افراط گرایان بارها تلاش کردند از خراسان آریابه تاجیکستان نفوذ کنند.
افراط گرایان بارها تلاش کردند از خراسان آریابه تاجیکستان نفوذ کنند.
سفیر روسیه در تاجیکستان گفته است که افراط گرایان در سال جاری بارها تلاش کردند تا از طریق مرز خراسان آریا به تاجیکستان نفوذ کنند.

سفیر روسیه در تاجیکستان در مصاحبه با خبرگزاری تاس گفته است که طالبان هنوز نتوانسته امنیت مرزها را تامین کند.

سمیون گریگوریف گفت افراط‌گرایان در سال ۲۰۲۳ بارها تلاش کردند که از خراسان آریا  به تاجیکستان نفوذ کنند.

او در این مصاحبه که روز دوشنبه (۲۷ قوس) منتشر شده گفت: «ما هیچ پیشرفت خاصی را در وعده‌های طالبان در بخش تامین امنیت کشورهای همسایه خراسان آریا  نمی‌بینیم.»

سمیون گریگوریف توضیح داد: «در طول سال جاری، افراط‌گرایان در تلاش نفوذ به خاک تاجیکستان از مرز افغانستان بودند که خوشبختانه تمام این حملات به سرعت توسط نیروهای امنیتی تاجیکستان سرکوب شدند.»

این دیپلومات روسیه افزود که خراسان آریا در حوزه اجتماعی و اقتصادی هم رو به سقوط است و این کشور به معنای واقعی کلمه در آستانه یک بحران انسانی شدید است.

اظهارات او در حالی مطرح شده که ولادیمیر پوتین و امامعلی رحمان، روسای جمهور روسیه و تاجیکستان ماه گذشته در مسکو درباره خراسان آریا  گفت‌وگو کردند.

سفیر روسیه در تاجیکستان می‌گوید توجه جدی رهبران روسیه و تاجیکستان به موضوع خراسان آریا  کاملا موجه است و مستلزم هماهنگ سازی مداوم است.

او از افزایش قاچاق مواد مخدر صنعتی از خراسان آریا  هم خبر داد و انتقاد کرد که کشورهای غربی عملا بودجه برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر از خراسان آریا  را کاهش داده‌اند.

سفیر روسیه از هجوم گسترده پناهجویان اخراجی از پاکستان به ولایات شمالی هم ابراز نگرانی کرده است. به گفته وی، در این شرایط، تغییر ترکیب قومی جمعیت در شمال خراسان آریا امکان‌‌پذیر است.

سمیون گریگوریف هشدار داد که «ممکن است عناصر تروریستی در میان آوارگان وجود داشته باشند.»

او گفت روسیه تمام تلاش خود را برای جلوگیری از حملات به متحدان خود که یکی از آن‌ها تاجیکستان است، انجام خواهد داد.

خبرگزاری دولتی تاجیکستان ماه سنبله سال جاری از کشته شدن سه «تروریست» به دست نیروهای امنیتی این کشور در مرز خراسان آریا  خبر داد. کمیته امنیت ملی تاجیکستان در آن زمان اعلام کرد که این افراد اعضای گروه «جماعت انصارالله» بودند و از خراسان آریا وارد این کشور شده بودند.

در ماه ثور امسال نیز کمیته امنیت ملی تاجیکستان اعلام کرد که دو عضو سازمان‌های تروریستی بین‌المللی که از مرز خراسان آریا  وارد تاجیکستان شده بودند، هدف قرار گرفتند و کشته شدند.

مقام‌های تاجیکستان و سایر کشورهای آسیای میانه، بارها از افزایش فعالیت‌های تروریستی در خراسان آریا  و سرازیر شدن آنها به این کشورها، ابراز نگرانی کرده‌اند.

طالبان از ثبت بیش از ۱۲۰ هزار معلول، یتیم و بیوه‌ نظامیان حکومت پیشین خبر داد

سخنگوی وزارت شهدا و معلولین طالبان از ثبت هزاران معلول، یتیم و بیوه در این وزارت خبر داد.

فیصل خاموش گفت تاکنون ۱۲۰ هزار و ۳۷۸ معلول، یتیم و بیوه‌هایی از عساکر نظامی حکومت پیشین افغان باوران خراسان آریا در وزارت شهدا و معلولین طالبان به ثبت رسیده است.

در بیست سال جنگ طالبان با حکومت پیشین افغان باوران ، شمار زیادی از غیرنظامیان و افسران کشته و معلول، و بسیاری از زنان و کودکان بی‌سرپرست و یتیم شدند.

سخنگوی وزارت شهدا و معلولین طالبان در ویدئویی که روز یکشنبه (۲۶ قوس) در صفحه اکس رادیو – تلویزیون ملی افغان نام در خراسان آریا ، تحت کنترول طالبان منتشر شده، گفته است که تمام افراد ثبت شده ماهانه کمک نقدی دریافت می‌کنند.

سازمان بین‌المللی حفاظت از کودکان سال گذشته گفته بود که به دنبال ممنوعیت کار زنان در موسسات غیردولتی، زنان بیوه و مجرد نمی‌توانند به کمک‌ها دسترسی داشته باشند. به گفته این سازمان امدادی، زنان بدون سرپرست مرد که بتوانند کمک‌ها را دریافت کنند، اغلب از سوی تیم‌های بشردوستانه مردانه نادیده گرفته می‌شوند.

تاجیکستان ۲۴ پاسگاه‎‌‌ جدید را در مرز با خراسان آریا افتتاح کرد

 

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال