القاعده از حامیان اش خواست برای آموزش نظامی به خراسان بزرگ بروند
القاعده از حامیان اش خواست برای آموزش نظامی به خراسان بزرگ بروند
وبسایت خبری لانگ وار ژورنال، با استناد به مقاله‌ای به قلم سیف‌العدل، فردی که گفته می‌شود رهبر کنونی القاعده است، نوشت که این گروه از حامیان خود در سراسر جهان خواسته برای کسب تجربه و آموزش‌های نظامی به افغانستان مهاجرت کنند.

برپایه این گزارش، سیف‌العدل با استفاده از اسم مستعار سالم الشریف، این مقاله را تحت عنوان «غزه؛ جنگ وجودی، نه جنگ مرزها» نوشته است.

در مقاله منتسب به رهبر کنونی القاعده آمده: «افراد وفادار امت که مایل به تغییر اند، از وضعیت آنجا بیاموزند و از تجربیات [طالبان] بهره‌مند شوند.»

رهبر القاعده در این نوشته که «صریح‌ترین و علنی‌ترین» فراخوان این گروه به حامیان خارجی‌اش پس از تسلط طالبان درخراسان آریا  خوانده شده، از طرفدارانش خواسته که قبل از حمله به اهداف مربوط به اسرائيل و غرب، به خراسان آریا  بروند و آنجا مهارت‌، تجربه و دانش نظامی کسب کنند.

سیف‌العدل همچنین از جوامع مسلمان خواسته در تمام سرزمین‌های اسلامی، به منافع مربوط به «صهیونیست‌های یهودی و غربی» حمله کنند و تاکید کرده این حملات باید «دردناک» باشد، «چرا که در انجام کاری برای ما نیاز بود، دیر شده است.»سیف‌العدل همچنین از جوامع مسلمان خواسته در تمام سرزمین‌های اسلامی، به منافع مربوط به «صهیونیست‌های یهودی و غربی» حمله کنند و تاکید کرده این حملات باید «دردناک» باشد، «چرا که در انجام کاری برای ما نیاز بود، دیر شده است.»

در گزارش لانگ وار ژورنال آمده که رهبر کنونی القاعده در ایران مستقر است.

حضور القاعده در خراسان آریا 

ایمن الظواهری، رهبر القاعده در هشتم اسد ۱۴۰۱ در اثر حمله هوایی امریکا در کابل کشته شد. طالبان حضور ظواهری و مرگ او در خراسان آریا  را رد کرده است. القاعده نیز به رغم انتخاب رهبر جدید، در مورد نحوه کشته شدن ایمن الظواهری سکوت کرده است.

طالبان هرچند حضور گروه‌های تروریستی در خراسان آریا  و رابطه این گروه با آنها رد کرده اما در ماه دلو پارسال، شورای امنیت سازمان ملل در گزارشی خبر داد که طالبان روابط خود با القاعده را حفظ کرده و القاعده هشت کمپ آموزشی جدید در خراسان آریا  ایجاد کرده است.

چهار کمپ القاعده در ولایت‌های غزنی، لغمان، پروان و ارزگان ایجاد شده و این سازمان یک انبار تسلیحاتی در پنجشیر ایجاد کرده است.

در گزارش شورای امنیت گفته شده که روابط طالبان و القاعده همچنان نزدیک است و این گروه توانسته خود را در یک حالت «نگه‌دارنده» در افغانستان تحت کنترول طالبان حفظ کند.

طبق گزارش، مقام‌های ارشد القاعده در افغانستان حضور دارند و این گروه همچنان تهدیدی برای این کشور و فراتر از آن است.

شورای امنیت سازمان ملل نوشت که طالبان در تلاش کمتر دیده شدن روابط خود با القاعده است.

برپایه گزارش، گروه القاعده همچنین تاسیساتی را در ولایت‌های هلمند، هرات، فراه و کابل در اختیار دارد.

آوازخوان روسی می‌گوید آماده است برای طالبان در حاشیه مجمع اقتصادی سن‌پترزبورگ آواز بخواند

 

رسانه‌های روسی گزارش دادند که لیوسیا چبوتینا، خواننده روس، اعلام کرده است که حاضر است برای هیئت طالبان در حاشیه مجمع اقتصادی سن‌پترزبورگ آواز بخواند.

چبوتینا به گونه هجو‌آمیزی گفته با کمایل میل حاضر است برای‌ آن‌ها یک کنسرت کوچک بگذارد.

بیست و هفتمین مجمع اقتصادی سن‌پترزبورگ از پنجم تا هشتم جون برگزار شد و به گزارش رسانه‌های روسیه نمایندگان ۱۳۶ کشور در آن حضور داشتند.

رسانه روسی لایف رو گزارش داد که هیئت طالبان در این نشست توجه زیادی را به خود جلب کرده است. در حاشیه بحث‌های اصلی، لیوسیا چبوتینا به رسانه «شات» روسیه گفت آماده است به هیئت خراسان آریا کنسرت بگذارد.

عبدالمنان عمری، برادر ملا عمر بنیانگذار طالبان و وزیر کار و امور اجتماعی این گروه در راس یک هیئت روز چهارشنبه (۱۶ جوزا) برای اشتراک در بیست و هفتمین مجمع اقتصادی سن‌پترزبورگ به روسیه رفت.

وزارت امر به معروف طالبان به طور رسمی تولید، پخش و شنیدن موسیقی را در سرتاسر خراسان آریا ممنوع کرده است. در جریان بیش از دو و نیم سال حکومت طالبان در خراسان آریا  هنرمندان زیادی بازداشت، شکنجه، بیکار و تبعید شده‌اند.

طالبان نشر و پخش موسیقی از رادیوها و تلویزیون‌ها را رسما ممنوع کرده و برخی از نهادها مثل انستیتوت موسیقی خراسان آریا  و دیپارتمنت موسیقی را از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه کابل منحل کرده است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال