هنیه: اسرائیل باید هزینه آزادی اسرای خود را بپردازد و‌جنگ در جنین
هنیه: اسرائیل باید هزینه آزادی اسرای خود را بپردازد و‌جنگ در جنین
رئیس دفتر سیاسی حماس خواستار اجرای تصمیمات نشست سران کشورهای عربی در ریاض درباره برداشتن محاصره نوار غزه شد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، در اظهاراتی گفت که اسرائیل اسرای خود را جز با پرداخت بهایی که حماس مشخص کند، باز نمی‌گرداند، و تاکید کرد که این گروه آماده مبارزه در یک «نبرد طولانی» با اسرائیل است.

هنیه، پنج‌شنبه ۲۵ آبان، در یک سخنرانی تلویزیونی، افزود که مردم فلسطین به تنهایی «حق تعیین آینده نوار غزه و کل فلسطین را دارند.»

او با بیان اینکه حماس «جنبشی است که ریشه در سرزمین خود دارد»، تصریح کرد: «اسرائیل و متحدانش که از آن حمایت می‌کنند، نمی‌توانند واقعیت را در نوار غزه تغییر دهند.»

هنیه، همچنین با اشاره به اینکه جنبش حماس در حال «درگیری راهبردی» با اسرائیل است، گفت: «اگر دشمن می‌خواهد این نبرد طولانی‌تر باشد، اراده و عزم ما برای ادامه جنگ از دشمن بیشتر است.»

رهبر سیاسی حماس، همچنین خواستار اجرای تصمیمات اجلاس سران عربی-اسلامی که در ابتدای هفته جاری در ریاض برگزار شد، به ویژه «در رابطه با توقف تجاوز، برداشتن فوری محاصره نوار غزه و حفاظت از اماکن مقدسه» شد.

نشست سران عربی و اسلامی که شنبه گذشته برگزار شد، خواستار توقف فوری سیاست‌های مجازات دسته‌جمعی مردم غزه از جمله کشتار، محاصره و کوچ اجباری ساکنان آن از شمال به جنوب یا خارج نوار، کرانه باختری و اورشلیم شد.

در این نشست، همچنین تصمیم به ارسال فوری کمک‌های بشردوستانه از جمله سوخت به نوار غزه گرفته شد.

در اجلاس ویژه سران به میزبانی پادشاهی عربی سعودی، از شورای امنیت خواسته شد تا به وظایف کامل خود برای توقف جنگ علیه غزه عمل، و تخریب بیمارستان‌ها و قطع برق و آب را محکوم کند، و همچنین از همه کشورها خواسته شد تا ارسال سلاح و مهمات به اسرائیل را متوقف کنند.

هنیه: چشم‌انداز جامعی برای آتش‌بس، تبادل اسرا و گشایش گذرگاه‌ها ارائه کردیم

رهبر سیاسی جنبش «حماس»: برای مذاکرات سیاسی جهت تحقق راه‌حل دو کشوری و تشکیل کشور با حاکمیت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس آمادگی داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با ادامه تهاجم زمینی ارتش اسرائیل به نوار غزه، اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش «حماس»، چهارشنبه دهم آبان، ضمن اشاره به آغاز عملیات زمینی ارتش اسرائیل، اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی در یورش زمینی خود به نوار غزه دچار تزلزل شده‌ و خسارت‌های جانی آنها خیلی بیش از آماری است که اعلام می‌کنند.

اسماعیل هنیه ضمن اشاره به این‌که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به خاطر سرنوشت خود و دولت افراطی‌اش جنگ می‌کند، گفت جنبش حماس آماده مذاکره است و در راستای چشم‌انداز جامعی که شامل آغاز روند سیاسی برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس و حق تعیین سرنوشت فلسطینی‌ها می‌شود را به میانجی‌‌گران ارائه کرده است.

رئیس دفتر سیاسی حماس، در یک سخنرانی تلویزیونی افزود: «چشم‌انداز ارائه شده از سوی حماس شامل توافق تبادل اسرا، باز کردن گذرگاه‌ها و برقراری آتش‌بس است».

گذرگاه رفح صرفاً مصری و فلسطینی است

هنیه همچنین تاکید کرد که گذرگاه رفح «یک گذرگاه صرفا مصری و فلسطینی است و باید به طور دائم فعالیت کند.»

رهبر سیاسی حماس در این پخش تلویزیونی همچنین خواستار گشودن جبهه‌هایی از لبنان، عراق، سوریه و یمن در حمایت از این جنبش شد.

ناکامی نیروهای اسرائیلی

رهبر سیاسی حماس، تاکید کرد که گروه‌های فلسطینی در تمام جبهه‌های غزه با نیروهای اسرائیلی در حال جنگ هستند و نیروهای اسرائیلی در یورش زمینی خود به غزه دچار تردید و ناکامی شده‌اند و خسارت‌های جانی آنها بسیار بیشتر از آن چیزی است که اعلام می‌کنند.

هنیه درباره سرنوشت اسرای اسرائیلی در بند حماس، گفت که اسرای اسرائیلی در معرض همان کشتار و تخریبی هستند که مردم فلسطین در غزه با آن مواجه هستند.

بمباران و یورش زمینی

این در حالی است که ارتش اسرائیل به بمباران و تهاجم خود به مناطق مختلف نوار غزه ادامه می‌دهد و بالگردهای آن چهارشنبه ۱۰ آبان، از آسمان نوار غزه اعلامیه‌هایی مبنی بر پایان یافتن ضرب‌الاجل و نزدیک بودن لحظه تهاجم زمینی پخش کردند.

در اعلامیه‌ای که توسط جنگنده‌های اسرائیلی در آسمان غزه پخش شد، همچنین آمده است که «نابودی حماس یک واقعیت اجتناب‌ناپذیر است.»

اسرائیل، اعلام کرد: «هر کسی که اطلاعاتی در مورد گروگان‌ها خواه زنده یا مرده داشته باشد، در ازای دریافت پاداش مالی و با ضمانت کشف نشدن نام خبرچین و خانواده او، به مقامات اسرائیلی اطلاع دهد.»

نقشه نفوذ اسرائیل به غزه

اخیرا، ارتش اسرائیل نقشه تهاجم خود به بیت حانون، ام النصر، بیت لاهیا و التوام در شمال نوار غزه را منتشر کرده است.

این نقشه حمله ارتش اسرائیل به محله الزیتون را نشان می‌دهد که به خیابان ۱۰ و «جحر‌الدیک» به سمت صلاح‌الدین رسیده است.

۸۸۰۵ کشته و ۲۲ هزار مجروح در غزه

شایان ذکر است که اسرائیل در پاسخ تلافی‌جویان به حمله غافلگیرانه حماس در هفتم اکتبر که به کشته شدن ۱۴۰۰ اسرائیلی و به گروگان گرفته شدن دست‌کم ۲۴۰ تن دیگر منجر شد با اعمال محاصره کامل بر غزه و قطع آب، غذا، دارو، برق، سوخت و جلوگیری از کمک‌رسانی بشردوستانه به ساکنان این باریکه، آن را تحت شدیدترین حملات خود قرار داده و عملیات نظامی گسترده‌ای را در یورش زمینی به نوار غزه آغاز کرده است.

در تازه‌ترین آمارها وزارت بهداشت فلسطین چهارشنبه دهم آبان تعداد قربانیان جنگ در غزه را ۸۸۰۵ کشته از جمله آنها ۳۶۴۸ کودک و ۲۲۹۰ زن، و بیش از ۲۲ هزار مجروح اعلام کرد.

حمله ارتش اسرائیل به جنین؛ کشته‌شدن یکی از رهبران گروه «الجهاد»

بمباران پهپادی اسرائیل در اردوگاه جنین ۳ کشته برجای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری «رویترز»، به نقل از یک مقام پزشکی فلسطینی گزارش داد که در جریان حمله پهپادی جمعه ۲۶ آبان ارتش اسرائیل به شهر جنین و اردوگاه آن، سه فلسطینی کشته شدند.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، بیش از ۸۰ خودروی نظامی اسرائیل به جنین یورش بردند و عملیات نظامی اسرائیل در داخل اردوگاه به موازات درگیری‌ها بین ارتش اسرائیل و مسلحان فلسطینی، کماکان ادامه دارد.

پیشتر خبرگزاری فلسطین «وفا» جمعه اعلام کرد که ارتش اسرائیل خواستار تخلیه بیمارستان ابن سینا در شهر جنین در کرانه باختری شد که ساعاتی پیش به آن حمله کرد.

تلویزیون فلسطین، کلیپ ویدئویی کوتاهی پخش کرد که تسلیم‌شدن امدادگران در ورودی بیمارستان را نشان داد بدون این که طرف‌ مقابل در این ویدئو ظاهر شود.

طبق گفته تلویزیون، نیروهای اسرائیلی، تعدادی از امدادگران را قبل از دستگیری جمعی از آنها به محوطه بیمارستان بردند.

بستن ورودی‌های جنین

در همین زمینه، «وفا» نیز اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی، تمامی ورودی‌های جنین را بسته و آن را از شهرها و روستاهای این استان، منزوی کردند.

در این گزارش آمده است که نیروی بزرگی از ارتش اسرائیل با همراهی یگان‌های ویژه و بولدوزرهای نظامی از چند جهت به جنین یورش بردند که منجر به درگیری با جوانان فلسطینی شد.

حماس ساعاتی پیش اعلام کرد که گردان‌های القسام، در حال نبرد با نیروهای اسرائیلی است که به اردوگاه جنین یورش بردند.

این خبرگزاری متعاقبا افزود که نیروهای اسرائیلی، شماری از جوانان فلسطینی را در خانه‌ای در محله الجابریات جنین ،دستگیر کردند.

در جریان یورش قبلی نیروهای اسرائیلی به جنین در همین هفته، ۱۴ فلسطینی کشته شدند.

گردان های القسام وابسته به حماس پنجشنبه، مسئولیت تیراندازی در یک ایست بازرسی در کرانه باختری را برعهده گرفت.

ارتش اسرائیل متعاقبا در بیانیه‌ای اعلام کرد که طی این حمله، یک سرباز بر اثر جراحات وارده جان باخت.

به گزارش پلیس اسرائیل در جریان تبادل تیراندازی در نزدیکی ایست نظامی میان کرانه باختری و شهر قدس، ۳ جوان فلسطینی کشته و یکی از مسلحان به شدت زخمی شد.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل نیز اعلام کرد در جریان عملیات ارتش اسرائیل در جنین یکی از رهبران گروه فلسطینی «الجهاد» کشته شد.

کشته‌شدن یک نیروی امنیتی اسرائیلی

بر اساس گزارش «رویترز»، ۳ فلسطنی مهاجم، چهارشنبه به یک ایست بازرسی در جاده میان شهر قدس و بیت لحم در کرانه باختری حمله کردند که به زخمی ‌شدن ۶ نیروی امنیتی انجامید که یکی از آنها در اثر شدت جراحات، جان باخت.

ارتش اسرائیل پنجشنبه «درعملیات دقیق بازرسی»، مجتمع بیمارستانی الشفا در نوار غزه را مورد عملیات جست‌وجو قرار داد که به گفته حماس طی آن، بخش‌هایی از این مرکز درمانی را «منهدم کرد.»

این مجمتع بیمارستانی که عملا به کانون عملیات نظامی اسرائیل تبدیل شده، طبق ادعای ارتش اسرائیل به عنوان مرکز فرماندهی حماس مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالی که حماس این ادعا را تکذیب می‌کند.

طبق گفته یک مقام مسئول در ارتش اسرائیل، اطلاعات و کلیپ‌های ویدئویی مرتبط با گروگان‌های ربوده‌شده از اسرائیل در رایانه‌ها پیدا شده و صدها بیمار و پرسنل پزشکی هنوز در این مجتمع بیمارستانی حضور دارند.

سازمان ملل: «قتل عام» در غزه باید متوقف شود

ارتش اسرائیل: هیچ شواهدی مبنی بر وجود گروگان‌های اسرائیلی در مجتمع پزشکی الشفاء در غزه یافت نشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از یورش نیروهای اسرائیلی به مجتمع پزشکی الشفا، بزرگترین بیمارستان در نوار غزه، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد، چهارشنبه ۲۴ آبان، «خواستار اتخاذ اقدامات فوری برای متوقف کردن کشتار و جنگ مرگبار جاری اسرائیل در غزه شد.

مارتین گریفیتس در بیانیه‌ای گفت: «در حالی که هر روز کشتار غیرنظامیان در نوار غزه به سطوح جدیدی از وحشت می‌رسد، جهان در حالی در شوک تماشای بمباران بیمارستان‌ها نشسته، و نظاره‌گر مرگ نوزادان نارس است که کل ساکنان غزه از دسترسی به احتیاجات اولیه برای بقای خود محرومند»،که نباید اجازه داد این اوضاع انسانی فاجعه‌بار ادامه یابد.

گریفیتس، چهارشنبه، وحشت خود را از آن چه به گفته او گزارش‌هایی مبنی بر حملات نظامی به بیمارستان الشفا در نوار غزه بود، ابراز کرد.

هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل، در پلتفرم «ایکس» (توئیتر سابق) افزود که «حفاظت از نوزادان، بیماران، پرسنل پزشکی و غیرنظامیان باید بر هر ملاحظه دیگری اولویت داشته باشد، و بیمارستان‌ها میدان جنگ نیستند.»

یورش به بیمارستان الشفا

رسانه‌های فلسطینی، صبح چهارشنبه گزارش دادند که ارتش اسرائیل به مجتمع پزشکی الشفا در غزه یورش برده و از همه افراد داخل بیمارستان خواسته است تا برای تخلیه این مجتمع در وسط میدان شرقی تجمع کنند.

در بیانیه مطبوعاتی دفتر رسانه‌های دولتی در غزه آمده است که به‌‌رغم وجود حدود ۹۰۰۰ پرسنل پزشکی، مجروح، بیمار و آواره پناهجوی در داخل بیمارستان، ارتش اسرائیل در سحرگاه چهارشنبه به این مجتمع پزشکی یورش برده است.

در همین راستا، ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهای آن قبل از ورود به بیمارستان الشفاء با افراد مسلح فلسطینی درگیر شده و آن‌ها را کشته‌اند.

در بیانیه ارتش اسرائیل در حساب تلگرامی خود همچنین آمده است که «نیروهایش قبل از ورود به مجتمع پزشکی با بمب‌های دست‌ساز و افراد مسلح روبرو شده و تبادل آتش رخ داده که منجر به کشته شدن این افراد مسلح شده است.»

سازمان رادیو و تلویزیون ارتش اسرائیل، بعد از آن گزارش داد که هیچ شواهدی مبنی بر وجود گروگان‌های اسرائیلی در بیمارستان الشفاء در نوار غزه وجود ندارد.

تاکید بلینکن بر وجود مراکز فرماندهی «حماس» در زیر مجتمع بیمارستانی «الشفا»

وزیر خارجه آمریکا از اسرائیل خواست اقدامات فوری را برای توقف خشونت شهرک‌نشینان علیه فلسطینیان در کرانه باختری به اجرا درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا جمعه ۲۶ آبان در مصاحبه با شبکه آمریکایی «ای‌بی‌سی» گفت که واشینگتن، داده‌های اطلاعاتی مبنی بر وجود تونل‌های حماس در زیر مجتمع بیمارستانی الشفا در اختیار دارد و حماس در عملیات خود از تاسیسات شهری و بیمارستان‌های غیرنظامی استفاده می‌کند.

بلینکن پیشتر از اسرائیل خواسته بود تا اقدامات «فوری» را برای توقف خشونت شهرک‌نشینان علیه فلسطینیان در کرانه باختری اتخاذ کند.

به گفته ماتیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بلینکن در تماس تلفنی با بنی گانتز، رهبر اپوزیسیون اسرائیل که به کابینه اضطراری جنگی تشکیل‌شده از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پیوسته است، نیاز فوری به برداشتن گام‌های مثبت در راستای کاهش تنش در کرانه باختری از جمله «در مواجهه با سطح فزاینده خشونت شهرک‌نشینان افراطی» را مورد تاکید قرار داد.

آزادی گروگان‌های در دست حماس

بلینکن که در اجلاس همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه«اپک» در سانفرانسیسکو شرکت کرده، طی تماس خود با گانتز، همچنین به تلاش‌های دیپلماتیک جاری برای آزادی گروگان‌های نزد حماس نیز اشاره داشت.

به گفته مقامات اسرائیلی، حماس درحمله ۷ اکتبر،حدود ۲۴۰ نفر شامل اتباع خارجی را ربوده و ۱۲۰۰ نفر را که بیشتر آنها غیرنظامی بودند، کشت.

به گزارش وزارت بهداشت غزه، بمباران‌های کوبنده اسرئیل به عملیات ۷ اکتبر حماس تاکنون به کشته‌شدن بیش از ۱۱۵۰۰ غیرنظامی انجامیده که بیشتر آنها کودکان هستند.

تماس تلفنی بلینکن و الصفدی

بلینکن پیشتر در پی مجروح شدن تعدادی از کارکنان بیمارستان صحرایی اردن در غزه، در تماسی تلفنی، مراتب نگرانی خود را به ایمن الصفدی، همتای اردنی خود ابراز داشت. وزارت خارجه آمریکا جمعه طی بیانیه خود اعلام کرد که بلینکن تاکید کرد که حفاظت غیرنظامیان و کارکنان «بیمارستان» باید تامین شود.

بلینکن ضمن ستایش از ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، دولت و مردم این کشور به دلیل « ارسال کمک‌های بشردوستانه ضروری برای مردم فلسطین»، تاکید کرد که واشینگتن نسبت به تحقق صلح پایدار از طریق ایجاد کشور فلسطینی در چارچوب راه حل دوکشوری، متعهد است.

وزارت امور خارجه آمریکا پنجشنبه اعلام کرد که بلینکن با الشکری، در مورد تلاش‌های انجام شده جهت افزایش کمک‌های بشردوستانه به فلسطینی‌هایی که به شدت به آن نیاز دارند، صحبت کرده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که بلینکن بر اهمیت برداشتن گام‌های مشخص برای کاهش آسیب‌های وارده به غیرنظامیان فلسطینی در سراسر نوار غزه و همچنین مخالفت واشینگتن با کوچ اجباری فلسطینی‌ها، تاکید ورزید.

نگرانی شدید آمریکا

از سوئی ماتیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پنجشنبه با ابراز نگرانی از حمله هوایی به بیمارستان نظامی اردن در غزه و زخمی‌شدن ۷ نفر گفت: «از زخمی‌شدن این افراد به شدت نگرانیم.»

میلر در عین حال از «اقدامات درخور تحسین» دولت اردن در رساندن کمک‌ها به نوار غزه، تقدیر کرده و بدون محکوم کردن حمله به بیمارستان‌ها افزود: « همانطور که پیشتر گفتیم نمی‌خواهیم بیمارستان‌ها هدف بمباران قرار بگیرند. به همه طرف‌ها یادآوری می‌کنیم که باید احتیاط‌های لازم برای کاستن از خطرات علیه غیرنظامیان را اتحاذ کنند.»

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة