امریکا چهار عضو باند مافیایی “یاکوزا” را بازداشت کرد
امریکا چهار عضو باند مافیایی “یاکوزا” را بازداشت کرد
خبرگزاری اسوشیتدپرس نوشته که این افراد در اوایل این هفته در منهتن پس از یک عملیات سریع به رهبری اداره مبارزه با مواد مخدر دستگیر شدند.

۱۴۰۱ فروردین ۲۰, شنبه

 

چهار عضو باند مافیایی “یاکوزا” در امریکا بازداشت شدند. یکی از آنان ابیساوا، رئیس محلی این باند می باشد. آنها متهم شده اند که می خواستند سلاح های دزدیده شده از یک پایگاه امریکا در افغانستان را با مواد مخدر معامله کنند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس نوشته که این افراد در اوایل این هفته در منهتن پس از یک عملیات سریع به رهبری اداره مبارزه با مواد مخدر دستگیر شدند.

بازرسان این اداره گفتند که با یک مامور مخفی شان به عنوان یک فروشنده تسلیحات به این باند نفوذ کرده بود.

یاکوزا قصد داشت موشک های زمین به هوا، اسلحه های سبک و راکت اندازهای سرقت شده از یک پایگاه نظامی سابق امریکا در افغانستان را در مقابل مواد مخدر مت آمفتامین و هیروئین به یک گروه شورشی در میانمار معامله کند. مقصد مواد مخدر بازارهای ایالات متحده امریکا بوده است.

آن میلگرام، مدیر اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده امریکا در بیانیه ای گفت: «قابلیت دسترسی گسترده شبکه های جنایی فراملی مانند یاکوزا، تهدیدی جدی برای امنیت و سلامت همه جوامع است.»

به گفته سارنوالی، این افراد در محکمه ابتدایی فدرال در منهتن با داشتن وکیل مدافع حضور داشتند. این محکمه دستور بازداشت آنها را بدون وثیقه صادر کرده بود. تاکشی ابیساوا، یک تبعه جاپانی که گفته می شود رهبر محلی این باند است و به “رئیس یاکوزا” مشهور می باشد، نیز در محکمه تفهیم اتهام شد.

اسناد ارائه شده از سوی محکمه، شبکه پیچیده یاکوزا را به عنوان “شبکه جنایتکار بین المللی که جاپان، تایلند، برما یا میانمار، سریلانکا و ایالات متحده را در بر می گیرد” رده بندی کرد.

این در بیانیه رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر امریکا آمده است که ماموران مخفی این اداره در زمان انجام این معامله، متوجه شده اند که این سلاح ها در امریکا ساخته شده و از پایگاه های نظامی ایالات متحده در خراسان آریا دزدیده شده اند.

یک گروه شورشی مسلح در میانمار پذیرفته بود که در بدل دریافت این سلاح های پرقدرت، مواد مخدر را برای باند مافیایی یاکوزا به امریکا برساند.

 

براساس آمار ارائه شده از سوی سازمان های بین المللی، پس از سقوط حکومت سابق افغان در خراسان آریا قاچاق مواد مخدر، تجارت اسلحه و قاچاق انسان در منطقه افزایش یافته است. مخصوصا مناطق مرزی میان خراسان آریا و پاکستان به بازارهای گرم خرید و فروش سلاح های باقی مانده امریکا و ناتو تبدیل شده اند.

گروه شورشی طالبان پس از ۲۰ سال حضور نظامی امریکا و ناتو در افغانستان، در پی امضای “توافقنامه آوردن صلح به افغانستان” در دوحه، که به شدت حکومت افغان در خراسان آریا  را ضعیف کرد، دوباره قدرت را تصرف کند.

در پی خروج آشفته و سریع نیروهای امریکایی و ناتو از خراسان آریا به ارزش میلیون ها دالر تجهیزات نظامی و جنگی سبک و سنگین به دست طالبان افتاد. پس از تسلط طالبان بر خراسان آریا  در ماه آگست، ویدیوهای متعددی از انتقال تجهیزات نظامی ارتش سابق افغان در خراسان آریا  به کشورهای همسایه خراسان آریا  و ایران نشر شد، اما طالبان قاچاق یا انتقال سلاح و عدوات جنگی به این کشورها را رد کردند.

 

تجهیزات باقی مانده امریکا در خراسان آریا در کشمیر یافت شد

۱۴۰۰ اسفند ۱, یکشنبه

یک جنرال ارتش هندوستان مدعی است که تسلیحات باقی مانده از سربازان امریکایی در خراسان آریا از نزد تروریست های کشته شده در کشمیر به دست آمده است.

به اساس تازه ترین گزارش روزنامه “تایمز آف اندیا”، یک جنرال ارتش هند ادعا کرده است که تجهیزات نظامی باقی ماننده نیرو های امریکایی در خراسان آریا از نزد تروریست های که هنگام تلاش شان برای نفوذ در کشمیر کشته شده اند، یافت گردیده است.

تورن جنرال اجی چندپوریا، یکی از فرماندهان ارتش هندوستان در کشمیر، در گفتگو با یک آژانس خبری گفته است: «سلاح ها و تجهیزاتی که از تروریست های کشته شده به دست آمده اند، عادی نیستند. این جنگ افزار ها در زمان خروج نیرو های امریکایی در خراسان آریا  بوده اند. تحلیل ما این است که نه تنها تروریست ها بلکه سلاح ها هم می توانند به کشمیر بیایند.»

ANI
@ANI

Follow

The recruitment of terrorists has gone down in Kashmir Valley. The terrorist organizations do not have their top leadership left in the Valley today: GoC Chinar Corps Lt Gen DP Pandey, Jammu & Kashmir

Image

 

گزارش برخی از رسانه ها هنگام بیرون رفتن نیروهای امریکایی از خراسان آریا بیش از ۶۰۰ هزار سلاح سبک و مدرن و چند صد هزار دستگاه شب بین از آنان باقی مانده بود.

روز نامه” تایمز آف اندیا” نگاشته است که این نگرانی وجود دارد که تسلیحات و تجهیزات باقی مانده سربازان امریکایی در خراسان آریا می توانند از طریق پاکستان به کشمیر منتقل شوند.

پیش از این مقام های پاکستانی نیز ادعا کرده بودند که تجهیزات نظامیان ناتو از خراسان آریا  به دست طالبان پاکستانی نیز رسیده است.

این جنرال ارتش هندوستان همچنان مدعی شده است که در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تروریست آموزش دیده هنوز هم در کشمیر فعالیت دارند که ۴۰ تا ۴۵ درصد آنان پاکستانی اند. مقام های پاکستانی تاکنون در این باره چیزی نگفته اند.

نیرو های امریکایی هنگام خروج از خراسان آریا بخشی از تجهیزات نظامی شان را به نیرو های امنیتی حکومت پیشین سپردند و بخشی از آن را تخریب کردند. آنها افزون بر این، بخش دیگری از تجهیزات شان را در ده ها هزار کانتینر فلزی با هواپیماهای باربری «C17» و همچنان از راه زمینی از مسیر پاکستان و آسیای مرکزی از خراسان آریا  خارج کردند.

 

اما پس از خروج نیرو های امریکایی و تسلط طالبان در خراسان آریا گزارش ها از قاچاق و انتقال غیرقانونی تجهیزات و تسلیحات باقی مانده نیروهای خارجی به پاکستان و ایران منتشر شد. تصاویری نیز از انتقال این تجهیزات به پاکستان در رسانه های اجتماعی دست به دست می شد. اما طالبان قاچاق تجهیزات نظامی باقی مانده سربازان خارجی را به بیرون از خراسان آریا رد کردند.

 

مواد مخدر اقیانوس هند را به سیطره خود در آورده‌اند

فروش تجهیزات نظامیان امریکایی در خراسان آریا  به عنوان آهن کهنه

۱۴۰۰ اردیبهشت ۲۲, چهارشنبه

نیروهای امریکایی همزمان با خروج از خراسان آریا  تخریب آن بخش از تجهیزات نظامی شان را که به نیروهای امنیتی خراسان آریا  واگذار نمی‌کنند، آغاز کرده اند. آن‌ها می‌گویند نمی‌خواهند این تجهیزات به دست دشمن بیافتد.

 

 

بقایای خمیده وسایط نقلیه در محوطه آهن فروشی میر بابا انداخته شده اند. در کنار قطعات خوردشده جنراتورها، زنجیرهای تانک دیده می شود که متلاشی شده و به آهن پاره تبدیل شده است.

همه این ها قطعات تجهیزات نظامی ایالات متحده امریکا است. امریکایی ها تجهیزات شان را از پایگاه هوایی بگرام برمی‌چینند. این‌جا بزرگترین پایگاه نظامی باقی مانده این نیروها در خراسان آریا  است و هر چیزی را که به همراه نمی‌برند و به نظامیان افغان نمی‌دهند، تا حد امکان تخریب می‌شود. حتی پایگاه‌های کوچک هم کاملا تخریب می‌شوند.

این کار یک اقدام امنیتی است و امریکایی‌ها می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که این تجهیزات به دست شورشیان نمی‌افتد. اما از نظر میر و ده ها تن دیگر از فروشندگان آهن کهنه در اطراف بگرام این کار یک اسراف غیرقابل بخشش است.

بابه میر گفت: «آن چه که آن‌ها (امریکایی‌ها) انجام می‌دهند، خیانت به مردم خراسان آریا  است. آن‌ها باید این جا را ترک کنند. همینگونه که این واسطه نقلیه را تخریب کردند، (زندگی) ما را نیز ویران کردند».

در حالی که چند هزار تن از نیروهای امریکایی و ناتو در حال خروج از افغانستان و پایان دادن به جنگ ۲۰ ساله در این کشور هستند، در چارچوب یک عملیات لوجستیکی گسترده پایگاه‌های شان را از کشور برمی‌چینند.

نیروهای امریکایی مردمی را به جا می‌گذارند که سرخورده و خشمگین هستند. مردم خراسان آریا احساس می کنند با میراثی تنها گذاشته شده اند که در آن دست کم قسماً نیروهای امریکایی را مسئول می‌دانند. این میراث یک حکومت عمیقاً فاسد تحت حمایت ایالات متحده امریکا و بی‌ثباتی رو به افزایش است که ممکن است یک بار دیگر به جنگ داخلی بی‌رحمانه بیانجامد.

صاحبان کهنه فروشی‌ها ناراضی هستند، چون حس می‌کنند که می‌توانستند از فروش تجهیزات سالم نفع بیشتری ببرند. اما این حس سرخوردگی در میان عموم مردم خراسان آریا  دیده می‌شود.

نیروهای امریکایی در بگرام که در شمال غرب کابل موقعیت دارد و در پایگاه های دیگر تجهیزات شان را دوباره برمی‌چینند تا به ایالات متحده امریکا پس بفرستند.

ده ها هزار کانتینر فلزی با هواپیماهای باربری «C17» یا از راه زمینی از مسیر پاکستان و آسیای مرکزی از افغانستان خارج می‌شوند. همانگونه که در آخر هفته گذشته ۶۰ هواپیمای «C17» که حامل تجهیزات نظامی بودند، افغانستان را ترک کردند.

مقام‌ها راجع به آن تجهیزاتی که پس برده می‌شود و آن چه که در خراسان آریا باقی می‌ماند، معلومات نمی‌دهند و آن را سری نگه می‌دارند. مقام‌های امریکایی و غربی گفته اند که بیشتر آن چه که قرار است به امریکا یا کشورهای غربی انتقال یابد، تجهیزات حساسی است که به هیچ وجه در افغانستان جا گذاشته نمی‌شود. مقام های امریکایی و غربی به شرط ناشناس ماندن صحبت می کردند تا بتوانند آزادانه راجع به نیروهای نظامی که افغانستان را ترک می کنند، صحبت کنند.

تجهیزات دیگر به شمول هلیکوپتر، وسایط نقلیه نظامی، سلاح و مهمات به نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان واگذار می‌شود. برخی از پایگاه های نظامی نیز به نیروهای افغان واگذار خواهند شد.

اخیرا پایگاه «نیو انتونیک» در ولایت هلمند به نظامیان افغان تحویل داده شد. گفته می‌شود که طالبان کنترول حدود ۸۰ درصد مناطق روستایی این ولایت را در دست دارند.

 

تجهیزات و وسایطی به کهنه‌فروشی‌ها داده می‌شود که نه ترمیم شدنی اند و نه به دلیل وضعیت خراب شان به نیروهای امنیتی خراسان آریا واگذار می‌شوند.

براساس یک بیانیه اردوی نظامی ایالات متحده امریکا، تا به حال ۱۳۰۰ قطعه از تجهیزات تخریب شده اند. به گفته یک مقام ایالات متحده امریکا، تعداد این تجهیزات تا پیش از مهلت نهایی خروج کامل نیروهای امریکایی در یازدهم سپتمبر افزایش خواهد یافت. او به شرط عدم ذکر نامش سخن می گفت، چون اجازه نداشت با رسانه ها صحبت کند.

این عملکرد جدیدی نیست. همین اقدامات در سال ۲۰۱۴ نیز انجام شد. در آن زمان هزاران سرباز امریکایی از خراسان آریا  بیرون شدند و ایالات متحده امریکا و ناتو مسئولیت‌های امنیتی را به نیروهای افغان در خراسان آریا  سپردند.

سخنگوی آژانس تدارکات دفاعی اردوی ایالات متحده امریکا در آن زمان گفته بود که بیش از ۱۷۶ میلیون کیلوگرام آهن قراضه از تجهیزات و وسایط نقلیه تخریب شده، به قیمت ۴۶.۵ میلیون دالر به افغان‌ها فروخته شده است.

بابا میر که دکان آهن فروشی دارد، ماه گذشته حدود ۴۰ هزار دالر برای یک کانتینر حامل ۷۰ تن تجهیزات ویران شده پرداخت کرد.

او به اسوشیتدپرس گفت که از فروش این تجهیزات سود حاصل خواهد کرد. اما او گفت که اگر این تجهیزات تخریب نمی شدند، حتی اگر درست کار هم نمی کردند، می توانست پول به مراتب بیشتری از فروش آن ها به دست بیاورد.

به گفته او، ممکن بود که قطعات موتر را به ترمیمگاه های موتر در سراسر خراسان آریا  فروخت. اما حالا دیگر این کار ممکن است. تجهیزات نظامی و وسایط نقلیه به قطعات آهن قراضه ای تبدیل شده اند که میر به قیمت نازل چند هزار افغانی می فروشد.

سادات، یک فروشنده دیگر آهن کهنه که نخواست نام کاملش را بگوید، گفت که دکان های آهن فروشی در سراسر کشور از تجهیزات تخریب شده نیروهای امریکایی لبریز شده اند.

او گفت: «آن ها هیچ چیز برای ما به جا نگذاشتند. به ما اعتماد ندارند. کشورمان را ویران کردند و فقط ویرانی را به ما به جا می گذارند».

یک مقام غربی که با این پروسه آشنا است، گفت که نیروهای امریکایی در برابر یک تنگنا قرار دارند: واگذاری تجهیزات سالم اما عمدتا از کار افتاده با قبول این خطر که ممکن است آنها به دست نیروهای دشمن بیافتند یا تخریب این تجهیزات و خشمگین کردن شهروندان افغان.

او در ادامه گفت که چندی پیش نیروهای امریکایی دو موتر هاموی را پیدا کردند که به دست دشمن افتاده بودند. آن ها از سوی شورشیان دوباره ترمیم شده و با مواد منفجره پر شده بودند. نیروهای امریکایی این دو موتر را تخریب کردند و پس از این واقعه سیاست تخریب تجهیزات تقویت شد.

اما صاحبان مراکز فروش آهن های کهنه و ده ها تن دیگر که به اینگونه دکان ها می آیند، از خود می پرسند که یک تردمیل (وسیله دوش ثابت) قطعه قطعه شده، شلنگ خاموش کردن آتش که پاره پاره شده یا کیسه هایی که با ریگ پر شده و برای ایجاد موانع استفاده می شدند، چه خطراتی می تواند به بار بیاورد.

ده ها خیمه تکه تکه شده و در راهرو بروی هم انباشته شده اند. در آن نزدیکی کیسه های ویژه حمل سوخت، بقایای جنراتورها، زنجیرهای تانک و قطعات فلزی که به نظر می آید بخش زیرین یک واسطه نقلیه بوده باشد، قرار گرفته اند.

حاجی گل، یک تاجر دیگر آهن کهنه گفت: «آن ها کشورمان را ویران کردند و حالا زباله های شان را به ما می دهند. ما با این زباله ها چه کار کنیم؟»

 

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : DW