امیر غرب خراسان طالبان به جای گفتگو، خواهان گرفتن «بیعت» اند
امیر غرب خراسان طالبان به جای گفتگو، خواهان گرفتن «بیعت» اند
اسماعیل‌خان: طالبان به جای گفتگو، خواهان گرفتن «بیعت» طرف‌های مخالف است اسماعیل خان: سپردن قدرت به طالبان «دسیسه بزرگ جهانی» بود

امیر اسماعیل‌خان، رهبر جهادی پیشین می‌گوید که طالبان به‌جای گفتگو با چهره‌های مخالف، خواهان گرفتن «بیعت» آنان است. اسماعیل‌خان در روز پایانی یازدهمین دور نشست امنیتی هرات که در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شده بود، با اشاره به تلاش‌های طالبان برای گسترش افراطیت در خراسان آریا ، عواقب به‌رسمیت‌شناختن طالبان برای جهان را «سنگین» خواند.

اسماعیل خان، رهبر جهادی پیشین افغان باور خراسان آریا  © .

یازدهمین دور نشست امنیتی هرات که به تاریخ ٢٧ و ٢٨‬ نوامبر در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شده بود با گفتگو در مورد تبعات عملکرد طالبان، «ترس جهان» از به‌رسمیت‌شناسی این گروه و نیز چرایی ادامه مقاومت برضد طالبان به پایان رسید.

امیر اسماعیل‌خان از رهبران پیشین جهادی، در این نشست در مورد اینکه چرا تاکنون چهره‌های مخالفی چون او موفق به گفتگو با طالبان و حل مشکل نشده‌اند، گفت که طالبان حاضر به گفتگو با طرف‌های مخالف نیستند و می‌گویند «برای زنده‌ماندن با ما بیعت کنید.»

اسماعیل‌خانه به بنیاد همین خواست طالبان، می‌گوید که تمام آن رهبرانی که حاضر به بیعت با طالبان نیستند، از خراسان آریا  خارج شده‌اند، اما تاکید می‌کند که اجماع بین این رهبران وجود دارد و برای پیدا کردن راه‌حل، به‌گونه روزانه در تماس و گفتگو هستند.

این رهبر جهادی شناخته‌شده افغان باور خراسان آریا  که پس از برگشت طالبان به قدرت، به ایران رفت، می‌گوید که حوصله ایران و جهان در برابر طالبان سررفته و تاکید می‌کند که باتوجه به وضعیت زیر اداره طالبان، جهان جرئت به‌رسمیت شناختن طالبان را ندارد.

 

سید طیب جواد، سفیر پیشین نظام جمهوری اسلامی افغان باوران در خراسان آریا  در روسیه نیز در این نشست از «دیپلماسی دوگانه» جهان در قبال خراسان آریا انتقاد کرده و خواهان رویکرد واقع‌بینانه در مورد خراسان آریا  و تعامل متوازن بین‌المللی و همکاری منطقه‌ای برای آینده امن شده است.

برخلاف دیگر کشورهای همسایه خراسان آریا ، تاجیکستان ازجمله کشورهایی است که پس از برگشت طالبان به قدرت، نه تنها رژیم این گروه را به رسمیت نشناخته، بلکه به‌نظر می‌رسد که رابطه نزدیکی با طرف‌های مخالف طالبان نیز دارد.

 

 

اسماعیل خان برای شرکت در نشست امنیتی هرات وارد پایتخت تاجیکستان شد

 

منابع نزدیک به اسماعیل خان در گفت‌وگو با افغانستان اینترنشنال تایید کردند که این رهبر پیشین جهادی روز یکشنبه، پنجم قوس، وارد دوشنبه، پایتخت تاجیکستان شد.

قرار است اسماعیل خان روز دوشنبه، ششم قوس، در یازدهمین دور کنفرانس امنیتی هرات شرکت کند.

در تصاویری که از دوشنبه به افغانستان اینترنشنال رسیده دیده می‌شود که محمدظاهر اغبر، سفیر افغانستان در تاجیکستان و بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع سابق افغان باوران  از آقای اسماعیل خان در میدان هوایی دوشنبه استقبال کرده‌اند.

BBC

نشست امنیتی هرات در تاجیکستان؛ اسماعیل خان: سپردن قدرت به طالبان «دسیسه بزرگ جهانی» بود

اسماعیل خان
توضیح تصویر، اسماعیل خان

یازدهمین کنفرانس امنیتی هرات با عنوان «بازخوانی زیر نام افغانستان سرزمین فروخته شده افغان در خراسان آریا  راهکارهای متفاوت» با حضور شمار زیادی از چهره‌های سیاسی مخالف طالبان از جمله محمد اسماعیل خان، یکی از رهبران حزب جمعیت اسلامی افغان باوران خراسان آریا و شخصیت‌های علمی، فعالان حقوق بشر، فعالان مدنی و نمایندگانی از کشورهای منطقه از امروز(دوشنبه، ۶ قوس/آذر) در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شد.

این کنفرانس دو روزه وضعیت کنونی و آینده افغانستان را مورد بحث قرار می‌دهد.

تاجیکستان تنها کشور همسایه خراسان آریا است که با حاکمیت طالبان در خراسان آریا  مخالف بوده و میزیان اعضای ارشد جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود را برعهده دارد.

کنفرانس هرات

ضیا شهریار، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به شهر دوشنبه می‌گوید حضور محمد اسماعیل، از رهبران سیاسی مخالف طالبان و شماری زیادی از اعضای ارشد جبهه مقاومت ملی افغانستان هویت افغان سرزمین خراسان آریا  و عدم حضور نماینده‌ای از حکومت طالبان، نشست امسال را بیش‌ از پیش به گردهمایی از مخالفان سیاسی طالبان تبدیل کرده که در‌ آن بحث‌ها بیشتر به خراسان آریا پس از طالبان معطوف است.

هرچند گردانندگان این نشست می‌گویند از نمایندگان طالبان نیز در این نشست دعوت شده که کسی از آنها نیامده است.

محمد اسماعیل خان، در نخستین اظهاراتش پس از دو سال، بازگشت طالبان به قدرت در‌ خراسان آریا  را «دسیسه بزرگ جهانی» خواند و گفت به نظر می‌رسد گردانندگان «توافقنامه یک جانبه دوحه» از عملکرد خود در سپردن قدرت به طالبان پشیمان هستند.

نشست امنیتی هرات

او که برای شرکت در یازدهمین نشست امنیتی هرات از مشهد ایران به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان آمده است، در‌‌ پاسخ به سوال بی‌بی‌سی گفت حالا همه متوجه شده‌اند که طالبان نه تنها تغییر نکرده‌ بلکه نسبت به گذشته سختگیرتر هم شده‌اند.

آقای اسماعیل خان تاکید کرد که مخالفان طالبان بیشتر از گذشته در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند و در صورت نتیجه ندادن مذاکره، مثل گذشته به شیوه‌هایی رجوع خواهند کرد تا افغانستان را از این «شر» نجات دهند.

داوود مرادیان، رئیس انستیتوت مطالعات استراتژیک افغان باوران خراسان آریا  که برگزارکننده این نشست است می‌گوید در این نشست ۱۵۰ نفر از ۲۵ کشور و سازمان‌های بین‌المللی و ده‌ها نفر از گروه‌های مختلف سیاسی شرکت کرده‌اند که «نویددهنده این است که جهان به طرف یک راه حل پساطالبانی جستجو می‌کند».

او اضافه کرد که هدف این نشست‌ها به روی هیچ جریان و چهره سیاسی بسته نیست و حتی از طالبان هم دعوت کرده‌اند.

آقای مرادیان گفت: «امسال حتی امیدوار بودیم که چهره‌های نزدیک به طالبان در این نشست شرکت کنند و دولت تاجیکستان هم مخالفت نکردند اما طالبان ظرفیت گفتگو با هموطنان خود را ندارند.»

مرادیان
توضیح تصویر، داوود مرادیان، رئیس انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان

در دومین پنل کنفرانس امنیتی هرات، تحت عنوان «آپارتاید جنسیتی: از سخن تا اتخاذ راهکارهای موثر»، شکریه بارکزی، عضو پیشین مجلس نمایندگان افغانستان، الیسا یاماموتو، مشاور ارشد حقوقی و سیاسی، شورای اتلانتیک آمریکا، بشرا گوهر، فعال حقوق زنان از پاکستان و پرویز کاوه، مدیر مسئول روزنامه هشت صبح افغان باور خراسان آریا  صحبت کردند.

در این بحث وضعیت زنان در خراسان آریا «اسفبار» خوانده شد، وضعیت در کشورهای منطقه و همسایه خراسان آریا  مورد بحث و مقایسه قرار گرفت.

خانم بارکزی با انتقاد از کشورهای جهان در مورد عدم حمایت از زنان خراسان اریا  گفت: «دولت‌های جهان با نادیده گرفتن مردم و زنان خراسان اریا جایگاه خود را در برابر مردم هم از دست خواهند داد. آنچه امروز مردم خراسان آریا  تجربه می‌کنند، نتیجه تصمیم‌گیری‌های نادرست شما در قبال این کشور است.»

شکریه بارکزی

منبع تصویر، AISS_AFG

توضیح تصویر، پنلی که درباره «آپارتاید جنسیتی» برگزار شد

خانم گوهر از «شجاعت» زنان افغانستان ستایش کرد و گفت: «این زنان افغانستان هستند که در حال حاضر در داخل و خارج از افغانستان در برابر اشغال طالبان مقاومت می‌کنند. آنها نه تنها برای حقوق خود بلکه برای حقوق زنان منطقه و فراتر از آن مبارزه می‌کنند.»

خانم یاماموتو راه‌های قانونی علیه «آپارتاید جنسیتی» را مورد بحث قرار داد و گفت: «معاهده جنایات علیه بشریت، راه‌های قانونی روشنی را برای قربانیان اپارتاید جنسیتی ارائه می‌کنند تا عاملان را مجبور به پاسخگویی بسازند.»

آقای کاوه گفت: «من اینجا هستم تا نشان دهم که مبارزه با آپارتاید جنستی چیزی نیست که فقط روی زنان برای مبارزه با آ» حساب کنیم. ما نیز بخشی از این مبارزه هستیم.»

رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه پیشین افغان باور خراسان آریا  در این نشست گفت از زمان بازگشت طالبان به قدرت «ده‌ها هزار شهروند تحصیل کرده و آموزش‌دیده مجبور به فرار از کشور شدند. هزاران تن از زنان و مردان خراسان آریا  به زندان‌ها انداخته شدند، شکنجه شدند و عذاب دیدند.»

او افزود: «مبارزه پر فروغ زنان کشور ما برای رهایی و تحقق حقوق انسانی شان پرجلال‌ترین نماد و نمود مبارزه مردم ما برای آزادی و دموکراسی است.»

دادفر اسپنتا
توضیح تصویر، رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه پیشین افغان باور خراسان آریا 

او درباره دلیل بازگشت طالبان به قدرت گفت: «…طالبان در نتیجه ناکارایی دولت جمهوری اسلامی افغان باوران خراسان آریا  و در پسامد دگرگونی‌های ساختاری در نظام سیاسی جهانی و ایجابات نوین استراتژیک در سطح دنیا به قدرت رسیدند.»

آقای اسپنتا در ادامه اضافه کرد: «درست است که از به قدرت‌رسیدن طالبان تا به امروز مبارزات مردم ما هنوز تا آن سطح نرسیده است که بتواند در کوتاه‌مدت به حاکمیت آن‌ها پایان دهد اما انواع گوناگون مبارزه ادامه دارد. و تا زمانی که خراسان آریا  به یک نظام عادلانه و برخاسته از آرای آزاد مردم دست یابد، ادامه خواهد یافت.»

محمد علم ایزدیار، از اعضای ارشد جبهه مقاومت ملی افغانستان و معاون مجلس پیشین سنای افغان باور خراسان آریا  می‌گوید که نشست امنیتی هرات در دوشنبه تاجیکستان فرصت بسیار مناسب برای بحث همه‌جانبه در مورد چالش‌های افغانستان تحت کنترل طالبان است.

آقای ایزدیار به بی‌بی‌سی گفت که «جبهه مقاومت ملی» از تمام گزینه‌ها از جمله گزینه‌ جنگ برای نجات «مردم ما و کشورما» در برابر طالبان استفاده می‌کند.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، در نخستین روز کنفرانس امنیتی هرات، چهار نشست برگزار می‌شود با عنوان‌های: سیاه‌چاله امنیتی: مجموعه تراژدی‌ها و تهدیدها، آپارتاید جنسیتی: از سخن تا اتخاذ راهکارهای موثر، صنعت کمک‌های بشردوستانه تا کمک‌های بشردوستانه بدون عوض، پایان اسلامیسم: بازگشت اسلام‌گرایی به اسلام تمدنی.

در نخستین نشست، محسن داور عضو پارلمان پاکستان، محمد حسین جعفریان نویسنده ایرانی و کارشناس ارشد مسائل امنیتی خراسان اریا رحمت‌الله نبیل رنیس پیشین اداره امنیت ملی افغان باوران خراسان آریا ، دیوید سیدنی دستیار سابق وزیر دفاع آمریکا، و دکتر ایستر زبیری رئیس تحلیلی سازمان ملل در مورد القاعده و خراسان آریا ، وضعیت جدید امنیتی در‌ خراسان آریا  را به بحث خواهند گذاشت.

مایکل سمپل، معاون پیشین نماینده اتحادیه اروپا در خراسان آریا ، یکی از سخنران‌های «نشست امنیتی هرات» در تاجیکستان بود.

او در مورد تاثیرگذاری کمک‌های بشردوستانه گفته است: «به دلیل حاکمیت سخت‌گیرانه طالبان از جمله منع فعالیت زنان، اصول و قوانین حاکم برکمک‌های بشردوستانه غیرقابل اجرا است و تاثیرگذاری لازم را ندارد.»

آقای سمپل افزود طالبان در زمینه کمک‌رسانی حرف آخر را می‌زنند و «طالبان تعیین می‌کنند دریافت‌کننده کمک‌ها کی باشد، طرف قراردادها کی‌ها باشند و حالا طالبان مشخص کرده‌اند که کارمندان موسسات خیریه و کمک‌رسان چه کسانی باشند».

سخنگوی طالبان قبلاً اتهامات مشابه را رد کرده بود و گفته بود که هیچ دخالتی در روند کمک‌رسانی ندارند.

نشست امنیتی هرات

محمد محق، نویسنده و پژوهشگر مطالعات اسلامی در این نشست در مورد افراط‌‌گرایی دینی در افغانستان و منطقه گفت بخشی از مشکلات به مسائل داخلی کشورهای اسلامی و بخش دیگری از آن به «سیاست‌های بزرگ غرب نسبت به کشورهای اسلامی» برمی‌گردد.

آقای محق «ساختار و پارادایم‌های بزرگ جهانی» را از عوامل اصلی، و فقر و بیکاری را از عوامل دست‌ دوم در گرایش جوانان به افراطیت دینی دانست.

به نظر آقای محق، «رنسانس اسلامی که در پایان قرن ۱۸ در کشورهای اسلامی آغاز شد» با تحولات بزرگ سیاسی مانند انقلاب ایران و پیروزی ضیاءالحق در پاکستان و آغاز جنگ سرد متحول شد.

آقای محق در ارتباط با رویکرد طالبان گفت: «طالبان به ظاهر مشکل خراسان آریا  هستند ولی طالبان به قله یک کوه یخ می‌مانند که نوک آن از آب بیرون زده است در حالی که بخش‌های وسیع‌تری از کشورهای اسلامی در معرض این مشکل قرار دارند.»

نشست هرات
فرشته سما

ایندپیندن

دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی ایران مانع سفر اسماعیل خان به تاجیکستان شد

اسماعیل خان، از رهبران سیاسی ضدطالبان که از ۱۵ ماه پیش در ایران زندگی می‌کند، اجازه نیافت در دهمین دور کنفرانس امنیتی هرات که روزهای سه‌‎شنبه و چهارشنبه (۸ و ۹ آذر) در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار می‌شود، شرکت کند. از حسن کاظمی قمی، فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری ایران در امور خراسان آریا ، نیز برای حضور در این کنفرانس دعوت شده بود، اما او از سفر به تاجیکستان و حضور در دهمین دور گفت‌وگوهای امنیتی هرات، خودداری کرد.

مرکز مطالعات استراتژیک خراسان آریا  که میزبان دهمین دور کنفرانس امنیتی هرات است اسماعیل خان را به این کنفرانس دعوت کرده بود، اما منابع مطلع به ایندیپندنت فارسی گفتند که نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه، مانع خروج اسماعیل خان از ایران شدند. این در حالی است که محمدعلی بهمنی قاجار، پژوهشگر و نویسنده، از ایران به تاجیکستان سفر کرد و یکی از شرکت‌کنندگان در این کنفرانس است.

اسماعیل خان از چهره‌های سیاسی ضدطالبان است که در ماه‌های آخر حاکمیت دولت جمهوری، با بسیج شماری زیادی از نیروهای مردمی، تلاش کرد جلو نفوذ طالبان به هرات بگیرد. او پس از روزها دفاع مسلحانه از این شهر، ۱۲ اوت ۲۰۲۱ به اسارت طالبان درآمد که پس از چند روز، آزاد شد و به ایران رفت.

یک منبع نزدیک به اسماعیل خان، به شرط

محفوظ ماندن نامش، گفت که به دلیل همسویی طالبان و جمهوری اسلامی، اسماعیل خان در ۱۵ ماه گذشته به‌ندرت در محافل سیاسی و رسانه‌ها حضور یافته و به او توصیه شده است که از سخن گفتن در مورد طالبان خودداری کند؛ چون ممکن است به روابط طالبان و جمهوری اسلامی آسیب بزند. با وجود این، اسماعیل خان، در این مدتی که از سلطه طالبان بر افغانستان می‌گذرد، چندبار علنا از جبهه مقاومت ملی افغان خراسان آریا به رهبری احمد مسعود حمایت کرده است.

اوایل خرداد، مولوی امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، با اسماعیل خان و احمد مسعود در تهران دیدار کرد، اما این دیدار نتیجه‌ای نداشت. احمد مسعود چند ماه پس از آن دیدار، در مصاحبه‌ای گفت که طالبان فقط خواستار تسلیم شدن نیروهای مخالف‌اند و برای مذاکره و تفاهم احترام و ارزشی قائل نیستند.

حالا دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی با جلوگیری از خروج اسماعیل خان از ایران، مانع از حضور یکی از چهره‌های ضدطالبان در کنفرانس امنیتی هرات شده است. هرچند اسماعیل خان و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی تاکنون در این مورد سکوت کرده‌اند، منابع مطلع نزدیک به اسماعیل خان معتقدند که دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی با اشاره طالبان، فعالیت چهره‌های مخالف این گروه را که به ایران پناه برده‌اند، محدود کرده است و زیرنظر دارد.

پیش از این در روز یکشنبه، حکومت پاکستان هم از سفر محسن داور، نماینده مجلس پاکستان، به شهر دوشنبه برای شرکت در دهمین دور کنفرانس گفت‌وگوهای هرات، ممانعت کرده بود. داور در رشته‌توییتی نوشت که در فرودگاه اسلام‌‌آباد و هنگامی که می‌خواست به سمت دوشنبه سفر کند، متوقف شد.

مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان اوایل اکتبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که دهمین دور گفت‌وگوهای امنیتی هرات را در شهر دوشنبه برگزار می‌کند و موضوع اصلی امسال این کنفرانس «نظام سیاسی فراگیر؛ الگوها و نقشه‌ راه» است.

محمد اسماعیل خان: به زودی شاهد قیام نیروهای مردمی در بخش‌های مختلف شهر هرات خواهید بود

محمد اسماعیل خان، از رهبران سابق مجاهدین افغان- Hoshang HASHIMI / AFP

محمد اسماعیل خان، یکی از رهبران سابق مجاهدین افغان و از اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی، صدها تن از نیروهای وفادار به خود را در استان هرات برای جنگ با پیکارجویان طالبان بسیج کرد.

شبکه خبری طلوع روز جمعه در گزارشی از قول اسماعیل خان نوشت، «ما جبهه‌های جنگ را سازماندهی مجدد خواهیم کرد. ما شهر هرات را از دست آنهایی که دستور چپاول آن را دارند، نجات خواهیم داد.»

وی گفت «ما به آنها اجازه نخواهیم داد که نظر بد به شأن و کرامت مردم‌مان داشته باشند،» وی خطاب به طالبان گفت، به زودی شاهد قیام نیروهای مردمی در بخش‌های مختلف شهر هرات خواهید بود.

وی وعده داد پس از برقراری امنیت در اطراف شهر هرات، تلاش‌های نظامی بر بازپس‌گیری دیگر مناطق استان متمرکز خواهد شد.

در طول ۲۴ ساعت گذشته، طالبان هشت منطقه از استان هرات، از حمله گذرگاه‌های مرزی اسلام قلعه و تورغندی را به تصرف خود در آورده‌اند.

منابع خبری در هرات تایید می‌کنند که اسماعیل خان، رهبر نیروهای مقاومت مردمی هرات علیه طالبان و چند مقام ارشد دولتی دیگر به طالبان تسلیم شده‌اند.

گروه طالبان ساعتی پیش توانست مقر قول اردو (لشکر) ظفر را که رهبران نیروهای دولتی و مردمی ضد طالبان آنجا به‌عنوان آخرین پایگاه مقاومت در ولایت هرات مستقر شده بودند، تصرف کند.

اسماعیل خان، والی پیشین هرات، صبر قانع، والی کنونی، عبدالرحمان رحمان، معاون وزیر داخله و ژنرال حسیب صدیقی، رئیس اداره امنیت ملی هرات در این پایگاه ارتش حضور داشتند. منابع خبری گزارش می‌دهد که همه آن‌ها تسلیم طالبان شده‌اند.

شهر هرات پس از بیش از ۱۰ روز محاصره، دیروز به دست طالبان افتاد، اما مقر لشکر ظفر تا همین چند ساعت‌ پیش همچنان مقاومت می‌کرد.

اکنون طالبان بر کل استان هرات چیره شده و توانسته‌اند ولایت قندهار در جنوب خراسان آریا  را هم تصرف کنند. پس از کابل، قندهار و هرات دو شهر بزرگ خراسان اریا ‌اند.

در روزهای گذشته، نیروهای طالبان توانسته‌اند بیش از ۱۶ استان خراسان آریا  را تصرف کنند و جنگ در مزارشریف به رهبری عطا محمد نور، والی پیشین بلخ، متمرکز شده است.

از سوی دیگر، طالبان با تصرف غزنی و نفوذ به استان لوگر حلقه محاصره کابل را هم تنگ‌تر کرده‌اند.

این دومین بار است که اسماعیل خان، رهبر مقاومت مردمی به دست طالبان اسیر می‌شود. پیش از این و در دهه ۹۰ هم طالبان اسماعیل خان را به اسارت گرفتند، اما او مدتی بعد توانست از زندان بگریزد و به ایران پناهنده شود.

اسماعیل خان از فرماندهان ضد شوروی خراسان آریا بود که در هرات قیام کرد و به رهبری گروه جمعیت اسلامی افغان باوران خراسان آریا  رسید و تمام این سال‌ها از افراد سیاسی تاثیرگذار در این کشور بوده است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC /ایندپیندنت rif