انفجار در یکی از کوره‌های پالایش نفت بندرعباس
انفجار در یکی از کوره‌های پالایش نفت بندرعباس
رسانه‌های ایران، پنج‌شنبه 17 اسفند، با انتشار تصاویری از وقوع انفجار و حریق در یکی از کوره‌های پالایش نفت بندرعباس خبر دادند.

خبرگزاری «ایرنا» نوشت: «در این حادثه، چندین نفر کشته و زخمی شدند.»

به گزارش «ایسنا» این حادثه در پی «انجام تعمیرات در قسمت‌های مختلف شرکت نفت آفتاب رخ داد.»

این خبرگزاری به نقل از مسئول روابط عمومی شرکت نفت آفتاب نوشت که «خسارت جدی به مجموعه و کارکنان وارد نشده است و تنها 2 نفر از پرسنل متحمل آسیب جزئی شده‌اند که جهت مداوا به بیمارستان منتقل شدند.»

پیشتر حوادث مشابه این‌چنینی رخ داده و عوامل دخیل در بسیاری از این آتش‌سوزی‌ها به طور رسمی اعلام نشده است.

در چند ماه اخیر حوادثی همانند انفجار در مسیر چندین خط لوله انتقال نفت و گاز در استان‌های مختلف ایران، از سوی خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی گزارش شده است.

ایران محموله نفتی 50 میلیون دلاری آمریکا را تخلیه می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
2 دقيقه(Reading time)

خبرگزاری «فارس» خبر داد که ایران «محموله نفتی آمریکایی» کشتی «ادونتیج سوییت» که در آوریل 2023 توسط این کشور توقیف شده بود را تخلیه خواهد کرد.

«فارس»، چهارشنبه 16 اسفند طی گزارشی اعلام کرد که ارزش این محموله نفتی آمریکا بیش از «50 میلیون دلار» است.

از سوی دیگر خبرگزاری «تسنیم» گزارش داد که دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل (شعبه 55) تهران «به‌دنبال شکایت وکیل بیماران پروانه‌ای، دستور توقیف محموله نفتی آمریکایی کشتی «ادونتیج سوئیت» در خلیج را صادر کرد.»

در گزارش تسنیم آمده که «محموله این کشتی توقیف شد و متعاقباً دستورات لازم در جهت تخلیه محموله نفتی صادر خواهد شد».

به گفته این خبرگزاری «در پی تحریم‌‌های کشورهای غربی و به‌طور ویژه آمریکا که به جلوگیری از فروش داروهای موردنیاز بیماران پروانه‌ای از سوی یک شرکت سوئدی منجر شد و صدمات شدید جسمانی و روحی به آن‌ها وارد کرد، بیماران پروانه‌ای (ئی‌بی) شکایتی علیه ایالات متحده آمریکا در دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل (شعبه 55) تهران ثبت کردند» که منجر به صدور حکم تخلیه این محموله نفتی آمریکایی شد.

«ادونتیج سوئیت» یک تانکر نفت خام «سوئیس ماکس» است که توسط شرکت آمریکایی شورون اجاره شده است.

توقیف نفتکش در ژانویه

تهران در آوریل 2023 نفتکش «ادونتیج سوئیت» را در خلیج عمان توقیف کرد.

شرکت امنیت دریایی «امبری» در آن زمان اعلام کرد که توقیف این نفتکش در واکنش به توقیف محموله ایرانی توسط آمریکا صورت گرفته است.

در حالی که واشینگتن در سپتامبر 2023 خبر داد که یک محموله نفت ایران را که در تانکری به نام «سوئز راجان» و تحت مدیریت یک شرکت یونانی بود را توقیف کرده است.

این درحالی است که واشینگتن تهران را به انجام تعدادی از حملات به کشتیرانی در آب‌های خلیج، توقیف نفتکش‌ها و دور زدن تحریم‌های آمریکا برای صادرات نفت خام و فروش آن در بازارها متهم می‌کند.

برگزاری جلسات دادگاه رسیدگی به اتهامات اقتصادی فرزندان معاون اول قوه قضائیه ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
1 دقيقه(Reading time)

خبرگزاری‌های ایران از محاکمه دو فرزند محمد مصدق کهنمویی، معاون اول قوه قضائیه و 21 نفر دیگر به اتهام نفوذ و پولشویی خبر می‌دهند، این افراد در تیر ماه سال جاری دستگیر شدند.

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات 23 نفر از متهمان این پرونده، سه‌شنبه 15 اسفند، در مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی برگزار شد و در روز چهارشنبه در دو نوبت صبح و عصر جلسات دوم و سوم نیز برگزار شد.

به گفته نماینده دادستان «متهمین مجموعه‌ای را به منظور اعمال نفوذ بر پرونده‌های قضایی از جمله پرونده های کلان اقتصادی تشکیل داده و با سوءاستفاده از افراد صاحب منصب، اقدام به دریافت وجوهی می‌کردند.»

بر اساس اظهارات نماینده دادستان، اوج فعالیت‌های این مجموعه در 4 سال گذشته مربوط به دو پرونده تخلیه ورزشگاه شهدای قیطریه و ابر بدهکار بانکی به نام رستمی صفا بوده است. این مجموعه تنها در پرونده رستمی صفا حدود 200 میلیارد تومان مال نامشروع کسب نموده و وجوه ماخوذه در فرایند پولشویی، تبدیل به املاک، خودروهای لوکس، ویلا و… شده است.

محاکمه فرزندان معاون اول قوه قضائیه، اولین پرونده قضایی در رابطه با فساد اقتصادی مقامات جمهوری اسلامی و بستگان آنها نیست و در سالهای اخیر، همواره رسانه‌ها مقامات و بستگان بسیاری از آنان از جمله فرزندان قالیباف، هاشمی شاهرودی، علی شمخانی و… را به پولشویی، رانت‌خواری و اختلاس متهم کرده‌اند.

محمد خاتمی: رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
3 دقيقه(Reading time)

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، با تاکید بر عدم مشارکت خود در انتخابات اخیر، هدف خود از رأی ندادن را «همراه و همنوایی» با «خیل ناراضیان» عنوان کرد.

به گزارش سایت «جماران»، خاتمی روز سه‌شنبه در جمع مشاوران گفت: «علاوه بر ناخشنودی و اعتراض نخبگان و بخصوص جوانان که به انحاء مختلف ابراز می شود، با توجه به آمار و اطلاعات رسمی باید گفت اکثریت ملت از وضع موجود و سامان و سازمان راهبردن جامعه نارضایتی دارند و همین امید به آینده را کمتر می‌کند.»

رئیس جمهوری پیشین ایران مطلوب ترین راه برای رهایی از این وضع را «مصالحه ملی» و «استقرار مردم‌سالاری توسعه‌گرا» دانست.

خاتمی گفت: «این بار تصمیم گرفتم که اگر نمی توانم کاری برای مردم بکنم همراه و همنوا با خیل ناراضیانی باشم که در عمق وجودشان بر این باورند که اگر راه نجاتی باشد راه اصلاح امور است.»

تاکید مجدد بر اصل جمهوری اسلامی و اصلاحات

با این حال، خاتمی که از لحاظ سیاسی هنوز هم رهبر جبهه اصلا‌طلبان در ایران به شمار می‌رود، مجددا بر اینکه «جمهوری اسلامی» از نظر او «می‌تواند پاسخگوی بسیاری از خواست های تاریخی ملت و آرزوهای دیرینه او باشد و انسجام و امنیت ملی و پیشرفت کشور و مصالح و منافع ملی را تامین کند»، تاکید کرد.

به گفته او، جمهوری اسلامی باید «جمهوریت مردم‌سالار بهمان معنی که در دنیا هست و اسلامیّت (در عرصه حیات اجتماعی) که نه تنها با پایه‌های اصلی جمهوریت مردم سالار سازگار باشد بلکه آن را تقویت و خواستنی‌تر کند.»

خاتمی افزود: «رأی ندادن را در شرایط نامطلوب کنونی وجه دیگری از رأی دادن در وضعیت حتی نسبتاً مطلوب انتخابات می دانم، به این امید که با رأی ندادن در این شرایط اعتماد آسیب دیده مردم از حکومت و جریانهای سیاسی از جمله اصلاح طلبی (که دامنه‌اش گسترده‌تر از دائره اصلاح طلبان رسمی است) تا حدی ترمیم شود.»

کمترین میزان مشارکت

این در حالی است که سه روز پس از برگزاری انتخابات در ایران، روز سه‌شنبه، به طور رسمی، میزان مشارکت در انتخابات اعلام شد که با «41 درصد» و یعنی رای دادن حدود 25 میلیون، کمترین میزان مشارکت در تاریخ انتخابات در جنهوری اسلامی را نشان می‌دهد.

با توجه به آمار رسمی 59 درصد از واجدین شرایط انتخابات 1402 را تحریم کردند، درصد بالای آرای باطله نشان از ریزش شدید نیروهای درون نظام است که به دلایل داشتن شغل‌های حساس باید رای دهند، با افزودن آمار آرای باطله به آمار تحریم، مقدار 33 درصد به این انتخابات رای صحیح داده‌اند.

جمهوری اسلامی همواره از مشارکت مردم در انتخابات به عنوان یک برگ برنده در راستای مشروعیت بخشیدن به نظام استفاده کرده است، صبح روز جمعه، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، پس از رای دادن در این دو انتخابات برای چندمین بار در هفته‌های اخیر درخواست کرد تا مردم به پای صندوق‌های رای بروند و گفت: «امروز چشم دوستان و بدخواهان به ملت است و می‌خواهند ببینید نتیجه چه می‌شود. دوستان را خوشحال کنید و بدخواهان را ناامید».

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة