چین رئیس جدید تایوان را به بازی با آتش متهم کرد
چین رئیس جدید تایوان را به بازی با آتش متهم کرد
وزارت دفاع چین: رئیس اداره، لای چینگده، تایوان را به وضعیت خطرناک جنگی سوق می دهد.
به گزارش جمهوری خراسان از اسپوتنیک، وو کیان، سخنگوی وزارت دفاع چین روز جمعه گفت، لای چینگده، مدیر اجرایی جدید تایوان، برای تلاش برای استقلال به قوای خارجی متکی است و جزیره را به طور خطرناکی به آستانه جنگ نزدیک می کند.
“زمانی که رئیس اجرایی تایوان (لای چینگده) به طور جدی اصل “چین واحد” را به چالش کشید، آشکارا نظریه “دو چین” را ترویج کرد، تلاش بیهوده برای دستیابی به استقلال از طریق قوای نظامی و تکیه بر قوای خارجی برای فشار دادن وو کیان گفت که هموطنان تایوانی به وضعیت خطرناک جنگ رسیده اند.تایوانی به وضعیت خطرناک جنگ رسیده اند.
وی تاکید کرد: این بازی با آتش است و کسانی که با آتش بازی می کنند حتما خودشان می سوزند.
منطقه قوماندانی قوای آزادی بخش شرق چین صبح پنجشنبه تمرینات نظامی مشترک دو روزه خود را در اطراف تایوان با حضور قوای زمینی، بحری، هوایی و راکتی برای آزمایش سطح آمادگی محاربوی قوا آغاز کرد.
تمرینات PLA سه روز پس از روی کار آمدن رئیس جدید جزیره، لای چینگده آغاز شد و انتظار می‌رود که به تلاش تسای اینگ ون برای استقلال جزیره ادامه دهد. پکن بارها اعلام کرده است که استقلال تایوان با صلح و ثبات در تنگه تایوان ناسازگار است و تایوان “بخش جدایی ناپذیر خاک چین و امور تایوان، امور داخلی چین است.”
روابط رسمی بین دولت مرکزی چین و ولایت جزیره ای آن در سال 1949 پس از اینکه نیروهای کومینتانگ به رهبری چیانگ کای شک شکست خورده در جنگ داخلی با حزب کمونیست چین به تایوان رفتند، قطع شد. روابط تجارتی و غیررسمی بین جزیره و سرزمین اصلی چین در اواخر دهه 1980 از سر گرفته شد. از اوایل دهه 1990، طرفین شروع به تماس از طریق سازمان‌های غیردولتی کردند .

چهار کشتی جنگی چین در اطراف تایوان لنگر انداختند

Корабли ВМФ России и ВМС Китая проводят совместное патрулирование в акватории Тихого океана - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 29.01.2024

د
چین که در سال 2022 پس از بازدید نماینده امریکایی از آنجا در مانور بحری شرکت داشتند، برای همیشه چهار کشتی جنگی خود را در اطراف تایوان مستقر کرده است.
به گزارش اسپوتنیک، روزنامه یومیوری به نقل از منابع متعدد نوشته که استقرار این 4 کشتی جنگی برای مهار جزیره در زمان صلح و در شرایط پیش بینی نشده برای جلوگیری از نزدیک شدن کشتی های آمریکایی به آن جا صورت گرفته است.
بر اساس نقشه‌ای که این روزنامه به آن اشاره کرده است، کشتی‌ها جزیره را از سه طرف شمال، جنوب و شرق احاطه کرده‌اند و یک ساحل باز رو به چین باقی مانده است. علاوه بر این، یکی از کشتی‌ها در غرب جزایر سنکاکو نام چینی(Diaoyu) قرار دارد که جاپان آنرا قلمرو خود می‌داند.
قابل ذکر است، روابط رسمی بین دولت مرکزی جمهوری خلق چین و نواحی جزیره ای آن در سال 1949 پس از اینکه نیروهای کومینتانگ به رهبری چیانگ کای شک که در جنگ داخلی با حزب کمونیست چین شکست خورده بودند، به تایوان نقل مکان کردند، قطع شد. ارتباطات تجارتی و غیررسمی بین جزیره و سرزمین اصلی چین در اواخر دهه 1980 از سر گرفته شد. از اوایل دهه 1990، طرفین شروع به تماس از طریق سازمان های غیردولتی – انجمن پیکن برای توسعه روابط در سراسر تنگه تایوان و بنیاد تبادل کراس استریت تایپه کردند.
اوضاع در اطراف تایوان پس از دیدار نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان ایالات متحده در اوایل آگوست سال گذشته، به طور قابل توجهی تشدید شد. چین که این جزیره را یکی از ولایت های خود می داند، با مشاهده حمایت امریکا از جدایی طلبی تایوان، سفر پلوسی را محکوم کرد و مانورهای نظامی گسترده ای برگزار کرد.
روابط رسمی بین دولت مرکزی جمهوری خلق چین و نواحی جزیره آن در سال 1949 پس از اینکه نیروهای کومینتانگ به رهبری چیانگ کای شک که در جنگ داخلی با حزب کمونیست چین شکست خوردند، به تایوان رفتند، از بین رفت. ارتباطات تجارتی و غیررسمی بین جزیره و سرزمین اصلی چین در اواخر دهه 1980 از سر گرفته شد. از اوایل دهه 1990، طرفین شروع به تماس از طریق سازمان‌های غیردولتی کردند.
میتوان گفت، پیشتر پنتاگون اعلام کرد که وزارت خارجه امریکا فروش احتمالی مهمات و تجهیزات به تایوان را در دو درخواست به ارزش 440 میلیون دالر تایید کرده است.
تان کفی سخنگوی وزارت دفاع چین در واکنش به این موضوع گفت:” چین قاطعانه با فروش تسلیحات امریکا به تایوان مخالف است و پیشتر به طرف امریکایی اعلام کرده است. ایالات متحده نگرانی های کلیدی چین را نادیده می گیرد، به شدت در سیاست داخلی این کشور مداخله می کند و عمداً تنش ها را در تنگه تایوان تشدید می کند و اساساً تایوان را به انبار باروت تبدیل می کند و مردم تایوان را به ورطه فاجعه می کشاند. چین از ایالات متحده می خواهد که عاجل فروش تسلیحات به تایوان را متوقف کند و به هر شکل به وعده خود مبنی بر عدم حمایت از استقلال تایوان عمل کند. نیازی نیست در مسیر اشتباه و خطرناک بیشتر پیش برویم”.
وی همچنین خاطرنشان کرد که قوای آزادیبخش خلق چین آمادگی حربی بالا برای دفاع قاطعانه از حاکمیت و تمامیت ارضی خود و حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان دارد.

تمرینات مشترک کشتی های جنگی روسیه و چین در اقیانوس آرام + ویدیو

Корабли ВМФ РФ и Китая на совместных учениях России и Китая в Японском море - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 18.08.2023

عکشتی های دو ابر قدرت برای تکمیل منابع آب و سوخت از کشتی های تامین در حال حرکت استفاده کردند.
به گزارش اسپوتنیک، کشتی‌های قوای بحری روسیه و قوای بحری چین در جریان گشت‌زنی مشترک در اقیانوس آرام، سازماندهی تکمیل سوخت توسط کشتی‌ها و انتقال محموله در حال حرکت را انجام دادند.
در دریای چین شرقی تمرینات تامین آب و سوخت کشتی ها از شناورهای پشتیبانی و انتقال محموله در حال حرکت به صورت تراورس نیز انجام شد.
در این قسمت، کشتی بزرگ ضد زیردریایی قوای بحری اقیانوس آرام “آدمیرال تریبوت” با کشتی تامین یکپارچه قوای بحری ارتش چین ” تایهو” وارد تعامل شد.
هنگام دنبال کردن دوره های موازی، خدمه آموزش می دیدند تا سرعت را با در نظر گرفتن جابجایی کشتی ها، امواج دریا و سرعت باد حفظ کنند.
یک دسته از کشتی های جنگی قوای بحری روسیه و چین در حال حاضر در دریای چین شرقی مشغول به فعالیت هستند و از زمان شروع گشت زنی تاکنون بیش از 6400 مایل دریایی را طی کرده اند.
  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : Sputnik