز شد.

گمان می‌رود که ده‌ها مرد مسلح از نقاط مختلف وارد خاک اسرائیل شده باشند. برخی از آنها از حصار اطراف غزه عبور کردند و برخی دیگر از طریق دریا وارد شدند.

چگونگی نفوذ آنها به یکی از مستحکم ترین مرزهای جهان مبهم است.

نیروهای اسرائیلی در حال حرکت به سوی جنوب جایی که پیکارجویان به آن حمله کردند

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، نیروهای اسرائیلی در حال حرکت به سوی جنوب جایی که پیکارجویان به آن حمله کردند

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

در ویدئوهای به اشتراک گذاشته شده در رسانه های اجتماعی، ورود و تیراندازی پیکارجویان فلسطینی به روستاها و شهرک‌های اسرائیلی از جمله سدروت که فقط ۱.۶ کیلومتر از غزه فاصله دارد دیده می شود.

مردم در تعدادی از سکونتگاه ها با شبکه های خبری اسرائیل تماس گرفتند و گفتند که در خانه های خود گیر افتاده‌اند یا در جای دیگری پناه گرفته‌اند.

شلومی، ساکن سدروت، گفت: «من بیرون رفتم، شاهد انبوهی از اجساد تروریستها و غیرنظامیان و خودروهایی بودم که به گلوله بسته شده بودند. سیلی از اجساد، در داخل سدروت، در امتداد جاده، جاهای دیگر، شمار زیادی جسد.»

اُفیر لیبشتاین، رهبر یک شورای منطقه‌ای در جنوب اسرائیل، هنگامی که برای دفاع از محله خود رفت، در تبادل آتش با پیکارجویان کشته شد.

همچنین ویدئوهایی از به گروگان گرفته شدن اسرائیلی‌ها وجود دارد که رویدادی بی سابقه است.

بی‌بی‌سی دریافته که پیکارجویان در حال حاضر ده‌ها سرباز و غیرنظامی را در اختیار دارند. گمان می‌رود برخی از آنها در برخی از شهرهای کوچک مرزی اسرائیل نگهداری می‌شوند، در حالی که برخی دیگر به غزه منتقل شده اند.

حماس مدعی شد که ۵۳ «اسیر جنگی» از جمله افسران ارشد را گرفته است و بسیاری از آنها در تونل ها – که از هدف های اصلی عملیات ارتش اسرائیل در درگیری های قبلی در غزه بوده اند – نگهداری می شوند.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل تایید کرد که «سربازان و غیرنظامیان» ربوده شده اند و برخی از سربازان کشته شده اند، اما گزارش ها مبنی بر ربوده شدن یک ژنرال ارشد را رد کرد.

همچنین ویدئوهایی منتشر شده که فلسطینی ها را در غزه در حال رانندگی با اتومبیل های نظامی اسرائیل نشان می دهد.

همزمان پیکارجویان از غزه شروع به پرتاب هزاران موشک به سمت اسرائیل کردند که از جمله به شهرهای دوری مثل تل آویو و بیت المقدس رسید.

برخی راکت ها از سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل گذشتند و به ساختمان های مسکونی و خودروها آسیب رساندند.

ساکنان گفتند که مدتهاست چنین وضعیتی را به خاطر نمی آورند، به طوری که خیابان هایی در تل آویو بسته و خالی شد.

واکنش‌ها به درگیری‌های امروز

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، گفته که اسرائیل حق دارد از کشور و مردمش دفاع کند.

آقای بایدن بار دیگر بر حمایت کامل آمریکا از اسرائیل تاکید کرد و گفت که «کشورش در کنار اسرائیل می ایستد.»

آقای بایدن تاکید کرد که حمایت آمریکا از اسرائیل «بسیار قاطعانه و تزلزل ناپذیر» است.

او همچنین گفت که دولتش با متحدانش صحبت می‌کند تا مطمئن شود اسرائیل «آن چه را که برای دفاع از خود نیاز دارد در اختیار دارد.» رئیس جمهور آمریکا به جزئیات بیشتری در این مورد اشاره نکرد.

در مقابل وزارت خارجه ایران از حملات امروز حماس به اسرائیل استقبال کرده است.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عملیات امروز را «تبریک» گفته و اظهار داشته که «عملیات امروز صفحه جدیدی را در عرصه مقاومت و عملیات مسلحانه علیه اشغالگران در اراضی اشغالی ایجاد کرد».

پیش از این یحیی رحیم صفوی مشاور نظامی رهبر ایران و همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم از حملات امروز حماس به اسرائیل، حمایت کرده بودند.

گروه شبه نظامی حزب الله لبنان گفته که وضعیت غزه را از نزدیک دنبال می‌کند و بار رهبری مقاومت فلسطین در تماس مستقیم است.

این سازمان حملات حماس را «پاسخ قاطع به ادامه اشغالگری اسرائیل و پیامی برای کسانی دانست که به دنبال عادی سازی روابط با اسرائیل هستند.»

حزب الله لبنان که از حمایت ایران برخوردار است از مخالفان اصلی اسرائیل است و در سال ۲۰۰۶ با این کشور وارد جنگ شد.

درگیری‌های امروز حماس و اسرائیل با واکنش گسترده‌ای هم در جهان روبرو شده است.

امانوئل مکرون،‌ رئیس جمهور فرانسه این حملات را به شدت محکوم کرده و گفته است: «همبستگی کامل خود را با قربانیان و خانواده‌های آن‌ها ابراز می کنم.»

آنالنا بربوک،‌ وزیر خارجه آلمان گفته: «خشونت ها و موشک ها علیه غیرنظامیان اکنون باید متوقف شود.»

اورزولا فون درلاین،‌ رئیس کمیسیون اروپا این حمله را «تروریسم در منفورترین شکل» توصیف کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم در بیانیه‌ای گفته: «من از نزدیک تحولات اسرائیل را زیر نظر دارم. تعهد ما در قبال اسرائیل برای دفاع از خود تزلزل ناپذیر است .»

او همچنین گفته که وزارت دفاع در روزهای آینده تلاش خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که اسرائیل آن چه را که برای دفاع از خود و حفاظت از غیرنظامیان در برای خشونت و تروریسم نیاز دارد، در اختیار خواهد داشت.

معاون وزیر خارجه روسیه هم گفته: « ما همواره خواستار خویشتنداری هستیم.»

line

نفیسه کوهنورد

خبرنگار ارشد خاورمیانه بىبىسى فارسى، بیروت

تحولات امروز شکست بى سابقه دیوار امنیتى و اطلاعاتى اسرائیل است.

تصاویر سوررئالى که از فرود آمدن نیروهاى حماس با گلایدر از هوا در شهرک‌هاى نزدیک مرز غزه و همزمان ورود زمینیشان با موتور سیکلت‌ها به این مناطق، عملیاتى نیست که ظرف یک شب یا حتى در یکى دو هفته طرح‌ریزى شده باشد. همه اینها این سوال را پیش مى آورد که چطور چنین عملیات گسترده اى، از دید سرویس استخباراتى اسراییل دور مانده؟

دستگاه‌هاى اطلاعاتى اسراییل در منطقه و جهان به عنوان یکى از زبده ترین و پیشرفته ترین سرویس‌هاى جاسوسى شناخته مى شوند، با صدها عملیات حساس و پیچیده موفق در کارنامه شان. از ترور رهبران حماس تحت شدیدترین تمهیدات امنیتى تا ترور دانشمندان هسته اى ایرانى در قلب تهران.

با همه اینها، شهرک‌نشین‌هاى اسراییلى نزدیک مرز غزه، امروز صبح را نه فقط با باران راکت‌هاى حماس که با جولان دادن شبه‌نظامیان این گروه درست جلوى در خانه هایشان شروع کردند.

ارتش اسراییل مى گوید عملیات “شمشیرهاى فولادین” را در پاسخ به این حمله حماس آغاز کرده و می‌شود انتظار داشت که غزه و شاید حتى مناطق فراتر از آن براى روزها موشک‌باران شوند اما این سوال همچنان باقى خواهد ماند که چطور سرویس‌هاى اطلاعاتى اسراییل از پیش‌بینى چنین عملیاتى بازماندند چیزى که قطعا مدتها براى گروه‌ها و کشورهاى ضد اسراییل مانند حزب‌الله و جمهورى اسلامى ایران ملازمه‌اى براى پروپاگاندا علیه “دشمن” خواهد بود.

line

ارتش اسرائیل از ساکنان مناطق نزدیک به غزه خواسته در خانه‌های خود بمانند. از غیرنظامیان در مناطق جنوبی و مرکزی اسرائیل هم خواسته شده تا «در نزدیکی پناهگاه‌ها بمانند».

نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کردند که در پاسخ به حمله غافلگیرانه غزه، اعلام وضعیت آماده باش می‌کنند.

وزیر دفاع اسرائیل با فراخوان نیروهای ذخیره نظامی موافقت کرده است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با مقامات ارشد امنیتی تشکیل جلسه اضطراری داده است.

اسرائیل

منبع تصویر، REUTERS

صبح امروز آژیرهای حمله هوایی در جنوب اسرائیل به صدا درآمد و در منطقه کلانشهری تل آویو هم شنیده شد.

آژانس امداد اسرائیل اعلام کرد یک زن ۷۰ ساله پس از اصابت راکت به ساختمانی در مرکز اسرائیل به شدت مجروح شد. در منطقه‌ای دیگر، یک جوان ۲۰ ساله بر اثر اصابت ترکش راکت مجروح شد.

تصاویری از خبرگزاری رویترز نشان می‌داد که آتش نشانان اسرائیلی در حال خاموش کردن شعله‌های آتش در شهر اشکلون هستند، در حالی که دود غلیظی از خودروهای سوخته شده بلند می‌شد.

  • نویسنده : قیام خوراسان