پاکستان برای نخستین بار پخش برنامه‌ به فارسی هزارگی را آغاز کرد
پاکستان برای نخستین بار پخش برنامه‌ به فارسی هزارگی را آغاز کرد
تلویزیون ملی پاکستان روز سه‌شنبه برای نخستین بار پخش برنامه به زبان فارسی هزارگی را از شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان آغاز کرد.

پخش برنامه‌های هزارگی به مرور زمان از یک ساعت در هفته به یک ساعت در روز افزایش خواهد یافت.

پخش برنامه‌های هزارگی در تلویزیون ملی پاکستان روز سه‌شنبه، ۲۸ قوس، با حضور انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر پاکستان و مرتضی سولنگی، وزیر اطلاعات و نشرات پاکستان در دفتر ایالتی تلویزیون ملی پاکستان در کویته افتتاح شد.

مرتضی سولنگی، سرپرست وزارت اطلاعات پاکستان گفت که در تلویزیون ملی پاکستان در ایالت بلوچستان در کنار زبان‌های پشتو، بلوچی و براهوی یک ساعت برای زبان فارسی هزارگی اختصاص داده است.

انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر موقت پاکستان در مراسم افتتاح این برنامه گفت که هزاره‌ها در پاکستان قبل و بعد از ایجاد پاکستان نقش فعالی در بلوچستان داشته‌اند، اما در یک دهه گذشته صرف به دلیل هویت‌شان با کشتار هدفمند روبه‌رو شده‌اند.

آقای کاکر با عبارت هزارگی «بچه آزره خوش استی؟» گفت که با راه‌اندازی برنامه‌های ادبی، فرهنگی، هنری و اجتماعی در کنار فعالان جامعه هزاره پاکستان با خشونت‌ها مبارزه خواهند کرد.

برنامه هزارگی تلویزیون ملی پاکستان با پخش آهنگ «جره‌جو» از داوود سرخوش، آوازخوان سرشناس افغانستان همراه با رقص کودکان هزاره پخش شد.

قادر نایل، عضو پارلمان ایالت بلوچستان از حزب دموکراتیک هزاره‌ها به افغانستان اینترنشنال گفت که در بیست سال گذشته کشتار هدفمند و سیستماتیک هزاره‌ها باعث به انزوا کشاندن جامعه هزاره‌ پاکستان شده است.

او ابراز امیدواری کرد که پخش برنامه هزارگی از تلویزیون ملی پاکستان نه تنها باعث ایجاد ارتباطات فرهنگی میان هزاره‌های پاکستان و دیگر اقوام این کشور شود، بلکه فرصتی برای به نمایش گذاشتن فرهنگ، هنر، موسیقی، صلح‌دوستی، مشکلات و دستاوردهای هزاره‌های پاکستان است.

پیش از این برنامه‌هایی به گویش هزارگی از رادیوی کویته پخش می‌شد.

 

 

طالبان به ادبیات فارسی در خراسان آریا نیاز ندارند

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اف اینترنشنال