پاپ درباره جنگ «بیهوده» در فلسطین، در زادگاه مسیح ابراز تاسف کرد
پاپ درباره جنگ «بیهوده» در فلسطین، در زادگاه مسیح ابراز تاسف کرد
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه (۳ جدی) در شب کریسمس، ابراز تاسف کرد که «پیام صلح عیسی مسیح به دلیل منطق بیهوده جنگ» اسرائیل و حماس در فلسطین، جایی که پیامبر مسیحیان زاده شده، نادیده گرفته شده است.

او گفت که «امشب قلب ما در بیت‌لحم است، جایی که بار دیگر[پیام] شاهزاده صلح[عیسی مسیح] به واسطه منطق بیهوده جنگ، با درگیری سلاح‌ها رد شد.»

پاپ فرانسیس از آغاز جنگ غزه چندین بار درخواست آتش‌بس کرده و خواستار آزادی همه گروگان‌ها از نزد حماس شده است.

رهبر ۸۷ ساله مسیحیان ساعاتی پس از آن این اظهارات را مطرح کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل قول داد که به رغم تلفات نیروهای اسرائیلی و هزینه جنگ در غزه، به نبرد برای نابود کردن حماس و امن کردن مرزهای اسرائیل با غزه و لبنان ادامه دهد. او گفت که تسلیم فشارهای خارجی برای توقف جنگ در غزه نخواهد شد.

عیسی مسیح در شهر بیت اللحم تولد شده است و فردا پیروان او این روز را جشن می‌گیرند. رولا مایا، وزیر گردشگری فلسطین گفت: «بیت‌لحم کریسمس را با اندوه به دلیل آنچه در غزه و در تمام کرانه باختری و در تمام سرزمین‌های فلسطینی اتفاق می‌افتد، جشن می‌گیرد.»

به گفته مقامات غزه، از آغاز حملات اسرائیل بیش از ۲۰ هزار نفر کشته شده‌اند و اجساد هزاران نفر دیگر در زیر خرابه‌ها باقی مانده اند.

همچنان، نزدیک به ۲ میلیون ساکن غزه آواره شده که به گفته سازمان ملل، وضعیت آنها فاجعه‌بار است.

مسلمانان نیز عیسی مسیح (ع) را دوست دارند/ گزارش یک نشریه آمریکایی از جایگاه حضرت عیسی (ع) و حضرت مریم (س) در اسلام

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- در آستانه میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) یک نشریه آمریکایی با اشاره به داستان حضرت عیسی (ع) و حضرت مریم (س) در قرآن کریم به معرفی باورهای مسلمانان درباره این پیامبر الهی پرداخته، عقاید مشترک با مسیحیان را بیان نموده و تصریح کرده است گرچه مسلمانان باور ندارند که حضرت عیسی [ع] فرزند خداوند است، با این حال به عنوان یک فرستاده خدا به او احترام می گذارند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، نشریه Vox، با انتشار مطلبی با عنوان «مسلمانان نیز حضرت مسیح را دوست دارند: ۶ نکته درباره عیسی مسیح [ع] در اسلام که شما از آن بی خبرید» به قلم جنیفر ویلیامز نوشت: مسلمانان باور ندارند که حضرت عیسی [ع] فرزند خداوند است، با این حال به او به عنوان یک پیامبر مقدس احترام می گذارند.

همان طور که همه می دانند، هر ساله عید کریسمس به مناسبت تولد حضرت مسیح [ع] برگزار می گردد و یک جشن مذهبی مهم برای مسیحیان در سراسر جهان محسوب می شود. اما چیزی که ممکن است بسیاری از مردم از آن بی خبر باشند این است که مسیح یک شخصیت مهم در اسلام به شمار می رود. در این جا شش نکته در مورد نقش حضرت مسیح و مادرش مریم [س] در اسلام آمده که ممکن است شما از آن بی خبر باشید:

 1. نام حضرت مسیح، حضرت مریم و جبرئیل [ع] در قرآن آمده است (درست مانند آدم [ع]، نوح [ع]، ابراهیم [ع]، موسی [ع] و بسیاری از دیگر شخصیت های کتاب مقدس).
 2. مسلمانان بر این باورند که حضرت مسیح پیامبر خداوند است، از مریم باکره متولد شد و قبل از روز قیامت به زمین رجعت خواهد کرد تا عدالت را برپا کند و المسیح الدجال (مسیح دروغین) را که به او ضدمسیح (Antichrist) نیز می گویند، شکست دهد. همه اینها به گوش بسیاری از مسیحیان کاملا آشناست.
 3. یک سوره از قرآن به طور کامل به حضرت مریم [س] اختصاص دارد و این تنها سوره ی قرآن است که به نام یک زن نامگذاری شده است. در واقع، حضرت مریم تنها زنی است که نامش در قرآن به طور صریح ذکر شده است: در قرآن به سایر زنان به واسطه نسبتشان با سایرین، مانند همسر حضرت آدم، مادر حضرت موسی، یا لقب آنها مانند ملکه سبا اشاره شده است. نام حضرت مریم [س] در قرآن بیشتر از کتاب عهد جدید تکرار شده است.
 4. مسلمانان، درست همان طور که بر محمد [ص] و دیگر پیامبران خدا درود می فرستند، هر بار که نام حضرت عیسی را بر زبان می آورند با بیان «علیه السلام» بر او درود می فرستند.
 5. مسلمانان معتقدند که حضرت مسیح دارای معجزه بوده است: قرآن در مورد چند معجزه حضرت مسیح، از جمله شفا دادن نابینا، شفای بیماران، زنده کردن مردگان و دمیدن روح به مجسمه پرندگان، بحث می کند.
 6. داستان تولد حضرت مسیح در قرآن به عنوان داستان اولین معجزه این پیامبر نقل شده است؛ هنگامیکه وی در گهواره سخن گفت و خود را به عنوان پیامبر خدا معرفی نمود.

بنابراین گرچه مسلمانان اعتقاد ندارند که مسیح فرزند خداست- و این یک تفاوت مهم در باور مسلمانان و مسیحیان است- بلکه به او به عنوان فرستاده خداوند احترام می گذارند.

کریسمس مبارک!

  • کریسمس غم‌بار در بیت لحم؛ نگرانی امانوئل ماکرون از وضعیت مسیحیان غزّه

   کریسمس امسال، شهر بیت لحم بر خلاف سال‌های گذشته خالی از جهانگرد و زائرانی است که معمولاً به مناسبت ولادت پیامبر مسیحیت به این شهر می‌آیند. بیت لحم که در ده کیلومتری بیت‌المقدس، در کرانۀ باختری قرار دارد، به خاطر جنگ غزه عزادار است. رئیس‌جمهوری فرانسه نیز از وضعیت اسف‌بار کلیسای کاتولیک در غزه ابراز نگرانی کرد.

   محوطه کلیسای مهد در بیت لحم که زادگاه عیسی مسیح شناخته می‌شود، بر خلاف کریسمس‌های قبل بسیار خلوت و دل‌مرده بود
   محوطه کلیسای مهد در بیت لحم که زادگاه عیسی مسیح شناخته می‌شود، بر خلاف کریسمس‌های قبل بسیار خلوت و دل‌مرده بود AP – Mahmoud Illean
   تبلیغ بازرگانی

   حتی در روز ۲۴ دسامبر (سوم دی)، درخت کریسمس در بیت لحم دیده نمی‌شود و چراغانی بر خلاف سالهای گذشته بسیار محدود است. اما غیرعادی‌تر از همیشه، جمعیت بسیار اندکی است که در اطراف کلیسای مهد حضور یافته است. این بنا که یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای مسیحیت به شمار می‌آید بر محلی بنا شده که به عنوان آرامگاه عیسی شناخته می‌شود.

   هرسال در نیم‌شب کریسمس مراسم نیایشی در کلیسای مهد برگزار می‌شود که معمولاً شاهد حضور هزاران نفر در درون کلیسا و محوطۀ اطراف است. اما امسال اکثر مراسم عید کریسمس در بیت لحم و بیت‌المقدس از سوی شهرداری‌ها لغو شده است.

   به جای بازسازی سنتی که صحنۀ میلاد مسیح را در اصطبل نشان می‌دهد، امسال در میدان اصلی بیت لحم چیدمانی با اشاره به جنگ غزه ساخته شد
   به جای بازسازی سنتی که صحنۀ میلاد مسیح را در اصطبل نشان می‌دهد، امسال در میدان اصلی بیت لحم چیدمانی با اشاره به جنگ غزه ساخته شد AP – Leo Correa

   خبرنگار خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که در کنار میدان اصلی بیت لحم، یک بَنر بزرگ با این متن نصب شده: «نسل‌کشی را متوقف کنید؛ جا به‌جایی جمعیت را متوقف کنید؛ محاصره (غزه) را پایان دهید!»

   در کرانۀ باختری نزدیک به ۴٠هزار مسیحی زندگی می‌کنند. اما در غزه که قبل از جنگ زیر حکومت سازمان حماس قرار داشت شمار مسیحیان بسیار اندک است. جمعیت دو میلیونی نوار غزه تا پیش از جنگ نزدیک به ۲هزار مسیحی را در بر می‌گرفت.

   هفتۀ گذشته، یک مادر و دختر مسیحی بر صحن تنها کلیسای غزه به ضرب گلولۀ نیروهای اسرائیلی کشته شدند. این خبر واکنش پاپ فرانسیس را به دنبال داشت که از کشته شدن «غیرنظامیان بی‌دفاع» سخت انتقاد کرد.

   روز یکشنبه ۲۴ دسامبر، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در پیامی به اسقف اعظم کلیسای کاتولیک بیت‌المقدس (پاتریارک لاتین اورشلیم) از وضعیت اسف‌بار کلیسای کاتولیک غزّه ابراز نگرانی کرد. در بیانیۀ کاخ الیزه که به این مناسبت منتشر شد، مرگ دو زن مسیحی «شرم‌آور» توصیف شده است.

   امانوئل ماکرون در گفتگویی تلفنی با اسقف اعظم بیت‌المقدس بر تعهدات فرانسه در پشتیبانی از جماعت‌های مسیحی تأکید کرد و گفت که این حمایت از طریق کنسولگری فرانسه در بیت‌المقدس اعمال می‌ش

  • مرد

   

 • نویسنده : قیام خوراسانی
 • منبع خبر : اینترنشنال ، rfi