هنیه: هدف ما «توافق جامع» و رفع محاصره غزه است
هنیه: هدف ما «توافق جامع» و رفع محاصره غزه است
قطر، مصر و آمریکا به یک توافق آتش‌بس قابل تمدیدی دست یافتند که مبادله 50 بازداشتی اسرائیلی در غزه با 150 اسیر فلسطینی در اسرائیل را تضمین می‌کند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس، پس از اتمام مرحله اول توافق میان اسرائیل و حماس، اعلام کرد که هدف این جنبش دستیابی به «توافقی جامع» و «رفع کامل محاصره نوار غزه» است.

هنیه، شنبه ۴ آذر در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «ام‌بی‌سی مصر» گفت: «اگر اسرائیل بمباران را از سر بگیرد، حماس پاسخ خواهد داد.»

هنیه همچنین افزود که مدیریت نوار غزه پس از جنگ، یک تصمیم مستقل فلسطینی خواهد بود و توضیح داد هیچ نیروی دیگری حق تعیین آینده، مدیریت و رهبری فلسطین را ندارد و مساله فلسطین بر عهده ملت فلسطین است.

وی همچنین ارتباط بمباران گسترده غزه از سوی اسرائیل با حمله غافلگیرانه حماس در هفت اکتبر، را بی‌ربط دانست.

هنیه تصریح کرد که دولت آمریکا با حمایت نظامی نامحدود و حمایت سیاسی از اسرائیل در تجاوز به غزه شریک است. او افزود: «آن‌ها (آمریکایی ها) مسئول سیاسی، قانونی و اخلاقی این کشتار هستند.»

زنان و کودکان

حماس جمعه ۳ آذر، ۱۳ گروگان اسرائیلی محبوس در غزه، و اسرائیل ۳۹ زندانی فلسطینی را آزاد کرد. این توافق آتش‌بس اجازه داد تا آرامش نسبی در غزه برقرار شود و پس از هفته‌ها جنگ، کمک‌های بشردوستانه بیشتری وارد این منطقه شود.

حماس در توافقی که با میانجیگری قطر صورت گرفت، علاوه بر ۱۳ کودک و زن اسرائیلی، ۱۰ تایلندی و یک فیلیپینی که از آغاز حمله ماه گذشته به جنوب اسرائیل در بازداشت بودند را نیز آزاد کرد.

آتش‌بس ۴ روزه میان اسرائیل و حماس از جمعه آغاز شد.

قطر، مصر و آمریکا به یک توافق آتش‌بس قابل تمدیدی دست یافتند که مبادله ۵۰ بازداشتی اسرائیلی در غزه با ۱۵۰ اسیر فلسطینی در اسرائیل را تضمین می‌کند.

یورش ارتش اسرائیل به کرانه باختری در روز دوم آتش‌بس موقت

آتش‌بس چهار روزه پس از هفته‌ها مذاکره با میانجیگری قطر، مصر و آمریکا روز گذشته برقرار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در دومین روز آتش‌بس موقت میان اسرائیل و حماس به منظور آزادسازی اسرای دو طرف، نیروهای اسرائیلی به «کرانه باختری» یورش بردند.

شماری از نیروهای اسرائیلی، شنبه ۴ آذر در پی برگزاری جشن آزادی تعدادی از زنان از زندان‌های اسرائیل، به شهر «نابلس» و اردوگاه «عسکر» در شرق نابلس در کرانه باختری حمله کردند.

به نقل از خبرگزاری «فلسطین»، به شهر «الخلیل» نیز در کرانه باختری حمله‌هایی از سوی نیروهای اسرائیلی صورت گرفته است.

ارتش اسرائیل صبح شنبه در شهر «بیره» در کرانه باختری هم به خانه‌ای متعلق به خانواده «جیوسی» در محله «جبل الطویل» حمله کرد.

منابع محلی از تیراندازی، شلیک بمب صوتی و گاز اشک‌آور توسط نیروهای اسرائیلی به محله بالوع خبر دادند.

در همین رابطه، تلویزیون «فلسطین» گزارش داد، نیروهای اسرائیلی به اردوگاه «عقبه جبر» شهر اریحا در کرانه باخبری حمله کردند.

نیروهای اسرائیلی همچنین به اردوگاه «شعفاط» در قدس اشغالی یورش بردند.

این حملات در حالی صورت گرفت که انتظار می‌رود حماس ۱۳ اسرائیلی دیگر را امروز در ازای تعدادی از اسرای فلسطینی، به عنوان بخشی از توافق آزاد کند.

حماس روز گذشته ۱۳ اسرائیلی، ۱۰ تایلندی و یک شهروند فلیپینی را آزاد کرد.

اسرائیل نیز، ۳۹ فلسطینی زندانی را در روز اول آتش‌بس آزاد کرد و پس از هفته‌ها جنگ، کمک‌های بشردوستانه بیشتری وارد غزه شد.

آتش‌بس چهار روزه پس از هفته‌ها مذاکره با میانجیگری قطر، مصر و آمریکا روز گذشته برقرار شد.

طبق این آتش‌بس قابل تمدید، ۵۰ گروگان بازداشتی اسرائیلی، در ازای ۱۵۰ اسیر فلسطینی از جمله زنان و کودکان آزاد می‌شوند.

مصر: در روز اول آتش‌بس ۲۰۰ کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه از گذرگاه رفح وارد غزه شد

آتش‌بس موقت میان اسرائیل و حماس با هدف تبادل گروگان‌های اسرائیلی نزد حماس با زندانیان فلسطینی نزد اسرائیل از روز جمعه برای مدت چهار روز برقرار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریاض رشوان، رئیس مرکز اطلاعات دولتی مصر اعلام کرد که در راستای اجرای آتش‌بس موقت میان گروه حماس و اسرائیل روز جمعه ۲۰۰ کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه از گذرگاه رفح وارد نوار غزه شد.

رشوان، شنبه ۴ آذر در اطلاعیه‌ای خبر داد که ۱۵ کامیون حامل تجهیزات پزشکی بیمارستان صحرایی اردنی و ۱۱‌ کامیون دیگر شامل تجهیزات بیمارستان صحرایی اماراتی به همراه کادر پزشکی بودند.

این مقام مصری افزود که ۱۷ زخمی به همراه ۱۵ همراه آنها نیز وارد خاک مصر شدند.

او ادامه داد ۱۳۴ فلسطینی که از آغاز جنگ غزه در هفتم اکتبر گذشته نتوانستند وارد این منطقه شوند، روز گذشته از خاک مصر وارد غزه شدند.

آتش‌بس موقت میان اسرائیل و حماس با هدف تبادل گروگان‌های اسرائیلی نزد حماس با زندانیان فلسطینی نزد اسرائیل از روز جمعه برای مدت چهار روز برقرار شد.

در همین رابطه، حماس روز گذشته ۱۳ اسرائیلی را مقابل ۳۹ فلسطینی مبادله کرد. قرار است در جریان آتش‌بس جاری شمار بیشتری از زندانیان میان دو طرف مبادله شوند.

به صدا درآمدن آژیر خطر در شمال اسرائیل در روز دوم آتش‌بس موقت

آتش‌بس موقت پس از هفته‌ها مذاکره با وساطت قطر، مصر و آمریکا روز جمعه میان اسرائیل و حماس برقرار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش اسرائیل، شنبه ۴‌ آذر اعلام کرد که آژیر خطر در شمال این کشور به صدا درآمد اما جزئیات بیشتری در این باره منتشر نکرد.

این در حالی است که ارتش اسرائیل از انهدام یک موشک زمین به هوا شلیک‌شده در صبحگاه امروز از لبنان به سوی یک پهپاد اسرائیلی خبر داد.

طبق گزارش ارتش اسرائیل، موشک مذکور وارد خاک اسرائیل نشد و هیچ سامانه دفاعی هم فعال نشده است.

بنا بر این گزارش، جنگنده‌های اسرائیلی در واکنش به این حمله موشکی، شماری از زیرساخت‌های نظامی حزب‌الله در جنوب لبنان را بمباران کردند.

آتش‌بس موقت میان اسرائیل و حماس با هدف تبادل گروگان‌های اسرائیلی نزد حماس با زندانیان فلسطینی نزد اسرائیل از روز جمعه برای مدت چهار روز برقرار شد.

حماس روز گذشته در چارچوب این آتش‌بس ۱۳ اسرائیلی را مقابل ۳۹ فلسطینی مبادله کرد. قرار است در جریان آتش‌بس جاری شمار بیشتری از زندانیان میان دو طرف مبادله شوند.

در همین رابطه، ۱۰ تایلندی و یک فلیپینی اسیر نزد حماس هم روز گذشته آزاد شدند.

آتش‌بس موقت پس از هفته‌ها مذاکره با وساطت قطر، مصر و آمریکا روز جمعه میان اسرائیل و حماس برقرار شد.

طبق این آتش‌بس، ۵۰ اسیر اسرائیلی برابر ۱۵۰ اسیر زن و کودک فلسطینی مبادله می‌شوند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیه