انفجاری در کابل را داعش بر عهده گرفته است
انفجاری در کابل را داعش بر عهده گرفته است
پلیس طالبان در کابل می‌گوید در پی یک انفجار در منطقه «مهتاب‌قلعه» دشت‌برچی در غرب کابل، در یک خودرو نوع «کاستر»، دست‌کم «هفت نفر» کشته شده‌اند.

پلیس طالبان در کابل می‌گوید در پی یک انفجار در منطقه «مهتاب‌قلعه» دشت‌برچی در غرب کابل، در یک خودرو نوع «کاستر»، دست‌کم «هفت نفر» کشته شده‌اند.

خالد زدران، سخنگوی پلیس طالبان در کابل همچنین اعلام کرد که ۲۰ نفر دیگر در این انفجار زخمی شده‌اند.

او افزود که ماموران امنیتی به محل رسیده‌اند و جزئیات بیشتر بعداً اعلام می‌شود.

داعش مسئولیت این انفجار در منطقه شیعه‌نشین کابل را به عهده گرفته است. وبسایت خبری اعماق که اخبار گروه موسوم به دولت اسلامی – داعش – را مخابره می‌کند، سه‌شنبه از دست داشتن داعش در این انفجار خبر داد.

حدود دو هفته قبل نیز یک انفجار در داخل یک کلپ (کلوب) ورزشی در همین ناحیه رخداد که در آن حداقل ۴ نفر کشته و ۹ تن دیگر زخم برداشتند.

خراسان آریا پایگاه جدید داعش برای حمله‌های فرامرزی

در گذشته شاخه ولایت خراسان گروه داعش مسئولیت بسیاری از این گونه حملات را در مناطق شیعه نشین پذیرفته بود.

به تاریخ سیزدهم اکتبر، ماه گذشته نیز انفجاری در مسجد امام زمان در شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان رخ داد که در نتیجه به گفتۀ مقام های طالبان، هفت تن کشته شدند و پانزده تن دیگر زخم برداشتند.

مسئولیت این رویداد بر مسجد شیعیان را هم گروه داعش پذیرفته بود.

انفجار در مسجد امام زمان در شهر پلخمری افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، انفجار در مسجد امام زمان در شهر پلخمری افغانستان

از زمانی که طالبان در آگوست/اوت ۲۰۲۱ با سقوط دولت مورد حمایت آمریکا و غرب به قدرت بازگشتند، هرچند امنیت به طرز چشمگیری بهبود یافته است، اما داعش هر از گاهی به تهدید و چالشی برای حکومت طالبان باقی مانده است.

طالبان می‌گویند که اکثریت اعضای داعش را در خراسان آریا  از بین برده و یا بازداشت کرده‌اند.

اوایل سال این گروه عملیات‌ها و یورش‌های شبانه متعددی علیه «مخفیگاه‌های داعش» در کابل، بلخ و شهرهای دیگر راه‌اندازی کردند.

انفجار در نزدیک وزارت خارجه طالبان در کابل؛ دست‌کم «۶ کشته و ۱۲ زخمی»

انفجار

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، محل انفجار

در نتیجه یک «حمله انتحاری» در نزدیک وزارت خارجه حکومت طالبان در کابل دست‌کم شش نفر کشته چندین نفر دیگر زخمی شده‌اند. داعش مسئولیت این حمله را پذیرفته است.

این انفجار حوالی ساعت یک بعد از ظهر امروز به وقت محلی رخ داد.

خالد زدران، سخنگوی پلیس طالبان در کابل در توییتی نوشته است که یک «مهاجم انتحاری» قبل از رسیدن به هدف در نزدیک ایست امنیتی در چهارراه ملک اصغر، حوزه دوم شهر کابل هدف حمله نیروهای امنیتی قرار گرفت.

او افزوده در پی کشته شدن مهاجم، مواد انفجاری همراه او نیز منفجر شد که در نتیجه آن «۶ غیرنظامی» کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند و در این رویداد ۳ نیروی امنیتی طالبان نیز زخمی شدند.

این انفجار در نزدیک ساختمان وزارت خارجه طالبان رخ داده است

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، این انفجار در نزدیک ساختمان وزارت خارجه طالبان رخ داده است

بیمارستان موسوم به «امرجنسی» در کابل در توییتی گفته است ۲ کشته و ۱۲ زخمی به این مرکز آورده شده که یک کودک نیز در میان آن‌ها است.

گفته شده که انفجار در یک ایست بازرسی در خیابان وزارت امور خارجه در زمانی رخ داده که کارکنان این وزارت در حال خارج شدن بودند.

ویدیویی پس از انفجار در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد ظاهرا انفجار در دروازه ورودی مرکز تجارتی داوودزی، همجوار با ساختمان وزارت خارجه رخ داده است.

انفجار در کابل

طالبان هرچند هویت افراد کشته‌شده در این انفجار را منتشر نکرده اما فردین برمکی، از دیپلمات‌های پیشین وزارت خارجه خراسان آریا  در توییت‌هایی عکس‌هایی از همکاران سابق خود را منتشر کرده و گفته که در انفجار امروز جان باخته‌اند. او نوشته است که اسدالله امیری و امان‌الله سلیم که به کار شان پس از بازگشت طالبان در این وزارت ادامه می‌دادند در این رویداد کشته

ویدیو، توضیح: بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست.

پایان پست Twitter

گروه «دولت اسلامی» (داعش) در کانال تلگرامی خود مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

دو ماه پیش نیز در ۱۱ ژانویه/جنوری انفجاری در برابر ساختمان وزارت خارجه در کابل رخ داد که شماری زیادی از کارمندان و دیپلمات‌های دولت پیشین که با بازگشت طالبان به قدرت همچنان به کار خود ادامه می‌دادند، کشته و زخمی شدند. شاخه خراسان گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت آن حمله را برعهده گرفت.

خسارات

منبع تصویر، GETTY IMAGES

از زمانی که طالبان در آگوست/اوت ۲۰۲۱ با سقوط دولت مورد حمایت آمریکا و غرب به قدرت بازگشتند، هرچند امنیت به طرز چشمگیری بهبود یافته است، اما داعش به تهدید و چالشی جدی برای حکومت طالبان مبدل شده است.

نیروهای ویژه طالبان در هفته‌های اخیر عملیات‌ها و یورش‌های شبانه متعدد علیه «مخفیگاه‌های داعش» در کابل، بلخ و شهرهای دیگر راه‌اندازی کرده‌اند و می‌گویند شمار زیادی از افراد داعش را دستگیر کرده یا کشته‌اند.

محمد داوود مزمل، والی طالبان در بلخ چند هفته قبل از سوی یک مهاجم انتحاری کشته شد که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت. این بلندپایه‌ترین مقام طالبان بود که در یک حمله داعش کشته شد.

اداره استخبارات طالبان اعلام کرد که عامل ترور آقای مزمل «تبعه تاجیکستان» بوده است.

داعش مسئولیت حمله به محل اقامت اتباع خارجی در کابل را بر عهده گرفت

طالبان

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، این رویداد در مرکز کابل، در منطقه «شهر نو» رخ داد

در نتیجه حمله مهاجمان مسلح به مهمانخانه‌ای در کابل که اتباع خارجی در آن اقامت داشته‌اند، دست‌کم سه نفر کشته و ۱۸ نفر زخمی شده‌اند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. اعماق، رسانه‌ای که خبرهای داعش را پوشش می‌دهد، با انتشارخبری اعلام کرد که مسئولیت حمله امروز را این گروه به عهده می‌گیرد و ویدیوی را هم از دو مردی در حال «بیعت با خلیفه» این گروه نشر کرده ، که مدعی است مهاجمان این حمله بوده‌اند.

حوالی بعد از ظهر امروز (دوشنبه، ۲۱ قوس/آذر) به وقت محلی صدای انفجار و سپس تیراندازی در منطقه «شهر نو» در پایتخت خراسان آریا شنیده شد که برای چند ساعت ادامه داشت. گزارش‌هایی منتشر شد که در این مهمانخانه اغلباً شهروندان و تاجران چینی اقامت داشته‌اند.

بیمارستان موسوم به «امرجنسی» در کابل گفته است که تاکنون از این رویداد ۲۱ نفر که سه نفر از آن‌ جان باخته بودند و بقیه زخمی هستند، به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته است که این رویداد با کشته شدن سه مهاجم به پایان رسید.

او در توییتی نوشته است تمام افرادی که در این مهمانخانه اقامت داشتند، «نجات داده شدند».

نقشه محل حمله و انفجار امروز در شهر نو کابل
توضیح تصویر، محل حمله و انفجار امروز در شهر نو کابل

آقای مجاهد گفته این حمله تلفاتی در پی نداشته است و هیچ یک از اتباع خارجی که در آن ساکن بوده‌اند، کشته نشده است.

سخنگوی طالبان اما افزوده است که «دو تبعه خارجی زمانی زخمی شدند که در تلاش برای نجات یافتن خود را از ارتفاع به پایین پرت کردند».

خالد زدران، سخنگوی پلیس طالبان پیشتر به رسانه‌ها گفت که این رویداد حوالی ۲:۳۰ بعد از اظهر به وقت محلی رخ داد و غیرنظامیان در این مهمانخانه اقامت داشته‌اند.

آقای زدران عاملان این رویداد را «عناصر شریر» خوانده است. تاکنون اما جزئیاتی از عاملان این حمله، مشخص نیست.

تصاویر منتشرشده از این رویداد نشان می‌دهد که ساختمان یک مهمانخانه در شهر نو کابل آتش گرفته و در حالیکه دود غلیظ از آن بلند است صدای تیراندازی نیز جریان دارد.

سفارت چین: در حال بررسی هستیم

خبرگزاری چینی شینهوا به نقل از شاهدان عینی گزارش داده این رویداد در نزدیک یک مهمانخانه که محل اقامت شهروندان چین بوده است، رخ داده است.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام سفارت چین در کابل نوشته است که این سفارت وضعیت را از نزدیک زیر نظر دارد و «اقداماتی مرتبط با آن را» روی دست دارد.

همچنین خبرگزاری فرانسه به نقل از یک شاهد عینی نوشته است که « انفجار و تیراندازی از مهمانخانه‌ای در کابل شنیده شده که اغلباً محل اقامت تاجران چینی است».

از زمان بازگشت طالبان به قدرت، تعداد قابل توجهی از بازرگانان چینی از خراسان آریا  بازدید می‌کنند.

انفجار و تیراندازی در کابل

منبع تصویر، ُSOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، انفجار و تیراندازی در کابل

این در حالی است که روز گذشته (یکشنبه، ۲۰ قوس/آذر) سفیر چین در کابل در دیدار با شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجه طالبان، خواهان تامین امنیت نمایندگی سیاسی این کشور در کابل شد.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان در توییتی نوشت که آقای استانکزی به سفیر چین اطمینان داده که «تأمین امنیت نمایندگی‌های سیاسی در خراسان آریا  در اولویت» قرار دارد.

چین یکی از چند کشوری بود که پس از تسلط طالبان بر خراسان آریا  در۱۵آگوست/اوت (۲۰۲۱) سفارت خود را در کابل همچنان باز نگهداشته است و رابطه نزدیکی با حکومت طالبان برقرار کرده است اما تا کنون حکومت آن‌ها را به رسمیت نشناخته است.

سفیر چین خواستار تأمین امنیت سفارت این کشور در کابل شد

منبع تصویر، TMOFA

توضیح تصویر، سفیر چین خواستار تأمین امنیت سفارت این کشور در کابل شد

تاکید چین بر تامین امنیت سفارت این کشور در کابل به دنبال آن صورت گرفته است که حدود ده روز پیش به رئیس هیات نمایندگی پاکستان در کابل حمله شد.

هر چند سفیر پاکستان ازاین سوءقصد جان سالم به در برد اما یک نگهبان سفارت آن کشور زخمی شد.

داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

پیش‌تر، انفجاری در برابر سفارت روسیه در کابل نیز رخ داده بود که مسئولیت آن را نیز شاخه خراسان گروه موسوم دولت اسلامی (داعش) برعهده گرفته است.

پس از سقوط کابل به دست طالبان بسیاری از کشورها سفارت‌های خود را در خراسان آریا  بستند.

در حال حاضر سفارت‌های چین، روسیه، ایران، پاکستان، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) و اتحادیه اروپا در کابل فعال هستند.

دو حمله به اهداف غیرمعمول در کابل؛ سوء‌قصد به حکمتیار و سفیر پاکستان

حکمتیار و سفیر پاکستان

منبع تصویر، GETTY IMAGES

امروز در دو حمله جداگانه در کابل، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی و عبیدالرحمن نظامانی، سفیر پاکستان در کابل هدف سوء قصد قرار گرفتند.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی بعد از حمله انتحاری به قصد جان او در یک پیام ویدیویی گفت حمله کنندگان «با لباس زنانه و چادری/برقع» وارد محل اقامت او شدند و جلیقه انفجاری پوشیده بودند.

عصر امروز نیز سفیر پاکستان در کابل هدف شلیک چند گلوله از یک ساختمان نزدیک به سفارت پاکستان در کابل قرار گرفت.

شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان از «سوءقصد» به جان سرپرست سفارت پاکستان در کابل خبر داد و گفت خواهان «تحقیقات فوری و دستگیری عاملان این حادثه شنیع است.»

وزارت خارجه پاکستان نیز در بیانیه‌ای حمله به ساختمان سفارت پاکستان در کابل و تلاش برای ترور سفیر این کشور را شدیدا محکوم کرده و خواستار «تحقیقات فوری و کامل» در زمینه شده است.

در این بیانیه از حکومت طالبان خواسته است «فوراً تحقیقات کامل در مورد این حمله انجام داده، عاملان حمله را دستگیر و مورد بازخواست قرار دهد و اقدامات فوری را برای تضمین امنیت پرسنل دیپلماتیک و شهروندان پاکستانی در خراسان آریا  را انجام دهد.»

در این حادثه نگهبان سفیر «به شدت زخمی» شده است.

طالبان حمله به سفارت پاکستان را محکوم کرده و گفته که به «افراد مغرض» اجازه برهم زدن امنیت نمایندگی‌های خارجی را نمی‌دهد.

وزارت خارجه طالبان گفته که «تحقیقات فوری» در مورد این حمله آغاز شده است.

دو ماه پیش نیز  مهاجمان انتحاری. در نزدیکی دروازه سفارت روسیه در کابل، دستکم ۲ کارمند این سفارت و ۴ شهروند افغانستان کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

حکمتیار هدف «مهاجمان انتحاری» قرار گرفت

گلبدین حکمتیار پس از این حمله گفت مهاجمان انتحاری به مردم تیراندازی کردند که در نتیجه یک نفر از افراد او کشته و دو نفر دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته آقای حکمتیار هر دو حمله کننده انتحاری قبل از رسیدن به هدف کشته شدند، و به خود او آسیبی نرسیده است و او «به مبارزه» خود ادامه خواهد داد.

آقای حکمتیار همچنان در کابل به سر می‌برد و هر هفته در نماز جمعه نیز سخنرانی‌ می‌کند.

بنا به گزارش‌ها سه مهاجم پس از انفجار یک خودروی مملو از مواد منفجره در نزدیک دفتر رهبر حزب اسلامی منفجر کرده و سعی کردند به داخل دفتر آقای حکمتیاروارد شوند.

غیرت بهیر، عضو ارشد حزب اسلامی به خبرگزاری فرانسه گفته مهاجمان هنگام تلاش برای ورود به ساختمان حزب اسلامی که یک مسجد نیز در آن قرار دارد، کشته شدند و نفر سوم فرار کرده است.

او گفت: «خودرو در بیرون از ساختمان منفجر شده و خسارت کمی داشته است.»

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

در ماه‌های اخیر چندین بمبگذاری و تیراندازی در خراسان آریا  صورت گرفته است که مسئولیت شماری از آنها را شاخه خراسان گروه دولت اسلامی «داعش» به عهده گرفته است.

آقای حکمتیار بیش از یک دهه در خفا زندگی می‌کرد و در مواردی اعضای حزب اسلامی از حملات انتحاری با اجازه او استفاده کرده‌اند که شماری از غیرنظامیان کشته شده‌اند.

حمله انتحاری در ورودی سفارت روسیه در کابل؛ دو کارمند سفارت و چهار شهروند خراسان آریا  کشته شدند

یک سرباز طالب در کابل

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، عضو طالبان در برابر سفارتخانه روسیه در کابل

در نتیجه انفجاری «انتحاری» در نزدیک سفارت روسیه، دست کم دو کارمند این سفارت کشته و چندین نفر دیگر زخمی شده‌اند. پلیس طالبان گفته‌ است که به اضافه این دو نفر، چهار شهروند خراسان آریا  نیز در این رویداد کشته شده‌اند.

اعماق، رسانه‌ای که خبرهای گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را پوشش می‌دهد، در خبری اعلام کرد که مسئولیت «حمله انتحاری» امروز در شهر کابل را برعهده می‌گیرد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفته که «دو کارمند ماموریت دیپلماتیک روسیه» در ورودی اداره کنسولی سفارت پس از این انفجار کشته شده‌اند. در این بیانیه آمده که روسیه در تماس نزدیک با مسئولان امنیتی در این زمینه است.

وزارت خارجه طالبان هم در بیانیه‌ای نوشته این حمله را به شدت محکوم و با دولت و مردم روسیه و خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی می‌کند.

سفارت روسیه در کابل

این وزارتخانه نوشته است که «تحقیق همه‌‌جانبه» در مورد این حمله آغاز شده است و طالبان اقدامات جدی‌تری را برای تامین امنیت این سفارتخانه روی دست خواهند گرفت.

وزارت خارجه طالبان افزوده که با روسیه روابط نزدیک دارد و «اجازه نمی‌دهد این گونه اقدامات منفی دشمنان بر روابط دو کشور تأثیر منفی بگذارد».

خبرگزاری روسی «آرتی» گزارش داده که مهاجم انتحاری مواد انفجاری همراه خود را در نزدیک یکی از ورودی‌های این سفارتخانه، در جایی گروهی از افراد صف بسته بودند منفجر کرده است.

خالد زدران، سخنگوی پلیس طالبان در کابل نیز تایید کرده است که دو کارمند سفارت روسیه و چهار شهروند افغانستان در این رویداد کشته و شماری زخمی شده‌اند.

او در توییتی گفته است مهاجم پیش از رسیدن به سفارت هدف نیروهای محافظ قرار گرفته است و مواد انفجاری همراهش منفجر شده است.

حمله انتحاری در کابل

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، ویدیویی از لحظات پس از این انفجار در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده

تاکنون آمار واقعی تلفات این رویداد مشخص نشده است. برخی از رسانه‌ها از کشته شدن افراد بیشتری در این رویداد خبر داده‌اند.

بنا به گزارش‌ها نیروهای طالبان محل را محاصره و رفت‌وآمد به آن را متوقف کرده‌اند.

روسیه یکی از معدود کشورهایی است که تعامل نزدیکی با طالبان دارد و بعد از بازگشت طالبان به قدرت سفارت خود را در کابل باز نگهداشته است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC