هشدار مسکو: رزمایش ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه
هشدار مسکو: رزمایش ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه
سخنگوی وزارت خارجه روسیه رزمایش برنامه‌ریزی‌شده ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه را «تحریک‌آمیز» خواند و گفت این تمرینات خطر حوادث نظامی را افزایش می‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه رزمایش برنامه‌ریزی‌شده ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه را «تحریک‌آمیز» خواند و گفت این تمرینات خطر حوادث نظامی را افزایش می‌دهد.

ماریا زاخارووا هشدار داد رزمایش «مدافع استوار» می‌تواند «عواقب تراژیک» برای اروپا داشته باشد.

ناتو بزرگ‌ترین رزمایش خود را از زمان جنگ سرد در اروپا و اقیانوس اطلس شمالی آغاز کرده است. قرار است این رزمایش با حضور بیش از ۹۰ هزار نیروی کشورهای عضو این ائتلاف تا اواخر «ماه مه» ادامه یابد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که در این رزمایش نیروهای کشورهای عضو ناتو برای چندین ماه در نزدیکی مرزهای کشورش در قلمرو ناروی و رومانیا فعالیت‌ خواهند کرد که به گفته او «گامی عمداً به هدف تشدید اوضاع است.»

راب بائر، رئيس کمیته نظامی اخیرا با اشاره به آغاز رزمایش ناتو گفت: «ما باید بدانیم که این امر مسلم نیست که در صلح به سر می‌بریم. و به همین دلیل است که ما [نیروهای ناتو] خود را برای درگیری با روسیه آماده می‌کنیم.»

او تاکید کرد که ائتلاف ناتو باید در حال آماده‌باش برای جنگ و «منتظر موارد غیرمنتظره» باشد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به اظهارات این مقام ارشد ناتو گفت سخنان مشابه از زبان سایر مقام‌های ناتو نیز شنیده شده است.

خانم زاخارووا گفت که ناتو می‌خواهد به این شیوه موجودیت خود در چشم میلیون‌ها اروپایی و امریکایی و هزینه‌های بلند نظامی را توجیه کند و همچنین توجه عمومی را از «شکست‌ها» در جنگی که «توسط رژیم کی‌یفت علیه کشورمان» راه انداخته، منحرف کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد که کشورش «هیچ برنامه‌ای برای حمله به کشورهای ناتو ندارد.»

 

رزمایش ناتو

ناتو بزرگ‌ترین رزمایش خود را از زمان جنگ سرد در اروپا و اقیانوس اطلس شمالی آغاز کرده است. آخرین رزمایش مشابه در سال ۱۹۸۸ در میانه جنگ سرد میان اتحاد جماهیر شوروی و غرب برگزار شده بود.

قرار است رزمایش امسال با حضور بیش از ۹۰ هزار نیروی کشورهای عضو این ائتلاف به شمول سویدن تا اواخر «ماه مه» ادامه یابد.

بیش از ۵۰ کشتی جنگی، ۸۰ جت و هزار و ۱۰۰ وسیله نقلیه جنگی به این رزمایش در اروپا و اقیانوس اطلس شمالی می‌پیوندند.

در جریان رزمایش «مدافع استوار ۲۰۲۴» اعضای ناتو اولین طرح دفاعی منطقه‌ای این ائتلاف را با جزئيات نحوه پاسخ به حمله احتمالی روسیه، تمرین خواهند کرد.

در بیانیه ناتو مستقیماً به روسیه اشاره نشده، اما سند راهبردی این ائتلاف مسکو را به عنوان «مهم‌ترین و مستقیم‌ترین» تهدید علیه اعضای ناتو معرفی کرده است.

این رزمایش رویداد مهمی برای کشورهای عضو ناتو پس از تهاجم روسیه به اوکراین است که بزرگترین جنگ در خاک اروپا در ۷۰ سال گذشته خوانده شده است.

 

بزرگترین رزمایش ناتو پس از جنگ سرد؛ وزیر دفاع آلمان: روسیه احتمالا به کشورهای عضو ناتو حمله می‌کند

فرماندهان ناتو در بروکسل

نگارش از یورونیوز فارسی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز پنجشنبه ۱۹ ژانویه (۲۹ دی) اعلام کرد هفته آینده بزرگترین رزمایش نظامی خود از زمان جنگ سرد بدین سو را با حضور ۹۰ هزار نفر برگزار می‌کند.

ناظران می‌گویند هدف عمده این تمرین گسترده نظامی، منصرف کردن روسیه از هدف قرار دادن یک کشور عضو این ائتلاف نظامی است.

فرماندهان این سازمان متشکل از ۳۱ کشور اعلام کرده‌اند که این رزمایش «نشان می‌دهد ناتو می‌تواند عملیات پیچیده چند حوزه‌ای را در طول چندین ماه و در طول هزاران کیلومتر، از شمال تا مرکز و شرق اروپا و در هر شرایطی انجام دهد.»

این رزمایش به عنوان یک «شبیه‌سازی از سناریوی درگیری قریب‌الوقوع با یک دشمن تقریبا هم‌سطح» توصیف شده است.

ژنرال کریستوفر کاولی، فرمانده ارشد ائتلاف ناتو، به خبرنگاران گفت که برگزاری این رزمایش «وحدت، قدرت و عزم ما برای محافظت از یکدیگر» را نشان خواهد داد.

در این جلسه راب بائر، دریاسالار هلندی و رئیس کمیته نظامی ناتو، با بیان اینکه این رزمایش به لحاظ تعداد سرباز شرکت‌کننده رکورد زده است هشدار داد شهروندان در غرب نیز باید برای درگیری با روسیه آماده شوند.

وی گفت: «ما باید بدانیم صلحی که در آن هستیم امر تضمین‌شده‌ای نیست و به همین دلیل است که ما [نیروهای ناتو] خود را برای درگیری با روسیه آماده می‌کنیم.»

دریاسالار بائر گفت که سوئد با دعوت از مردم خود برای آماده شدن برای جنگ در اوایل این ماه، کار درستی انجام داده است.

این کشور که قرار است امسال به ناتو بپیوندد در این رزمایش شرکت خواهد کرد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال DW یورو نیوز