دوشنبه, ۷ حوت , ۱۴۰۲
پ
 • شناسه : 5555
 • ۱۴ قوس ۱۴۰۲ - ۹:۲۲
 • 189 بازدید
 • 0 دیدگاه
 • ارسال توسط :

پیشروی ارتش اسرائیل در خان یونس و مقاومت جنگاوران فلسطینی

پیشروی ارتش اسرائیل در خان یونس و مقاومت جنگاوران فلسطینی
پیشروی ارتش اسرائیل در خان یونس و مقاومت جنگاوران فلسطینی
پیشروی تانک‌ها و سربازان اسرائیل به سوی شهر غزه در روز پنجشنبه ۱۱ آبان با مقاومت شدید پیکارجویان حماس روبرو شد که با شلیک خمپاره، موشک ضد تانک و حمله و گریز تلاش می‌کنند حرکت نیروهای اسرائیلی را متوقف کنند.

خبر های گذشته

عبور مبارزان گردان‌های القسام از دیوار حائل در شرق خان یونس

گردان‌های عزالدین القسام اعلام کرد که مبارزان این گروه توانستند از شرق خان یونس از دیوار حائل عبور کنند.

به نقل از خبرگزاری فلسطینی شهاب، مبارزان گردان‌های القسام، شاخه نظامی حماس در این حمله در شرق خان یونس سه دستگاه خودروی نظامی اسرائیل را منهدم کردند و درگیری همچنان ادامه دارد.

روزنامه یدیعوت آحارونوت نیز نوشت که گروهی از مقاومت فلسطین توانستند از شرق خان یونس از دیوار مرزی بگذرند و یک موشک کورنیت را به سمت اراضی اشغالی شلیک کنند.

عملیات «طوفان الاقصی» مقاومت فلسطین علیه اراضی اشغالی وارد هشتمین روز خود شده است. به دنبال این عملیات اشغالگران بمباران تمام مناطق نوار غزه را تشدید کرده و پس از درخواست تخلیه مناطق در شمال نوار غزه، درخواست تخلیه بیمارستان‌ها را داده‌اند؛ اقدامی که نشان دهنده فاجعه انسانی و بهداشتی در غزه بوده و بخش بهداشت فلسطین نمی‌تواند آن را تحمل کند.

حملات اسرائیل  به مناطق پرجمعیت نوار غزه درحالی همچنان ادامه دارد که تعداد قربانیان به ۲۲۱۵ شهید و ۸۷۱۴ مجروح رسیده است.

وزارت بهداشت غزه در این باره اعلام کرد که در میان شهدا ۷۲۴ کودک و ۴۵۸ زن وجود دارد.

روز بیست‌وهفتم جنگ؛ مقاومت شبه‌نظامیان حماس در برابر پیشروی ارتش اسرائیل به سوی شهر غزه

سربازان اسرائیلی در حال پیشروی در عمق نوار غزه
سربازان اسرائیلی در حال پیشروی در عمق نوار غزهحزب‌الله لبنان از حملات پهپادی به مواضع اسرائیل خبر داددر تحولی دیگر، حزب‌الله لبنان از حملات پهپادی به مواضع فرماندهی ارتش اسرائیل در منطقه مورد مناقشه «مزارع شبعا» در مرز دو کشور خبر داد.حزب‌الله روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دو پهپاد حامل مواد منفجره موضع فرماندهی ارتش اسرائیل در این منطقه را هدف قرار دادند.

این نخستین بار است که این گروه تحت حمایت ایران آشکارا از حملات پهپادهای حامل «مقادیر هنگفتی مواد منفجره» خبر می‌دهد. چند روز پیش نیز حزب‌الله از حملات موشک‌های زمین به هوا علیه اسرائیل خبر داده بود.

اسرائیل مزارع شعبا به مساحت ۳۹ کیلومتر مربع را در جنگ ۱۹۶۷ تحت کنترل گرفت.

هم سوریه و هم لبنان مدعی مالکیت قلمرو این منطقه هستند.

نیروهای حزب‌الله از زمان آغاز درگیری نظامی اسرائیل و حماس در ۱۵ مهر، بارها حملاتی به مواضع نیروهای اسرائیلی در مناطق مرزی داشته و اسرائیل نیز بارها مواضع حزب‌الله را هدف قرار داده است.

تخریب گسترده در سراسر غزه

ساکنان شهر غزه می‌گویند در طول شب گذشته صدای شلیک گلوله‌های تانک، خمپاره و سلاح‌های سبک متوقف نشده است و تانک ها و بولدوزرهای زرهی ارتش اسرائیل در مسیر حرکت خود بسیاری از ساختمان‌ها را ویران می‌کنند.

ارتش اسرائیل به ساکنان شمال نوار غزه گفته است که به جنوب بروند. ولی جنوب نوار غزه نیز از حملات این کشور در امان نبوده است.

به گفته اداره بهداشت نوار غزه که در کنترل حماس است، روز پنجشنبه بر اثر شلیک گلوله تانک سه فلسطینی در خان یونس و در بمباران مدرسه‌ سازمان ملل در یکی از اردوگاه‌های آوارگان در جنوب نوار غزه نیز پنج نفر کشته شدند.

 

 

پیشروی تانک‌ها و سربازان اسرائیل به سوی شهر غزه در روز پنجشنبه ۱۱ آبان با مقاومت شدید پیکارجویان حماس روبرو شد که با شلیک خمپاره، موشک ضد تانک و حمله و گریز تلاش می‌کنند حرکت نیروهای اسرائیلی را متوقف کنند.

همزمان، با ادامه حملات سنگین هوایی اسرائیل، اداره بهداشت نوار غزه اعلام کرد که تعداد تلفات به بالای ۹ هزار کشته و بیش از ۳۲ هزار مجروح رسیده است.

هر چند نیروی زمینی اسرائیل از روز جمعه از چند مسیر وارد نوار غزه شده است ولی به نظر می‌رسد در حال حاضر هدف اصلی این عملیات تصرف شهر غزه، پر جمعیت‌ترین نقطه در این باریکه است.

سخنگوی ارتش اسرائیل روز پنجشنبه گفت: «ما در دروازه‌های شهر غزه هستیم.»

از گفته‌های ساکنان شهر و ویدئوهایی که حماس منتشر کرده است می‌توان دریافت که پیکارجویان این گروه و جهاد اسلامی فلسطین از روش‌های جنگ چریکی نظیر شلیک موشک به سوی خودروهای زرهی و تیراندازی به سوی سربازان و سپس عقب‌نشینی به داخل ساختمان‌های تخریب شده و شبکه گسترده تونل‌های زیرزمینی استفاده می‌کنند.

با توجه به دشواری‌های نبرد در مناطق شهری متراکم به نظر می‌رسد که در حال حاضر تاکتیک اسرائیل تجمع و استقرار نیروی بزرگی در بخش شمالی نوار غزه است و نه تصرف کامل این باریکه.

فرمانده واحدهای مهندسی ارتش اسرائیل نیز گفت نیروهای این کشور در اولین مرحله از تضمین امنیت راه‌های پیشروی به سمت شهر غزه هستند ولی با تله‌های انفجاری و مین‌های زیادی روبرو می‌شوند.

او افزود: «حماس خوب یاد گرفته و به خوبی برای این نبرد آماده شده است.»

خان یونس، شهر بی‌پناه»

رشدی ابوالعوف

خبرنگار بی‌بی‌سی، خان‌یونس غزه

مشکل شهر جنوبی خان یونس آن است که پیش از آتش‌بس موقت میان حماس و اسرائيل، صدها هزار نفر از فلسطینیانی که از شهر غزه و شمال آن از خانه و کاشانه آواره شده بودند به دنبال سرپناه به این شهر آمدند. خان یونس حالا بسیار پرتراکم است و جایی نمانده است.

نزدیک به ۱۰ هزار نفر در بیمارستان ناصر، بیمارستان اصلی خان یونس پناه گرفته‌اند. جایی که بدون این عده هم انباشته از بیمار است.

اغلب مردم از نقشه تخلیه‌ای که دولت اسرائيل منتشر کرده بی‌خبرند و حتی کسانی که از آن باخبرند هم با قطعی اینترنتی راهی برای دیدن و دسترسی به نقشه ندارند.

آنها درعین حال معنی این هشدارها را نمی‌دانند. خانواده من هنوز در خان یونس زندگی می‌کنند و من هر روز با آنها صحبت می‌کنم. همیشه از من می‌پرسند که کجا بروند. نقشه را برایشان می‌فرستم اما اینترنتی نیست که نقشه را ببینند.

یکی از بی‌جا شدگان در بیمارستان ناصر به من گفت: این مسخره است، نقشه نیست. چون ما جایی برای رفتن نداریم.»

خان یونس یک شهر کوچک است که حالا احتمالا بیش از یک میلیون نفر در آن پناه گرفته‌اند. با پایان آتش‌بس میزان کمکی که به مردم می‌رسد بسیار ناچیز است.

به جز بیماران، نزدیک به ۱۰ هزار نفر در بیمارستان اصلی خان یونس، بیمارستان ناصر، پناه گرفته‌اند
Image caption: به جز بیماران، نزدیک به ۱۰ هزار نفر در بیمارستان اصلی خان یونس، بیمارستان ناصر، پناه گرفته‌اند
 • امروز چه رخ داد؟

  وکارمان فکر می‌کردیم. ناگهان بمبی روی ما افتاد و کل ساختمان ویران شد.»

  غزه
  Image caption: محمد عید؛ دخترش، برادرش، همسر برادرش و دختران آنها، همگی در حمله اسرائیل کشته شدند، مادر و خواهرزاده‌اش هم مفقود شده‌اند
  • وضعیت پیچیده خروج غیرنظامیان از غزه

   جرمی بوئن

   سردبیر بخش بین‌الملل بی‌بی‌سی

   ترک غزه بسیار پیچیده است.

   ارتش اسرائیل نقشه‌ای را منتشر کرده است که مناطقی را نشان می‌دهد که به غیرنظامیان توصیه می‌شود آنجا را ترک کنند.

   در این نقشه جزئیاتی در مورد باریکه غزه داده شده است، از جمله اینکه آن را به ۲۴۰۰ بخش تقسیم کرده است.

   اما در مورد مسیری که ساکنانش باید برای خروج انتخاب کنند، توصیه‌های مبهمی داده شده است.

   این نقشه که در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شده است، حاوی کدهای کیو‌آر است.

   اما این کدها تنها با تلفن‌های همراه هوشمند که به اینترنت هم متصل باشند، قابل استفاده هستند.

   یکی از مناطقی که این نقشه‌ها مردم را به سمت آن هدایت می‌کنند، منطقه ساحلی المواصی است. این منطقه به گفته افرادی که با آنها صحبت کرده‌ام، هیچ امکاناتی ندارد و بنابراین مردم آنجا را به مقصد امن دیگری ترک می‌کنند.

   خواندن این نقشه برای من که الان در بیت‌المقدس و در جای امنی هستم، بسیار دشوار است. پس احتمالا برای مردم غزه که وسیله حمل‌ونقل هم ندارند، باید بسیار پیچیده‌تر و گمراه‌کننده‌تر باشد.

   در چند روز اخیر، اسرائیل تحت فشار شدید آمریکا – مهمترین متحدش – قرار گرفته است تا از کشته شدن بیشتر غیرنظامیان جلوگیری کند.

   به همین دلیل، اسرائیل طرح خروج غیرنظامیان را همراه با این نقشه منتشر کرده است. اما به نظر می‌رسد که این طرح بیشتر از اینکه راه‌حلی قابل اجرا در غزه باشد، بسیار مبهم و بیش از حد وابسته به تلفن‌های هوشمند فعال است.

   نقشه
  • یک جراح در خان یونس می‌گوید در حالی که به تعداد بیماران اضافه می‌شود، نمی‌توان به همه رسیدگی کرد

   پل لی، جراح ارتوپد در بیمارستان اروپایی در خان یونس، به شبکه جهانی بی‌بی‌سی گفته است: «وضعیت آشفته‌ایست، ما نمی‌توانیم به بیماران بیشتری که می‌آیند رسیدگی کنیم.»

   او ادامه داد: «در حالیکه همچنان بیمارانی را داریم که از شمال آمده‌اند، بیماران جدید هم از درگیری‌های تازه می‌آیند.»

   ارتش اسرائیل به عملیات زمینی در جنوب غزه، جایی که این بیمارستان هست، همچنان ادامه می‌دهد.

   آقای لی که به‌عنوان بخشی از تیم جراحی صلیب سرخ آنجا کار می‌کند، گفت: «ما بیش از ۳۶۰ نفر در انتظار عمل داریم که عمل همه آنها غیرممکن است. بیمارستان مملو از آوارگانی است که به اینجا پناه آورده‌اند، ما در راهروها و بیرون از بیمارستان با ۶ هزار تا ۷ هزار نفر صحبت می‌کنیم.»

   او گفت: «از لحاظ جسمی و روحی خسته‌کننده است. کارکنان محلی در خانه‌های خود مورد حمله قرار می‌گیرند. من با تعدادی جراح که از شمال آمده‌اند، کار می‌کنم و آنها با سایر پناهجویان در چادرهای پلاستیکی زندگی می‌کنند.»

   او درباره امکانات پزشکی گفت: «کمبود داروهای بیهوشی و مسکن‌ها مشکل بزرگی است. از آنها به میزان کم استفاده می‌کنیم که با این کار استانداردهای ایمنی را پایین می‌آوریم.»

   «ما هرگز بیمارستان را ترک نمی‌کنیم و حضور ما در اینجا به اسرائیلی‌ها اطلاع داده شده است، اما ترکش‌ها به بیمارستان برخورد کرده است. سیستم اطلاع‌رسانی آنها تاکنون کار کرده است. ما جنگ را در اینجا نمی‌بینیم اما می‌توانیم آن را بشنویم.»

  • بریتانیا حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را محکوم کرد

   دولت بریتانیا در بیانیه‌ای حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را محکوم کرد.

   در این بیانیه آمده است که دولت بریتانیا «متعهد به امنیت کشتی‌رانی در منطقه است» چون این آب‌ها برای تجارت اهمیت حیاتی دارند که نشانه ضرورت حضور نیروی دریایی بریتانیا در آنجاست.

   بیانیه همچنین ایران را به «حمایت نظامی و سیاسی طولانی‌مدت از شبه‌نظامیان حوثی» متهم کرده و تهران را «مسئول اقدامات گروه‌های نیابتی و شرکایش» دانسته است.

   آمریکا هم حمله دیروز حوثی‌های یمن به کشتی‌های تجاری را در دریای سرخ محکوم کرد و گفت شواهدی دارد که نشان می‌دهد این اقدام حوثی‌ها با حمایت تهران میسر شده است.

   حوثی‌ها دیروز در بیانیه‌ای گفتند که دو کشتی «اسرائیلی» را در تنگه بااب‌المندب هدف قرار داده‌اند؛ اما ارتش اسرائیل تاکید کرد که این دو کشتی هیچ ارتباطی با این کشور نداشته‌اند.

   تهران حمایت و دخالت در عملیات حوثی‌ها در دریای سرخ را تکذیب می‌کند و آن را «خودجوش» می‌خواند.

   ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، امروز سنتکام، ستاد فرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه، را «تروریستی» خواند و گفت:

   «ادعاهای آنها بی‌سند و مدرک است و قابلیت راستی‌آزمایی ندارد. از منظر ایران این ادعاها فاقد ارزش پاسخگویی است.»

  • دستور تازه اسرائیل برای خروج از غزه؛ سازمان ملل: جایی برای رفتن وجود ندارد

   اسرائیل عملیات زمینی خود را در جنوب غزه به پیش می‌برد و به حدود ۱۷۰ هزار نفر در خان یونس گفته است به مناطق جنوبی‌تر بروند؛ اما سازمان ملل می‌گوید جایی برای رفتن وجود ندارد.

   دستور تخلیه شامل یک‌پنجم خان‌یونس می‌شود، در حالی که تانک‌های ارتش اسرائیل از شمال و شرق در این شهر پیشروی می‌کنند.

   ارتش اسرائیل می‌گوید تمام سعی‌اش را در حفظ جان غیرنظامیان انجام داده است.

   به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، بیمارستان‌های خان یونس زیر فشار تعداد زخمی‌ها از پا درآمده‌اند.

   نقشه غزه
  • مقام‌های درمانی حماس: آمار کشته‌شدگان نزدیک به ۱۶ هزار نفر است

   آمار کشته‌شدگان

   مقام‌های درمانی حماس در غزه اعلام کردند که نزدیک به ۱۶ هزار نفر از آغاز جنگ تا کنون در حملات اسرائیل جان خود را از دست داده‌اند.

   بر اساس آخرین به روزرسانی، دیروز (یکشنبه) ۳۴۹ نفر از مردم در حمله هوایی جان باختند. حماس می‌گوید ۷۰ درصد کشته شدگان زن و کودک هستند.

   منبع رسمی اعلام آمار کشته‌ها در غزه وزارت بهداشت تحت کنترل حماس است که به صورت روزانه آمار قربانیان را اعلام می‌کند.

   اسرائیل رسما درباره این آمار ابراز تردید کرده است،‌ هر چند که خودش به تازگی آمار رسمی کشته‌های حملات حماس را از ۱۴۰۰ نفر به ۱۲۰۰ نفر کاهش داده است.

   سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که آمار کشته‌شدگان در غزه مورد تایید آنهاست.

  • حماس در لبنان از جوانان فلسطینی خواست در گروه «پیشتازان طوفان الاقصی» ثبت نام کنند

   حماس در لبنان با صدور بیانیه‌ای از جوانان فلسطینی خواسته است تا به گروه «پیشتازان طوفان الاقصی» بپیوندند که اشاره‌ای به حملات ۷ اکتبر دارد.

   این بیانیه خواستار تداوم آنچه در این حملات به دست آمده و پیروزی برای مردم فلسطین است.

   بریتانیا، آمریکا و اتحادیه اروپا حماس را یک گروه «تروریستی» می‌دانند.

  • خان یونس کجاست؟

   به نظر می‌رسد که بیشتر تمرکز اسرائیل برای عملیات نظامی خود در نوار غزه بر مناطق اطراف خان یونس در جنوب این باریکه است.

   ساکنان این منطقه حملات هوایی را سنگین‌ترین حملات از زمان آغاز جنگ توصیف کرده‌اند و اسرائیل دستور تخلیه چندین منطقه را صادر کرده است.

   خان یونس که در حدود ۶ مایلی (۹/۵ کیلومتری) از گذرگاه رفح با مصر واقع شده است، بزرگترین شهر در جنوب غزه است، با جمعیتی حدود ۴۰۰ هزار نفر قبل از جنگ.

   از زمان شروع جنگ، بسیاری از مردم از بخش شمالی غزه به سمت جنوب و شهر خان یونس و اطراف آن گریخته‌اند.

   این موضوع فشار زیادی بر زیرساخت‌های شهر وارد کرده است و مردم به شدت به غذا و آب و مسکن نیاز دارند.

   نقشه غزه
  • خبر فوریدادگاه بنیامین نتانیاهو از سر گرفته شد

   همزمان با ادامه جنگ اسرائیل در باریکه غزه، دادگاه فساد مالی بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این کشور، از امروز (دوشنبه) از سر گرفته شده است.

   این دادگاه دو ماه پیش و در پی حمله حماس به جنوب اسرائیل در هفتم اکتبر به حالت تعلیق در آمده بود.

   آقای نتانیاهو، رهبر حزب راستگرای لیکود، با اتهام گرفتن رشوه، کلاهبرداری و نقض اعتماد عمومی روبرو است.

   به گفته دادستان‌ پرونده، بنیامین نتانیاهو در بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ در ازای دریافت هدایایی از یک تهیه‌کننده هالیوود و دیگر تجار بانفوذ اقداماتی به نفع آنها انجام داده است.

   ارزش مادی این هدایا معادل ۱۹۵ هزار دلار برآورد شده است و شامل اجناسی از جمله سیگار، بطری‌های شامپاین و جواهرات می‌شود.

   آقای نتانیاهو که در اسرائیل به ‌«بی‌بی» شهرت دارد تمام این اتهامات را رد کرده است.

  • خلاصه اخبار از صبح امروز تا کنون

   غزه

   امروز ۵۹امین روز جنگ در غزه است. این خلاصه اخباریست که از صبح امروز اتفاق افتاده است:

   • ارتش اسرائیل در حال پیشروی به سمت جنوب غزه است. در همین رابطه ارتش اسرائیل نقشه‌ای را منتشر کرده است که مناطق جدیدی را نشان می‌دهد و به غیرنظامیان توصیه می‌کند آن مناطق را تخلیه کنند.
   • در جنوب غزه که ازدحام مردم زیاد است، یک بیمارستان می‌گوید که مملو از مجروحان است. همانطور که تصاویر نشان می‌دهد افراد مجروح در راهروها دراز کشیده‌اند.
   • یک مرد اسرائیلی که گمان می‌رود در میان گروگان‌های غزه باشد، کشته شده است.
   • ارتش اسرائیل می‌گوید یکی از فرماندهان گردان حماس را کشته است و از کشته شدن سه سرباز اسرائیلی خبر داده است.
   • دو نفر در حملات اسرائیل به کرانه باختری اشغالی کشته و بیش از ۳۰ فلسطینی بازداشت شده‌اند.

   ارتش اسرائیل تمرکز خود را بر خان‌ یونس معطوف کرده است

   یولانده نل

   خبرنگار بی‌بی‌سی – بیت‌المقدس

   ارتش اسرائیل می‌گوید در حال رویارویی با نیروهای حماس در سراسر نوار غزه است.

   کارشناسان نظامی با تحلیل رویدادهای چند روز اخیر بر این باورند که ارتش اسرائیل در خان یونس در جنوب باریکه غزه یک عملیات تمام عیار زمینی را پیش می‌برد.

   همزمان شبکه کان، سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، گزارش داده است که حملات هوایی این کشور خان یونس را نشانه گرفته است، جایی که گمان می‌کنند رهبران ارشد حماس آنجا پنهان شده‌اند، از جمله یحیی سنوار و محمد ضیف.

   روزنامه یدیعوت اخرونوت هم در تحلیلی درگیری‌ها در خان یونس را «تقریبا دشوار» پیش‌بینی کرده است.

   این روزنامه همچنین می‌گوید حضور صدها هزار آواره فلسطینی که در آنجا پناه گرفته‌اند و همچنین احتمال نگهداری گروگان‌های اسرائیلی در این منطقه، عملیات را «پیچیده‌تر» خواهد کرد.

   اسرائیل به تازگی نقشه‌ای را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد، با فلش‌هایی به سمت مناطق جنوبی‌تر که از غیرنظامیان خواسته است به آنجا بروند.

  • اردوغان: نتانیاهو به عنوان جنایتکار جنگی به خاطر حمله به غزه محاکمه خواهد شد

   رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، امروز (دوشنبه) گفت که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به عنوان «جنایتکار جنگی» به خاطر حمله اسرائیل به نوار غزه محاکمه خواهد شد.

   آقای اردوغان در سخنرانی خود در نشست کمیته سازمان همکاری اسلامی در استانبول گفت که غزه سرزمین فلسطین است و همیشه متعلق به فلسطینی‌ها خواهد بود.

   روابط دیپلماتیک ترکیه و اسرائیل در هفته‌های گذشته به شدت متشنج بوده است.

  • اسرائیل می‌گوید عملیات نظامی خود را در سراسر نوار غزه گسترش می‌دهد

   حجم بمباران اسرائیل در شهر خان یونس در جنوب نوار غزه افزایش یافته است
   Image caption: میزان بمباران اسرائیل در شهر خان یونس در جنوب نوار غزه افزایش یافته است

   دانیل هاگاری، سخنگوی ارشد ارتش اسرائیل، می‌گوید که حمله زمینی آنها «علیه مراکز حماس در تمام نوار غزه» در حال گسترش است.

   آقای هاگاری گفته است که سربازان ارتش اسرائیل درگیر نبردی «تن‌ به تن» با گروه‌های فلسطینی‌اند.

   صبح امروز، ارتش اسرائیل دستورات جدیدی به ساکنان غزه برای تخلیه حدود ۲۰ منطقه در مرکز نوار غزه صادر کرد.

   اسرائیل نقشه‌ای را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد، با فلش‌هایی به سمت مناطق جنوبی‌تر که از غیرنظامیان خواسته شد به آنجا بروند.

   نقشه غزه
  • خبر فوریپسر جوانی که ارتش اسرائیل فکر می‌کرد گروگان است، مرده است

   در رسانه‌های اسرائیلی گزارش شده است که جاناتان سامرانو جوان ۲۱ ساله که از هفتم اکتبر مفقود شده بود، مرده است.

   زمانی که حماس از نوار غزه حمله کرد، او در فستیوال موسیقی سوپرنوا در جنوب اسرائیل بود.

   ارتش اسرائیل ابتدا به پدر و مادر او گفته بود که احتمالا فرزند آنها در غزه گروگان است.

   اکنون گزارش شده که ارتش اسرائیل خانواده او را از مرگش مطلع کرده است.

   اسرائیل می‌گوید پس از بازگشت ۱۱۰ گروگان همچنان حدود ۱۳۷ گروگان در نوار غزه هستند.

  گسترش عملیات ارتش اسرائیل در محله‌های «جبالیا» و «شجاعیه» در غزه

  منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

  با شروع علمیات نظامی زمینی در جنوب غزه، اسرائیل چند منطقه در شمال و مرکز غزه را بمباران کرد.

  اسرائیل اخیرا، محله «جبالیا» در شمال غزه، محله «زیتون»، محله «شجاعیه» و «دیر البلح» در مرکز غزه را مورد حملات خود قرار داد.

  ارتش اسرائیل، دوشنبه ۱۳ آذر، در گزارشی اعلام کرد، درگیری‌های شدیدی بین گروه‌های فلسطینی و نیروهای اسرائیلی در برخی از مناطق شمال و شرق نوار غزه رخ داد، که منجر به کشته‌شدن سه سرباز اسرائیلی شده است.

  اطلاعاتی که وب‌سایت خبری «والا نت» اسرائیلی منتشر کرده، لشکر ۳۶ اسرائیل در عملیاتی زمینی قصد دارد به محله «شجاعیه» در شرق غزه، حمله کند و آن را به کنترل خود درآورد.

  همزمان لشکر ۱۶۲ اسرائیل، برای عملیات نظامی در منطقه «جبالیا» شمال غزه که تا اردوگاه «جبالیا» امتداد دارد، خود را آماده می‌کند.

  سنگرهای حماس؟!

  با این حال، نیروهای اسرائیلی انتظار دارند با مقاومت شدید حماس روبرو شوند.

  اسرائیل، محله «جبالیا» و «شجاعیه» را سنگرهای حماس می‌داند و بارها متعهد به پاکسازی حماس و رهبران آن از نوار غزه شده است.

  ارتش اسرائیل ماه گذشته در یک عملیات نظامی به شمال نوار غزه، آن را از جنوب غزه جدا کرد.

  اسرائیل، یک‌شنبه ۱۱ آذر، عملیات خود در جنوب غزه به ویژه در شهر «خان‌یونس» که معتقد است بالاترین رهبران حماس از جمله؛ یحیی سنوار رئیس حماس در غزه و محمد ضیف رهبر شاخه نظامی حماس در غزه هستند را آغاز کرد.

  یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل و چند مقام نظامی اسرائیلی بارها تاکید کرده‌اند، جنگ تا نابودی حماس حتی اگر چند ماه ادامه پیدا کند، ادامه دارد.

  بسیاری از کارشناسان، محقق شدن این هدف را برای اسرائیل ناممکن می‌دانند.

 • منبع خبر : BBC رادیو فرد

برچسب ها

چرا خبر آموزش دختران در موسسات پزشکی خراسان آریا حذف شد؟ ۰۶ حوت ۱۴۰۲
وزیر خارجه

چرا خبر آموزش دختران در موسسات پزشکی خراسان آریا حذف شد؟

با نزدیک‌شدن فصل بهار و آغاز سال آموزشی در خراسان آریا ، موسسات تحصیلی برای جذب دانش‌جویان آماده می‌شوند. این سومین سال است که دختران از اشتراک در آزمون کانکور دولتی و جذب در دانشگاه‌های خصوصی محروم هستند.

قمی :آمریکا را عامل مهاجرت خراسانیان به ایران دانست ۰۶ حوت ۱۴۰۲
مناسبات ایران با طالبان افغان

قمی :آمریکا را عامل مهاجرت خراسانیان به ایران دانست

سفیر و نماینده‌ ویژه ایران در کابل می‌گوید که بیش از شش میلیون مهاجر خراسانی در آن کشور به‌سر می‌برند.

آمریکا، مصر، قطر و اسرائیل درباره آتش‌بس غزه به تفاهم‌ کردند ۰۶ حوت ۱۴۰۲
سالیوان:

آمریکا، مصر، قطر و اسرائیل درباره آتش‌بس غزه به تفاهم‌ کردند

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور ارتباطات، روز یکشنبه ششم اسفند گفت ایالات متحده، مصر، قطر و اسرائیل درباره کلیات توافق آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس موقت در غزه به تفاهم رسیده‌اند.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.

میتون چاکرابورتی مرد که به مقام محبوب ترین ستاره بالیوود رسید ۰۱ حوت ۱۴۰۲
بالیوود سینمای هند

میتون چاکرابورتی مرد که به مقام محبوب ترین ستاره بالیوود رسید

میتون چاکرابورتیMithun Chakraborty‎؛ زادهٔ ۱۶ ژوئن ۱۹۵۰) یک هنرپیشه و نماینده مجلس بنگال غربی اهل هند است. وی از سال ۱۹۷۶ میلادی تاکنون مشغول فعالیت هنر تئاتر و هنر نمای در سینمای هند است مرد که از روز های سخت زندگی به بهترین مقام هنری سینمای جهانی بالیوود هند پیشرفت کرد .

آغاز سال اژدها: سال نو قمری چیست ۲۱ دلو ۱۴۰۲
سال نوع چین

آغاز سال اژدها: سال نو قمری چیست

میلیون‌ها نفر در چین، آسیای شرقی و در سراسر جهان آغاز سال جدید قمری را جشن می‌گیرند.

افغان باوران خراسان آریا : از کارگردانی سینما تا کارگری در ایران ۱۶ دلو ۱۴۰۲
داستان یک فلم در ۲۰

افغان باوران خراسان آریا : از کارگردانی سینما تا کارگری در ایران

۸صبح، کابل: عبدالرشید عظیمی، کارگردان سابقه‌دار افغان پس از مهاجرت به ایران در آن کشور رو به کار شاقه آورده است و کارگری می‌کند. سرنوشت دوره ۲۰ سال مثل این بود که همه در بخش های مختلف فلم به نام افغان دموکراسی در خراسان آریا ادامه داشت و با یک کودتا فلم آمده نشر شد و کاری گران دسته پاین بیکار و آوره شدند و قهرمانان نقش های مرکزی فرار کردند و سازنده کار تمام کرد .

مراسم جشن سده در تاجیکستان برگزار شد ۱۲ دلو ۱۴۰۲
آیین و جشن آریای

مراسم جشن سده در تاجیکستان برگزار شد

امروز، سه‌شنبه ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) در تاجیکستان روز «جشن سده» است و مردم در همه مناطق کشور این آیین کهن و باستانی را رسما جشن گرفته‌اند.

علی بلال از خراسان آریا قهرمان رقابت‌های آرنولد کلاسیک بریتانیا شد ۰۲ دلو ۱۴۰۲
بدن سازی

علی بلال از خراسان آریا قهرمان رقابت‌های آرنولد کلاسیک بریتانیا شد

بدنساز خراسانی که مستر المپیا را شگفت زده کرد/ علی بلال ؛ از زمین‌های کشاورزی کابل تا استیج فلوریدا!

سازمان ملل: کره شمالی از حملات سایبری 3 میلیارد دلار سود کسب کرده است ۲۲ دلو ۱۴۰۲
کوریای شمالی

سازمان ملل: کره شمالی از حملات سایبری 3 میلیارد دلار سود کسب کرده است

هدف هکرها کمپانی‌های صنایع دفاعی و زنجیره‌های تأمین، و ایجاد دسترسی فزاینده به زیرساخت‌ها و ابزارهای دیگر کشورها بوده است

غصب زمین قبرستان توسط طالبان در استان قندهار خراسان آریا ‌ ۱۷ دلو ۱۴۰۲
جمهوریت افغان ادامه دارد

غصب زمین قبرستان توسط طالبان در استان قندهار خراسان آریا ‌

معاون وزیر دفاع طالبان یک قبرستان و یک زمین‌ دولتی را در جنوب خراسان آریا استان قندهار غصب کرده است در فیلم و تصاویری که از این قبرستان به رسانه ها رسیده، مشخص است که چندین جنگجوی طالبان مانع دفن جسدی در این قبرستان می‌شوند.

ادامه خشم کشاورزان فرانسوی ۱۰ دلو ۱۴۰۲
پولیس فرانسه

ادامه خشم کشاورزان فرانسوی

خودروهای زرهی ژاندارمری برای جلوگیری از فلج شدن پاریس مستقر شدند چندین سندیکای کشاورزی قصد دارند امروز دوشنبه بزرگراه‌های منتهی به پایتخت فرانسه را مسدود کنند

پکن از ایران خواسته است مانع حمله حوثی‌ها شود ۰۷ دلو ۱۴۰۲
آمریکا از چین خواست رویترز

پکن از ایران خواسته است مانع حمله حوثی‌ها شود

خبرگزاری رویترز به نقل از چهار منبع مطلع ایرانی و یک دیپلمات آگاه گزارش داد چین از جمهوری اسلامی خواسته است برای جلوگیری از حمله‌های حوثی‌ها به خطوط کشتی‌رانی در دریای سرخ همکاری کند چون در غیر این صورت روابط تجاری‌اش با چین آسیب خواهد دید.

امریکا هر ۱۰ تا ۱۴ روز، ۸۰ میلیون دالر به خراسان آریا فرستاده می‌شود ۲۹ جدی ۱۴۰۲
تایید کرد:

امریکا هر ۱۰ تا ۱۴ روز، ۸۰ میلیون دالر به خراسان آریا فرستاده می‌شود

وزارت خارجه امریکا به سیگار تایید کرد که در هر ۱۰ تا ۱۴ روز، ۸۰ میلیون دالر وجه نقد به ( پیران نام منطقه افغانستان برای کودتاچیان جمهوریت طالب افغان تحت کنترول زیر نام طالبان در خراسان آریا می‌فرستد. که روسیاي طالبان مزدور را بیان می کنند

سرکرده یک باند مافیایی در یونان به رگبار بسته شد و داستان دیگر ۲۷ جدی ۱۴۰۲
داستان های جالب مافیای

سرکرده یک باند مافیایی در یونان به رگبار بسته شد و داستان دیگر

قتلی به سبک و سیاق باندهای تبهکار در پمپ بنزینی در جنوب آتن، بی‌رحمی مافیای یونان را در معرض دید عموم قرار داده است.

صندوق پول امانت مردم خراسان آریا در کنترول افغان ها است ۲۵ جدی ۱۴۰۲
انورالحق احدی اعضا هیات

صندوق پول امانت مردم خراسان آریا در کنترول افغان ها است

آقای احدی اعضای هیات صندوق امانت مردم خراسان آریا که به نام افغان کار شان پیش می رود در مصاحبه با افغانستان اینترنشنال گفت که دارایی‌های موجود در این صندوق به عنوان پشتوانه بانک مرکزی افغانستان حفظ خواهد شد. داری های مردم خراسان آریا به نام منطقه افغانستان و بانک به نام قوم افغان پشتون ساخته شده کنترول می شود

دانمارک ۶.۲ میلیون دالر به نام افغان به خراسان آریا کمک کرد ۲۴ جدی ۱۴۰۲
کمک به خراسان آریا

دانمارک ۶.۲ میلیون دالر به نام افغان به خراسان آریا کمک کرد

صندوق امانی ویژه‌ی سازمان ملل متحد به نام افغا‌ن در خراسان آریا (اس‌‌تی‌اف‌ای) اعلام کرده است که دانمارک ۶.۲ میلیون دالر به این صندوق کمک کرده است.

چگونه اسکندر کبیر سپاه هخامنشیان را در غزه شکست داد ۲۳ دلو ۱۴۰۲
غزه

چگونه اسکندر کبیر سپاه هخامنشیان را در غزه شکست داد

سال ۳۳۲ قبل از میلاد اسکندر سوم، پادشاه مقدونیه، در مسیر فتوحاتش چشم به مصر دوخته بود.

عالم بعداز یک قرن دزدی نام خراسان توسط افغانها حقیقت را بیان کرد ۱۴ دلو ۱۴۰۲
سازمان آزادی بخش خراسان

عالم بعداز یک قرن دزدی نام خراسان توسط افغانها حقیقت را بیان کرد

بیان حقیقت عالم دین خراسانی مورد توجه ، استقبال و پسند مردم خراسان و شبکه های اجنتماعی قرار گرفت ، بنیانگذار انقلاب آزادی خراسان قیام خراسانی از احساس و پشتیبانی مولوی عبدالشکور به طرفداری از مردم مظلوم خراسان تشکری کرد او گفت ما جوانان رزمندگان سازمان آزدی بخش اولین عالم دین را می بنیم که با جرات ! اسلام را از پیروان فرهنگ افغان برای نجات ملت مظلوم جدا می سازد

هلال حاصلخیز» کجاست؟ ۱۲ دلو ۱۴۰۲
تمدن گذشته سومری ها

هلال حاصلخیز» کجاست؟

از منظر زمین‌شناسی، هلال حاصلخیز محل تقاطع صفحات تکتونیکی ایران، آفریقا و شبه‌جزیره عرب است سومری های” سر سیاه” همراه با اکدی های “سامی” و باشندگان نخستین جنوب میانرودان تمدنی را پایه گذاری نمودند

دلاورمردان تاجیک خراسان آریا در مسیر تاریخ خراسان ۲۹ جدی ۱۴۰۲
حبیب الله کلکانی و یاران

دلاورمردان تاجیک خراسان آریا در مسیر تاریخ خراسان

دلاورمردان تاجیک خراسان به تاریخ 27 قوس 1307 مطابق 17 جنوری 1929 میلادی فرزندان باوجدان وصاحبان اصلی خراسان زمین تحت رهبری شاه حبیب الله فرزند عیار تاکستانهای کهدامن زمین که برای اولین بار بایک حرکت جنبش دهقانی تاریخ را رقم زدند

عبدالرحیم حاجی بایف، استالین و سرنوشت تاجیکان ۰۸ جدی ۱۴۰۲
آغاز کشور تاجیکستان

عبدالرحیم حاجی بایف، استالین و سرنوشت تاجیکان

صد سال قبل در شهر سن پترزبورگ، قیام کارگران و دهقانان که از آنان بیشتر با نام "بولشویکها" یاد می‌کنند، پیروزشد و به نظام پادشاهی در روسیه پایان داد. این رویداد که در تاریخ بیشتر با نامهای "انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر"، "انقلاب سرخ"، "کودتای اکتبر"، "قیام اکتبر" و "کودتای بولشویکی" یاد می‌شود، بدون شک، صفحه تازه ای را در تاریخ معاصر باز کرد.

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟ ۰۹ سنبله ۱۴۰۲
پیشرفت علم فضای

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟

اولین پرواز تجاری ویرجین گلکتیک، شرکت گردشگری فضایی خصوصی ریچارد برانسون به فضا، دوران سفرهای فضایی پرطرفدار را نزدیک‌تر کرد اما این سفرها همچنان در اختیار مولتی میلیونرهایی خواهد بود که مایل به پذیرش خطرات هستند.

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟ ۱۹ اسد ۱۴۰۲
جنگ سرد جدید چین با امریکا ، و

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟

چین به زودی صادرات دو ماده اصلی در صنعت تولید نیمه‌هادی‌ها را محدود می‌کند تا جنگ تراشه‌ها میان چین و آمریکا ابعاد تازه‌ای پیدا کند

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن ۱۷ اسد ۱۴۰۲
کشته شدن ۵ مسافر هزاره و ادعای یک بازرگان

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن

یک بازرگان مقیم در دُبی دیروز نوارهای را در اختیار آماج قرار داده و ادعا کرد که به تاریخ پنجم دلو سال جاری خورشیدی طالبان به خانه‌اش در ساحه‌‌ی کوتل خیرخانه شهر کابل یورش برده، یک میلیون دالر، طلا و اجناس قیمتی‌اش را به تاراج برده‌اند.

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید ۰۷ اسد ۱۴۰۲
آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟ و

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید

مسوولان اداره هوانوردی امریکایی و اروپایی به این اعتقاد اند که دیگر تهدیدی برای هوانوردی غیرنظامی در حریم هوایی خراسان آریا بالای ارتفاع 9753.6 متری وجود ندارد. اطلاعات روز : آسمان باز» و پرواز چهارم «فلای دبی» به ‌خراسان آریا آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند» ۲۳ حوت ۱۴۰۱
ازبکستان و پاکستان

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند»

سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان و سفیر جدید پاکستان در این کشور در دیداری در شهر «تاشکند» توسعه ارتباطات از جمله در زمینه حمل و نقل بین دو کشور را بررسی کردند.