ژاپن ایرالاینز در فرودگاه هاندا آتش گرفت و و زلزله در جاپان
ژاپن ایرالاینز در فرودگاه هاندا آتش گرفت و و زلزله در جاپان
یک فروند هواپیمای خطوط هوایی ژاپن (ژاپن ایرلاینز) در ساعت ۶:۳۰ بعدازظهر روز سه‌شنبه در فرودگاه هاندای توکیو دچار آتش‌سوزی شد. آتش‌نشان‌ها در حال خاموش کردن شعله‌های آتش هستند.

 

 

 

ژاپن ایرلاینز می‌گوید این هواپیما پرواز ۵۱۶ از فرودگاه شین‌چیتوسه در هوکایدو به فرودگاه هاندا در توکیو است.

گارد ساحلی ژاپن می‌گوید این هواپیما پس از فرود در فرودگاه هاندا با هواپیمای گارد ساحلی برخورد کرد.

ژاپن ایرلاینز می‌گوید همه ۳۷۹ سرنشین این هواپیما تخلیه شده‌اند.

آتش‌گرفتن هواپیمای مسافربری در فرودگاه توکیو

به‌گزارش رسانه‌های ژاپنی این حادثه در اثر برخورد این هواپیما با هواپیمای گارد ساحلی رخ داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک هواپیمای خطوط هوایی ژاپن، سه‌شنبه ۱۲ دی، در باند فرودگاه بین‌المللی «هانه‌دا» در توکیو در برخورد با یک هواپیمای گارد ساحلی، آتش گرفت.

کانال دولتی «ان‌اچ‌کی» ژاپن تاکید کرد که تمامی ۳۷۹ مسافر این پرواز به سلامت تخلیه شدند.

از سویی گزارش‌های مطبوعاتی حاکی از آن است که ۵ نفراز سرنشینان هواپیمای گارد ساحلی ژاپن در این سانحه کشته و یک نفر نجات یافت.

هواپیمای دونیمه‌شده

صحنه‌های نشان‌داده شده در کانال «ان‌اچ‌کی»نشان داد، هواپیما در حالی که بخش زیرین آن در آتش‌ می‌سوخت، روی باند درحرکت است. در تصاویر بعدی، توده‌های عظیم آتش، تمام بدنه دو نیمه‌شده هواپیما را در حالی که تیم‌های آتش‌نشانی سرگرم خاموش کردن آن بودند، می‌بلعید.

هنوز دلایل وقوع این سانحه مشخص نیست، اما گزارش‌های تلویزیونی از برخورد میان این هواپیمای غیرنظامی و یک هواپیمای گارد ساحلی حکایت دارند.

بر اساس این گزارش‌ها، این «ایرباس» غیرنظامی، پس از پرواز از فرودگاه ساپورو در جزیره هوکایدو در شمال کشور، اندکی قبل از حادثه در فرودگاه «هانه‌دا» به‌زمین نشسته بود.

یکی از مقامات گارد ساحلی در فرودگاه «هانه‌دا» که یکی از پرترددترین فرودگاه‌های جهان محسوب می‌شود، به «خبرگزاری فرانسه» گفت: «هنوز مشخص نیست که آیا برخوردی رخ داده است یا نه، اما مطمئناً هواپیمای ما در این سانحه دخیل بوده است».

ژاپن طی دهه‌های گذشته شاهد این‌گونه حوادث در حمل و نقل هوایی نبوده است. بدترین فاجعه از این دست به سال ۱۹۸۵ بازمی‌گردد، زمانی که یک هواپیمای خطوط هوایی ژاپن هنگام پرواز بین توکیو و اوزاکا در منطقه گونما در مرکز کشور سقوط کرد و همه ۵۲۰ مسافر و خدمه آن، کشته شدند.

این سانحه در فرودگاه توکیو در حالی رخ می‌دهد که امدادگران ژاپنی یک روز پس از زلزله ۷٫۶ ریشتری شبه‌جزیره نوتو در مرکز این کشور و کشته‌شدن دست کم ۴۸ نفر، برای یافتن بازماندگان به‌شدت در تلاشند.

کارشناس: زلزله احتمالا به سازه‌های چوبی صدمه زده است

Expert: Earthquake likely damaging for wooden structures

یک کارشناس می‌گوید زلزله‌ای که در استان ایشیکاوا رخ داد شدتی به بزرگی زمین‌لرزه هانشین-آواجی در سال ۱۹۹۵ داشت که منجر به مرگ بیش از ۶ هزار نفر شد.

پروفسور گوتو هیرویوکی از موسسه تحقیقات پیشگیری از بلایای دانشگاه کیوتو داده‌های زلزله‌نگاران از مکان‌های مختلف در شبه‌جزیره نوتو در مرکز ژاپن جایی که زمین‌لرزه روز دوشنبه در آن رخ داد را تجزیه و تحلیل کرد.

او دریافت که در برخی از مناطق در شهر‌های واجیما، سوزو و شهر آنامیزو امواج زمین‌لرزه برای مدتی حدود یک ثانیه رخ دادند.

او گفت که این نوع زلزله معمولا به ساختمان‌های مسکونی چوبی صدمه می‌زند.

او اضافه کرد که هنوز خیلی زود است تا میزان تخریب را معین کرد اما ممکن است صدمات وسیعی در سراسر شبه‌جزیره نوتو از جمله سازه‌های فروریخته و جاده‌های صدمه دیده وجود داشته باشند.

گوتو گفت ممکن است نیاز به تلاش‌های اورژانسی وسیعی باشد چون تأثیرات این زلزله ممکن است به مناطق دورافتاده نیز رسیده باشد.

کمک ۵۸ میلیون دلار جاپان به خراسان آریا . و قطع درختان ناجو

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : NHK / العربیة