کشته شدن نیروهای حافظ صلح در جریان گلوله باران قره باغ
کشته شدن نیروهای حافظ صلح در جریان گلوله باران قره باغ
وزارت دفاع روسیه از کشته شدن نیروهای حافظ صلح روسیه در جریان گلوله باران قره باغ خبر داد.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه گزارش داد که به یک خودرو با نیروهای حافظ صلح روسی در قره باغ کوهستانی تیراندازی شد، نظامیان کشته شدند.
در این اطلاعیه آمده است: در ۲۰ سپتامبر، هنگام بازگشت از یک پست دیده بانی نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه روستای جانیاتاگ، به یک خودرو با پرسنل نظامی روسی با سلاح های سبک شلیک شد. در نتیجه گلوله باران، نظامیان روسی در این خودرو کشته شدند.
نمایندگان روسیه و آذربایجان برای روشن شدن وضعیت این حمله مشغول تحقیق و بررسی هستند.
قره باغ کوهستانی – منطقه ای در ماورای قفقاز است که مدتهاست عامل اختلاف مرزی بین آذربایجان و ارمنستان می باشد.
غالب ساکنین این منطقه ارامنه می باشندغالب ساکنین این منطقه ارامنه می باشند.
در سال ۱۹۲۳ این منطقه عنوان استان خودمختار را در ترکیب جمهوری آذربایجان شوروی دریافت نمود. در سال ۱۹۸۸ جنبش الحاق به ارمنستان در قره باغ کوهستانی آغاز شد. در ۲ سپتامبر ۱۹۹۱ استقلال آن از آذربایجان اعلام و نام آن به جمهوری قره باغ کوهستانی تغییر کرد. بین سالهای ۱۹۹۴-۱۹۹۲ آذربایجان تلاش کرد تا این جمهوری خود خوانده را تحت تسلط خود در بیاورد. این امر یک عملیات نظامی تمام عیار بود که در جریان آن تا ۳۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند.
در سال ۱۹۹۴ طرفین در مورد آتش بس توافق کردند، اما جایگاه این جمهوری مشخص نشد. در اواخر سپتامبر ۲۰۲۰ عملیات نظامی در قره باغ کوهستانی از سر گرفته شد. در شب ۹ نوامبر آذربایجان و ارمنستان تحت حمایت مسکو در خصوص باقی ماندن در مواضع گرفته شده خود و توقف کامل درگیری و نیز تبادل اسرا و اجساد جانباختگان به توافق رسیدند. نیروهای حافظ صلح روسیه در این منطقه و از جمله در گذرگاه لاچین مستقر شدند.
سال گذشته باکو و ایروان با میانجیگری فدراسیون روسیه، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا بحث در مورد آینده توافق صلح را آغاز نمودند. در اواخر ماه می امسال نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد که ایروان آماده به رسمیت شناختن تمامیت ارضی آذربایجان در چارچوب مرزهای دوران شوروی می باشد، یعنی تعلق قره باغ کوهستانی به آذربایجان. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه در ماه سپتامبر به این نکته اشاره کرد که مقامات ارمنستان در عمل حاکمیت آذربایجان بر قره باغ را به رسمیت شناخته اند. به گفته الهام علیف رئیس جمهور آذربایجان، اگر ارمنستان موضع خود را تغییر ندهد، باکو و ایروان می توانند قرارداد صلح را تا پایان سال به امضا برسانند.

روسیه از کشته شدن نیروهای حافظ صلح خود در قره‌باغ خبر داد

کنستانتین کوساچف: نیروهای حافظ صلح روسیه از جانب کسی در خصومت‌ها در قره‌باغ کوهستانی شرکت نخواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسکو چهارشنبه ۲۹ شهریور، گفت که نیروهای حافظ صلح روسیه در قره‌باغ، بر اثر شلیک به خودروی حامل آن‌ها که در حال حرکت بود، کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، هنوز مشخص نیست که چه تعداد از نیروهای روسی در این حمله کشته شده‌اند و در بیانیه وزارت دفاع روسیه صرفاً آمده است که «در نتیجه تیراندازی، نظامیان روسی کشته شدند.»

بر اساس این گزارش، این حادثه در نزدیکی روستای «جانیاتاگ» رخ داده و بازرسان روسی و آذربایجانی در محل حادثه هستند.

کاخ کرملین امروز، بحران قره‌باغ را مساله داخلی مربوط به جمهوری آذربایجان اعلام کرد.

کرملین پیش‌ از آن ضمن «بی‌اساس» دانستن ادعاهای مطرح شده از سوی مقامات ایروان علیه روسیه، تایید کرد که «ارمنستان قره‌باغ را به عنوان بخشی از خاک آذربایجان به‌رسمیت شناخته است».

خبرگزاری روسی «تاس» نیز امروز، به نقل از کنستانتین کوساچف، نایب رئیس شورای فدراسیون روسیه، گزارش داد که «نیروهای حافظ صلح روسیه از جانب کسی در خصومت‌ها در قره‌باغ کوهستانی شرکت نخواهند کرد.»

او افزود: «کسانی که انتظار دارند این گروه [حافظ صلح] اقدامی خارج از ماموریت حفظ صلح خود انجام دهد، در اشتباه خواهند بود، نه روسیه و نه گروه حافظ صلح روسیه حق ندارند یا قرار نیست در خصومت‌ها از طرف کسی شرکت کنند.»

به گفته او، روسیه تصمیم ایروان برای به رسمیت شناختن قره باغ کوهستانی به عنوان بخشی از آذربایجان را که در اجلاس‌هایی که تحت نظارت اتحادیه اروپا در اکتبر ۲۰۲۲ و مه ۲۰۲۳ برگزار شد، تأیید می‌کند.

او تاکید کرد که «خصومت‌ها به‌طور قانونی در سرزمینی که ارمنستان به عنوان بخشی از آذربایجان به‌رسمیت شناخته است، در جریان است.»

او خاطرنشان کرد که «اوضاع تحت کنترل است، حتی اگر کسی به دلایلی از جمله اهداف صرفاً ژئوپلیتیکی، به عنوان مثال، برای نشان دادن شکست ادعایی روسیه در منطقه، علاقه‌مند به تشدید تنش باشد.»

آذربایجان، چهارشنبه اعلام کرد که پس از موافقت نیروهای جدایی‌طلب ارمنی با آتش‌بس که نشان می‌داد این منطقه به کنترل باکو باز می‌گردد، اقدام نظامی در منطقه جدایی‌طلب خود در قره باغ کوهستانی را متوقف کرده و آتش‌بس در منطقه برقرار شده است.

ارزیابی کرملین از اقدامات آذربایجان در قره باغ کوهستان

 

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : Sputnik