اسرائیل: بزرگترین تونل را در مرز غزه کشف کردیم
اسرائیل: بزرگترین تونل را در مرز غزه کشف کردیم
ارتش اسرائیل روز یکشنبه با انتشار ویدیویی از کشف یک تونل بزرگ بتنی و آهنی در نزدیکی یک گذرگاه مرزی با اسرائیل خبر داد که در برخی نقاط عمق آن تا 50 متر است و امکان عبور خودروها را فراهم می‌کند.

ورودی تونل تنها در چند صد متری گذرگاه به شدت مستحکم «اریز» و پایگاه نظامی اسرائیل در نزدیکی آن قرار دارد. ارتش اسرائیل تنها در ۱۰۰ متری جنوب ایست بازرسی، نقطه خروجی تونل بزرگ حماس را به خبرنگاران نشان داد.

ارتش اسرائیل همچنین گفت که این تونل بیش از ۴ کیلومتر (۲٫۵ مایل) امتداد دارد و به یک شبکه تونلی گسترده در سراسر غزه متصل است و مدعی شد که از این تونل در حمله ۷ اکتبر برای عبور وسایل نقلیه، شبه‌نظامیان و تدارکات استفاده شده است.

دریاسالار دانیل هاگاری، سخنگوی ارشد ارتش اسرائیل نیز گفت که طول کل تونل چهار کیلومتر است که برای رسیدن به شمال شهر غزه کافی است.

او توضیح داد که «بزرگترین تونلی که در غزه یافتیم… گذرگاه اریز را هدف قرار می داد.»

هاگاری مشخص نکرد آیا حماس از این تونل در حمله ۷ اکتبر استفاده کرده است یا خیر، و افزود: «میلیون ها دلار در این تونل سرمایه گذاری شده و ساختش سال‌ها طول کشیده و وسایل نقلیه می‌توانستند از آن عبور کنند.»

این در حالی است که بیشتر تونل‌های نمایش داده شده توسط جنبش‌های فلسطین یا ارتش اسرائیل، باریک و کم ارتفاع هستند و طوری طراحی شده‌اند که شبه‌نظامیان به صورت انفرادی با پای پیاده از آنها عبور می‌کنند.

اما تونلی که هاگاری نشان داد دارای ستون هایی بود که به صورت عمودی به سمت پایین شیب داشتند و به گفته او بخشی از یک شبکه گسترده‌تر است.

هاگاری به خبرنگاران ویدئویی از محمد السنوار، یکی از فرماندهان جنبش حماس و برادر یحیی السنوار، رهبر این گروه در غزه، نشان داد که روی صندلی مسافری خودرویی نشسته بود که به گفته او در حال رانندگی در داخل تونل بود.

این تونل‌ها برای مهندسان اسرائیلی که نگران هستند از این شبکه‌ها برای مخفی کردن گروگان‌ها توسط حماس استفاده شود، تبدیل به یک چالش شده است.

این امر منجر به کاهش سرعت حمله ارتش شد که به دلیل خسارت سنگین در میان غیرنظامیان فلسطینی باعث نگرانی قدرت های جهانی شد.

اسرائیل می‌گوید که نابودی شبکه تونل های حماس یک هدف اصلی است و بیشتر شبکه تونل‌ها از زیر مدارس، بیمارستان‌ها و مناطق مسکونی عبور می‌کند.

ارتش اسرائیل: تونلی به طول ۵۵ متر در زیر بیمارستان الشفا در غزه پیدا کردیم

بیانیه ارتش اسرائیل: «این تونل که پلکانی عمیق از آن به ورودی منتهی می‌شود، حاوی تجهیزات دفاعی مختلفی از جمله یک درب بالایی و یک جایگاه پرتاب موشک است.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش اسرائیل شامگاه یکشنبه ۲۸ آبان اعلام کرد که تونلی به طول ۵۵ متر را در زیر بیمارستان الشفا‌در نوار غزه پیدا کرده و تصاویری را برای اثبات ادعای خود منتشر کرد.

بر اساس بیانیه‌ای که توسط ارتش اسرائیل به همراه یک کلیپ ویدیویی منتشر شده این تونل در عمق ده‌ متری قرار دارد.
این در حالی است که ده‌ها بیمار همچنان در مجتمع الشفا، بزرگترین مجتمع پزشکی نوار، حضور دارند.

بیانیه ارتش اسرائیل افزوده که این تونل بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط سرویس امنیت داخلی (شین بت) و سرویس اطلاعات (امان) کشف شد.

در این بیانیه همچنین آمده است: «این تونل که پلکانی عمیق از آن به ورودی منتهی می‌شود، حاوی تجهیزات دفاعی مختلفی از جمله یک درب بالایی و یک جایگاه پرتاب موشک است.»
این بیانیه افزوده: «حماس از این نوع درها برای جلوگیری از ورود نیروهای ما به داخل زیرزمین و مقر مقر سازمان استفاده می‌کند.»

ارتش اسرائیل همچنین گفته که در دهانه تونل یک ماشین حاوی سلاح‌های زیادی پیدا کرده و عملیاتش برای کشف مسیر تونل ادامه دارد.

بر اساس برآورد سازمان ملل، ۲۳۰۰ نفر هنوز در داخل این مجتمع بیمارستانی حضور دارند. العربیه تصاویری اختصاصی از نوزادان نارس در داخل بیمارستان الشفا را پس از تخلیه نشان داد که در آن نوزادان روی یک تخت قرار داده شده و ورقه‌های آلومینیومی دور آنها پیچیده شده است.

مجتمع پزشکی الشفا در چهارراهی در منطقه مرکزی غربی غزه در نوار، مشرف به خیابان‌های عزالدین قسام و الوحده واقع‌شده که از سوی ارتش اسرائیل، تحت محاصره و هدف بمباران متمرکز قرار دارد.

اکثر پزشکان، بیماران و آوارگان، به دنبال ضرب‌الاجل اعلام شده توسط ارتش اسرائیل در روز شنبه، به بیمارستان‌های دیگر در مرکز، تخلیه شدند، در حالی که نوزادان نارس و ده‌ها بیمار هنوز در داخل ساختمان هستند.

سازمان جهانی بهداشت نیز با اعلام ریاست ماموریتی در شنبه ۲۷ آبان و حرکت به سمت بیمارستان «الشفا» در غزه خاطرنشان کرد که در حال کار بر روی طرح‌هایی برای تخلیه بیمارستان است که به گفته این سازمان، به «منطقه مرگ» تبدیل شده است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة