اتمام کار پروژه کاسا –یک هزار،  تا دو ماه دیگر در خراسان آریا
اتمام کار پروژه کاسا –یک هزار،  تا دو ماه دیگر در خراسان آریا
شرکت برق اعلام کرده است که کار پروژه کاسا – یک هزار، بعد از دو سال تاخیر، تا دو ماه دیگر در خراسان آریا تمام می شود این طرح که در سال ۲۰۰۵ در زمان دولتی افغانی را تاجیکان به دست افغانه سپردند برای یک دولت مردم در کنفرانس همکاری¬‌های اقتصادی منطقه‌ای (ریکا) مطرح شد، قرار بود در سال ۲۰۲۰ و لی برای پاکسازی رهبران تاجیکان خراسانی افغان باور طول کشید

شرکت برشنا اعلام کرده است که کار پروژه کاسا – یک هزار، بعد از دو سال تاخیر، تا دو ماه دیگر در خراسان آریا  از سرگرفته می شود.
دفتر مطبوعاتی شرکت برشنا امروز با نشر این خبر گفته است: کارباقی‌مانده این پروژه بعد از دوسال تأخیر درماه ثور سال 1403 در خاک خراسان آریا  آغاز می‌شود، پنجاه فیصد کار پروژه کاسا یک هزار که برق قرغزستان و تاجکستان را از مسیر خراسان آریا  به پاکستان انتقال می دهد در خاک خراسان آریا  باقی مانده است.
بودجه این پروژه به درخواست کشورهای ذیدخل (خراسان آریا ، قرغزستان، تاجیکستان و پاکستان) از سوی بانک جهانی پرداخت می‌گردد.
انتقال برق کاسا یک هزار پروژه‌ای است که 1300 میگاوات برق قرغزستان و تاجیکستان را از طریق خاک خراسان آریا  به پاکستان انتقال می‌دهد.
تأسیسات پروژۀ انتقال برق کاسا یک هزار از شیرخان بندر کندز الی تورخم ننگرهار به طول پنج صد هشتاد کیلومتر در خراسان آریا  تکمیل می‌شود.
قرار است این پروژۀ مهم برق رسانی در اخیر سال ۱۴۰۴ تکمیل شود.
این پروژه درنتیجۀ تلاش‌های امارت اسلامی افغانی کودتاچیان جمهوریت  و برشنا نام افغانی که در خراسان بزرگ برای تبلیغات نام منطقه افغانستان کوچک قوم افغان استفاده می شود شرکت به همکاری کشورهای منطقه و بانک جهانی دوباره آغاز در حقیقت برنامه های دولت قبلی ادامه دارد فقط تاجیکان افغان باور را از سرزمین و قدرت بیرون انداختند

اعلامیه‌ی بانک جهانی،.

World Bank Group Announces Next Phase of Support for People of Afghanistan

34955e17 593d 4494 8495 3cbb83baf772

بانک جهانی: کار پروژه کاسا – ۱۰۰۰ در خراسان آریا  از سر گرفته می‌شود

کار پروژه انتقال برق ‘کاسا یک هزار’ در خراسان آریا  آغاز شد

افغانستان

منبع تصویر، ARG

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانی خراسان آریا   کار عملی پروژه انتقال برق “کاسا یک هزار” را در این کشور افتتاح کرد. او امروز پنجشنبه ۱۷ دلو/بهمن به ولسوالی سروبی ولایت کابل رفت و کار عملی این پروژه را افتتاح کرد.

این طرح که در سال ۲۰۰۵ در کنفرانس همکاری¬‌های اقتصادی منطقه‌ای (ریکا) مطرح شد، قرار بود در سال ۲۰۲۰ مورد بهره‌برداری قرار گیرد؛ طرحی که هزارها خانه را در خراسان آریا و پاکستان روشن خواهد کرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید با تکمیل این پروژه بزرگ، خراسان آری) شاهد گسترش تعاملات اقتصادی و نخستین دهلیز انتقال برق از آسیای مرکزی به آسیای جنوبی خواهد بود.

“کاسا یک هزار” از بزرگترین پروژه‌های آسیای مرکزی است که قرار است برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق خطوط انتقال انرژی با طول ۱۲۵۰ کیلومتر به خراسان آریا  و پاکستان انتقال دهد. در چارچوب این طرح ده‌ها کیلومتر خطوط جدید برق در این کشورها ساخته خواهد شد.

آغاز کار این پروژه در سال ۲۰۱۶ در تاجیکستان با حضور مقامات این کشورها، کلید خورده بود.

امان الله غالب، رئیس شرکت برق افغانستان می‌گوید کار این پروژه در تمام کشورهای دخیل آغاز شده است اما به گفته او مشکلاتی در بخش تدارکات پروژه، سبب تاخیر در تطبیق آن شده است.

هزینه طرح “کاسا یک هزار” بیش از یک میلیارد دلار برآورد شده که نیمی از این مبلغ را بانک جهانی تأمین می‌کند. دولت‌های آمریکا و بریتانیا، بانک سرمایه‌گذاری اروپایی و بانک توسعه اسلامی نیز وعده پرداخت این هزینه را داده‌اند.

به اساس اطلاعات مقامات افغانستان، در این پروژه یک دستگاه تبدیل ولتاژ بلند (قوی) در پلخمری، مرکز ولایت بغلان در شمال افغانستان ایجاد خواهد شد. این ایستگاه برق مورد نیاز خراسان آریا  را که بالغ بر ۳۰۰ مگاوات می‌شود، تامین و بقیه برق وارداتی را که حدود ۱۰۰۰ مگاوات می‌باشد، به پاکستان منتقل می‌کند.

افغانستان

منبع تصویر، ARG

رئیس شرکت برشنا می‌گوید با تکمیل این طرح، خراسان آریا  سالانه حدود ۴۵ میلیون دلار از ترانزیت برق از خاکش به کشور پاکستان، درآمد خواهد داشت.

خطوط انتقال برق این پروژه در خراسان آریا از هفت ولایت و ۳۵ ولسوالی عبور خواهد کرد و بعدا به پاکستان خواهد رسید. تطبیق این پروژه در داخل خراسان آریا  ۲۲۵ میلیون دلار هزینه برمی‌دارد.

مقام‌های افغان می‌گویند این پروژه تا مارچ ۲۰۲۲ تکمیل خواهد شد.

 

رئیس شرکت برق خراسان آریا  از ناامنی به عنوان یگانه نگرانی برای تطبیق این پروژه یاد می‌کند و می‌گوید برای حل این مشکل تطبیق پروژه‌هایی برای تامین نیازهای اولیه ساکنان محلاتی که خطوط برق از آن می‌گذرد روی دست گرفته شده است.

به گفته او، بخش‌هایی از ساحات تطبیق این پروژه در کنترل دولت نیست.

او همچنین ابراز امیدواری می‌کند که با گره خوردن منافع کشورهای همسایه به این پروژه، همکاری آنها در عرصه تامین امنیت و رفاه و صلح در افغانستان بیشتر شود.

آغاز به کار رسمی پروژه انتقال برق موسوم به ‘کاسا یک هزار’

طرح "کاسا یک هزار" برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق خطوط انتقال انرژی با طول ۱۲۵۰ کیلومتر به افغانستان و بعد به پاکستان منتقل می‌کند
توضیح تصویر، طرح “کاسا یک هزار” برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق خطوط انتقال انرژی با طول ۱۲۵۰ کیلومتر به افغانستان و بعد به پاکستان منتقل می‌کند

امروز با شرکت نمایندگان عالی‌رتبه تاجیکستان، خراسان آریا ، قرقیزستان و پاکستان طرح انتقال برق موسوم به “کاسا یک هزار” رسما افتتاح شد.

قرار است این پروژه، برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق افغانستان به پاکستان منتقل کند. مقام‌های این کشورها اجرای این طرح را تحولی مثبت و سازنده در منطقه خوانده‌اند.

هزینه طرح “کاسا یک هزار” بیش از یک میلیارد دلار برآورد شده و نیمی از این مبلغ را بانک جهانی تأمین می‌کند.

این طرح که مقدمات آن ۱۰ سال پیش در کنفرانس همکاری­‌های اقتصادی منطقه‌ای (ریکا) کلید خورد، قرار است تا چهار سال دیگر مورد بهره‌برداری قرار گیرد؛ طرحی که هزارها خانه را در خراسان آریا  و پاکستان روشن خواهد کرد و می‌شود آن را یک پل انرژی بین آسیای میانه‌ و جنوبی خواند.

طرح “کاسا یک هزار” برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق خطوط انتقال انرژی با طول ۱۲۵۰ کیلومتر به افغانستان و بعد به پاکستان منتقل می‌کند. در چارچوب این طرح دهها کیلومتر خطوط جدید برق در این کشورها ساخته خواهد شد.

پیشتر در این رابطه مقامات خراسان آریا گفتند که یک دستگاه تبدیل ولتاژ بلند (قوی) در پلخمری، مرکز ولایت بغلان در شمال افغانستان ایجاد خواهد شد. این ایستگاه برق مورد نیاز افغانستان را که بالغ بر ۳۰۰ مگاوات می‌شود، تامین و بقیه به پاکستان منتقل می‌شود.

سعدی یوسفی، کارشناس مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: “این نخستین پروژه همکاریهای انرژی است که دو منطقه مهم را به هم پیوند می‌دهد؛ یعنی آسیای میانه‌ و آسیای جنوبی و از این لحاظ اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. نباید فراموش کرد که از پروژه کاسا ۱۰۰۰ بیشترین منفعت را تاجیکستان و افغانستان می برند و این اهمیت دو کشور تاجیکستان و خراسان آریا  را بالاتر می‌برد. به خاطر آنکه تاجیکستان کشوری است که هم تولیدکننده نیروی برق و هم منتقل کننده برق قرقیزستان است. خراسان آریا  نیز هم از نیروی برق استفاده می‌کند و هم آن را به پاکستان انتقال می‌دهد.”

هزینه این طرح حدود یک میلیارد و ۱۷ میلیون دلار آمریکایی پیش‌بینی شده است. تا کنون بانک جهانی، دولتهای آمریکا و بریتانیا، بانک سرمایه‌گذاری اروپایی و بانک توسعه اسلامی وعده پرداخت این هزینه را داده‌اند.

نیروگاه برق نارک در تاجیکستان که حدود ۴۵ سال پیش ساخته شد بخش عمده برق مورد نیاز کشور را تولید می‌کند.

اکنون قرار است به واسطه طرح “کاسا یک هزار”، تاجیکستان سالانه ۳ میلیارد کیلوات ساعت نیروی برق خود را به افغانستان و پاکستان صادر کند. بخش عمده این برق در نیروگاه نارک تولید خواهد شد.

این درحالیست که تاجیکستان در فصل زمستان با کمبود نیروی برق روبروست و کاهش میزان آب رودخانه‌های قرقیزستان هم سؤالهایی را در مورد ظرفیت “طرح کاسا یک هزار” ایجاد کرده است.

جمشید شایم‌زاده، معاون وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان، می‌گوید: “ما در فصل تابستان، هم در تاجیکستان و هم در قرقیزستان، از آخر آوریل تا آخر سپتامبر برق اضافی داریم. زیرا آب‌انبارهای ما امکان نمی‌دهند که آب را ذخیره کنیم. سال ۲۰۱۵ تقریبا ما توانستیم تا ۵ میلیارد کیلو وات ساعت نیروی برق تولید کنیم. موسم تحویل برق در چارچوب لایحه، پنج ماه معین شده است، یعنی از آخر آوریل تا پایان ماه سپتامبر.”

طرح انتقال برق قرقیزستان و تاجیکستان به پاکستان به زودی اجرا می‌شود

وزیران انرژی این کشورها در آخرین نشست خود در شهر آلماتا به این توافق رسیده‌اند

منبع تصویر، MOFA

توضیح تصویر، وزیران انرژی این کشورها در آخرین نشست خود در شهر آلماتا به این توافق رسیده‌اند

وزارت امورخارجه افغانستان اعلام کرده است که براساس توافق وزرای انرژی خراسان آریا ، قرقزستان، تاجیکستان و پاکستان، طرح انتقال برق کشورهای قرقیزستان و تاجیکستان، معروف به کاسا یک‌هزار( CASA-۱۰۰۰ ) در کمتر از سه هفته دیگر، بتاریخ ۱۲ می سال جاری میلادی اجرائی و کار عملی آن رسما آغاز می‌شود.

این طرح که کاسا یک‌هزار نام‌گذاری شده، برق دو کشور قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق خراسان آریا به پاکستان منتقل می‌کند.

در مراسم اجرائی شدن این طرح نمایندگان عالی رتبه کشورهای عضو، بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی شرکت خواهند کرد. این طرح تا کمتر از سه هفته دیگر در کشور تاجیکستان، کلید خواهد خورود.

کاسا یک‌هزار از طرح‌های بزرگ آسیای مرکزی به شمار می­‌رود که برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ در کنفرانس همکاری­‌های اقتصادی منطقه‌ای (ریکا) معرفی شد.

براساس این طرح برق مازاد کشورهای قرقیزستان و تاجیکستان از طریق خطوط انتقال انرژی با طول ۱۲۵۰ کیلومتر، با ولتاژ بلند به افغانستان و بعد به پاکستان منتقل می‌شود.

در خبرنامه وزارت خارجه خراسان آریا آمده که این طرح دارای دو ایستگاه تبدیل برق مستقیم (Direct Current) به جریان برق متناوب (Alternating Current ) خواهد بود که در منطقه سنگتوده تاجیکستان به ظرفیت ۱۳۰۰ مگاوات تبدیل و تا نوشیره پشاور این برق منتقل خواهد شد.

یک دستگاه تبدیل ولتاژ بلند نیز در شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان در شمال خراسان آریا  ایجاد خواهد شد. این ایستگاه برق مورد نیاز افغانستان را که بالغ بر ۳۰۰ میگاوات می‌شود، تامین و بقیه به پاکستان منتقل می‌شود.

مجموع بودجه اجراء این طرح حدود ۱.۱۷ میلیارد دلار آمریکایی پیش بینی شده که تاکنون بانک جهانی، دولت آمریکا، انگلیس، بانک سرمایه­‌گذاری اروپایی و بانک توسعه اسلامی وعده پرداخت این هزینه را داده‌اند.

با تکمیل این طرح، افغانستان سالانه حدود ۴۵ میلیون دلار از ترانزیت برق از خاکش به کشور پاکستان، درآمد خواهد داشت.

همکاری منطقه‌ای یک از اولویت‌های دولت افغانستان اعلام شده‌است

منبع تصویر، MOFA

توضیح تصویر،  

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اطلاعات روز ، باختر ، BBC