ایران مانور جنگی “اقتدار ۱۴۰۲” را برگزار کرد
ایران مانور جنگی “اقتدار ۱۴۰۲” را برگزار کرد
در واکنش به احتمال گسترش تنش‌های غزه در منطقه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، چهارشنبه 3 آبان، مستقیما به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره تداوم حملات به نیروهای آمریکایی در منطقه، هشدار داد
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از خبرگزاری فارس، رزمایش اقتدار نیروی زمینی ارتش از صبح امروز (جمعه، ۵ عقرب) با شرکت یگان‌های پیاده، زرهی، موشکی، توپخانه، هوانیروز، پهپاد، مهندسی، جنگ الکترونیک، جنگ نوین، سایبر، فاوا و هواپیماهای ترابری و پشتیبانی نیروی هوایی ارتش آغاز شد.
ارزیابی سطح توانمندی یگان‌های رزمی و پشتیبانی نیروی زمینی ارتش، مرور تاکتیک‌های رزم زمینی، برآورد عملیاتی تسلیحات جدید، ارتقای توان بازدارندگی در مواجهه با تهدیدات نوین و همچنین توسعه‌ امنیت پایدار از جمله اهداف این رزمایش است.
نیروی زمینی ارتش طی سال‌های اخیر از ایجاد ۴ ویژگی دور زن، دقیق زن، هوشمندی، قابلیت اتوماسیون و شبکه محور شدن تجهیزات خود خبر داده بود و قرار است در این رزمایش ۴ ویژگی مذکور در مراحل مختلف رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نزاجا مورد ارزیابی قرار بگیرد.
در مرحله نخست این رزمایش، انتقال زمینی و هوایی ۴ تیپ رزمی، یک گروه مهندسی رزمی، یک گروه توپخانه و دیگر نیروها را به صورت همزمان از مناطق مختلف کشور، تحت امر قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق اجرا خواهد شد.
در مرحله بعدی اجرای عملیات شناسایی و جمع‌آوری اخبار و اطلاعات را با استفاده از سامانه‌های پهپادی، الکترونیکی، شنود الکترونیکی نیروهای اطلاعاتی در دستور کار یگان های نیروی زمینی ارتش قرار دارد.
در مرحله سوم و چهارم این رزمایش نیز هدایت و اجرای عملیات پدافند ساحلی، طرح‌ریزی و اجرای عملیات شبانه هوانیروز را در دستور کار قرار داده و در مرحله نهایی طرح‌ریزی و اجرای عملیات آفندی به منظور انهدام نیروهای مهاجم در منطقه سرپل اجرا خواهد شد‌‌.
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های ایران از برگزاری رزمایش نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی تحت عنوان «رزمایش اقتدار ۱۴۰۲» از روز جمعه ۵ آبان خبر دادند.

خبرگزاری «ایرنا»، پنج‌شنبه چهارم آبان‌ماه، ضمن اعلام خبر نوشت که این مانور نظامی، به مدت ۲ روز در منطقه عمومی نصرآباد اصفهان برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش، هدف از برگزاری این مانور نظامی، «مقابله با تهدیدات پیش‌رو و تغییر در سازمان رزم نیروی زمینی ارتش»، عنوان شده است.

همچنین گفته شده در این رزمایش «یگان‌های پیاده، زرهی، موشکی، توپخانه، هوانیروز، پهپاد، مهندسی، هوابرد، جنگ الکترونیک، جنگ نوین، سایبر، فاوا، با پشتیبانی ترابری هواپیماهای نیروی هوایی ارتش»، حضور خواهند داشت.

ارتش ایران در حالی قرار است این رزمایش را برگزار کند که مقامات تهران از زمان حمله غافلگیرانه حماس در هفتم اکتبر به اسرائیل و حملات هوایی مرگبار و گسترده اسرائیل به غزه که تاکنون منجر به کشته شدن هزاران نفر از هر دو سوی درگیری شده، تهدیداتی را علیه اسرائیل و غرب، مطرح کرد‌ه‌اند.

در آخرین مورد، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران ایران با تمجید از عملیات حماس علیه اسرائیل، روز پنج‌شنبه گفت در صورت حمله زمینی، غزه سربازان اسرائیلی را «خواهد بلعید.»

در واکنش به احتمال گسترش تنش‌های غزه به منطقه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، چهارشنبه ۳ آبان، مستقیما به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره تداوم حملات به نیروهای آمریکایی در منطقه، هشدار داد.

رزمایش‌های اقتدار سال‌هاست که در ایران هر ساله در شهریورماه و همزمان با سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق که ایران از آن با عنوان «هفته دفاع مقدس» یاد می‌کند، برگزار می‌شود.

با این‌حال، مقامات ایران درباره تغییر زمان برگزاری این رزمایش در سال ۱۴۰۲، که با بیش از یک ماه تعویق قرار است برگزار شود، اظهارنظری نکرده‌اند.

شبیه‌سازی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران در رزمایش بزرگ ارتش اسرائیل

هواپیماهای نظامی، برای شبیه‌سازی مسافت میان اسرائیل و ایران، بر فراز دریای مدیترانه تا فواصل هزار کیلومتری از اسرائیل پرواز خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروی هوایی ارتش اسرائیل قرار است به منظور شبیه‌سازی حمله به تاسیسات هسته‌ای تسلیحاتی ایران، رزمایش بزرگی با حضور ده‌ها جنگنده و بمب‌افکن بر فراز دریای مدیترانه برگزار کند.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، چهارشنبه ۸ دسامبر ۲۰۲۱، بر اساس «گزارشی بدون منبع» که شبکه تلویزیونی «کان» اسرائیل اخیرا پخش کرد، این رزمایش یکی از بزرگترین رزمایش‌هایی خواهد بود که نیروی هوایی اسرائیل تاکنون برگزار کرده است، و شامل ده‌ها هواپیما از جمله جنگنده‌های F-15، F-35، F-16، هواپیماهای جاسوسی گلف‌استریم G550، و تانکرهای سوخت‌گیری می‌شود.

این هواپیماهای نظامی بر فراز دریای مدیترانه تا فواصل هزار کیلومتری از اسرائیل پرواز خواهند کرد تا مسافتی که باید برای حمله احتمالی به تأسیسات هسته‌ای ایران طی کنند را شبیه‌سازی کنند. این رزمایش قرار است طی شش ماه آینده برگزار شود.

به گفته «تایمز اسرائیل»، گرچه مقامات اسرائیلی، با تکرار واژگان مورد علاقه دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، به طور علنی می‌گویند که از یک «توافق اتمی محکم‌تر و طولانی‌تر» با ایران حمایت می‌کنند، اما در عین حال مشغول فراهم کردن مقدمات حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای تسلیحاتی ایران تحت عنوان «طرح جایگزین» هستند.

در ژانویه سال جاری، عویو کوخاوی، فرمانده ارتش اسرائیل اعلام کرد که دستور داده برنامه‌های جدیدی برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران طراحی شود. در همین راستا، دولت اسرائیل در بودجه‌بندی سال جاری میلیاردها شیکل سرمایه اضافی برای آماده شدن برای چنین حمله‌ای در اختیار ارتش این کشور قرار داد.

کوخاوی ماه گذشته به «کمیته امور خارجه و دفاع» پارلمان اسرائیل «کنست» گفت که ارتش در حال تسریع برنامه‌ریزی عملیاتی و آمادگی برای مقابله با ایران و تهدید هسته‌ای تسلیحاتی آن است. مقامات اسرائیلی بارها تاکید کرده‌اند که اسرائیل اگر لازم بداند، بدون هماهنگی با ایالات متحده به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله خواهد کرد.

بررسی توانایی‌های ارتش اسرائیل برای حمله احتمالی به تاسیسات اتمی ایران

بازرس کل: بخشی از پایداری اسرائیل از اینجا نشات می‌گیرد که در این کشور همه باید بابت اقدامات خود جواب پس بدهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بازرسی کل اسرائیل اعلام کرد در حال بررسی توانایی‌های دستگاه‌های دفاعی و سازمان‌های اطلاعاتی این کشور برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران است که به منظور تولید سلاح هسته‌ای به کار می‌روند.

به گزارش «جروزالم پست»، سه‌شنبه، ۷ دسامبر، متانیاهو انگلمن، بازرس کل اسرائیل گفت سازمان تحت تکفل وی در حال بررسی توانایی‌های نظامی و اطلاعاتی اسرائیل است، اما به دلیل حساسیت موضوع، برخی گزارش‌های این سازمان طبقه‌بندی خواهد شد.

انگلمن که در کنفرانس «معاریو» سخن می‌گفت، افزود: «بخشی از پایداری اسرائیل از اینجا نشات می‌گیرد که در این کشور همه تحت نظارت قرار می‌گیرند و باید بابت اقدامات خود جواب پس بدهند. این شامل سیستم دفاعی، سازمان‌های اطلاعاتی و ارتش اسرائیل هم می‌شود».

با نظر به تهدیدهای ایران، انگلمن تاکید کرد نگران این است که سازمان مالیات اسرائیل مورد حملات سایبری قرار بگیرد، و از طریق آن اطلاعات ذی‌قیمتی به دست دشمنان اسرائیل بیفتد.

به گفته وی: «سازمان مالیات یکی از دقیق‌ترین پایگاه‌های اطلاعاتی درباره شهروندان اسرائیل را دارد. این یک پایگاه داده‌ها، برای عملکرد اقتصادی حیاتی است، بنابراین حمله به آن می‌تواند آسیب جدی ایجاد کند.»

در همین راستا، روز سه‌شنبه وب‌سایت‌های اسرائیلی فاش کردند که بنی گانتز، وزیر دفاع و داوید برنعه، رئیس سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل «موساد»، در جریان دیدارهای هفته جاری خود با مقامات ارشد دولت جو بایدن در واشینگتن، ایالات متحده را برای «حمله نظامی» علیه اهداف ایرانی تحت فشار قرار خواهند داد.

بر اساس گزارش‌های اسرائیلی، گانتز و برنعه مقامات آمریکایی را ترغیب خواهند کرد تا «طرح ب» را در قبال ایران در پیش گیرند. این دو، مذاکرات هسته‌ای متوقف‌شده در وین را «فرصتی برای زیر فشار قرار دادن ایالات متحده برای اتخاذ تصمیم قاطعانه‌تر در قبال ایران» می‌دانند.

در این گزارش‌ها آمده است که این دو مقام اسرائیلی علاوه بر درخواست برای تشدید تحریم‌ها علیه تهران، از آمریکا خواهند خواست دست به اقدام نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران بزند.

رزمایش ارتش اسرائیل در قبرس برای رویارویی احتمالی با ایران و حزب‌الله

«ارابه‌های آتش» که قرار تا ۳ ژوئن ادامه داشته باشد، بزرگترین تمرین نظامی ارتش اسرائیل در چند دهه اخیر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صدها سرباز «نیروهای دفاعی اسرائیل»، برای مشارکت در هفته آخر رزمایش یک ماهه این کشور، جهت شبیه‌سازی حمله به مواضع حزب‌الله لبنان و مراکز اتمی ایران راهی قبرس شدند.

روزنامه اسرائیل تامیز به نقل از «نیروهای دفاعی» این کشور خبر داده است، این رزمایش نظامی به صورت مشترک با ارتش قبرس برگزار خواهد شد و هدف از آن «افزایش آمادگی نیروها و رشد توانایی‌هایشان در ماموریت‌های اجرایی در عمق خاک دشمن» است.

«نیروهای دفاعی اسرائیل» اعلام کرده است، شرکت‌کنندگان در این مانور، در مناطق شهری و روستایی واقع در کوهستان تمرین خواهند کرد.

نیروی هوایی اسرائیل، در هفته آخر این رزمایش نظامی که «ارابه‌های آتش» نامیده شده، حمله هوایی به مراکز اتمی ایران را نیز شبیه‌سازی می‌کند.

این گزارش همچنین افزوده است، سربازان وظیفه و همچنین نیروهای ذخیره «لشکر ۹۸ چترباز» در کنار یگان‌های نیروی هوایی و همچنین دیگر نیروهای ویژه از جمله یگان تک‌آوری فوق‌ویژه «شایاتت ۱۳» قرار است در این مانور نظامی شرکت کنند.

در این تمرین نظامی، تخلیه سربازان مجروح به‌وسیله هلیکوپتر و انتقال تجهیزات لوجستیکی به محل درگیری توسط گردان‌های هوایی، شبیه‌سازی خواهد شد.

«ارابه‌های آتش» که قرار است تا ۳ ژوئن ادامه داشته باشد، بزرگترین تمرین نظامی ارتش اسرائیل در چند دهه اخیر خواهد بود.

مقامات این کشور اعلام کرده‌اند، افزایش سطح آمادگی سربازان و افسران ارشد اسرائیلی برای درگیری در چندین جبهه مختلف و همچنین ارتقای سطح هماهنگی با دیگر نهادها، مقامات محلی و وزارت‌خانه‌های دولتی از جمله اهداف این مانور است.

IDF special forces head to Cyprus to train for fight against Hezbollah

Hundreds of paratroopers lead drill simulating war in Lebanon-like terrain; Air Force also practices strikes against Iranian nuclear sites

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیه Sputnik