9 کشته در پی حمله پاکستان به روستایی مرزی در ایران
9 کشته در پی حمله پاکستان به روستایی مرزی در ایران
حمله نظامی پاکستان به داخل خاک پاکستان زیر ذره بین رسانه های غربی قرار گرفته است و از اقدام پاکستان به عنوان رد کردن خط قرمزی یاد می شود که حتی آمریکا و اسرائیل نیز جرأت آن را تاکنون نداشته اند.
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علیرضا مرحمتی، معاون امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان، پنج‌شنبه 28 دی از افزایش شمار کشته‌شدگان حمله پاکستان به یکی از روستاهای سراوان در استان سیستان و بلوچستان به 9 نفر خبر داد.

بنا به اظهارات مرحمتی، این حمله موشکی پاکستان، سحرگاه پنج‌شنبه 28 دی، به یکی از روستاهای مرزی ایران در محدوده شهرستان سراوان انجام شده که در آن «سه زن و چهار کودک و دو مرد غیر ایرانی کشته شدند.

معاون امنیتی-انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: «یک انفجار نیز نزدیک شهرستان سراوان صورت گرفته که در آنجا تلفاتی نداشته‌ایم».

وزارت خارجه پاکستان صبح امروز در بیانیه‌ای با تایید حمله به نقاطی در استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد که «شماری تروریست‌ در این عملیات کشته شدند.»

از سویی یک مقام اطلاعاتی پاکستان گفت که نیروهای پاکستانی برای هدف قرار دادن شبه‌نظامیان بلوچ حملاتی را در خاک ایران انجام دادند.

نیمه شب گذشته گزارش‌هایی از حمله «راکتی» پاکستان به چند هدف در شهرستان سراوان مخابره شد.

کانال خبری «حال‌وش» که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد با انتشار ویدئوهایی از حملاتی که منجر به ویرانی چندین منزل در سراوان خبر داده بود. بنا به گزارش حال‌وش بر اثر این حمله به «تعدادی منازل» دود غلیظی در آسمان این منطقه مشاهده شد و شماری «زیر آوار ساختمان‌ها گیر افتاده‌اند.»

سپاه پاسداران، سه‌شنبه پایگاه‌های گروه «جیش العدل» مخالف ایران را در خاک پاکستان مورد هدف قرار داد.

وزارت خارجه پاکستان، روز گذشته اعلام کرد، اسلام آباد سفیر خود از تهران را در اعتراض حمله ایران به خاک پاکستان فراخواند.

این وزارت‌خانه اعلام کرد: «حمله ایران به خاک پاکستان غیرقانونی و پاسخ به این حمله را حق قانونی خود می‌دانیم.»

ممتاز زهرا بلوچ، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای تاکید کرد که اقدام تجاوزکارانه آشکار و ناموجه ایران علیه حاکمیت پاکستان، نقض قانون بین‌المللی و ارزش‌ها و اصول میثاق سازمان ملل متحد تلقی می‌شود و پاکستان حق پاسخ دادن به این اقدام ایران را برای خود محفوظ می‌داند.

رسانه‌های پاکستان نیز روز گذشته به نقل از منابع آگاه نوشتند که میانجی‌گری چین برای تنش‌زدایی پاکستان و ایران نیز ناکام ماند.

بازتاب حمله نظامی پاکستان به ایران در رسانه های  غربی اسلام آباد از خطوط قرمز واشنگتن و تل آویو هم عبور کرد

بازتاب حمله نظامی پاکستان به ایران در رسانه‌های غربی/ اسلام‌آباد از خطوط قرمز واشنگتن و تل‌آویو هم عبور کرد

حمله نظامی پاکستان به داخل خاک پاکستان زیر ذره بین رسانه های غربی قرار گرفته است و از اقدام پاکستان به عنوان رد کردن خط قرمزی یاد می شود که حتی آمریکا و اسرائیل نیز جرأت آن را تاکنون نداشته اند.

ابوالفضل خدائی: روز پنجشنبه پاکستان یک سری حملات نظامی در استان سیستان و بلوچستان ایران انجام داد. به گفته اسلام آباد، هدف از اقدام امروز تأمین امنیت و منافع ملی پاکستان بود که در درجه اول اهمیت قرار دارد و قابل خدشه نیست. وزارت خارجه پاکستان تصریح کرد که به تلاش‌های خود برای یافتن راه حل‌های مشترک با ایران برای مقابله با تروریسم ادامه خواهیم داد.

این اتفاق به سرعت به تیتر اول رسانه های غربی تبدیل شد. رویترز به نقل از یک منبع اطلاعاتی پاکستان اعلام کرد که این حملات توسط هواپیماهای نظامی انجام شده و نیروهای بلوچ هدف اصلی حمله بوده اند. وی با اشاره به جبهه آزادیبخش بلوچستان که به دنبال استقلال استان بلوچستان پاکستان است، افزود: ستیزه جویان هدف متعلق به BLF هستند. آنچه در تهران باعث نگرانی می شود این است که پاکستان با ضربه زدن به داخل خاک ایران از مرزی عبور کرده که حتی آمریکا و اسرائیل نیز مراقب بوده اند از آن عبور نکنند.

بازتاب حمله نظامی پاکستان به ایران در رسانه‌های غربی/ تهران ـ اسلام‌آباد «یر به یر» شدند!

موضع وزارت خارجه پاکستان درباره حمله نظامی به ایران

پاکستان به ایران حمله نظامی کرد/ آمار کشته‌ها اعلام شد

پیشنهاد روزنامه پاکستانی برای پایان دادن به تنش‌های تهران ـ اسلام‌آباد

شبکه خبری سی ان ان نیز نوشت:انوار الحق کاکار، نخست وزیر موقت پاکستان که در مجمع جهانی اقتصاد در داووس شرکت می کند و جلیل عباس جیلانی، وزیر امور خارجه موقت پاکستان که به اوگاندا سفر کرده است، سفرهای خود را کوتاه کردند و به کشور باز می گردند. هم پاکستان و هم ایران مدت‌هاست با شبه‌نظامیان در منطقه ناآرام بلوچ در امتداد مرز 900 کیلومتری (560 مایلی) خود می‌جنگند، اما حادثه اخیر نشان‌دهنده تشدید تنش بزرگ بین دو قدرت همسایه است و در حالی رخ می‌دهد که خصومت‌های منطقه‌ای در خاورمیانه بر سر اسرائیل و جنگ در غزه ادامه دارد.

واشنگتن پست نیز نوشت: این حملات روابط دیپلماتیک بین دو همسایه را به خطر می اندازد، زیرا ایران و پاکستان دارای سلاح هسته ای مدت هاست که یکدیگر را نسبت به حملات شبه نظامیان مشکوک می دانند.

فاکس نیوز نیز مدعی شد: پاکستان حملات نظامی تلافی جویانه ای را علیه تروریست های پاکستانی فعال در ایران انجام داد.

ای بی سی نیوز هم با تیتر پاکستان تصمیم گرفت انتقامش را در خاک ایران بگیرد نوشت: بر اساس گزارش های اولیه، حملات پاکستان دست کم 7 کشته بر جای گذاشت.

بی بی سی نیز نوشت: پاکستان و ایران مدت‌هاست که یکدیگر را به پناه دادن به گروه‌های شبه‌نظامی که از مناطقی در امتداد مرز مشترکشان حملات انجام می‌دهند، متهم کرده‌اند. این رسانه انگلیسی به نقل از تحلیگران پاکستانی نوشت: واکنش پاکستان تعجب آور نبوده و با واکنش ایران به عنوان یک حمله خاص به شورشیان برابری می کند.

گاردین نیز نوشت: پاکستان حملات تلافی جویانه ای را علیه شبه نظامیان در ایران در پاسخ به حملات تهران انجام داده است که مکان هایی را در داخل مرزهای پاکستان هدف قرار داده است که ادعا می شود متعلق به یک گروه شبه نظامی جدایی طلب سنی است.

دویچه وله نیز با انتشار بیانیه وزارت خارجه پاکستان نوشت: تنها هدف از اقدام امروز تامین امنیت و منافع ملی خود پاکستان بود که در درجه اول اهمیت قرار دارد و قابل خدشه نیست.

رسانه های پاکستانی از جمله داون نیز درباره نوشتند: پس از فروکش کردن مسائل، مکانیسمی که برای مدیریت امنیت مرزی وجود دارد باید بطور فعال برای هدف قرار دادن ستیزه جویانی که امنیت هر دو کشور را از طریق عملیات مشترک تهدید می کنند، مورد استفاده قرار گیرد. این روزنامه در سرمقاله خود نوشت: روابط بین پاکستان و ایران پس از حمله پاکستان به اهدافی در داخل خاک پاکستان در روز سه شنبه، در یک مقطع بسیار حساس قرار دارد.

پاکستان تودی نیز در تیتر اول خود به گفتگوی تلفنی وزیران خارجه ایران و پاکستان اشاره کرد و نوشت: جلیل عباس جیلانی، وزیر امور خارجه موقت روز چهارشنبه به حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود گفت که پاکستان این حق را برای خود محفوظ می داند که به «اقدام تحریک آمیز» ایران در حمله به داخل خاک خود پاسخ دهد.

خبرگزاری آناتولی نیز مدعی شد: منابع نظامی پاکستان گفتند که هواپیماهای پاکستانی ٢٠ کیلومتر در داخل حریم هوایی ایران پرواز کردند سپس اقدام به شلیک مهمات خود کردند.

با توجه به نکات مهم مذکور در اعلام نظرات مقامات سیاسی آنچه در حوادث اخیر بسیار مهم و ضروری است رعایت حسن همجواری و احترام متقابل کشورهای همسایه به همدیگر است ولی در مقایسه با لطمات و خسارات مادی و معنوی انفجارهای اخیر در کرمان به نظر می رسد که همسایه شرقی ما باید یک تجدید نظر اساسی درباره فعالیت گروه های تروریستی فعال در منطقه بنماید تا بتوان به حقوق متقابل احترام واقعی گذاشت.

پیشنهاد روزنامه پاکستانی ، برای پایان دادن به تنش های تهران و اسلام آباد

پیشنهاد روزنامه پاکستانی برای پایان دادن به تنش‌های تهران ـ اسلام‌آباد

روزنامه پاکستانی داون در مقاله ای نوشت: پس از فروکش کردن مسائل، مکانیسمی که برای مدیریت امنیت مرزی وجود دارد باید بطور فعال برای هدف قرار دادن ستیزه جویانی که امنیت هر دو کشور را از طریق عملیات مشترک تهدید می کنند، مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش  خبر آنلاین روزنامه ‌اون در سرمقاله خود نوشت: روابط بین پاکستان و ایران پس از حمله پاکستان به اهدافی در داخل خاک پاکستان در روز سه شنبه، در یک مقطع بسیار حساس قرار دارد.

در حالی که تهران مدعی شده است که در حملات هوایی به «پایگاه‌های» گروه تروریستی جیش‌العدل حمله کرده است، پاکستان می‌گوید دو نوجوان در حمله پنجگور جان خود را از دست داده‌اند.

روز دوشنبه، ایران حملات مشابهی را در داخل عراق و سوریه انجام داده بود و به گفته خود به “مقرهای جاسوسی” و پایگاه های “تروریست ها” در این ایالت ها حمله کرد. وزارت امور خارجه با صدور بیانیه ای شدیداً این نقض غیرقابل توجیه حاکمیت پاکستان را محکوم کرده و نسبت به «عواقب جدی» هشدار داده است.

در واقع، همانطور که گفته شد، حمله “کاملا غیرقابل قبول” است – و تهران باید توجه داشته باشد. وضعیت به سرعت در حال بدتر شدن است، زیرا روز چهارشنبه پاکستان سفیر خود را از تهران فراخواند و کلیه روابط دوجانبه در سطح عالی را به حالت تعلیق درآورد. سفیر ایران در پاکستان که در حال حاضر در کشور خود به سر می برد نیز اجازه بازگشت به اسلام آباد را نخواهد داشت.

نقض خاک پاکستان کاملا غیرقابل دفاع است. چنین اقدامات یکجانبه ای – به ویژه منجر به از دست دادن جان بیگناهان – ممکن است صدمات جبران ناپذیری به روابط دوجانبه وارد کند.

فعالیت گروه‌های شبه‌نظامی در دو سوی مرز یکی از بزرگ‌ترین عوامل تحریک‌کننده در روابط دوجانبه است و پاکستان و ایران باید به این موضوع به شکلی خردمندانه رسیدگی کنند تا از بدتر شدن اوضاع اطمینان حاصل کنند.

سال گذشته چندین حمله تروریستی رخ داد که آخرین حادثه مهم آن در دسامبر ۲۰۲۳ رخ داد که در آن ۱۱ نیروی انتظامی ایران در کمین یک ایستگاه پلیس کشته شدند.

مقامات ایرانی مدعی شده بودند که مهاجمان از پاکستان وارد شده اند. این در حالی است که سال گذشته نیز دو حمله صورت گرفت که ظاهراً منشأ آن از ایران بود که در آن چند تن از نیروهای پاکستانی کشته شدند.

امنیت مرزها، به ویژه از بین بردن فضاهای امن برای گروه های تروریستی، حوزه ای است که هر دو کشور باید به جای پیگیری اقدامات یکجانبه، به طور مشترک روی آن کار کنند. نیاز فوری جلوگیری از پارگی پیوندها است. چین که از روابط صمیمانه با هر دو کشور برخوردار است و از “هر دو طرف به خویشتنداری” خواسته است، شاید بتواند از توانایی خوب خود برای حل این موضوع حساس کمک کند.

در همین حال، درست است که بازیگران مختلف خارجی دوست دارند شاهد قطع دائمی روابط ایران و پاکستان باشند؛ بنابراین، پایتخت های دو کشور باید از تشدید تنش جلوگیری کنند و برای بازگرداندن آرامش تلاش کنند.

پس از فروکش کردن مسائل، مکانیسمی که برای مدیریت امنیت مرزی وجود دارد باید بطور فعال برای هدف قرار دادن ستیزه جویانی که امنیت هر دو کشور را از طریق عملیات مشترک تهدید می کنند، مورد استفاده قرار گیرد.

تحت هیچ شرایطی نباید حاکمیت هر دو کشور از طریق اقدامات یکجانبه نقض شود. مقامات ایرانی باید به طور ویژه برای جلوگیری از تکرار چنین حملاتی تلاش کنند.

در زمانی که آتش درگیری منطقه را تهدید می کند، هر دو طرف باید با خویشتن داری و کشورداری برای جلوگیری از رشد این بحران

پاکستان: سفیر ایران فعلا اجازه بازگشت به اسلام‌آباد را ندارد

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیه ، خبرآنلاین