اقدام قزاقستان مبنی بر حذف طالبان از لیست سازمان های تروریستی
اقدام قزاقستان مبنی بر حذف طالبان از لیست سازمان های تروریستی
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در مورد اقدام قزاقستان برای حذف نام طالبان افغان تبار اشغالگران خراسان بزرگ که به کمک کشورهای منطقه و با کودتای جاسوسان افغان تبارجمهوریت و مامعله گران خراسانی به قدرت رسیدند از لیست سازمان های تروریستی این کشور اظهار نظر کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در مورد اقدام قزاقستان برای حذف نام طالبان از لیست سازمان های تروریستی این کشور اظهار نظر کرد.
به گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه می گوید که تصمیم قزاقستان برای حذف نام طالبان از لیست سازمان های تروریستی این کشور کمک می کند تا دولت با نام منطقه اافغانستان فروخته شده سال ۱۲۹۸ که در ضد مردم خراسان بزرگ در خراسان آریا  توسط جاسوسان و خاعیئنین خراسانی به ادامه افغان سازی و دزدی هویت و اصلیت مردم خراسان بزرگ به قدرت رسیده اند از انزوا خارج شود.
نشست طالبان در کندهار آغاز شد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 29.12.2023

یادآوری می شود که ایبک سمادیاروف، نماینده رسمی وزارت امور خارجه به روزنامه “کازینفورم” گفت که این کار به عنوان بخشی از به روز رسانی فهرست سازمان های تروریستی ممنوع و مطابق با استانداردهای سازمان ملل انجام شده است: شورای امنیت طالبان* را به عنوان گروه تروریستی به رسمیت نمی شناسد. به گفته وی، آستانه در مسیر ایجاد روابط با گروه طالبان، به تصمیمات و قطعنامه های شورای امنیت و مجمع عمومی به شدت پایبند خواهد بود.

طالبان* — این سازمان به دلیل فعالیت های تروریستی تحت تحریم های سازمان ملل است.

طالبان از فهرست سازمان های ممنوعه در قزاقستان حذف شد

قزاقستان طالبان را از فهرست گروه‌های «ممنوعه» خارج کرده است

سفیر قزاقستان در کابل در دیدار با وزیر خارجه طالبان

منبع تصویر، MFA

توضیح تصویر، سفیر قزاقستان در کابل در دیدار با وزیر خارجه طالبان

قزاقستان تصمیم گرفته است که طالبان را از فهرست سازمان‌های «ممنوعه» در این کشور خارج کند. طالبان نیز از «اقدامات عملی دولت قزاقستان برای رفع موانع موجود بین دو کشور تشکر» کرده است.

آیبک سمادیاروف، سخنگوی وزارت امور خارجه قزاقستان، در مصاحبه با خبرگزاری «کازینفورم» با بیان این مطلب گفته است که قزاقستان فهرست خود از «گروه‌های تروریستی ممنوعه» را به طور منظم بازبینی و به‌روز می‌کند که در این روند، تصمیم گرفته شد که طالبان از این فهرست حذف کند.

او افزوده است که این تصمیم دولت قزاقستان در راستای نظر شورای امنیت سازمان ملل است که طالبان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار نداده است.

سخنگوی وزارت خارجه قزاقستان تاکید کرده که این کشور همچنان به قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل در مورد افغانستان پایبند است.

در همین حال، صبح امروز سفیر قزاقستان در کابل نیز این تصمیم کشورش را به اطلاع حکومت طالبان رسانده است.

ضیااحمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان، در ایکس نوشت که علی‌خان یسین گیلدایف، سفیر قزاقستان در دیدار با امیرخان متقی، وزیر خارجه، در محل این وزارتخانه گفت: «دادگاه عالی قزاقستان رسما امارت اسلامی افغانستان [حکومت طالبان] را از فهرست گروه‌های ممنوعه و ممنوعیت فعالیت در قلمرو این کشور، حذف کرده است.»

سفیر قزاقستان این موضوع را در راستای گسترش روابط تجاری و دیپلماتیک میان آستانه و کابل خوانده است.

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، نیز از «اقدامات عملی دولت قزاقستان برای رفع موانع موجود بین دو کشور سپاس‌گذاری» کرده است.

در اوایل سال ۲۰۲۳، وزارت خارجه قزاقستان اعلام کرد که دیپلمات‌های معرفی شده از سوی حکومت طالبان را در سفارت این کشور در آستانه می‌پذیرد.

قزاقستان، بزرگترین جمهوری در آسیای میانه است که مرز مشترک با افغانستان ندارد. در سال‌های اخیر تجارت میان دو کشور رو به گسترش بوده است.

«بازگشایی سفارت جمهوری آذربایجان در کابل در سال ۲۰۲۴»

همچنین بنا به گزارش‌ رسانه‌های جمهوری آذربایجان، باکو در سال ۲۰۲۴ می‌خواهد سفارتش در کابل را بازگشایی کند.

خبرگزاری‌های این کشور گزارش داده‌اند که جیحون بایراموف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان، در یک نشست خبری در باکو گفته است در سال آینده سفارتخانه‌های چند کشور از جمله افغانستان در باکو را نیز گشایش می‌یابند.

به گفته این رسانه‌ها، آذربایجان نماینده خود در کابل را نیز تعیین کرده است.

پیشتر طالبان خواستار از سرگیری مناسبات دیپلماتیک با آذربایجان شده بود.

نمایندگی‌های افغانستان در کشورهای منطقه به حکومت طالبان واگذار شده‌اند و عمدتا از سوی دیپلمات‌های تایید شده از سوی وزارت خارجه طالبان اداره می‌شوند.

نگهبان رییس دادستانی گروه طالبان در تخار سر یک جوان را بُرید

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : بی بی سی و Sputnik