یهودی و فلسطینی‌تبار آمریکای لاتین درباره جنگ غزه چه گفته‌اند؟
یهودی و فلسطینی‌تبار آمریکای لاتین درباره جنگ غزه چه گفته‌اند؟
جامعه فلسطینی‌ها و یهودیان تلاش می‌کنند در بحث و گفت‌وگوها درباره جنگ تاثیرگذار باشند

بعد از آن که مقام‌های برزیلی اعلام کردند که دو مظنون به رابطه با حزب‌الله لبنان را دستگیر کرده‌اند که متهم به توطئه برای حمله به اماکن یهودی در برزیل هستند، حضور جوامع یهودی، فلسطینی و عرب‌تبار در کشورهای مختلف آمریکای لاتین بیش از پیش توجه‌ها را جلب کرد.

با وجود آن که تعدادی از افراد این جوامع اقلیت به مقام‌های سیاسی در سطوح ملی این کشورها رسیده‌اند، اما بیشتر آنها درباره جنگ غزه موضع صریح و آشکاری نگرفته‌اند. در مقابل ساکنان یهودی و فلسطینی کشورهای آمریکای لاتین در بحث‌های عمومی و ملی درباره جنگ،‌ به ویژه از طریق شبکه‌های اجتماعی تاثیرگذار بوده‌اند.

جمعیت یهودیان و فلسطینی‌های آمریکای لاتین چقدر است؟

پرچم های آرژانتین و اسرائیل

منبع تصویر، GETTY IMAGES

یهودیان آرژانتین با حدود ۱۷۰ هزار نفر جمعیت،‌ ششمین جامعه بزرگ یهودیان در دنیا هستند. برآورد می‌شود که حدود ۹۱ هزار یهودی در برزیل، ۴۰ هزار در مکزیک، ‌۱۶ هزار در اروگوئه، ۱۵ هزار در شیلی و ۱۰ هزار یهودی هم در پاناما زندگی می‌کنند.

گفته می‌شود که شیلی میزبان بزرگ‌ترین جامعه فلسطینیان جهان، خارج از خاورمیانه است و حدود ۵۰۰ هزار شیلیایی، تبار فلسطینی دارند. بیش از ۲۰۰ هزار فلسطینی‌تبار در هندوراس و صدهزار نفر دیگر هم در کلمبیا زندگی می‌کنند.

رهبران این جوامع تا چه حد از نظر سیاسی تاثیرگذار هستند؟

تعدادی از یهودیان و فلسطینی‌تبارهای آمریکای لاتین به مقام‌های انتخابی ارشد در کشورهایشان رسیده‌اند.

نایب بوکله (نجیب بقیله به عربی)، رئیس جمهور فعلی السالوادور و سالوادور نصرالله، معاون رئیس جمهور هندوراس اصالتا فلسطینی هستند.

در مکزیک، کلاودیا شینباوم، شهردار سابق مکزیکوسیتی، پایتخت، یهودی لیتوانی‌تبار است که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ نامزد رسمی حزب مورنا، حزب چپگرای حاکم خواهد بود.

اکسل کیسیلوف، از تبار یهودیان اشکنازی، فرماندار بوئنوس آیرس، بزرگ‌ترین استان آرژانتین و از رهبران پرنفوذ جنبش چپگرای حاکم پرونیست‌ها است.

این رهبران سیاسی چه موضعی در قبال جنگ غزه گرفته‌اند؟

بیشتر رهبران آمریکای لاتین که تبار فلسطینی یا یهودی دارند، اظهار نظر چندانی درباره این موضوع نکرده‌اند. نه کیسیلوف در آرژانتین و نه نصرالله در هندوراس،‌ هیچ‌کدام از زمان شروع جنگ پستی درباره این موضوع در شبکه‌ اجتماعی اکس (توییتر سابق) نگذاشته‌اند.

بوکله در السالوادور در آغاز درگیری‌ها، در شبکه اجتماعی اکس به شدت از اقدامات حماس انتقاد کرد و یک روز بعد از حمله ۷ اکتبر این گروه به اسرائیل نوشت: «به عنوان یک السالوادوری با اصلیت فلسطینی، مطمئنم که بهترین اتفاقی که می‌تواند برای فلسطینی‌ها بیفتد، حذف کامل حماس است. آن هیولاهای وحشی‌ها نماینده فلسطینیان نیستند.»

شینباوم هیچ پستی از خودش درباره این موضوع در شبکه اجتماعی اکس منتشر نکرده اما روز ۸ اکتبر توییتی از وزارت خارجه مکزیک را بازنشر کرد که می‌گفت: «دولت مکزیک اوج نگرانی خود را از درگیری میان اسرائیل و فلسطین ابراز می‌کند و هر گونه اقدامی علیه غیرنظامیان را محکوم می‌کند.»

آیا در منطقه آمریکای لاتین رسانه‌هایی به طور خاص برای مخاطبان یهودی یا فلسطینی وجود دارد؟

هر چند که تعدادی رسانه چاپی و تصویری برای این جوامع در آمریکای لاتین وجود دارد اما این رسانه‌ها در مقیاس منطقه مخاطب زیادی ندارند.

سایت خبری پرمخاطب سمانا در کلمبیا موضعی به شدت اسرائیلی در پیش گرفته است

منبع تصویر، SEMANA

توضیح تصویر، سایت خبری پرمخاطب سمانا در کلمبیا موضعی به شدت اسرائیلی در پیش گرفته است

با وجود این یهودیان و فلسطینی‌‌تبارها در تعدادی از رسانه‌های اصلی آمریکای لاتین پست‌های مدیریتی دارند. یکی از نمونه‌هایی که همواره به آن اشاره می‌شود، سمانا،‌ پرمخاطب‌ترین سایت خبری کلمبیا است که خانواده یهودی-کلمبیایی جیلینسی صاحب آن هستند و از زمان آغاز جنگ موضعی به شدت اسرائیلی گرفته‌ است.

البته بعضی می‌گویند موضع طرفدار اسرائیل سمانا بیش از هر چیز بازتاب جهت‌گیری سیاسی محافظه‌کارانه این رسانه است که به طور مشخص به شدت مخالف گوستاوو پترو، رئیس جمهور چپگرای کلمبیا و یکی از صریح‌ترین منتقدان اسرائیل در منطقه آمریکای جنوبی است.

رهبران جوامع یهودی در آمریکای لاتین تا چه حد در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند؟

یکی از فعال‌ترین گروه‌های یهودی آمریکای لاتین در شبکه‌های اجتماعی @DAIAArgentina متعلق به «نمایندگی انجمن‌های آرژانتینی اسرائیلی» است که در شبکه اجتماعی ایکس بیش از ۱۲ هزار دنبال‌کننده دارد. در یک ماه گذشته حدود ۲۲هزار بار در ایکس به این اکانت اشاره شده است.

هشتگ‌های پرطرفدار این حساب مربوط به گروگان‌های حماس و بازگرداندن آنها است.

پستی که بیشترین تعداد هم‌رسانی را داشته پستی است که در آن خواهان آزادی گروگان‌های حماس شده‌اند. یک پست پرطرفدار دیگر که خاویر میلِی،‌ نامزد ریاست جمهوری آرژانتین هم آن را بازنشر کرده، مربوط به بیانیه این سازمان در «محکومیت انتقادهای وزارت خارجه آرژانتین از اسرائیل» است که روز اول نوامبر منتشر شده است. این پست بیش از ۱۷۶ هزار بار دیده شده است.

صداهای اصلی فلسطینیان آمریکای لاتین در شبکه‌های اجتماعی کدامند؟

حساب کاربری @comPalestinaCl در شبکه ایکس، که خود را با عنوان «حساب رسمی فلسطینیان در شیلی» معرفی می‌کند،‌ حدود ۱۹ هزار دنبال‌کننده دارد. ابزار تحلیل محتوای «برندواچ» برآورد می‌کند که در یک ماه گذشته بیش از ۱۸ هزار بار در شبکه اجتماعی ایکس به این حساب کاربری اشاره شده است.

هشتگ‌های اصلی این اکانت «نسل‌کشی-غزه» و «جنایات‌اسرائیل»‌ هستند.

پستی که بیش از همه در این حساب بازنشر شده مربوط به بیانیه‌ای است که در آن خوزه آنتونیو کاست،‌ سیاستمدار راستگرای شیلی به خاطر «استفاده از رنج مردم فلسطینی غزه به نفع مقاصد انتخاباتی» خود محکوم شده است. این پست بیش از ۸۱ هزار بار دیده شده است.

این گروه‌ها چقدر در شکل دادن روایت‌ها در شبکه‌های اجتماعی موثرند؟

میزان این تاثیرگذاری در کشورهای مختلف منطقه متفاوت است. کراودتنگل که یک نرم‌افزار تحلیل محتوای شبکه‌های اجتماعی است، نشان می‌دهد که روز هفت نوامبر هیچ یک از ۲۰ پست برتر فیس‌بوک در شیلی که در آن به کلمه «غزه» اشاره شده، از سوی گروه‌هایی که به طور مشخص یهودی یا فلسطینی هستند تولید نشده است.

اما جست‌وجوی مشابهی در کلمبیا نشان می‌دهد که یکی از ۲۰ پست برتر با موضوع مشابه در آن کشور را یک خبرنگار برجسته یهودی-کلمبیایی درباره گوستاوو پترو، رئیس جمهور به شدت منتقد اسرائیل کلمبیا، با این عنوان منتشر کرده است: «پترو با جهت‌گیری حاکی از نفرت‌پراکنی با موضوع غزه برخورد کرد.» این جمله از مصاحبه این خبرنگار با یک وکیل شناخته‌شده یهودی در کلمبیا برداشته شده است.

تحلیل محتوای صفحات شبکه‌های اجتماعی در آرژانتین نشان می‌دهد که تعدادی از ۱۰ پست اول فیسبوک درباره این موضوع را تلویزیون النور منتشر کرده که خود را «اولین شبکه اسلامی از آمریکای لاتین برای جهان» معرفی می‌کند و حدود ۶۹۰ هزار نفر حساب کاربری آن را دنبال می‌کنند.

صفحه فیسبوک این تلویزیون سال ۲۰۱۰ در آرژانتین ایجاد شده است. این صفحه توضیح نمی‌دهد که آیا ایجادکنندگان آن فلسطینی هستند یا از کشورهای دیگری خاورمیانه. یک گزارش وزارت خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۸ تلویزیون النور را به عنوان یک «شبکه تلویزیونی تازه‌ تاسیس شیعی» معرفی کرده بود.

«توطئه برای حمله و ارتباط با تبهکاران»؛ حزب‌الله لبنان در برزیل چه می‌کند؟

  • فلیپه سوسا، لئاندرو پرازرس، ماریانا سانچز
  • بی‌بی‌سی برزیلی – سائوپائولو، برازیلیا و واشنگتن
پلیس فدرال برزیل یک تاجر مظنون به تامین مالی حزب‌الله را در منطقه فوز دو ایگواسو در ایالت پارانا دستگیر کرد

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، پلیس فدرال برزیل یک تاجر مظنون به تامین مالی حزب‌الله را در منطقه فوز دو ایگواسو در ایالت پارانا دستگیر کرد

بازداشت دو برزیلی به اتهام عضویت در جنبش حزب‌الله لبنان و توطئه برای حمله به یهودیان در برزیل، ابعاد تازه‌ای از حضور و فعالیت‌های این گروه شیعه را در داخل برزیل روشن کرده است.

تحقیقات در این زمینه که با همکاری سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل در حال انجام است، نشان می‌دهد که یک گروه دست کم چهار نفره اهدافی را برای حمله در نقاط مختلف برزیل مشخص کرده بودند که شامل سفارت اسرائیل در برازیلیا،‌ پایتخت هم می‌شد. سفارت اسرائیل در تماس بی‌بی‌سی برزیلی از اظهار نظر درباره این موضوع خودداری کرد.

بی‌بی‌سی برزیلی دریافته است که در عملیات دستگیری روز چهارشنبه هشت اکتبر، علاوه بر دولت اسرائیل، همکاری‌هایی با آژانس‌های امنیتی آمریکایی هم صورت گرفته است.

در این عملیات که با نام «تراپیشه» صورت گرفت،‌ پلیس فدرال دو حکم جلب هم علیه دو برزیلی دیگر در دست داشت که خارج از کشور بودند و گفته می‌شود که تبار لبنانی دارند. کارآگاهان پلیس فدرال به بی‌بی‌سی برزیلی گفتند که نام آن دو نفر در فهرست افراد تحت تعقیب اینترپل (پلیس بین‌الملل)‌ قرار دارد.

همچنین منابع دیگری به بی‌بی‌سی برزیلی گفتند توطئه‌هایی که برای حملات هماهنگ به اهداف یهودی در برزیل طراحی شده بود، بعد از آغاز جنگ حماس و اسرائیل در نوار غزه، شدت بیشتری گرفته بود. روز ۷ اکتبر حماس در حمله به جنوب اسرائیل حدود ۱۴۰۰ نفر را کشت.

بعد از آن اسرائیل بمباران بی‌وقفه غزه را آغاز کرد که به گفته وزارت بهداشت و درمان تحت کنترل حماس در غزه، تا الان بیش از ۱۱ هزار کشته به جا گذاشته که بیش از ۴۵۰۰ کودک در میان آنها است.

جنبش حزب‌الله بعد از حمله اسرائیل به بخش‌هایی از جنوب لبنان و در واکنش به حملات فلسطینی‌ها علیه اسرائیل در سال ۱۹۸۲ شکل گرفت.

علاوه بر شاخه نظامی، حزب‌الله یک شاخه سیاسی هم دارد. از سال ۱۹۹۲ این گروه در رای‌گیری‌های مختلف در لبنان نامزد داشته و به تدریج به یک نیروی سیاسی مهم در این کشور تبدیل شده است.

حزب‌الله از زمان شکل‌گیری حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران را داشته که دشمن شماره اسرائیل در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود.

ورود حزب‌الله به خاک برزیل به دهه ۱۹۸۰ میلادی برمی‌گردد. در آن زمان جمعیت زیادی از لبنانی‌ها از جنگ داخلی این کشور گریختند و به برزیل مهاجرت کردند. این موضوعی است که خورخه لاسمار، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه کاتولیک پونتیفیکال مینا ژرایس درباره آن توضیح می‌دهد.

«این گروه در فعالیت‌های مذهبی،‌ آموزشی و تجاری به ویژه در میان مسلمانان شیعه نفوذ کردند. بعضی از آنها -عمدتا در منطقه مرزی سه‌جانبه بین برزیل، آرژانتین و پاراگوئه- به رهبران محلی تبدیل شدند.»

آقای لاسمار اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی حدود ۴۶۰ نفر را در بخش برزیلی این منطقه مرزی شناسایی کرده بود که به گفته او با حزب‌الله در ارتباط بودند.

او می‌گوید شاخه نظامی حزب‌الله در سال‌های اخیر با احتیاط و ملاحظه‌ بیشتری در آمریکای جنوبی حضور داشته و به جای اقدامات تروریستی، بیشتر روی فعالیت‌های جنایی تمرکز کرده است، مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و پولشویی.

آمریکای لاتین یکی از مناطقی است که حزب‌الله برای تامین مالی شاخه نظامی خود انتخاب کرده است. این گزینه بعد از آن جدی شد که تحریم‌های غرب علیه ایران -حامی مالی و متحد اصلی حزب‌الله- جابجایی پول را برای این گروه سخت‌تر کرد.

حزب‌الله لبنان از زمان تشکیل این گروه به انجام حملاتی علیه اهداف یهودی و اسرائیلی متهم بوده است

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، حزب‌الله لبنان از زمان تشکیل این گروه به انجام حملاتی علیه اهداف یهودی و اسرائیلی متهم بوده است

با وجود این پرفسور لاسمار تاکید می‌کند که تمام اعضای حزب‌الله بخشی از شاخه نظامی این گروه نیستند و علاوه بر این می‌گوید جامعه لبنانی‌های منطقه را هم نباید به عنوان اعضای حزب‌الله تلقی کرد.

بی‌بی‌سی برزیلی با سفارت لبنان در برزیل تماس گرفت تا واکنش آنها را به عملیات اخیر پلیس بپرسد، اما تا زمان انتشار این گزارش پاسخی دریافت نکرده است.

حزب‌الله و مرز سه‌جانبه

از زمان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ القاعده در آمریکا،‌ مقام‌های ایالات متحده رصد کردن فعالیت‌های گروه‌های اسلام‌گرای تندرو در سرتاسر جهان را به دلیل نگرانی از حملات احتمالی آنها تشدید کردند. در این میان حزب‌الله لبنان یکی از گروه‌هایی است که توجه ویژه‌ای را به خود جلب کرده است. مجموعه‌‌ای از گزارش‌‌های اطلاعاتی در وزارت خارجه و کنگره آمریکا به فعالیت‌های این گروه در منطقه مرزی سه‌جانبه بین برزیل،‌ آرژانتین و پاراگوئه اختصاص یافته است.

سال ۲۰۰۲ وزارت خارجه آمریکا ابتکار «گروه ۳+۱ برای امنیت منطقه مرزی سه جانبه» را راه انداخت که از طریق آن آمریکایی‌ها برای اقدامات ضد تروریستی در مرز برزیل و آرژانتین و پاراگوئه، کمک آموزشی و تامین مالی ارائه می‌دادند. همچنین یافته‌های اطلاعاتی آژانس‌های اطلاعاتی آمریکایی بیش از پیش با شرکای آمریکای لاتین در میان گذاشته می‌شد و مرکز فرماندهی نظامی آمریکا در جنوب هم حضور خود و فعالیت‌های مشترک با نیروهای مسلح سه کشور را افزایش داد. از آن زمان این منطقه و حضور حزب‌الله در آن همواره تحت نظر آمریکایی‌ها بوده است.

سال ۲۰۱۱ این موضوع در جلسه استماع کمیته مبارزه به تروریسم و اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا مطرح شد. در آن زمان جکی اسپیر،‌ نماینده کالیفرنیا ارزیابی مقام‌های آمریکایی از وضعیت حزب‌الله لبنان در منطقه آمریکای لاتین را این گونه بیان کرد:

«این گروه [حزب‌الله] متهم به انجام فعالیت‌های مالی گسترده و غیرقانونی در آمریکای لاتین است،‌ از جمله قاچاق مواد مخدر، جعل پول و قاچاق کالا. منطقه مرزی سه‌جانبه که منطقه‌ای با کنترل‌ ضعیف دولتی میان برزیل، آرژانتین و پاراگوئه است، در مرکز این فعالیت‌ها قرار دارد؛ جایی که نیروهای پلیس محلی در مبارزه با فعالیت‌های چندین سازمان تروریستی و جنایی ناکام بوده‌اند.»

نگرانی از فعالیت‌های حزب‌الله به سال ۱۹۸۳ برمی‌گردد که این گروه به عنوان مسئول مرگبارترین حملات علیه اهداف آمریکایی -قبل از حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱- شناخته شد. حزب‌الله متهم بود که در حمله به سفارت آمریکا و یک پایگاه تفنگداران دریایی آمریکایی در بیروت، پایتخت لبنان، بیش از ۳۰۰ نفر را کشته است. دولت آرژانتین هم حزب‌الله را مسئول بزرگترین حملات در آمریکای لاتین می‌دانست: انفجار سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۲ و همین طور انفجار آمیا (انجمن همکاری متقابل اسرائیل و آرژانتین) در سال ۱۹۹۴ که در مجموع بیش از صد کشته به جا گذاشت.

آلیسون آگوست ترپل، مدیر «کمیته میان-آمریکایی مبارزه با تروریسم» در سازمان کشورهای آمریکایی، سال ۲۰۱۹ در مراسم بیست و پنجمین سالگرد انفجار آمیا گفت که حزب‌الله تدارکات مربوط به هر دو حمله را دقیقا در منطقه مرزی سه‌جانبه انجام داده است.

خانم ترپل درباره این منطقه که با آبشارهای زیبای ایگواسو یکی از مراکز گردشگری لوکس هم محسوب می‌شود، گفت: «منطقه مرزی سه‌جانبه مدت‌هاست که به عنوان مرکز فعالیت‌های جنایی شناخته می‌شود: قاچاق سلاح و دارو، قاچاق کالا، جعل پول و اسناد، پولشویی، و آب کردن کالاهای مسروقه.

نزدیکی جغرافیایی سه مرکز شهری در این منطقه -فوز دو ایگواسو در برزیل، سیوداد دل استه در پاراگوئه و پوئرتو ایگواسو در آرژانتین- کار گروه‌های جنایی و تروریستی را تسهیل می‌کند که از ضعف‌سازمان‌های عمومی در این شهرها سود می‌برند.

سال ۲۰۰۶ وزارت دارایی آمریکا اسد احمد برکات، شهروند لبنانی را به عنوان «تروریست بین‌المللی» معرفی کرد و نام او را در کنار برادرانش در فهرست تامین کنندگان مالی حزب‌الله قرار داد. در پرونده برکات، که بخشی از فعالیت‌های تجاری او مسدود شده بود، این تامین مالی در منطقه ایگواسو صورت می‌گرفت.

در آن زمان آدام زوبین، مدیر دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا گفت: «شبکه اسد احمد برکات در منطقه سه‌جانبه مرزی، شریان مالی مهمی برای حزب‌الله در لبنان بود.»

برکات که به او لقب «خزانه‌دار حزب‌الله»‌ داده بودند، سال ۲۰۱۸ به دست پلیس فدرال در فوز دو ایگواسو دستگیر شد. اما به گفته پلیس آرژانتین قبل از آن حدود ۱۰ میلیون دلار در کازینوهای منطقه برای حزب‌الله پولشویی کرده بود. سال ۲۰۲۰ برکات به پاراگوئه مسترد شد تا در آنجا به دلیل جعل هویت محاکمه شود.

این شهروند لبنانی همواره اتهاماتش را رد کرده است. او سال ۲۰۰۲ در مصاحبه‌ای با روزنامه فولیا د سائو پائولو گفته بود که یک «توطئه اقتصادی» برای دستگیری او در جریان بوده و مدعی شده بود که اتهامات علیه او از سوی یک رقیب تجاری و با هدف انتقام‌جویی جعل شده است.

او در آن زمان گفت: «این حرف‌های پوچ [دست داشتن در تروریسم] تنها به مجموعه‌ای از دروغ‌ها اضافه می‌شود که علیه من جعل شده است.»

او گفت که طرفدار حزب‌الله بوده اما افزود که این «جرم نیست».

در سال ۲۰۰۶ وزارت دارایی آمریکا همچنین فاروق عمیری، یک لبنانی-برزیلی را به فهرست تحریم‌هایش افزود و او را این طور توصیف کرد: «هماهنگ‌کننده اعضای حزب‌الله در منطقه… و چهره‌ای مهم در جعل اسناد برزیلی و پارگوئه‌ای در منطقه سه‌جانبه مرزی.»

۱۷ سال بعد، در ماه ژوئن گذشته، دانیل رافکاس،‌ قاضی فدرال آرژانتینی از اینترپل خواست که عمیری را به همراه سه فرد لبنانی‌تبار دیگر تحت تعقیب قرار دهد تا بعد از بازداشت از آنها درباره نقش‌شان در انفجار آمیا بازجویی شود.

به گزارش آسوشیتدپرس رافکاس در متن تصمیم دادگاه نوشت: «درباره این افراد، سوءظن‌های موجهی وجود دارد که آنها همکار یا مامور شاخه نظامی حزب‌الله هستند.» علی حسین عبدالله که او هم شهروندی برزیل را دارد و احتمالا ساکن منطقه سه‌جانبه مرزی است، یکی دیگر از افراد تحت تعقیب در این پرونده است.

بی‌بی‌سی برزیلی واکنش سفارت آمریکا در برزیل و وزارت خارجه آمریکا را درباره دستگیری‌های اخیر جویا شد. هر دو در پاسخ با «تبریک» به پلیس فدرال برزیل به خاطر موفقیت در این عملیات، از ارائه جزئیات درباره دستگیری‌های روز چهارشنبه خودداری کردند، هر چند که بی‌بی‌سی برزیلی دریافته است که ماموران اف‌بی‌آی (پلیس فدرال آمریکا) در جریان این تحقیقات با پلیس فدرال برزیل همکاری کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا از اظهار نظر درباره سابقه نگرانی‌های این کشور از حضور حزب‌الله در منطقه سه‌جانبه مرزی خودداری کرد. به گفت آقای لاسمار برآوردهای آمریکا نشان می‌دهد که گروه حزب‌الله سالانه تا یک میلیارد دلار در این منطقه درآمد دارد، اما رقم دقیق آن با وجود تحقیقات جامع کماکان نامعلوم است.

سال ۲۰۱۱ جکی اسپیر، عضو مجلس نمایندگان آمریکا درباره تردید ایالات متحده نسبت به ابعاد فعالیت حزب‌الله در منطقه مرزی سه‌جانبه گفت: «با این که می‌دانیم حزب‌الله در آمریکای لاتین درآمد دارد، از دامنه و ابعاد دقیق این فعالیت‌ها خبر نداریم. حزب‌الله از فعالیت‌هایش در آمریکای لاتین -چه قانونی و چه غیرقانونی- چقدر درآمد دارد؟»

کارشناسان می‌گویند صدها عضو حزب‌الله برای تامین مالی شاخه نظامی این گروه در برزیل فعالیت می‌کنند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، کارشناسان می‌گویند صدها عضو حزب‌الله برای تامین مالی شاخه نظامی این گروه در برزیل فعالیت می‌کنند

تبادل اطلاعات میان پلیس و نیروهای امنیتی

به گفته موساد (سازمان اطلاعات اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل) تبادل اطلاعات میان نیروهای پلیس و سرویس‌های اطلاعاتی درباره فعالیت‌های حزب‌الله در برزیل، منجر به دستگیری برزیلی‌های مظنون به عضویت در حزب‌الله لبنان شده است.

بی‌بی‌سی برزیلی دریافته است که در جریان تحقیقات منجر به دستگیری‌ها آژانس‌های امنیتی آمریکا هم مشارکت داشته‌اند.

دو منبع پلیس به بی‌بی‌سی برزیلی گفتند که این نوع همکاری، روندی معمول و همیشگی است که در بیشتر پرونده‌ها با دخالت بالاترین سطوح پلیس فدرال برزیل و آژانس مدیریت اطلاعات کشور همراه می‌شود، نهادی که مسئول تحقیقات جنایی در پرونده‌های مرتبط با تروریسم و اقدامات اطلاعاتی و ضد اطلاعاتی است.

نمونه‌ای از میزان همکاری‌های پی‌در‌پی این نهادها را می‌توان در گزارش اطلاعاتی سال ۲۰۱۲ دید که بی‌بی‌سی برزیلی به نسخه‌ای از آن دست پیدا کرده است.

روز ۲۸ ماه مه آن سال فرماندهی پلیس فدرال در منطقه «ریو گرانده دو نورته» گزارش داد که اطلاعاتی درباره احتمال یک بمب‌گذاری در برزیل، کلمبیا یا بولیوی دریافت کرده است.

بر اساس آن گزارش سازمان مسئول طراحی این حملات،‌ حزب‌الله لبنان بود، و اطلاعات مربوط به حمله احتمالی از طریق سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای آمریکای جنوبی منتقل شده بود.

در بخشی از این گزارش آمده است: «اطلاعاتی که از طریق نهادهای اطلاعاتی آمریکای جنوبی به دست آمده بود نشان می‌داد که واحد ویژه حزب‌الله با همراهی نیروهای ویژه ایران (نیروی قدس سپاه پاسداران) در حال برنامه‌ریزی حملاتی در آمریکای لاتین و به طور مشخص برزیل، کلمبیا و بولیوی بوده‌اند.»

این گزارش به نام دو نفر اشاره می‌کند که مظنون به عضویت در حزب‌الله بودند. اما نام آنها در سندی که به دست بی‌بی‌سی برزیلی رسید، حذف شده بود. بر اساس آن گزارش نام آنها پیش از آن در سیستم افراد تحت تعقیب در برزیل ثبت بوده است.

بی‌بی‌س برزیلی نمی‌تواند دستگیری افرادی را که نام آنها در گزارش آمده بود، تایید کند.

حزب‌الله و قاچاق مواد مخدر

یکی از مواردی که بیش از همه برزیلی‌ها و مقام‌های کشورهای دیگر را از فعالیت‌های حزب‌الله در برزیل و منطقه سه‌جانبه مرزی نگران می‌کند، احتمال ارتباط این گروه با دار و دسته‌های تبهکار و به‌کارگیری شبکه‌های بین‌المللی قاچاق مواد مخدر است.

در گزارش‌های دولت‌ آمریکا هم به چنین احتمالی اشاره شده است.

در برزیل، وجود چنین ارتباطی در جریان تحقیقات درباره یک فرد برزیلی مطرح شد. او به عنوان یک قاچاقچی بین‌المللی مواد مخدر معرفی شد که با «فرماندهی نخست پایتخت»،‌ یکی از بزرگترین سازمان‌های جنایی برزیل، ارتباط داشت. بر اساس تحقیقات پلیس فدرال، او یکی از چهره‌های اصلی سازمان در منطقه مرزی برزیل و پاراگوئه بود. نام او التون لئونل رومینیش دا سیلوا است.

بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دادگاه فدرال منطقه ریودوژانیرو قرار گرفته بود، شواهدی در دست بود که نشان می‌داد او با اعضای حزب‌الله در ارتباط است و با همدستانش تدارک یک نقشه فرار را دیده است. او تا سال ۲۰۱۹ در زندان لائرتسیو دا کوستا پلگرینو در ریو دوژانیرو زندانی بود.

بعد از اطلاعاتی که به دست دادگاه فدرال رسید،‌ این دادگاه انتقال او به یک زندان فدرال فوق امنیتی را تایید کرد.

یوژنیو مالاواسی، وکیل التون لئونل رومینیش دا سیلوا، در پاسخ به سوال بی‌بی‌سی برزیلی، ارتباط موکلش با حزب‌الله لبنان را رد کرد.

مالاواسی گفت: «چنین ارتباطی هرگز ثابت نشده است. چنین چیزی اصلا وجود ندارد. هیچ مدرک واقعی برای ارتباط دادن این دو وجود ندارد.»

پروفسور لاسمار می‌گوید تحقیقات پلیس فدرال هم پیوندهایی را بین حزب‌الله و سازمان جنایی «فرماندهی نخست پایتخت» شناسایی کرده است. این ارتباط به طور مشخص به فعالیت‌های غیرقانونی مانند قاچاق مواد مخدر مربوط می‌شود که حزب‌الله انجام داده است.

او می‌گوید: «شواهد مربوط به این ارتباط در حال افزایش است. یکی از اسناد پلیس فدرال در سال ۲۰۱۴ به شراکت [حزب‌الله] با گروه ‘فرماندهی نخست پایتخت’ اشاره می‌کند و آمریکا هم همواره چنین ارتباطی را مطرح کرده است.»

لاسمار توضیح می‌دهد که این رابطه به این دلیل برقرار شده که حزب‌الله از چندین مسیر تحت کنترل «فرماندهی نخست پایتخت» از جمله یک گذرگاه در منطقه سه‌جانبه مرزی و همین طور فرودگاه کورولوس برای قاچاق مواد مخدر استفاده می‌کند، و برای این کار باید با شاخه سائوپائولوی فرماندهی در ارتباط باشد.

چگونه نوزادان نارس پس از حمله اسرائیل به بیمارستان شفا در غزه زنده می‌مانند؟

  • ایثار شلبی
  • بخش عربی بی‌بی‌سی
نگرانی‌های زیادی درباره نوزادان تازه متولد شده در بیمارستان شفا غزه وجود دارد

منبع تصویر، PROVIDED TO REUTERS

توضیح تصویر، نگرانی‌های زیادی درباره نوزادان تازه متولد شده در بیمارستان شفا غزه وجود دارد

دکتر مروان ابوسعاده، رئیس بخش جراحی عمومی در بیمارستان شفا غزه، می‌گوید: «۳۶ نوزاد نارس زنده مانده‌اند. ۳۹ نوزاد بودند، اما ما سه‌تایشان را از دست دادیم.»

«دو نوزاد با قطع برق در بیمارستان جان خود را از دست دادند که دلیلش نبودن اکسیژن بود. نوزاد سوم بر اثر گاستروانتریت (بیماری التهاب معده‌ای روده‌ای) درگذشت.»

زمانی که سربازان اسرائیلی زیرزمین بزرگترین بیمارستان نوار غزه را جستجو می‌کردند، این پزشک با من تلفنی صحبت می‌کرد.

دکتر ابوسعاده بعد از اینکه تلاش‌های زیادی برای برقرار کردن تماس انجام داده بودم، با یک ارتباط تلفنی ضعیف با من صحبت کرد. در حال حاضر تیم نگهداری از نوزادان در بیمارستان در همان طبقه در کنار نوزادان می‌خوابند.

غزه

وزن ۳۶ نوزاد نارس زنده‌مانده بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم است و کوچکترین آنها ۲۸ هفته سن دارد. دکتر ابوسعاده می‌گوید که بیمارستان با هیچ پدر و مادر یا قیم تماسی ندارد و در هرج و مرج جنگ، بستگان دیگری هم پیدا نمی‌شوند.

دو نوزاد پس از بمباران ارتش اسرائیل در حالی که تنها بودند پیدا شدند و به بیمارستان منتقل شدند. چهار نوزاد دیگر پس از فوت مادرشان، با سزارین به دنیا آمدند.

چگونه از نوزادان مراقبت می‌شود؟

ما از پتوهای گرم‌شده استفاده می‌کنیم که معمولاً از آن‌ها در جراحی استفاده می‌کنیم و آنها را زیر نوزادان قرار می‌دهیم. ما از کپسول‌های اکسیژن استفاده می‌کنیم، اما خوشبختانه اکنون فقط دو نوزاد به اکسیژن نیاز دارند.

او می‌گوید: «استریل کردن لوله‌های اکسیژن سخت است. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم. هر کاری که از دستمان بر می‌آید برای استریل کردن لوله‌ها انجام می‌دهیم. به همین دلیل است که ما می‌خواهیم این نوزادان تخلیه شوند – تا از خطر ابتلا به عفونت خون جلوگیری شود.»

جلوگیری شود.»

دکتر مروان ابوسعاده، رئیس بخش جراحی عمومی

منبع تصویر، MARWAN ABU SAADA

توضیح تصویر، دکتر مروان ابوسعاده، رئیس بخش جراحی عمومی

کارکنان بیمارستان درخواست‌های مکرری برای ایجاد گذرگاه‌های امن برای بیماران و پزشکان داشته‌اند.

«منابع ما بسیار محدود است. حتی آب نداریم. برای استفاده از چاه آب، باید برق منظم داشته باشیم. فقط می‌توانیم هر شش ساعت یک بار آن را برای به دست آوردن آب به کار بیاندازیم. این یک چالش بزرگ است. ما برای بهداشت شخصی یا نوشیدن آب نداریم.»

بدون توانایی حفظ شرایط استریل، نوزادان ممکن است در اثر بیماری‌ها و عفونت‌هایی بمیرند که در شرایط بهتر قابل پیشگیری هستند.

دکتر ابوسعاده می‌گوید: «سعی می‌کنیم با گرم نگه داشتن اتاق، تغذیه آنها و تجویز آنتی‌بیوتیک در صورت نیاز، به نجات جان این نوزادان نارس کمک کنیم.»

پزشک متخصص نوزادان و تیمش به طور مداوم از آنها مراقبت می‌کنند. او می‌گوید: «مراقبت‌های پزشکی برای آنها وجود دارد، اما در محیط مناسبی قرار ندارند.»

در حال حاضر به دلیل کمبود سوخت، برق برای دستگاه‌های نگهداری نوزادهای نارس وجود ندارد.

«مرکز اکسیژن بیمارستان مورد اصابت قرار گرفته است و هیچ سوختی برای راه‌اندازی آن وجود ندارد. محاصره بیمارستان شفا مانع از تعمیر و بازسازی هر چیزی شد.»

نوزادان نارس در بیمارستان شفا در کجا هستند؟

نوزادان نارس که در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان شفا تحت درمان بودند، پس از خارج کردن از دستگاه انکوباتور به بخش دیگری منتقل شدند

منبع تصویر، PALESTINIAN PRIME MINISTRY VIA ANADOLU / GETTY

توضیح تصویر، نوزادان نارس که در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان شفا تحت درمان بودند، پس از خارج کردن از دستگاه انکوباتور به بخش دیگری منتقل شدند

روی هر تخت هشت تا ده نوزاد کوچک هستند که پتوهای گرم‌کننده و فویل برای محافظت از آنها وجود دارد.

دکتر ابوسعاده این وضعیت را توضیح می‌دهد: «اگر هوا سرد شود – اگر برق قطع شود – آنها را با فویل می‌پوشانیم. آنها بسیار حساس هستند و در برابر بیماری بسیار آسیب‌پذیر هستند.»

«ما مقدار محدود سوخت و [برق حاصل از] پنل‌های خورشیدی را برای نوزادان نارس ذخیره می‌کنیم، تا آنها را از دست ندهیم. آنها در حال حاضر در اتاق عمل جراحی قلب – نه در بخش نوزادان – بستری هستند. که در ساختمان جراحی عمومی واقع شده است.»

در حال حاضر به دلیل کمبود سوخت، برق برای دستگاه در بیمارستان وجود ندارد

منبع تصویر، PALESTINIAN PRIME MINISTRY VIA ANADOLU / GETTY

توضیح تصویر، در حال حاضر به دلیل کمبود سوخت، برق برای دستگاه انکوباتور در بیمارستان وجود ندارد

در مورد اعلامیه ارتش اسرائیل مبنی بر ارسال دستگاه‌های مراقبت از نوزاد نارس و غذای کودک، ابوسعاده می‌گوید که هیچ اطلاعاتی در این مورد ندارد. او می‌گوید که آنها بیش از هرچیزی نیاز به سوخت دارند تا بتوانند دستگاه‌های مراقبت از نوزادان نارس را در بیمارستان به کار بیندازند.

او می‌گوید از زمانی که ارتش اسرائیل به این مجتمع حمله کرد، پل ارتباطی بین ساختمان‌های جراحی عمومی و جراحی تخصصی مورد اصابت قرار گرفته است و هیچ پزشکی نمی‌تواند از جایی که در زمان شروع حمله بودند به جای دیگری برود.

بیمارستان شفا می‌گوید ۳۳ نوزاد نارس در بخش مراقبت‌های ویژه بودند ولی مجبور به انتقال آنها شدند

منبع تصویر، AL-SHIFA HOSPITAL VIA ANADOLU / GETTY IMAGES

توضیح تصویر، بیمارستان شفا می‌گوید ۳۳ نوزاد نارس در بخش مراقبت‌های ویژه بودند ولی مجبور به انتقال آنها شدند

آیا نوزادان نارس بیشتری به بیمارستان شفا فرستاده می‌شوند؟

دکتر ابوسعده می‌گوید: «طی پنج روز گذشته ما هیچ نوزاد نارس جدیدی را پذیرش نکرده‌ایم. قبل از اینکه شفا تحت محاصره قرار گیرد، ما نوزادان نارس را می‌پذیرفتیم. اما اکنون نمی‌شود، زیرا نمی‌توانیم مراقبت‌های لازم را به آنها ارائه کنیم.»

«آنها در دستگاه‌های خود نیستند، که به طور معمول آنها را در دمای مناسب نگه می‌دارند.»

«من هر روز با پزشک متخصص نوزادان در تماس هستم تا وضعیت نوزادان نارس را بررسی کنم. اما امروز نتوانستم چون نمی‌توانیم با ساختمان دیگر ارتباط برقرار کنیم.»

آینده این نوزادان نامشخص است. کارکنان امیدوارند که روزی خانواده‌هایشان پیدا شوند.

پس از حمله اسرائیل در ۱۵ نوامبر، پزشکان یک بیمار را از طریق راهروی پر از دود در داخل بیمارستان شفا منتقل کردند

منبع تصویر، GAZA HEALTH MINISTRY / REUTERS

توضیح تصویر، پس از حمله اسرائیل در ۱۵ نوامبر، پزشکان یک بیمار را از طریق راهروی پر از دود در داخل بیمارستان شفا منتقل کردند

در حال حاضر، نوزادان در کنار هم خوابیده‌اند، با برچسب‌هایی که روی آنها «پسر» یا «دختر» نوشته شده است و نام مادرشان – اگر نام مادرشان مشخص باشد.

وضعیت کارکنان شفا چگونه است؟

پیش از این، پزشکان ارشد بیمارستان شفا با من در مورد وضعیت داخل این مجتمع صحبت کردند.

دکتر عدنان البرش، رئیس بخش جراحی ارتوپدی، گفت که وقتی که سربازان اسرائیلی در حال ورود به ساختمان بودند، پزشکان «حتی اجازه نداشتند از پنجره‌ها به بیرون نگاه کنند».

اما محمد عبید، جراح ارتوپدی، گفت که او توانست «به سرعت از پنجره اتاق عمل به بیرون نگاه کند، و حدود هفت سرباز را دید که از طریق مرکز داخلی و دیالیز وارد شده بودند و یک نفر دیگر در نزدیکی ساختمانی بلااستفاده که برای برای اشعه ایکس بر پا شده است، قرار داشت.»

او گفت «وقتی که سربازان ارتش اسرائیل رفتند تا همه چیز را از زیرزمین‌ها بیرون بیاورند، همه وحشت کردند. قبل از رسیدن آنها، ما بیماران را از طبقه چهارم در ساختمان جراحی عمومی خارج کرده بودیم، زیرا در اثر گلوله باران و دیوارها به شدت آسیب دیده بود، ترکش در همه جا وجود داشت.»

دکتر عبید گفت که گروهی متشکل از ۱۵ پزشک در یک اتاق در بخش جراحی عمومی مانده‌ و نمی‌توانستند با پزشکان سایر ساختمان‌ها تماس بگیرند، به ویژه پس از این‌که نیروهای اسرائیلی پلی که دو ساختمان اصلی بیمارستان را به هم متصل می‌کند منهدم کردند. او گفت که «ارتباط گروهش با دنیای بیرون قطع شده».

اسرائیل: «تیپ گولانی» کنترل مقر پلیس در غزه را به دست گرفت

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC