کشته شدن ۱۲ سرباز ترکیه‌ای طی دو حمله در شمال عراق
کشته شدن ۱۲ سرباز ترکیه‌ای طی دو حمله در شمال عراق
ارتش ترکیه عملیاتی نظامی را در پاسخ به حمله به پایگاه نظامی آن در شمال عراق آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع ترکیه شامگاه شنبه دوم دی اعلام کرد که تعداد سربازان ترکیه‌ای کشته شده طی دو حمله در شمال عراق به ۱۲ تن افزایش یافته است.

این وزارتخانه شنبه دوم دی، طی بیانیه خود همچنین تایید کرد که پایگاه نظامی ترکیه در نزدیکی «هاکورک» در شمال عراق، شامگاه جمعه، از سوی نیروهای حزب کارگران کُردستان،(پ ک ک» که آنکارا و متحدان غربی‌اش آن را سازمانی تروریستی می‌دانند، هدف حمله قرار گرفته است.

مقامات ترکیه، در پاسخ به این حمله «PKK» از آغاز عملیات نظامی ارتش ترکیه در این منطقه در شمال عراق خبر دادند.

ارتش ترکیه به طور مداوم عملیات نظامی زمینی و هوایی علیه نیروهای «پ.ک.ک» و مواضع آن‌ها در شمال عراق، در اقلیم خودمختار کُردستان عراق و یا در منطقه کوهستانی سنجار انجام می‌دهد.

ترکیه ۲۵ سال است که در حال ایجاد پایگاه‌های نظامی در شمال عراق برای مقابله با شورشیان حزب کارگران کُردستان (PKK) است که اردوگاه‌های آموزش نظامی و پایگاه‌های پشتیبانی در منطقه دارند.

حزب کارگران کُردستان که شورش مسلحانه خود را از سال ۱۹۸۴ علیه دولت ترکیه آغاز کرده است، در ماه اکتبر گذشته مسئولیت حمله‌ به مقر وزارت کشور ترکیه در آنکارا را بر عهده گرفت که طی آن دو مامور پلیس ترکیه زخمی شدند.

شهادت ۶ سرباز ترک در شمال عراق

۳ تن از ۴ سرباز زخمی شده در حمله گروه تروریستی تجزیه طلب در شمال عراق، علیرغم تمامی تلاش‌های پزشکی به شهادت رسیدند

شهادت 6 سرباز ترک در شمال عراق

در حمله گروه تروریستی تجزیه طلب در شمال عراق ۶ سرباز به شهادت رسیدند.

وزارت دفاع ملی اعلام کرد که ۳ تن از ۴ سرباز زخمی شده در حمله گروه تروریستی تجزیه طلب در شمال عراق، علیرغم تمامی تلاش‌های پزشکی به شهادت رسیدند و همچنین تعداد تروریست‌های از پای درآمده به ۷ نفر افزایش یافت.

وزارت دفاع ملی اعلام کرد که در حمله روز جمعه ۲۲ دسامبر، گروه تروریستی تجزیه طلب در شمال عراق و درگیری‌های متعاقب آن ۳ سرباز شهید و ۴ سرباز نیز مجروح شدند.

این وزارتخانه در اطلاعیه‌ای جدید از شهادت ۳ سرباز از ۴ سرباز مجروح خبر داد.

در این اطلاعیه اعلام اشاره شده است: در شمال عراق ۳ تن از ۴ همرزم قهرمان‌مان که در حمله اعضای سازمان تروریستی تجزیه طلب در ۲۲ دسامبر ۲۰۲۳ و درگیری متعاقب آن مجروح شده بودند، علیرغم تمامی تلاش‌های پزشکی به شهادت رسیدند. همچنین تعداد تروریست‌های از پای درآمده به ۷ نفر افزایش یافت. عملیات ضد تروریستی ادامه دارد.

ادای احترام اردوغان و دیگر مقامات ترکیه نسبت به آتاتورک

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به همراه مقامات لشکری و کشوری به مناسبت نود و پنجمین سالگرد پیروزی ۳۰ آگوست از آرامگاه آتاتورک در آنکارا بازدید و نسبت به وی ادای احترام کردند.

ادای احترام اردوغان و دیگر مقامات ترکیه نسبت به آتاتورک

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به همراه مقامات لشکری و کشوری صبح امروز به مناسبت نود و پنجمین سالگرد پیروزی ۳۰ آگوست و روز ارتش در محل آرامگاه آتاتورک در آنکارا حضور یافته و مورد استقبال بنعلی یلدریم نخست وزیر و ارتشبد خلوصی آکار رئیس ستاد کل ارتش قرار گرفتند.

اردوغان به همراه اسماعیل قهرمان رئیس مجلس، بنعلی یلدریم، ارتشبد خلوصی آکار، کمال قلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوری خلق٬ دولت باغچه لی رئیس حزب حرکت ملی، روسای نهادهای عالی قضایی، هیئت وزرا ، فرماندهان و سایر مقامات دولتی با عبور از مسیر «اسلان یولو» بر سر مزار آتاترک حضور یافتند.

رئیس جمهور ترکیه طی مراسمی پس از گذاشتن تاج گل مزین به هلال ماه و ستاره (نماد پرچم ترکیه) بر سر مزار آتاتورک و ادای احترام طی سخنانی اظهار داشت:

«آتاترک عزیز، نود و پنجمین سالگرد پیروزی بزرگ را بار دیگر با افتخار گرامی می داریم. این پیروزی تاریخی پیام آور موفقیت در جنگ استقلال بود.

-این جنگ یکی از مهم ترین حلقه های زنجیر مبارزه ای است که از جنگ ملازگرد آغاز شده و تا به امروز نیز ادامه دارد.

-با توانی که از پیروزی ۳۰ آگوست کسب کردیم، هدف خود را ارتقا یافتن از سطح تمدن های معاصر تعیین کردیم. ترکیه در راستای اهدافی که برای خود معین کرده است، گام برداشته و به راه خود ادامه می دهد.

-اسطوره ۱۵ جولای، خود نمایانگر عزم راسخ برای خنثی کردن تمامی حملاتی است که علیه استقلال اقتصادی و سیاسی کشورمان صورت می گیرد. به قیمت جان خود به دفاع از این وطن که امانت شما، شهدای عزیز و جانبازان قهرمان است ادامه خواهیم داد.

 

ادامه حمله ترکیه به مقرهای حزب کارگران کردستان در شمال عراق

ترکیه از روز یکشنبه پس از حمله انتحاری به اداره امنیت داخلی وزارت کشور در آنکارا حملات هوایی به مقرهای حزب کارگران کردستان در شمال عراق را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که ۱۶ مکان تجمع افراد مسلح وابسته به حزب کارگران کردستان در شمال عراق را با انجام حملات هوایی منهدم کرده است.

بنا به بیانیه وزارت دفاع ترکیه، شمار بسیاری از «تروریست‌ها» در این حملات کشته شدند.

این بیانیه به جزئیات بیشتری اشاره نکرده است.

ارتش ترکیه از زمان حمله انتحاری به نهادی امنیتی وابسته به وزارت کشور در آنکارا در روز یکشنبه گذشته، حملات هوایی پیوسته و گسترده‌ای علیه مواضع حزب کارگران کردستان در شمال عراق انجام داده است.

رسانه‌های کردی نیز حمله نیروی هوایی ترکیه به چندین منطقه در اقلیم کردستان در شمال عراق را تایید کردند.

از سویی، یک منبع امنیتی به وبگاه خبری «بغداد الیوم» خبر داد که شماری از روستاها در استان سلیمانیه در اقلیم کردستان مورد حملات شدید پهپادی قرار گرفتند.

این منبع تصریح کرد که حملات پهپادی به‌ویژه بر روستای کلاله از توابع منطقه شاربازیر واقع در استان سلیمانیه و روستای ایندزه در کوه‌های قندیل متمرکز بود.

بنا به گفته منبع مذکور، اهالی دو روستا نامبرده به‌دلیل پرواز مداوم پهپادها و حملات مستمر پهپادی از مناطق مسکونی خود گریختند.

ترکیه از روز یکشنبه گذشته ساعاتی پس از حمله انتحاری وابستگان به حزب کارگران کردستان به اداره امنیت داخلی وزارت کشور در آنکارا، حملات هوایی به مقرهای این حزب در شمال عراق را آغاز کرد.

حزب کارگران کردستان مسئولیت انجام این حمله را برعهده گرفت. دو فرد وابسته به این حزب ساعاتی پیش از حضور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در پارلمان این کشور، اداره امنیت داخلی در نزدیکی ساختمان پارلمان را مورد حمله قرار دادند.

ترکیه چندین پایگاه نظامی در شمال عراق دارد. حزب کارگران کردستان از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا سازمان تروریستی اعلام شده است.

تدارک ترکیه برای ازسرگیری صادرات نفت شمال عراق و واردات گاز از اسرائیل

وزیر انرژی ترکیه قصد دارد ماه آینده به تل‌آویو سفر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آلپ ارسلان بیرقدار، وزیر انرژی ترکیه از تلاش‌های کشورش برای واردات انرژی از عراق و اسرائیل خبر داد.

وزیر انرژی ترکیه پنج‌شنبه ۱۳ مهر، گفت که فعالیت خط لوله صادرات نفت خام عراق از طریق ترکیه که حدود ۶ ماه است، متوقف شده، آماده ازسرگیری است.

بیرقدار همچنین از عزم آنکارا و تدارک آن برای واردات گاز از اسرائیل خبر داد.

صادرات نفت از شمال عراق به ترکیه در پی صدور حکمی از سوی اتاق بازرگانی بین‌المللی که آنکارا را به‌دلیل مشارکت در صادرات غیرمجاز نفت بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸، به پرداخت غرامت به بغداد محکوم می‌کرد، متوقف شد.

آنکارا مدت‌هاست که کار تعمیر و نگهداری این خط لوله که حدود ۰٫۵ درصد از عرضه جهانی نفت خام را تامین می‌کند را آغاز کرده است.

شایان ذکر است، دو کشور عراق و ترکیه توافق کرده بودند تا پایان ارزیابی عملیات تعمیر و نگهداری خط لوله برای ازسرگیری صادرات نفت خام و همزمان با ادامه مسائل حقوقی داوری مربوط به آن، منتظر بمانند.

وزیر انرژی ترکیه، در گفت‌وگو با «NTV» گفت که کشورش به طرف عراقی اطلاع داده بود که این خط از چهارشنبه چهارم مهرماه آماده بهره‌برداری است و هیچ مانعی برای انتقال نفت و یا ذخیره آن در بندر جیهان و صادرات آن به بازارهای جهانی، وجود ندارد.

بیرقدار، در پاسخ به این سوال که آیا جریان نفت آغاز شده است، خاطرنشان کرد: «ترکیه آماده دریافت و ارسال نفت است، اما این مساله به تولید و بهره‌برداری از طرف عراقی بستگی دارد».

وزیر انرژی ترکیه افزود که آنکارا علاوه بر تامین بخشی از نیازهای خود به گاز و به منظور صادرات مقادیری از آن به اروپا، در نظر دارد از اسرائیل گاز وارد کند و در این زمینه بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد.

آلپ ارسلان بیرقدار همچنین گفت که او قصد دارد ماه آینده از اسرائیل بازدید کند.

در این‌باره یک مقام نفتی عراق، سه‌شنبه ۱۱ مهر، به رویترز گفت: «مذاکرات درباره ازسرگیری صادرات نفت از طریق این خط لوله (به ترکیه) همچنان ادامه دارد.»

شایان ذکر است که دولت فدرال عراق، در ماه آوریل دادخواستی را برای اجرای حکم اتاق بازرگانی بین‌المللی به دادگاه فدرال ایالات متحده ارسال کرده است.

بیرقدار، ماه گذشته در این باره گفته بود که آنکارا در حال بررسی اقدام قانونی علیه عراق است.

منابع مطلع در این خصوص گفتند: «آنکارا به دنبال توقف شکایت بغداد است و عدم پیشرفت در حل این موضوع از جمله دلایل به تعویق انداختن سفر برنامه‌ریزی شده رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به عراق در ماه اوت است».

این منابع همچنین تصریح کردند که اردوغان احتمالا در ماه اکتبر برای حل این مشکل به بغداد سفر خواهد کرد، اما تاکنون هیچ تایید رسمی در این خصوص وجود ندارد.

ادامه حملات هوایی ترکیه به شمال عراق و سوریه

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة TRT