یکشنبه, ۱۹ قوس , ۱۴۰۲
پ
 • شناسه : 5121
 • 08 عقرب 1402 - 23:18
 • 149 بازدید
 • 0 دیدگاه
 • ارسال توسط :
غزه

یونیسف : روزانه ۴۲۰ کودک در غزه کشته و مجروح می‌شوند

یونیسف : روزانه ۴۲۰ کودک در غزه کشته و مجروح می‌شوند
یونیسف : روزانه ۴۲۰ کودک در غزه کشته و مجروح می‌شوند
همزمان با برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت، اعضای این نهاد سازمان ملل متحد به گزارش‌های آژانس‌های امدادرسان درباره وضعیت در غزه گوش می‌دهند.

همزمان با برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت، اعضای این نهاد سازمان ملل متحد به گزارش‌های آژانس‌های امدادرسان درباره وضعیت در غزه گوش می‌دهند.

دقایقی پیش مدیراجرایی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) به اعضای شورای امنیت گزارش داد و گفت طی سه هفته گذشته هر روز ۴۲۰ کودک در غزه کشته یا مجروح شده‌اند.

پیش از گزارش خانم کاترین راسل، مدیر آژانس ویژه سازمان ملل در امور پناهندگان فلسطینی (UNRWA) هم در گزارشی که فیلیپه لازارینی، ارایه داده گفته بود طی سه هفته گذشته ۳۲۰۰ کودک در غزه جان باخته‌اند که این آمار از جمع کل کودکان جان باخته در جریان تمامی جنگ‌های جاری جهان در سال ۲۰۱۹ هم بیشتر است. او گفته چنین وضعیتی را نمی‌توان «تلفات انسانی» خواند.

خانم راسل همچنین تاکید کرده که خشونت علیه کودکان از نوار غزه هم فراتر رفته و در کرانه باختری رود اردن شامل بیت المقدس شرقی هم تاکنون ۳۷ کودک جان باخته‌اند و در جریان حملات حماس هم تاکنون ۳۰ کودک اسرائیلی جان باخته‌‌اند.

مدیراجرایی یونیسف گفته همچنین ۲۰ کودک در میان گروگان‌های حماس هستند که از سرنوشت و وضعیت آنها خبری در دست نیست.

خانم راسل در مقابل اعضای شورای امنیت گفت: «بهای حقیقی افزایش درگیری‌های اخیر (در غزه) با زندگی کودکان اندازه‌گیری خواهد شد، هم انهایی که جان خود را در این خشونت‌ها از دست داده اند و هم آنهایی که مسیر زندگی شان برای همیشه توسط این جنگ عوض خواهد شد».

پیش از خانم راسل هم فیلیپ لازارینی مدیر آژانس ویژه سازمان ملل برای پناهندگان فلسطینی (UNRWA) گزارش خود را به اعضای شورای امنیت ارایه کرده بود.

به گفته آقای لازارینی آژانس ویژه سازمان ملل در امور پناهندگان فلسطینی که او مدیریت آن را بر عهده دارد تا کنون ۶۴ کارمندش را در جریان این حملات از دست داده که یکی از آنها تنها دو ساعت قبل از آغاز جلسه شورای امنیت به همراه همسر و ۸ فرزندش جان باخته است.

این مقام سازمان ملل تاکید کرده که «خشونت‌ها و بیرحمی‌های حماس» نباید دلیلی برای نادیده گرفتن قوانین بین‌المللی انسان دوستانه از سوی اسرائیل شود.

آژانس رسیدگی به فلسطینیان در سازمان ملل اسرائیل را به «جابجایی اجباری مردم غزه» متهم کرد

رئيس آژانس رسیدگی به پناهندگان فلسطینی در سازمان ملل متحد امروز در جریان جلسه اضطراری شورای امنیت گفت بحران انسانی که در غزه شکل گرفته است «غیرقابل تحمل است».

فیلیپه لازارینی، رئیس این آژانس تاکید کرد هیچ جای امنی در غزه نمانده است. او بمباران‌های اسرائیل و دستور تخلیه‌ای که از سوی ارتش این کشور صادر می‌شود را در کنار محاصره غزه، مجازات جمعی و جابجایی اجباری مردم غزه خواند.

او به شورای امنیت گفت تعداد کودکان کشته شده در غزه تنها در سه هفته به ۳۸۰۰ نفر رسیده است و از تلفات سالانه کودکان در درگیری‌های مسلحانه در جهان از سال ۲۰۱۹ تا کنون بیشتر است.

فیلیپه لازارینی گفت این آژانس ۶۴ نفر از کارکنان خود را در جریان بمباران‌های اسرائيل از دست داده است،‌ از جمله تازه‌ترین کشته که «تنها دو ساعت پیش در کنار همسر و هشت فرزندش کشته شده است.»

این مقام سازمان ملل متحد به شورای امنیت گفت «مردم غزه احساس می‌کنند که جهان آنها را با حماس یکی می‌کند. حذف عملی یک جمعیت از انسانیت کاری بسیار خطرناک است. فجایع حماس اسرائیل را از عمل به تعهداتش در قبال قوانین بین‌المللی مبرا نمی‌کند.»

فیلیپه لازارینی از اعضای شورای امنیت خواست که خط این بحران را تغییر دهند. او گفت «امروز و فردای فلسطینیان و اسرائيلی‌ها یه آتش‌بس فوری انسان‌دوستانه بستگی دارد.» او در عین حال خواستار جریان بی‌مانع امدادرسانی به غزه از جمله سوخت و حفاظت از جان غیرنظامیان و زیرساخت‌های مدنی شد.

ابراز اطمینان کاخ سفید از تسریع کاروان‌های امدادی به غزه

جان کربی سخنگوی کاخ سفید
Image caption: جان کربی سخنگوی کاخ سفید

جان کربی سخنگوی شورای امنیت کاخ سفید نسبت تسریع قریب‌الوقوع جریان کاروان‌های امدادی ابراز امیدواری کرد.

آقای کربی گفت اولین مرحله این است که به ۱۰۰ کامیون امدادی در روز برسیم اگرچه این میزان هم کفایت نمی‌کند، اما بهبود قابل توجهی در شرایط خواهد بود. وی افزود آمریکا اطمینان دارد که چنین کاری شدنی است.

آمریکا در راس تلاش‌ها برای رساندن کمک‌های بین‌المللی به غزه است و آقای کربی گفت: «صادقانه می‌گویم اگر اگر رهبری آمریکا در این زمینه نبود هیچ افزایشی در میزان کمک‌ها نمی‌دیدید.»

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت آمریکا در گفتگوها برای از سرگیری ارتباط اینترنتی در غزه شرکت داشته است.

«هر ۱۰ دقیقه یک کودک در غزه کشته می‌شود» – انجمن نجات کودکان

سازمان خیریه نجات کودکان (Save The Children) که یکی از بزرگترین نهادهای امدادرسان به کودکان در جهان است می‌گوید «هر ۱۰ دقیقه یک کودک در غزه کشته می‌شود».

جیسون لی، مدیر منطقه‌ای این سازمان در مناطق فلسطینی در گفتگویی از بیت‌المقدس با بی‌بی‌سی داشت همچنین گفته یک سوم ۲۰ هزار نفری که غزه مجروح شده اند کودک هستند؛ یعنی از هر سه نفر یک نفر کودک است.

آقای لی گفته با ادامه حملات اسرائیل به غزه و بی‌جا شدن بیش از یک میلیون از سکنه این منطقه، آمار بیماریهای واگیردار هم رو به افزایش است چرا که شرایط رعایت اصول بهداشتی برای آوارگان مهیا نیست.

او گفته بیم وخامت همه‌گیری آنفلونزا در میان جنگ‌زدگان طی روزهای اخیر افزایش یافته است.

به گفته این مقام انجمن نجات کودکان، میزان دارو و اقلام بهداشتی که توسط کامیون‌های انسان‌دوستانه وارد غزه می شود هم چون «قطره‌ای در دریا» است و برای امدادرسانی به صدها هزار پناهجو هرگز کفایت نمی‌کند.

«جراحان بدون استفاده از داروی بی‌هوشی عمل جراحی انجام می‌دهند. امدادگران از چراغ گوشی های همراه خود برای روشن کردن مراکز درمانی استفاده می‌کنند».

«اقلام پزشکی آنها نظیر پانسمان و چسب زخم تمام شده و همزمان ۱۳۰ کودک نارس در دستگاه‌هایی حیاتی نگهداری می شوند که ممکن است (به علت قطعی برق) خاموش شوند.

در تصویر: کودکان غزه در پی ۲۴ روز جنگ بی‌امان

۲۴ روز از حمله حماس به اسرائيل و آغاز عملیات نظامی اسرائيل در غزه به تلافی این حمله می‌گذرد.

در این مدت بیش از ۸ هزار نفر از مردم در غزه کشته‌ شده‌اند.

سازمان «کودکان را نجات دهید» می‌گوید در هر ده دقیقه یه کودک در این منطقه کشته شده است.

تصاویری که می‌بینید از ساختمان‌های ویران شده و هزاران نفر از فلسطینیان بی‌جا شده است که در کمپ‌های آوارگان و یا پناهگاه‌های دیگر سکنی گزیده‌اند.

فلسطینی‌ها در آوار ساختمان‌های به جا مانده در غزه جستجو می‌کنند
Image caption: فلسطینی‌ها در آوار ساختمان‌های به جا مانده در غزه جستجو می‌کنند
برخی از فلسطینی‌ها در خودروهایشان یا چادرهای موقت در خان یونس زندگی می‌کنند
Image caption: برخی از فلسطینی‌ها در خودروهایشان یا چادرهای موقت در خان یونس زندگی می‌کنند
در پی حمله اسرائيل به اردوگاه آوارگان نصریات ساختمان‌ها ویران شده‌اند
Image caption: در پی حمله اسرائيل به اردوگاه آوارگان نصریات ساختمان‌ها ویران شده‌اند
آوارگان فلسطینی در چادر اردوگاهی در خان یونس
Image caption: آوارگان فلسطینی در چادر اردوگاهی در خان یونس
 • بعد از حمله زمینی اسرائیل چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  فرانک گاردنر

  خبرنگار بی‌بی‌سی در امور امنیتی

  R

  بر روی کاغذ رقابت نابرابری در غزه در جریان است؛ حماس در زمین خود می‌جنگد- بر روی زمین و در تونل‌هایی که به خوبی با آنها آشنایی دارند- اما اسرائیل به لحاظ قدرت آتش، نیروی انسانی، فن‌اوری و تدارکات برتری بسیار بالایی دارد.

  اگرچه، این تضمینی نیست که «عملیات زمینی گسترده» ارتش اسرائیل در غزه در نهایت نتیجه مطلوب اسرائیل را که «حذف یک تهدید نظامیست»، به همراه داشته باشد.

  در صورت طولانی شدن، ارتش اسرائیل باید بتواند توانایی‌های رزمی حماس را به طور قابل توجهی کاهش دهد؛ اگر نگوییم به طور کلی از بین ببرد.

  بعد از آن چه خواهد شد؟ جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا بازگشت اسرائیل به اشغال غزه را اشتباه خوانده بود؛ این در حالیست که بعضی اسرائیلی‌ها درباره جدایی کامل از غزه بعد از پایان جنگ صحبت می‌کنند.

  در نبود فرآیندی مسالمت آمیز برای رسیدن به راه حل دو کشوری و یک کشور همجوار فلسطینی در آینده، تصور اینکه غزه را می‌توان به سادگی با انفجارهای قوی تحت کنترل درآورد، توهم است.

  خشم تشدید می‌شود، تونل‌ها را می‌توان بازسازی کرد، سلاح‌ها را می‌توان قاچاق کرد و یک سازمان جدید و حتی بالقوه خشن‌تر می‌تواند جایگزین حماس شود.

  هر کسی که اداره این سرزمین آشفته را بر عهده بگیرد، باید به مردم آن امید ایجاد کشور فلسطینی بدهد یا خطر تکرار چرخه خشونت را در عرض چند ماه یا چند سال آینده به جان بخرد.

  زیر خارجه ایران «برگزاری یک رفراندوم» را «راه حل» بحران غزه دانست

  به گزارش رسانه‌های ایران،‌ حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران «برگزاری یک رفراندوم با همکاری سازمان ملل را» راه حل بحران کنونی دانست.

  به گفته او این رفراندوم باید «بین ساکنان اصیل فلسطین شامل مسیحی،‌یهودی و مسلمان» برگزار شود.

  به گزارش خبرگزاری مهر، او این پیشنهاد را در گفتگوی تلفنی با پل ریچارد گالاگر، وزیر خارجه واتیکان مطرح کرد.

  بر اساس این گزارش، وزیر خارجه ایران به مفاد نامه ای اشاره کرد که اخیرا درباره وخامت اوضاغ انسانی در غزه به وزیر خارجه واتیکان ارسال کرده است.

  او گفت که در حال حاضر «دو مسیر» پیشرو وجود دارد: یک مسیر تلاش برای یافتن یک راه حل سیاسی و راه حل دومی، تداوم جنگ و احتمال گسترش دامنه آن.

  • صلیب سرخ و هلال احمر: وضعیت بیمارستان القدس غزه از کنترل خارج شده است

   رویترز
   Image caption: هلال احمر فلسطینی‌ها روز یکشنبه تصویری را از «داخل بیمارستان القدس» منتشر کرد

   توماسو دلا، سخنگوی فدراسیون صلیب سرخ و هلال احمر به بی‌بی‌سی گفته وضعیت بیمارستان القدس در غزه «از کنترل خارج شده است».

   این بیمارستان مملو از بیماران و مجروحان است و بیش از ده هزار نفر از شهروندان هم از آنجا بعنوان سرپناه استفاده می‌کنند چون آنجا را امن‌ترین مکان می‌دانند.

   این سخنگو گفته: «مردم در راهروها، روی پله‌ها، داخل و بیرون بیمارستان زندگی می‌کنند. علاوه بر این ۵۰۰

   کادی

   خبرنگار بی‌بی‌سی – بیت‌المقدس

   بیمارستان القدس غزه

   پیشتر گزارش کردیم که هلال احمر فلسطینی‌ها هشداری فوری برای تخلیه بیمارستان القدس غزه دریافت کرده بود که البته انجام این کار غیرممکن است.

   کارکنان این بیمارستان می‌گویند ۴۰۰ بیمار به همراه ۱۴ هزار نفر از شهروندان عادی که از آنجا بعنوان سرپناه استفاده می‌کنند، در این بیمارستان هستند.

   تصاویر ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده، راهروهای پرازدحام این بیمارستان را نشان می‌دهد.

   سخنگوی هلال احمر فلسطینی‌ها به من گفته از دیروز بمباران این منطقه افزایش قابل توجهی داشته و به دلیل حمله به نواحی مجاور ساختمان بیمارستان هم «آسیب دیده است».

   او گفته بیماران در صورت انتقال خواهند مرد.

   یکی از پرشکان این بیمارستان در پیام صوتی که برای من ارسال کرده وضعیت را «بسیار خطرناک» توصیف کرده است.

   در ویدئویی که او از پنجره‌های بیمارستان گرفته، ستون‌هایی از دود را می‌توان دید در حالی که صدای انفجار هم شنیده می‌شود.

   تصاویر مشابهی توسط هلال احمر به اشتراک گذاشته شده است.

   دیشب گزارش‌هایی مبنی بر لغو دستور تخلیه منتشر شده بود، اما امروز ارتش اسرائیل در پاسخ تائید کرد که این هشدار به قوت خود باقی است.

   تحلیل کوتاه؛ ارتش اسرائیل در اطراف شهر غزه چه برنامه‌ای دارد؟

   جرمی بوئن

   سردبیر بخش بین‌الملل بی‌بی‌سی

   پی بردن به اتفاقات غزه بسیار سخت است چون اسرائیلی‌ها ارتباطات را بسیار دقیق مدیریت می‌کنند.

   در یک مورد، امروز صبح به نظر می‌رسید که اسرائیلی‌ها به طور مختصر یکی از دو جاده شمال به جنوب غزه را مسدود کرده‌اند؛ ویدئویی نشان می‌داد که یک خودرو در حال نزدیک شدن به یک تانک اسرائیلی در جاده است و سپس این خودرو به سرعت دور می‌زند و تانک شلیک می‌کند.

   چرا اسرائیلی‌ها چنین کاری می‌کنند؟ شاید به این دلیل که سعی دارند شهر غزه را – که ارتش اسرائیل آنجا را آشیانه اصلی حماس می‌بیند – محاصره کنند.

   به نظر من اگر آنها تلاش به چنین کاری کنند، ارتش اسرائیل ناگزیر به درگیر شدن در جنگ خانه به خانه خواهد شد.

   با وجود این،‌ من کاملا مطمئن نیستم که ارتش اسرائیل نیروی نظامی کافی برای محاصره جایی بزرگ و پیچیده مانند شهر غزه را داشته باشد.

   حماس به شدت در شهر حضور دارد، از جمله با شبکه‌ای از تونل‌ها، و شاید بعضی فکر کنند که آنها در حال آماده سازی و تفکر درباره اقدامات احتمالی اسرائیل هستند.

   بنابراین این یک چالش بزرگ برای اسرائیلی‌ها خواهد بود.

   • مردی که با چاقو به یک مقام پلیس در بیت‌المقدس حمله کرد با گلوله پلیس کشته شد

    Video content

    Video caption: حضور پلیس در محل حمله و شنیده شدن صدای تیر

    مردی که با چاقو به یک مقام پلیس در شهر بیت‌المقدس حمله کرد، با گلوله پلیس کشته شده است.

    الیس کادی، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیت‌المقدس می‌گوید امروز صبح وقتی در هتل محل اقامتش مشغول کار بوده، صدای شلیک تیر را در آن نزدیکی شنیده است.

    او همچنین یک مرد مجروح را دیده که در یک جایگاه سوخت در آن حوالی به داخل آمبولانس حمل شده است.

    بعد از این حمله، جو امنیتی در آن منطقه برقرار شده است.

   • انتشار ویدئویی از سه گروگان زن توسط حماس؛ نتانیاهو آن را پروپاگاندای بی‌رحمانه خواند

    تصویری از ویدئویی که حماس از سه زن گروگان منتشر کرده است
    Image caption: تصویری از ویدئویی که حماس از سه زن گروگان منتشر کرده است

    حماس ویدئویی از سه گروگان زن اسرائیلی منتشر کرده است.

    در ویدئو این سه نفر روی صندلی‌های پلاستیکی در اتاقی با کاشی‌های سفید نشسته‌اند.

    یکی از این سه نفر بشدت از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل انتقاد می‌کند و خواستار آزادی فوری خود می‌شود.

    بعید به نظر می‌رسد این سه گروگان از آنچه در دنیای بیرون می‌‌گذرد مطلع باشند.

    آقای نتانیاهو این ویدئو را «پروپاگاندای روانی بی‌رحمانه» توصیف کرده و گفته است دولت او تمام تلاشش را برای آزادی گروگان‌های حماس می‌کند.

    او در بیانیه‌ای پس از انتشار این ویدئو این سه زن گروگان را نام برد و گفت: «به النا تروپانوف، دانیال آلونی و ریمون کریشت،‌ کسانی که توسط حماس،‌ که مرتکب جنایت جنگی شده، گروگان گرفته شدند. شما را در آغوش می‌گیرم.»

    در بیانیه نخست‌وزیر اسرائیل خطاب به این سه زن آمده است: «قلب‌های ما با شما و بقیه گروگان‌هاست. ما هر کاری لازم باشد انجام می‌دهیم تا همه شما گروگان‌ها و افراد مفقود شده را به خانه بازگردانیم.»

    حماس در حمله پانزدهم مهر (هفتم اکتبر) بیش از ۲۰۰ گروگان گرفته است.

    برگزاری جلسه اضطراری «کبرا» به ریاست نخست‌وزیر بریتانیا

    تظاهرات حامیان فلسطینی‌ها در لندن

    امروز نشست کمیته اضطراری دولت بریتانیا – موسوم به کبرا – درباره جنگ اسرائیل-غزه و تاثیر آن بر جوامع بریتانیایی تشکیل شد.

    ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا ریاست این جلسه را بر عهده داشته است.

    ظاهرا افزایش سطح هشدار امنیتی درباره احتمال اقدامات «تروریستی» در دستور کار این نشست قرار نداشته است.

    سخنگوی رسمی ریشی سوناک درباره افزایش یهودی‌ستیزی و حوادثی علیه مسلمانان – که پس از جنگ اخیر افزایش داشته – ابراز نگرانی کرده است.

    او ویدیوهایی که طی روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند را «بسیار نگران‌کننده» خوانده و تاکید کرده است که دولت بریتانیا در تلاش است تا در این باره به جوامع متاثر در این کشور اطمینان خاطر بدهد.

    دفتر نخست‌وزیری بریتانیا به یکی از شعارهای تظاهرکنندگان در حمایت از فلسطینی‌ها اشاره کرده و آن را برای بسیاری «توهین‌آمیز» خوانده است.

    در این شعار گفته شده بود «از رود تا دریا»، که به بازپس‌گیری اراضی میان رود اردن و دریای مدیترانه اشاره دارد.

    سخنگوی ریشی سوناک از مردم خواسته است در شعارهای خود احتیاط کنند.

    پلیس لندن اخیرا خواستار شفافیت در مورد تعریف افراطی‌گری شده بود؛ دفتر نخست‌وزیری بریتانیا گفته است که دولت به خلاهای قانونی در این‌باره خواهد پرداخت.

  نام دو دانشجوی تانزانیایی که توسط حماس گروگان گرفته شدند، اعلام شد

  دو دانشجوی تانزانیایی

  به گزارش وزارت خارجه اسرائیل، نام دو تبعه تانزانیا که گروگان حماس هستند، جاشووا لویتو مولل و کلمنس فلیکس تینگا است.

  وزارت خارجه اسرائیل در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت که این دو دانشجو در یک برنامه بورس تحصیلی مربوط به کشاورزی در اسرائیل تحصیل می‌کردند.

  پدر جاشووا مولل به بی‌بی‌سی گفت که سفارت تانزانیا در اسرائیل به او اطمینان داده که دو کشور در حال همکاری و تلاش برای نجات و آزادی گروگان‌ها هستند.

  او گفت که آخرین بار روز پنجشنبه ۵ اکتبر، دو روز قبل از حمله حماس با پسرش حرف زده است.

  او می‌گوید که در آخرین مکالمه خود به پسرش توصیه کرده است که «رفتار خوبی داشته باشد چون در جای جدیدی است و سعی کند که از این موقعیت بورسیه تحصیلی بیشترین بهره را ببرد.»

  این دو دانشجو در شهر کیبوتص نهال اوز تحصیل و اقامت داشتند.

  • ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا و کامالا هریس، معاون اول او درباره مداخله ایران در جنگ اسرائیل و حماس،‌ به طور کوتاه پاسخ داد:‌ «بس کنید!» دیشب معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در گفتگویی با برنامه شصت دقیقه شبکه سی‌بی‌اس این کشور در پاسخ به سوالی درباره پیام آمریکا به ایران در یک کلمه کوتاه گفته بود: «نکنید!»
  • حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان بعد از سخنرانی در یک جمع دانشجوئی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه « جمهوری اسلامی کِی قرار است وارد غزه شود؟» گفت: «باید بپرسید کی قرار است از غزه خارج شود؟» او با تکرار سخنان روح‌الله خمینی مبنی بر اینکه «اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود» گفت: «ما و نیروهای مقاومت که امروزه سراسر جهان اسلام را فرا گرفته است، یک روح واحد هستیم. آنها همان ما هستند و ما همان آنهائیم، که در غزه و لبنان و یمن و عراق و سوریه حضور داریم پس از صحنه خارج نشده‌ایم که بخواهیم وارد شویم».
  • پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر ایران امروز در تهران گفت که از ۱۷ مهرماه تا روز شنبه ۶ آبان،‌ ۴۳ میلیارد تومان به حساب اعلام شده برای «کمک به مردم فلسطین» در ایران واریز شده است. او گفت که به زودی کشتی حامل کمک‌های مردمی ایران به غزه
 • نویسنده : قیام خوراسانی
 • منبع خبر : BBC

برچسب ها

گذرنامه ای پاکستانی سراج الدین حقانی را پاکستان باطل کرد 19 قوس 1402
خراسان آریا

گذرنامه ای پاکستانی سراج الدین حقانی را پاکستان باطل کرد

برخی منابع آگاه در پاکستان مدعی شدند، که دولت این کشور گذرنامه پاکستانی صادره برای وزیر داخله گروه طالبان خراسان آریا را باطل و ۲ نفر از مسئولان اداره گذرنامه پاکستان را دستگیر کرده است.

نگهبان رییس دادستانی گروه طالبان در تخار سر یک جوان را بُرید 19 قوس 1402
خراسان آریا

نگهبان رییس دادستانی گروه طالبان در تخار سر یک جوان را بُرید

منابع در تخار می‌گویند، که نگهبان رییس دادستانی گروه طالبان در این ولایت سر یک جوان ۲۳ ساله را بُریده است.

مردان برهنه بازداشت شده فلسطینی در غزه 19 قوس 1402
غزه

مردان برهنه بازداشت شده فلسطینی در غزه

در حالیکه درگیری در اطراف شهر خان یونس و در شمال غزه جریان دارد، ویدیویی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که ده‌ها مرد فلسطینی را نشان می‌دهد که توسط اسرائیل بازداشت شده‌اند.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

مهوش؛ خداحافظی خواننده خراسان آریا پس از ۵۶ سال از صحنه 01 قوس 1402
استاد

مهوش؛ خداحافظی خواننده خراسان آریا پس از ۵۶ سال از صحنه

گلالی فریده، معروف به مهوش، نخستین زن اهل افغانسان است که لقب استادی را در هنر آوازخوانی در دهه ۱۹۷۰ میلادی و در زمان ریاست جمهوری محمد داوود، رسماً دریافت کرد.

دشمنی آشکار با زبان پارسی در خانه دانشمندان خراسان آریا 23 عقرب 1402
غمگین ترین روزه های پارسیان

دشمنی آشکار با زبان پارسی در خانه دانشمندان خراسان آریا

همایش فراغت‌شان را بدون حضور رئیس دانشگاه و رئیس دانشکده‌ و همین‌طور #بدون حضور استادان بخش ادبیات، برگزار کردند.

نشست ادبی و فرهنگی میان شاعران خراسان آریا و ایران عزیز 23 عقرب 1402
داکتر عبدالقیم طاهری

نشست ادبی و فرهنگی میان شاعران خراسان آریا و ایران عزیز

برای ایجاد همبستگی بیشتر میان این حوزه تمدنی پارسی برنامه های بیشتر به راه افتد تا از تهاجم ادبی و فرهنگی در سرزمین های زبان فارسی جلوگیری شود.

ایران و تاجیکستان می‌توانند بدون ویزا به کشورهای یکدیگر سفر کنند 18 عقرب 1402

ایران و تاجیکستان می‌توانند بدون ویزا به کشورهای یکدیگر سفر کنند

ریاست‌جمهوری ایران از امضای ۱۸ سند همکاری و یک بیانیه مشترک بین مقامات ایرانی و تاجیکستانی در جریان سفر ابراهیم رئیسی به دوشنبه خبر داد.

تجلیل از روز معلم در جهان و تغییر روز معلم در خراسان آریا 14 میزان 1402
روز آموختند روز آموزگاران

تجلیل از روز معلم در جهان و تغییر روز معلم در خراسان آریا

در خراسان آریا  هر ساله روز سوم جوزا/خرداد به عنوان "روز معلم" جشن گرفته می‌شد، اما امسال وزارت معارف (آموزش و پرورش) اعلام کرده که پس از این سیزدهم میزان/مهر روز معلم خواهد بود.

رسوایی بزرگ مالی در عراق؛ مفقود‌ شدن ۳۵ تریلیون اسکناس دینار 17 قوس 1402
حمله به سفارت امریکا در عراق

رسوایی بزرگ مالی در عراق؛ مفقود‌ شدن ۳۵ تریلیون اسکناس دینار

عضو کمیته مالی در پارلمان عراق: عراق در دوران دولت چارچوب هماهنگی، به صادرکننده مواد مخدر تبدیل شده و حجم قاچاق به 60 تا 70 درصد رسیده است

کمک ۱۴۲ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به مردم خراسان 16 قوس 1402
اعلام

کمک ۱۴۲ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به مردم خراسان

اتحادیه اروپا ک بسته جدید کمک مالی ۱۴۲،۸ میلیون یورویی را برای حمایت از نیازهای اساسی مردم خراسان آریا به ویژه زنان و بیجاشدگان تصویب کرد. این کمک از طریق نهاد‌های سازمان ملل و سازمان‌های غیردولتی صورت می‌گیرد.

کمک ۵۸ میلیون دلار جاپان به خراسان آریا . و قطع درختان ناجو 13 قوس 1402
کمک ها مثل گذشته ادامه دارد

کمک ۵۸ میلیون دلار جاپان به خراسان آریا . و قطع درختان ناجو

منابع محلی در تخار به آماج می‌گویند که افراد طالبان به گونه‌ی گسترده دست به قطع درختان ناجو و دیگر درختان مثمر در ولسوالی فرخار ولایت تخار زده‌اند.

چتور پول خراسان آریا ، دیار در برابر دلار؛ارزش پیداکرده 24 عقرب 1402
بااینکه از طالبان شکایت است

چتور پول خراسان آریا ، دیار در برابر دلار؛ارزش پیداکرده

در روزهای اخیر ارزش افغانی، واحد پول خراسان آریا ، در مقابل دلار افزایش غیرمنتظره‌ای داشته است. با آغاز روند خروج مهاجران از پاکستان و ایران ارزش هر دلار آمریکایی در مقابل افغانی اخیراً حتی در حدود ۶۶ رسید که در ۸ سال گذشته بی‎‌سابقه بوده است.

ملل: تولید تریاک در خراسان آریا ۹۵ درصد کاهش یافته است 15 عقرب 1402
سازمان

ملل: تولید تریاک در خراسان آریا ۹۵ درصد کاهش یافته است

در گزارش سازمان ملل آمده است که تولید خشخاش در افغانستان که پیش از این بزرگترین تامین کننده خشخاش در جهان بود، پس از ممنوعیت کشت آن توسط طالبان به شدت کاهش یافته است

ازبیکستان در مورد کانال قوش تپه به خراسان آریا می‌آید 29 میزان 1402
هئیت از

ازبیکستان در مورد کانال قوش تپه به خراسان آریا می‌آید

رسانه‌های ازبیکستانی نوشته‌اند که این هیئت تا پایان سال روان میلادی با هدف گفت‌وگو درباره کانال قوش تپه به خراسان آریا خواهد آمد و نماینده ملل متحد نیز شامل این هیات است.

طالبان پروژه سمنت جبل‌السراج را به سه شرکت واگذار کردند 26 میزان 1402
گروی

طالبان پروژه سمنت جبل‌السراج را به سه شرکت واگذار کردند

وزارت معادن و پترولیم اداره طالبان قرارداد پروژه فابریکه سمنت جبل‌السراج را با شرکت‌های خراسانی و قطری امضا کرد. این وزارت می‌گوید که این شرکت‌ها در این پروژه بیش از ۲۰۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

امریکا چهار عضو باند مافیایی “یاکوزا” را بازداشت کرد 05 میزان 1402
چند خبر دیگر

امریکا چهار عضو باند مافیایی “یاکوزا” را بازداشت کرد

خبرگزاری اسوشیتدپرس نوشته که این افراد در اوایل این هفته در منهتن پس از یک عملیات سریع به رهبری اداره مبارزه با مواد مخدر دستگیر شدند.

جشن سده به‌عنوان میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شد 17 قوس 1402
جشن زردتشتیان سه کشور ایران قدیم

جشن سده به‌عنوان میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شد

رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که جشن باستانی سده به پیشنهاد ایران و تاجیکستان در هجدهمین نشست کمیته بین‌الدولی پاسداری از میراث‌ فرهنگی ناملموس یونسکو در کاسان، بوتسوانا ثبت شده است.

آیا ناپلئون بناپارت را می‌شود با هیتلر و استالین مقایسه کرد؟ 05 قوس 1402
تاریخ

آیا ناپلئون بناپارت را می‌شود با هیتلر و استالین مقایسه کرد؟

ریدلی اسکات در آستانه نمایش فیلم جدیدش ناپلئون در اظهارنظرهایی جنجال‌برانگیز خشم عده‌ای را برانگیخته است. او شخصیت اصلی فیلم با بازی واکین فینیکس را با هیتلر و استالین مقایسه کرده است. اما حقیقت ماجرا چیست؟

آنجلینا جولی اخراج مهاجران خراسانی از پاکستان نمونهٔ دیگر 23 عقرب 1402
رادیو فرانسه

آنجلینا جولی اخراج مهاجران خراسانی از پاکستان نمونهٔ دیگر

آنجلینا جولی اخراج مهاجران افغانستانی از پاکستان را نمونۀ دیگری از عقب‌گرد حقوق‌ بشر در جهان خواند

تجلیل روز زبان ازبکی در مرکز خراسان آریا کابل 30 میزان 1402
مبارک

تجلیل روز زبان ازبکی در مرکز خراسان آریا کابل

در مراسمی برای تجلیل از روز زبان ازبکی در کابل از مسئولان خواسته شده که به رشد این زبان در کشور توجه کنند

طالبان گنج بیرون شده از کانال قوش تپه را قاچاق می کنند 29 میزان 1402
گنجینه تاریخی خراسان آریا

طالبان گنج بیرون شده از کانال قوش تپه را قاچاق می کنند

در جریان کندن کاری بند قوش تیپه در استان جوزجان، گنج گران‌بهای از دل خاک بیرون آمده و میان مقامات ارشد طالبان تقسیم شده است.

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟ 09 سنبله 1402
پیشرفت علم فضای

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟

اولین پرواز تجاری ویرجین گلکتیک، شرکت گردشگری فضایی خصوصی ریچارد برانسون به فضا، دوران سفرهای فضایی پرطرفدار را نزدیک‌تر کرد اما این سفرها همچنان در اختیار مولتی میلیونرهایی خواهد بود که مایل به پذیرش خطرات هستند.

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟ 19 اسد 1402
جنگ سرد جدید چین با امریکا ، و

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟

چین به زودی صادرات دو ماده اصلی در صنعت تولید نیمه‌هادی‌ها را محدود می‌کند تا جنگ تراشه‌ها میان چین و آمریکا ابعاد تازه‌ای پیدا کند

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن 17 اسد 1402
کشته شدن ۵ مسافر هزاره و ادعای یک بازرگان

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن

یک بازرگان مقیم در دُبی دیروز نوارهای را در اختیار آماج قرار داده و ادعا کرد که به تاریخ پنجم دلو سال جاری خورشیدی طالبان به خانه‌اش در ساحه‌‌ی کوتل خیرخانه شهر کابل یورش برده، یک میلیون دالر، طلا و اجناس قیمتی‌اش را به تاراج برده‌اند.

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید 06 اسد 1402
آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟ و

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید

مسوولان اداره هوانوردی امریکایی و اروپایی به این اعتقاد اند که دیگر تهدیدی برای هوانوردی غیرنظامی در حریم هوایی خراسان آریا بالای ارتفاع 9753.6 متری وجود ندارد. اطلاعات روز : آسمان باز» و پرواز چهارم «فلای دبی» به ‌خراسان آریا آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند» 23 حوت 1401
ازبکستان و پاکستان

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند»

سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان و سفیر جدید پاکستان در این کشور در دیداری در شهر «تاشکند» توسعه ارتباطات از جمله در زمینه حمل و نقل بین دو کشور را بررسی کردند.