آمار قربانیان زلزله هرات افزایش یافته و فرو رختن گوشه منارها
آمار قربانیان زلزله هرات افزایش یافته و فرو رختن گوشه منارها
درحالی که باشندگان هرات از ادامه پس‌لرزه‌ها نگران هستند، پزشکان بدون مرز می‌گوید که آمار قربانیان به ۲۴۴۵ کشته و ۲۴۴۰ زخمی افزایش یافته است.

درحالی که باشندگان هرات از ادامه پس‌لرزه‌ها نگران هستند، پزشکان بدون مرز می‌گوید که آمار قربانیان به ۲۴۴۵ کشته و ۲۴۴۰ زخمی افزایش یافته است. فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر که تیم‌های امدادگر خود را به ساحه فرستاده‌اند نیز به ار.اف.ای می‌گویند که با نزدیک‌ شدن فصل سرما، «بهبود زودهنگام» زلزله‌زدگان فوریت پیدا کرده است.

از شنبه ۷ اکتبر که نخستین زلزله با قدرت ۶.۳ درجه ریشتر، هرات و ولایات اطراف آن را لرزاند، تاکنون هرات، بیش از ۱۰ پس‌لرزه خفیف و نسبتا شدید دیگر را پشت‌سر گذرانده است.

پس‌لرزه‌های که به گفته پزشکان بدون مرز، سب نگرانی همه در هرات شده است.

درحالی که مردم محل در کنار امدادگران، همچنان درحال نجات گیرماندگان و بیرون کشیدن قربانیان از زیر آوار در ولسوالی «زنده‌جان» هرات هستند، تائید رقم دقیق قربانیان، به گفته پزشکان بدون مرز، «یک چالش» باقی مانده است.

با این حال، پزشکان بدون مرز، سه‌شنبه ۱۰ اکتبر در شبکه‌ اجتماعی ایکس اعلام نمود که رقم قربانیان به ۲۴۴۵ کشته و ۲۴۴۰ زخمی افزایش یافته است.

کمی پیشتر از این، سازمان ملل، آمار را نزدیک به ۱۳۰۰ کشته اعلام کرده بود.

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر که در ساحه حضور دارند، به ار.اف.ای می‌گوید که هنوز «درحال کنار آمدن با وسعت کامل فاجعه» هستند.

امدادگران داوطلبی که در چارچوب تیم‌های این فدراسیون در ساحه حضور دارند، گفته‌اند که از میان تمامی دهکده‌های آسیب دیده، در ۶ دهکده آن، هیچ خانه‌‌ای باقی‌ نمانده و این مساله به گفته فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال‌ احمر، «فوریت وضعیت» را نشان می‌دهد.

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر در این مورد به ار.اف.ای گفت:

مردم فعلا در چادرها زندگی می‌کنند و خیلی‌های دیگر حتی در شهر هرات به دلیل ترس از پس‌لرزه‌ها، در فضای باز به‌سر می‌برند. این فاجعه، یک تراژیدی ترکیبی برای افغانستانی است. کشوری که با یکی از وخیم‌ترین بحران‌های بشری روبه‌رو است.

شکور ایثار، یکی از باشندگان شهر هرات که خانه‌ او درپی زلزله پسین، ترک برداشته، در گفتگو با ار.اف.ای می‌گوید که بیشتر خانه‌ها در هرات ترک برداشته‌ و در مقابل تکان‌های آینده، آسیب‌پذیر گشته‌اند.

ایثار می‌گوید که نگرانی از ادامه پس‌لرزه‌ها سبب شده تا خانواده‌ها حتی در شهر هرات، شب‌ها را در فضای باز سپری کنند.

او در این مورد می‌گوید:

متاسفانه هرات هرلحظه درحال لرزیدن است، خانه‌ها ترک برداشته و مردم همه از خانه‌های خود بیرون شده‌ و داخل جاده‌ها یا زمین‌های خالی سرگردان هستند. مردم بخاطر در امان ماندن هیچ راهی ندارند، جز اینکه از خانه‌های خود بیرون شوند و هیچ حمایتی نیز تاکنون نشده‌اند.

شنبه ۷ اکتبر، زمین‌لرزه‌ای با قدرت ۶.۳ درجه ریشتر که مرکز آن ولسوالی زنده‌جان هرات گفته شده، هرات و ولایات همجوار آن را لرزاند. در کنار بیش از ۴ هزار قربانی، هنوز خیلی‌های دیگر زیر آوار باقی‌مانده‌اند.

نهادهای بین‌المللی می‌گویند، آمارهای ارائه شده، نهایی نبوده و هر آن درحال تغییر است.

 

Herat is still experiencing aftershocks, causing anxiety for everyone. Official reports show that there have been 2,445 deaths and 2,440 injuries following the #earthquake in Herat Province. However, data verification remains a challenge, and the numbers may change.

برای پنجمین روز پیاپی، زمین‌لرزه و پس‌لرزه‌های پیهم آن هرات را لرزاند

درحالی که هنوز تمامی قربانیان زلزله‌های پسین هرات از زیر آوار، بیرون آورده نشده‌اند، برای پنجمین‌روز پیاپی، سه زلزله پیهم دیگر، صبح چهارشنبه ١٩‬ میزان/١١ اکتبر ولایت هرات را لرزاند. در کنار تلفات جانی، تصاویری که از سوی باشندگان هرات در رسانه‌های اجتماعی نشر شده، نشان می‌دهند که بخش‌هایی از منار و قلعه تاریخی اختیارالدین هرات نیز در زلزله‌های صبح امروز، تخریب شده‌اند.

کودک اشک‎‌آلود هراتی در میان خرابه‌های زلزله پسین در هرات. 8 اکتبر 2023
کودک اشک‎‌آلود هراتی در میان خرابه‌های زلزله پسین در هرات. ۸ اکتبر ۲۰۲۳ REUTERS – STRINGER

به بنیاد داده‌های مرکز لرزه‌نگاری آمریکا، زلزله‌های صبح امروز، هرات و شماری دیگر از ولایت‌های غربی افغانستان را لرزانده است.

نخستین زلزله با قدرت ٦‬.٣‬ درجه ریشتر، حوالی ساعت ٥:١١ صبح به وقت محلی رخ داده است. قدرت این زلزله، با زلزله روز شنبه ٧ اکتبر که تاکنون بیش از ٢٤‬٤‬٠ کشته در هرات برجا گذاشته، برابری می‌کند. به دنبال زلزله نخست، دو زلزله دیگر نیز با قدرت ٥ درجه ریشتر و ٤‬.١ درجه ریشتر رخ داده است.

هرچند رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که بیش از ٦‬٠ زخمی درپی زلزله‌های امروز، به بیمارستان‌ها انتقال یافته‌اند، اما تاکنون آمار دقیقی از تلفات زلزله‌های امروز منتشر نشده است.

به دلیل ترک برداشتن شماری زیادی از خانه‌ها و ساختمان‌ها و نیز تداوم زمین‌لرزه‌ها در پنج روز پسین، باشندگان هرات با خوابیدن در فضای باز، در حالت آماده باش بودند و به همین دلیل، احتمال دارد که زلزله امروز، تلفات جانی زیادی نداشته باشد.

در تصاویری که از سوی برخی کاربران رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، دیده می‌شود که درپی زمین‌لرزه‌های پیهم امروز، قلعه اختیارالدین و منار تاریخی هرات به‌گونه قسمی تخریب شده‌اند.

بخش‌هایی از قلعه اختیارالدین و منار تاریخی هرات که گفته شده در زلزله‌های پسین تخریب شده‎ است.
بخش‌هایی از قلعه اختیارالدین و منار تاریخی هرات که گفته شده در زلزله‌های پسین تخریب شده‎ است. © رسانه های اجتماعی

هرات درحالی گواه یک زلزله نسبتا قدرتمند دیگر بوده است که در چهار روز پسین، بیش از ۱۰ بار زلزله و پس‌لرزه‌های آن، این ولایت را لرزانده است.

ولسوالی «زنده‌جان» هرات که ٧ دهکده آن به کلی ویران شده است، بیشترین تلفات را در زلزله‌های روزهای پسین داده است.

واپسین آمار نشان می‌دهد که در زمین‌لرزه‌های پسین ۲۴۴۵ تن کشته شده و ۲۴۴۰ فرد دیگر نیز زخمی شده‌اند.

یونیسف یا صندوق کودکان سازمان ملل اعلام کرده که ٩‬٠ درصد از قربانیان زلزله‌های پسین هرات، زنان و کودکان هستند. وضعیتی که به گفته یونیسف، برای رسیدگی به آن ٢٠ میلیون دلار کمک فوری نیاز است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : rfi فرانسه