هیات‌های روسیه و چین اولین میهمانان رسمی کره شمالی
هیات‌های روسیه و چین اولین میهمانان رسمی کره شمالی
وزیر دفاع روسیه به پایتخت کره شمالی سفر کرده است. اواخر روز چهارشنبه هم قرار است یک هیأت چینی به پیونگ یانگ برود. مقام‌های ارشد روسیه و چین قرار است در مراسم جشن یادبود آتش‌بسی شرکت کنند که ۷۰ سال پیش به جنگ کره پایان داد. در این مراسم کره شمالی به طور معمول رژه‌های نظامی عظیم برگزار می‌کند.

سفر سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و هیأت همراهش از اولین دیدارهای رسمی است که به میزبانی کره شمالی از زمان پایان همه‌گیری کرونا انجام می‌شود.

با این حال روشن نیست که آیا این رخداد به معنای تغییر قوانین مرزی سختگیرانه کره شمالی است یا نه.

شماری از ناظران بر این باورند که این سفر نشان دهنده جایگاه کره شمالی برای مسکو و اهمیت روابط دیپلماتیک و نظامی دو کشور است.

آمریکا کره شمالی را متهم کرده که در جریان جنگ با اوکراین شمار زیادی گلوله توپ و راکت به روسیه فروخته است. روسیه و کره شمالی این اتهامات را رد می‌کنند.

کره شمالی که کشوری منزوی است، در اوایل سال ۲۰۲۰ با همه‌گیری کرونا مرزهای خود را بست. این اقدام روابط تجاری و دیپلماتیک این کشور را تحت تاثیر قرار داد.یپلماتیک این کشور را تحت تاثیر قرار داد.

کره شمالی حتی رفت‌ و آمدهای تجاری و دیپلماتیک با روسیه و چین که شرکای اصلی اقتصادی و سیاسی این کشورند را ذیل این قوانین قرار داد.

پایان پادکست

در این دوره مناسبات تجاری و دیپلماتیک حتی واردات کالاهای ضروری مانند غذا و دارو قطع شد. این در حالی است که این کشور با مشکل تامین مواد غذایی مواجه بود که در پی تحریم‌های بین‌المللی و در چند سال گذشته با اتخاذ سیاست بستن مرزها در دوران کووید ابعاد تازه‌ای به خود گرفت.

اخیرا تصاویری نیز از رفت و آمد بدون ماسک شهروندان این کشور منتشر شده است.

چین در پاییز ۱۹۵۰ برای حمایت از کره شمالی در جنگ با کره جنوبی به این کشور نیرو اعزام کرد. اتحاد جماهیر شوروی نیز در آن زمان از کره شمالی حمایت کرد.

پس از فروپاشی شوروی نیز روابط فدراسیون روسیه با کره شمالی دوستانه باقی ماند. به ویژه روابط پرتنش کره شمالی و آمریکا این نزدیکی را تشدید کرد.

اخیرا هم پس از آن که تراویس کینگ، سرباز آمریکایی به کره شمالی گریخت، واشنگتن در تلاش بود تا با گفتگو با پیونگ یانگ او را به آمریکا بازگرداند.

سخنگوی ارتش آمریکا تایید کرده است که تراویس کینگ از ژانویه ۲۰۲۱ سرباز دوم پیشاهنگ سواره‌نظام ارتش آمریکا بوده است و چندین مدال و نشان افتخار از جمله مدال دفاع ملی آمریکا را دریافت کرده است.

به گفته یک مقام ارتش آمریکا، او اخیرا مدتی در یک بازداشتگاه در کره جنوبی بود و بعد از آزادی به پایگاه نظامی همفری در کره‌ جنوبی منتقل شد.

او قرار بوده برای جدایی از ارتش، به آمریکا منتقل شود اما بعد از خداحافظی در گمرک با نیروهایی که او را اسکورت و همراهی می‌کردند از آنها جدا شده و سوار هواپیما نشد.

در عوض به شکلی، از ترمینال هوایی خود را به منطقه مرزی غیرنظامی بین دو کره رساند.

درباره برنامه موشکی و هسته ای کره شمالی چه می‌دانیم؟

رسانه های دولتی کره شمالی تصاویری از 'موشک‌های کروز جدید' این کشور را منتشر کردند

منبع تصویر، KCNA

توضیح تصویر، رسانه های دولتی کره شمالی تصاویری از ‘موشک‌های کروز جدید’ این کشور را منتشر کردند

آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی نشان دهنده ادامه پیشرفت برنامه تسلیحاتی این کشور است. کره شمالی می‌گوید این برنامه برای دفاع در برابر حمله احتمالی آمریکا ضروری است.

یکی از این آزمایش‌ها پرتاب یک موشک کروز در تاریخ ۱۳ سپتامبر بود که طبق اعلام رسانه دولتی کره شمالی، با بُرد ۱۵۰۰ کیلومتر قادر است بخش قابل توجهی از داخل خاک ژاپن را هدف قرار دهد.

در ماه ژانویه سال جاری میلادی-درست چند روز قبل از این که جو بایدن عهده‌دار سمت ریاست جمهوری آمریکا شود- کره شمالی در جریان یک رژه نظامی از یک موشک بالستیک جدید که از زیردریایی پرتاب می‌شود رونمایی کرد و آن را “قدرتمندترین سلاح دنیا” خواند.

توانایی‌های واقعی این موشک هنوز روشن نیست چون معلوم نیست مورد آزمایش قرار گرفته باشد.

علیرغم تحریم‌های اقتصادی کره شمالی، این کشور توانسته در حد قابل توجهی زرادخانه‌اش را مدرنیزه کند.

موشکهایی که میتوانند آمریکا را هدف قرار دهند

در طول سال ۲۰۱۷، کره شمالی چندین موشک را آزمایش کرد که نشان دهنده پیشرفت سریع این کشور در زمینه فنآوری نظامی بود.

نمایش موشک‌های کره شمالی در رژه ای در ماه ژانویه ۲۰۲۱

منبع تصویر، KCNA

توضیح تصویر، نمایش موشک‌های کره شمالی در رژه ای در ماه ژانویه ۲۰۲۱

پایان پادکست

تصور می‌شود موشک هواسونگ-۱۲ با بُردی نزدیک به چهار هزار و ۵۰۰ کیلومتر قادر باشد به پایگاه های نظامی آمریکا در جزیره گوآم در اقیانوس آرام حمله کند.

بعداً موشک هواسونگ-۱۴ با بُرد ۸ هزار کیلومتر، توانایی بیشتر این موشک ها را نشان داد؛ اگر چه برخی مطالعات حاکی از این بود که چنانچه این موشک با حد اکثر برُد پرتاب شود می تواند تا ۱۰ هزار کیلومتر را هم بپیماید.

با یک چنین برُدی، پیونگ‌یانگ می تواند برای اولین بار عملا موشک‌های بالستیک قاره پیمایی داشته باشد که بتواند نیویورک را هدف قرار دهد.

سپس کره شمالی موشک های هواسونگ-۱۵ را آزمایش کرد که می‌گوید می تواند تا ارتفاع چهار هزار و ۵۰۰ کیلومتر بالا برود- یعنی ۱۰ برابر مسافت ایستگاه فضایی بین‌المللی.

ولی در صورتی که این موشک در یک مسیر مسطح معمول پرتاب شود، حد اکثر بُردش ۱۳ هزار کیلومتر خواهد بود که در نتیجه سراسر قاره آمریکا را می تواند بپیماید.

در اکتبر سال ۲۰۲۰، کره شمالی موشک بالستیک جدیدش را معرفی کرد.

این موشک که هنوز آزمایش و نامگذاری نشده، مانند موشک هواسونگ-۱۵، یک موشک دو مرحله ای است که با سوخت مایع کار می کند ولی طول و قطر بیشتری دارد و احتمالا می تواند چند کلاهک هسته ای را حمل کند.

مقایسه موشک‌ها

نقشه

در آوریل ۲۰۱۸، کره شمالی اعلام کرد به دلیل این که توانایی هسته ای کشورش به ثبوت رسیده، آزمایش های هسته ای بیشتر را به حال تعلیق در خواهد آورد.

این کشور همچنین قول برچیدن تسهیلات هسته ای پانگی-ری را داد و در ماه مه ۲۰۱۸ در حضور خبرنگاران خارجی- بدون حضور کارشناسان بین المللی، چند تونل را منفجر کرد.

مذاکرات دونالد ترامپ و رهبر کره شمالی در سال ۲۰۱۸ بدون نتیجه پایان یافت

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر، مذاکرات دونالد ترامپ و رهبر کره شمالی در سال ۲۰۱۸ بدون نتیجه پایان یافت

در آن سال، در حالی که گفتگو بین کیم جونگ-اون و دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا جریان داشت، کره شمالی اعلام کرد که تمام تاسیسات غنی سازی هسته ای خود را از بین خواهد برد. ولی گفتگوها با آمریکا بی نتیجه ماند.

در اوت امسال، آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد گزارش داد که به نظر می رسد کره شمالی رآکتور یونگبیون را که تصور می رود منبع اصلی تولید پلوتونیوم با درجه لازم برای تولید تسلیحات هسته‌ای است، دوباره فعال کرده است.

این آژانس که از زمان ممنوعیت ورود بازرسانش به کره شمالی، ازتصاویر ماهواره‌ای برای تحت نظر داشتن فعالیت‌های هسته‌ای این کشور استفاده می کند، تحول اخیر را “بسیار نگران کننده” توصیف کرده است.

کره شمالی در سال ٢٠٠٨ میلادی فعالیت تاسیسات یونگبیون را به حالت تعلیق در آورده بود.

میلیون‌ها سرباز

کره شمالی با بیش از یک میلیون پرسنل ارتش و نیروی ذخیره ای که ۶۰۰ هزار نفر تخمین زده می شود، دارای یکی از بزرگ ترین ارتش های منظم جهان است.

بیشتر تجهیزات نظامی این کشور قدیمی بوده و در شرایط مناسبی قرار ندارد ولی در صورت جنگ، نیروهای متعارفی اش هنوز می تواند آسیب زیادی به کره جنوبی وارد کند.

این کشور همچنین ده ها هزار نیروی ویژه دارد که در صورت هر گونه مناقشه‌ای می تواند به داخل خاک کره جنوبی نفوذ کند.

مقایسه توان نظامی دو کره

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC