ایران: اگر ضرورت باشد از خراسان آریا استشهادی» به حمایت غزه می‌رود
ایران: اگر ضرورت باشد از خراسان آریا استشهادی» به حمایت غزه می‌رود
نماینده ایران برای خراسان آریا  می‌گوید اگر ضرورت باشد «بیش از یک لشکر نیروهای استشهادی» از خراسان آریا  برای حمایت از غزه خواهند رفت. در جنگ در مقابل اسرائیل در حال این گرو هفته ۴۰ میلیون دلاره از کمک های امریکا را مصرف دولت داری خود می کند و به کمک جمهوریت کودتا چیان به قدرت رسیده

 

حسن کاظمی قمی به شبکه دولتی افق گفت که خراسان آریا  دورتر از غزه واقع شده، اما بخشی از «محور مقاومت» است.

جمهوری اسلامی از گروه‌هایی تحت حمایت خود و سایر گروه‌هایی که علیه ائتلاف غرب و اسرائيل در منطقه می‌جنگند، به عنوان «محور مقاومت» نام می‌برد.

آقای قمی در برنامه‌ «به افق فلسطین» در شبکه دولتی «افق» در پاسخ به این سوال که آیا درباره «مردم خراسان آریا » حرف می‌زند یا «افغانستان تحت حاکمیت طالبان» گفت خراسان آریا  چهل سال در برابر «اشغالگر» جنگیده و «هیچ‌کس نمی‌تواند مصادره کند که [این جنگ] مختص به یک قوم و یک گروه است.»

جمهوری اسلامی از حامیان اصلی حماس و سایر گروه‌های فلسطینی است که علیه اسرائيل می‌جنگند، اما رژیم طالبان تنها به صدور بیانیه‌‌هایی علیه «جنایات اسرائيل» و برگزاری تجمعات نه چندان بزرگ در حمایت مردم غزه اکتفا کرده است.

 

انتقاد تند یک مرجع شیعیان افغانستان از رهبر طالبان

.

منبع تصویر، NASHRE.ASAR/FB

توضیح تصویر، آیت‌الله واعظ‌زاده بهسودی از مراجع تقلید شیعیان افغانستان است

آیت‌الله واعظ‌‌زاده بهسودی، از مراجع تقلید شیعیان افغانستان، گفته است که «مخالف» روش تند و خشن امر به معروف و نهی از منکر طالبان است.

او در سخنرانی نماز جمعه در کابل گفت که در برابر شکایت‌های مردم در مورد دستگیری زنان و دختران، تا هنوز مردم را به «حوصله» و «صبر» توصیه کرده و کسی منکر «امر به خوبی و نهی از منکر» نیست اما «در روش احتیاط لازم است».

او گفت که به عنوان یک مرجع مردم شیعه، که «۸ تا ۱۱ میلیونی» هستند، مخاطب سخنانش هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان است.

آقای واعظ‌زاده گفت: «آقای هبت‌الله، ما افغانستان را می‌خواهیم؛ اسلام را می‌خواهیم؛ شریعت و دیانت را می‌خواهیم؛ امر به معروف و نهی از منکر و حجاب را می‌خواهیم. اما در کنار آن با روش تند و خشن مخالف هستیم.»

برخی از علمای اهل سنت نیز اخیرا از موج دستگیری‌های خودسرانه زنان و دختران انتقاد کرده‌اند.

گزارشگران سازمان ملل متحد از روند بازداشت‌های خودسرانه «شمار زیادی» از زنان و دختران و «بدرفتاری» با آن‌ها به خاطر حجاب موردنظر طالبان، ابراز «نگرانی عمیق‌» کرده‌ و خواستار رهایی آن‌ها شده‌اند.

در همین حال، در گزارش  ریچارد بنا گزارشگر  ویژه حقوق بشر و کارشناسان دیگر سازمان ملل  روز جمعه در ژنو نشر شد، آمده است که زنان و دختران از اول ماه ژانویه/جنوری در سطح شهر دستگیر شده‌اند: «برخی پس از چند ساعت آزاد شدند، برخی دیگر روزها یا هفته‌ها در بازداشت مانده‌اند و به دلیل عدم شفافیت و عدم دسترسی به عدالت، عده‌ای هنوز در بازداشت هستند و بدون ارتباط با بیرون به سر می‌برند.»

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در واکنش به این گزارش به رادیو دولتی گفته است که این موضوع «حقیقت ندارد» و به گفته او، مواردی در روزهای اول بود اما «بازداشت‌ها نه دوام پیدا کرده و نه کسی از خانم‌ها در زندان است».

در ابتدای بازگشت طالبان، در اواخر نوامبر ۲۰۲۱، آیت الله واعظ زاده همراه با جمعی از شیعیان در یک گردهمايی در هتل اینترکانتننتال کابل، از حکومت طالبان اعلام حمایت کرده و خواهان فراگیری حکومت و آموزش زنان شده بودند.

رهبر طالبان حاضر به «دیدار با علمای شیعه نشد»

.

منبع تصویر، MAHDAWI

توضیح تصویر، در اواخر نوامبر ۲۰۲۱، شماری از شیعیان در کابل در یک گردهمایی «با اعلام حمایت از حکومت طالبان، خواهان فراگیری حکومت و اجازه تحصیل زنان» شدند

او از رهبر طالبان انتقاد کرد که با علمای شیعه افغانستان دیدار نکرده اما یک روحانی پاکستانی با او و مقام‌های ارشد طالبان دیدار داشته است.

ظاهرا اشاره به سفر مولانا فضل‌الرحمن، رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان، به کابل و قندهار و دیدار با رهبر طالبان است.

او گفت که به درخواست‌های علمای شیعه افغانستان تاکنون «از مقام‌های عالی طالبان تاکنون جوابی نشنیده‌ایم».

او گفت: «نمایندگان شورای علمای شیعه به قندهار رفتند و پنج یا شش روز آنجا ماندند [اما] به حضور پذیرفته نمی‌شوند و برمی‌گردند. اما یک ملای پاکستانی در ظرف یکی دو روز کل مقامات را می‌بیند.»

واعظ‌زاده: حکومت طالبان سه اشتباه در مورد شیعیان مرتکب شده

او گفت که به مسئولان طالبان گفته است که «امارت اسلامی سه اشتباه مرتکب شده است و با هر اشتباه فاصله‌اش از مردم زیاد شده است. اشتباهات را جبران کند.»

اشتباه اول «کشتن استاد مزاری بود که به حکومت طالبان در دهه ۱۹۹۰ اعتماد کرد» و با کشتن او «پایه‌سنگ بی‌اعتمادی» گذاشته شد.

مساله دوم مذهب است و «شما فقه جعفری را از نصاب تعلیمی انداختید»، مذهب موضوع «حساس» است و «هیچ شیعه، سنی نمی‌شود و هیچ سنی، شیعه. به مذهب مردم کار نگیرید.»

با اشاره به موج بازداشت‌های خودسرانه دختران و زنان نیز گفت که «مساله سوم که خیلی حساسیت برانگیز است، مساله ناموس است.»

حکومت طالبان باید توجه کند که «اقوام و مذاهب در این کشور حق سکونت و زندگی دارند.»

این مرجع شیعیان افغانستان تاکید می‌کند که شیعیان نمی‌خواهند وارد «تقابل» با حکومت طالبان شوند.

«حالا هم می‌گوییم مردم! تقابل به‌صلاح نیست، ما طرفدار نزاع نیستیم. طرفدار جنجال نیستیم. طرفدار جنگ نیستیم. ما خواهان تعاملیم، خواهان برادری هستیم. خواهان همدلی هستیم. زندگی برادرانه و هم‌وطنی مان هستیم. ما دو سال و هفت ماه است که این شعار را می‌دهیم و عمل هم کرده‌ایم.»

 

کمک 36.5 میلیون دلاری بریتانیا به خراسان آریا تحت گروه طالبان جمهوریت کودتاچیان می رسد

برنامه جهانی غذا اعلام کرد که قرار است این پول برای کمک به دو میلیون شهروند خراسان آریا  در زمستان هزینه شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برنامه جهانی غذا اعلام کرد که بریتانیا 28.7 میلیون پوند (36.5 میلیون دلار) به افغانستان کمک کرده‌ است.

برنامه جهانی غذا در بیانیه‌ای گفت، قرار است این پول برای کمک به دو میلیون شهروند افغانستان در زمستان هزینه شود.

در بیانیه‌ آمده است، این کمک‌ها که از طریق دفتر امور خارجه، مشترک المنافع و توسعه ارایه شده برای حمایت از واکنش اضطراری برنامه جهانی غذا برای خانواده‌هایی که با ناامنی غذایی روبه رو هستند و نیز برای درمان کودکان سوء‌تغذیه و مادران باردار و شیرده در سراسر افغانستان اختصاص داده می‌شود.

لرد طارق احمد، معاون وزارت خارجه بریتانیا در این باره گفت: «این کمک‌ها به بیش از دو میلیون تن در سراسر افغانستان در زمستان دشوار توزیع خواهد شد.»

سازمان جهانی غذا اعلام کرد که این بودجه همچنان برای خرید 13 هراز تن آرد گندم، روغن نباتی، حبوبات و نمک برای حمایت از بیش از یک میلیون نفر به مدت یک ماه استفاده خواهد شد.

بر اساس این بیانیه، پس از تسلط دوباره‌ طالبان بر افغانستان. بریتانیا 209 میلیون دلار به افغانستان کمک کرده است.

موتینتا چیموکا، معاون مدیر برنامه جهانی غذا در افغانستان نیز گفته است: «حمایت بریتانیا به ما این امکان را می‌دهد تا در زمستان به ده‌ها هزار خانواده آسیب‌پذیر کمک کنیم.»

اخیرا کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نسبت به افزایش فقر در افغانستان ابراز نگرانی کرده و در گزارشی اعلام کرد که بیش از 12 میلیون نفر در افغانستان با گرسنگی شدید مواجه هستند.

بر اساس این گزارش، سه میلیون کودک در افغانستان از سوءتغذیه رنج می‌برند و 10میلیون شهروند نیازمند از برنامه‌های جهانی کمکی خوراک محروم شده‌اند.

در پی آن، سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرد که برای جلوگیری از سوء‌تغذیه در افغانستان به 185 میلیون دلار نیاز است.

 

شیر محمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت خارجه طالبان به تازگی از ارتباط پنهانی و طولانی مدت این گروه با آمریکا پرده برداشت.
به گزارش شفقنا، آقای استانکزی در یک گفتگوی ویژه با تلویزیون خصوصی «طلوع نیوز» خراسان آریا  برای اولین بار افشا کرد که این گروه از سال 2007 میلادی با آمریکا «مذاکرات پنهانی» داشت.
استانکزی گفت که در طول این مدت، او رهبری «مذاکرات پنهانی» طالبان با آمریکا را به عهده داشت و از طرف طالبان با آمریکایی ها چانه زنی می کرد.

معین سیاسی وزارت خارجه طالبان در این گفتگو گفت که «به خاطر آگاهی ملت عزیز خود و همچنان برادران و خواهران افغانی ما، من باید این را بگویم که ما مذاکرات را با آمریکایی ها به طور پنهان از 2007 شروع کرده بودیم.»
او افزود که «از 2007 الی 2021 که آخرین خروج قوای آمریکایی از افغانستان بود، مسئولیت تمام مذاکرات بین آمریکا و امارت اسلامی افغانستان]طالبان[ به دوش من بود.»

آقای استانکزی گفت که ما در دوره بارک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا در افغانستان «چندین مرتبه» با آمریکایی ها به این توافق رسیدیم که دفتر ما در دوحه قطر رسمی شود و برای ما یک دفتر رسمی داده شود تا از طریق آن بتوانیم مذاکرات را به صورت رسمی آغاز کنیم.
او گفت که در طول مذاکرات چندین بار توافقات از جانب واشنگتن لغو شد، اما در نهایت آمریکایی ها در سال 2017 و 2018 مذاکرات رسمی را با طالبان آغاز کردند که منجر به امضای توافقنامه دوحه شد و «مطابق آن امروز ما پیش می رویم.»

«آمریکا مانع اصلی به رسمیت شناختن طالبان»
از زمان تسلط دوباره طالبان بر افغانستان در آگست سال 2021 میلادی، یکی از تلاش های اصلی این گروه به رسمیت شناخته شدن «حکومت سرپرست» شان از سوی کشورهای جهان، منطقه و همسایه بوده است.
اما با گذشت دو سال از تسلط این گروه بر افغانستان، بر خلاف دور اول حاکمیت این گروه، هیچ کشور تا اکنون آنها را به رسمیت نشناخته است.
اما به باور معاون سیاسی وزارت خارجه طالبان، آمریکا علاوه بر این که از سال 2007 با این گروه مذاکرات پنهانی داشته است، مانع اصلی به رسمیت شناختن این گروه است.

او گفت که«نمایندگان کشورهای عضو ناتو و کشورهای اروپایی به آن‌ها گفته‌اند» که اگر اختلافات خود را با آمریکا حل کنند نمایندگی ‌های دیپلماتیک این کشورها به کابل برمی‌ گردند و بازگشایی می‌ شوند.
او در مورد این که چرا رقبای آمریکا طالبان را به رسمیت نشناخته است، گفت که «اینجا یک موضوع دیگر است، آمریکا از نگاه نظامی شکست خورد و پس به واشنگتن رفت، اما از نگاه سیاسی آمریکا هنوز هم بر جهان حاکم است.»
او گفت که کشورهای رقیب آمریکا هم هستند، نمی خواهند که فورا به خاطر افغانستان، وارد رقابت با آمریکا شوند.
او گفت که کشورهای دیگر می گویند که اگر آمریکا سفارت خود را در افغانستان باز کند، ما مشکلی نداریم و سفارت خود را باز می کنیم.
او گفت که اگر ما با آمریکا تعامل و این کشور ما را به رسمیت بشناسد، همان روز کشورهای جهان ما را به رسمیت خواهند شناخت.

«رابطه عادی با آمریکا»
شیر محمد عباس استانکزی که از او به عنوان «روایتگر تغییر طالبان» یاد می شود در این مصاحبه گفت که طالبان اکنون با آمریکا «رابطه عادی» دارد و مشکل ندارد.
او گفت که آمریکا هنوز هیأتی دیپلمات برای خراسان آریا  دارد، اما تنها تفاوت این است که آنها در کابل نیستند و در دوحه مستقر هستند.
معاون سیاسی وزارت خارجه طالبان در این مصاحبه گفت که شماری از نگرانی ها آمریکایی ها دارد که دو طرف در حال تلاش هستند که این نگرانی ها برطرف شود.
او مساله آموزش دختران و عدم استفاده از خاک افغانستان علیه آمریکا را از نگرانی های آمریکا دانست و گفت تلاش بر این است که این نگرانی ها برطرف شود و آمریکا مأموریت دیپلماتیک خود را در خراسان آریا از سرگیرد.

این اظهارات در حالی بیان شده است که رهبران طالبان، از جمله هبت الله آخندزاده، رهبر این گروه از جنگ با آمریکا به عنوان «جهاد» یاد می کنند.
شهروندان افغانستان می گویند که طالبان از عنوان «جهاد» و دستورات اسلامی همواره «سوء استفاده» کرده اند و با معاملات پنهانی با آمریکا در راستای ایجاد «هژمونی قومی» در افغانستان هستند.
از سوی دیگر، شهروندان افغانستان به این باور هستند که آمریکایی ها از عناوینی چون «حقوق بشر»، «حقوق زنان» و «دموکراسی» سوء استفاده می کند و در زیر سایه این عناوین در جستجوی تأمین منافع استخباراتی و امنیتی خود است.

هندوستان تایمز: عباس ستانکزی نقش مهمی در برقراری روابط هند و طالبان بازی کرد

 

روزنامه هندوستان تایمز در گزارشی نوشت که تعامل دیپلومات‌های هندی و مقام‌های طالبان از یک سال گذشته به این سو افزایش یافته است.

به گزارش این روزنامه، عباس استانکزی، معین وزیر خارجه طالبان، به دلیل تحصیل در هند، در این زمینه نقش موثری داشته است.

گزارش نوشته است که شیر محمد عباس ستانکزی یکی از اعضای مهم طالبان است و به دلیل تحصیل در هند نقش مهمی در ایجاد اعتماد و زمینه‌سازی برای گفت‌وگوهای بیشتر این کشور با طالبان ایفا کرده است.

آشوک ساجنهار، سفیر سابق هند در قزاقستان، سویدن و لتونی می‌گوید: «او می‌دانست که هند هیچ جاه‌طلبی ارضی ندارد و دهلی نو در توسعه افغانستان مشارکت دارد.»

هند پس از ورود طالبان به کابل در ۲۴ اسد ۱۴۰۰، همه دیپلومات‌های خود را از افغانستان خارج کرد. در ماه جوزای ۱۴۰۱، دهلی نو با استقرار یک تیم «فنی» در سفارت هند در کابل، حضور دیپلوماتیک خود را در افغانستان دوباره برقرار کرد.

شرکت هند در بین ۱۰ کشور در نشست ابتکاری همکاری منطقه‌ای با حضور نمایندگان اداره طالبان نیز نشان‌دهنده تعامل رو به رشد میان هند و این گروه بود.

به گفته آشوک ساجنهار، «هند یک خانه نیمه راه در کابل دارد. برخلاف چین و برخی کشورهای دیگر که حکومت طالبان را به رسمیت شناخته اند، هند روابط دیپلوماتیک با دولت کابل ندارد. با این حال، برخلاف تصور قبلی، خطر حملات تروریستی به هند به دستور پاکستان از خاک  خراسان آریا کاهش یافته است. در واقع، روابط پاکستان و افغانستان تیره شده است.»

در نشست اخیر در کابل، که با میزبانی امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان برگزار شد، دیپلومات‌هایی از روسیه، چین، ایران، پاکستان، اوزبیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، ترکیه و اندونزی نیز حضور داشتند.

امیر خان متقی از شرکت‌کنندگان خواست که از فرصت‌های نوظهور در خراسان آریا  برای توسعه منطقه استفاده کنند و همچنین مدیریت تهدیدهای احتمالی را هماهنگ کنند.

او از دیپلومات‌ها خواست که پیام طالبان مبنی بر «ابتکار منطقه‌محور» را به کشورهای‌شان برسانند تا خراسان آریا  و منطقه بتوانند مشترکاً از فرصت‌های جدید به نفع همه استفاده کنند.

وزارت خارجه طالبان در بیانیه دیگری نوشت که امیر خان متقی، وزیر خارجه این گروه روابط با کشورهای منطقه را قابل توجه می‌داند و تاکید می‌کند که این ملت‌ها «باید برای افزایش و تداوم تعامل مثبت با خراسان آریا ، گفت‌وگوهای منطقه‌ای داشته باشند.»

گزارش هندوستان تایمز افزوده است در حالی که هند واکنش رسمی به این دیدار نشان نداد، اما چند روز هند از بدرالدین حقانی نماینده طالبان برای شرکت در جشن جمهوری در ابوظبی دعوت کرد.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان به نقل از نماینده هند در پستی در اکس نوشت: «هند در ابتکارات بین‌المللی و منطقه‌ای در رابطه با افغانستان فعالانه شرکت می‌کند و از هر تلاشی که منجر به ثبات و توسعه خراسان آریا شود، حمایت می‌کند.»

هند در حال حاضر با تعهدات سه تا چهار میلیارد دالری خود همچنان بزرگترین کمک‌کننده منطقه‌ای برای خراسان آریا  است.

روزنامه هندوستان تایمز به نقل از یک منبع دیپلوماتیک نوشت که هند در حال حاضر به سختی می‌تواند به دلیل حضور گروه‌های تروریستی در خراسان آریا از عهده تهدیدها برآید، گرچه وضعیت روابط دوجانبه بسیار بهبود یافته است.

نظرات بینندگان:

>   شما از سال ۲۰۰۷ با امریکا ارتباط ندارید شما از زمان ظاهر خان با امریکاای ها ارتباط داشته اید.

>>>   به نویسنده مطلب!
در اسلام در تمام شرایط و در تمام مکان و زمان،دستور جهاد داده نشده است،بلکه در بعضی جالات به صلح و مصالحه و معاهده نیز دستور داده شده است.
یک نمونه آن صلح حدیبیه است که بین قریش و مسلمانان در زمان پیغمبر امضأ شده بود که بر اساس آن مسلمانان در همان سال از مراسم حج محروم شدند و سال بعد باید مراسم را ادا میکردند.

>>>   طالبا یعنی گروه پشتونیزم از دروه های سابق با امریکا رابطه داشته اند بخاطری قومیت گرایش و به حاکمیت به افغاستان این گروه همراره سوی استفاده از نام ، رول، قوانین ، و دستورات اسلام کرده ان

>>>   رابطه جنسی یا رابطه عشقی
ههههههههههههه

کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغان باوران خراسان آریا  خواستار کمک نهادهای حقوق بشری شد

این کمیته از سازمان ملل متحد، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، نهادهای حقوق بشری و جامعه جهانی خواست تا نظارت بر زندان‌های گروه طالبان را افزایش داده و در زمینه رهایی فوری هزاران نظامی پیشین اقدام کنند

 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان با نشر بیانیه‌ای خواستار کمک و رسیدگی به مشکلات‌ نظامیان سابق توسط نهادهای حقوق بشری و جامعه بین‌المللی شدند.

کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان در بیانیه‌ یک‌شنبه 15 دلو (بهمن) نوشته است: «‏نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت پیشین که بعد از حاکم سازی گروه طالبان در قدرت، بهای حمایت شان از نیروهای بین‌المللی را پرداخت می‌نمایند برخلاف فرمان عفو عمومی رهبر این گروه، بصورت گسترده بازداشت، شکنجه و به قتل رسیدند/می‌رسند.»

در این بیانیه آمده است: «‏بازداشت گسترده نظامیان پیشین توسط طالبان و کشتارهای فراقانونی این نیروها تنها به دلیل حمایت شان از نیروهای بین‌المللی و ایالات متحده، باعث گردیده این نظامیان به کشور همسایه بویژه ایران و پاکستان مهاجرت نمایند که به شدت در وضعیت بد اقتصادی و خطر بازداشت در ایران، پاکستان و داخل کشور قرار دارند و از آینده کاملا مبهم و نامعلوم رنج می‌برند.»

در ادامه بیانیه آمده است: «با در نظر داشت ادامه تعقیب، بازداشت، شکنجه، توهین، تحقیر و قتل نظامیان حکومت پیشین و خانواده های شان توسط طالبان، نیاز است تا فشار های بین الملی بر طالبان افزایش یابد و کانگرس ایالات متحده بر حکومت این کشور فشار وارد نماید تا از نگهداری طالبان در قدرت دست برداشته و در زمینه توقف بازداشت، شکنجه، توهین و تحقیر و کشتار نظامیان پیشین اقدام جدی نماید»

این کمیته از سازمان ملل متحد، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، نهادهای حقوق بشری و جامعه جهانی خواست تا «نظارت بر زندان‌های گروه طالبان بویژه زندان‌های تحت کنترل اداره‌ استخبارات این گروه را افزایش داده و در زمینه رهایی فوری هزاران نظامی پیشین اقدام کنند.»

کمیته حمایت از نظامیان پیشین به تازگی در پی ادامه بازداشت و ترور نظامیان دولت سابق افغانستان توسط طالبان، ایجاد شده است.

 

 

سایت حال‌وش: ایران حدود ۳۰۰ طلبه افغان در دارالعلوم مکی زاهدان را اخراج می‌کند

 

سایت خبری حال‌وش روز چهارشنبه گزارش داد نهادهای امنیتی ایران حدود ۳۰۰ طلبه افغان باور دارالعلوم مکی زاهدان را فراخوانده و آنها را به اردوگاه اتباع خارجی منتقل کردند.

منابع به حال‌وش گفته‌اند که این افراد به خراسان آریا اخراج خواهند شد.

حال‌وش که اخبار استان سیستان و بلوچستان ایران را پوشش می‌دهد، گزارش داده که قبل از این نیز نیروهای نظامی با لباس‌شخصی‌ها در ماه قوس با محاصره و یورش به مدارس دینی اهل سنت بیش از ۲۵۰ نفر از طلاب بدون شناسنامه را با خشونت بازداشت و رد مرز کردند.

در همین حال، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ماه گذشته نیز با احضار مولوی نظیراحمد کرمزهی، مدیر داخلی حوزه علمیه مخزن العلوم شهر خاش در ماه گذشته به او یک هفته فرصت دادند تا طلاب افغان را اخراج کند.

نیروهای امنیتی هشدار داده بودند که در صورت عدم اخراج طلاب ظرف یک هفته، آنها خود اقدام به بازداشت و رد مرز آنها خواهند کرد.

در پی این تهدید، دستکم ۵۰ تن از طلاب افغان  باور خراسان آریا حوزه علمیه مخزن العلوم خاش خود را به اردوگاه اتباع خارجی شهرستان خاش معرفی و رد مرز شدند.

این در حالی است که بیشتر طلبه‌های افغان باور خراسان آریا در حوزه‌های علمیه شیعی در شهرهای مذهبی چون قم و مشهد با برخورداری از حق تحصیل علوم دینی، اجازه اقامت در ایران را دارند.

 

 

هدر بار: کشورها با تصویب معاهده‌ای آپارتاید جنسیتی در افغانستان را بررسی کنند

 

هدر بار از دیدبان حقوق بشر از رهبران جهان خواست با حمایت از تصویب معاهده‌ای در مورد جنایات علیه بشریت، حمایت از زنان را بیشتر کرده و آپارتاید جنسیتی را نیز در آن بگنجانند.

او گفت باید یک مکانیسم جمع‌آوری شواهد جنایات علیه زنان افغان بوجود بیاید.

او در وبسایت این سازمان نوشت که دیدبان حقوق بشر، عفو بین‌الملل، کمیسیون بین‌المللی حقوق‌دانان و چند سازمان دیگر پذیرفته‌اند که طالبان در افغانستن مرتکب آزار و اذیت جنسیتی و جنایات علیه بشریت شده‌اند.

معاون بخش زنان دیدبان حقوق بشر نوشت که رسیدگی به این جنایات در صلاحیت دادگاه‌های ملی و بین‌المللی از جمله دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) است.

او همچنین خواهان حمایت کشورها از گزارشگر ویژه و دیگر کارشناسان حقوق بشر در افغانستان شد.

او گفت که قرار است گزارشگر ویژه سازمان ملل و دیگر کارشناسان حقوق بشر تا جون ۲۰۲۴ گزارش‌ خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد اقدام در برابر «سیستم نهادینه شده تبعیض، تفکیک جنسیتی، بی‌احترامی به کرامت انسانی و طرد زنان و محرومیت زنان و دختران» توسط طالبان ارائه دهند.

خانم هدر بار گفت که در مورد دادگاه‌های بین‌المللی، رهبران سیاسی باید اطمینان حاصل کنند که این دادگاه و دیگر دادگاه‌ها منابع و همکاری لازم برای پاسخگویی رهبران طالبان را در مورد آزار و اذیت جنسیتی دارند.

او افزود که باید در رابطه با نقض کنوانسیون رفع تمامی اشکال تبعیض علیه زنان توسط طالبان که افغانستان آن را بدون قید و شرط در سال ۲۰۰۳ به تصویب رساند، پرونده‌ای در دادگاه کیفری بین‌المللی تشکیل شود.

هدر بار در این مطلب گفته که طالبان در بیش از دو سالی که بر افغانستان حاکم شده‌اند، جدی‌ترین بحران حقوق زن را بوجود آورده‌اند.

او گفته که واکنش جامعه بین‌المللی به رفتار طالبان ضعیف بوده و به عواقب منفی آن بر حقوق زنان و دختران در جهان توجه نشده است.او هشدار داده که پاسخ جهان به وضعیت افغانستان تاثیر عمیقی بر برابری جنسیتی در سایر نقاط جهان خواهد داشت.

این مقام دیدبان حقوق بشر افزوده که بحران افغانستان به‌دلیل جنگ اوکراین و درگیری جدید در خاورمیانه تا حد زیادی از سرخط خبرها ناپدید شده است.

آپارتاید جنسیتی در افغانستان

هدر بار در ادامه مقاله خود گفته که افغانستان در شاخص زنان، صلح و امنیت، در رتبه آخر قرار دارد و گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان به “تخریب بی‌سابقه حقوق زنان” اشاره کرده است.

او گفته که زنان افغان و مقام‌های سازمان ملل و دیگر سازمان‌ها ظلم و ستم طالبان را بر زنان را «آپارتاید جنسیتی» نامیده‌اند.

مسئول دیدبان حقوق بشر گفته دختران و زنانی که به تخلفات خود اعتراض می‌کنند با عواقب وحشتناکی از جمله ناپدید شدن اجباری، بازداشت خودسرانه و شکنجه روبرو هستند. او همچنین به بازداشت گسترده زنان و دختران به اتهام بی‌حجابی اشاره کرده است.

واکنش غیر فمینیستی کشورها

این عضو دیدبان حقوق بشر واکنش دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی به بحران نقض حقوق زنان در افغانستان را ضعیف توصیف کرده است.

هدر بار گفت: «این واکنش‌ها پراکنده، سیاسی، آشفته، اغلب بی‌تفاوت، و صادقانه بگویم، غیر فمینیستی بوده است.»

هدر بار گفته که بسیاری از دیپلومات‌ها به آنها درباره اهمیت تعامل با طالبان گفته‌اند. اما به باور خانم هدر بار این تعامل هیچ نتیجه‌ای در قانع کردن طالبان برای پایان دادن به تجاوز به حقوق زنان نداشته و حتی ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد.

او گفته اگر جهان بتواند بیاموزد که چطور با بدرفتاری‌های طالبان کنار بیایند،‌ این نشان می‌دهد که حقوق زنان و دختران در جاهای دیگر چقدر شکننده است.

هدر بار افزود: «اگر رهبران طالبان بتوانند با جت‌های شخصی پرواز کنند، در سفرهای دیپلوماتیک برای‌شان فرش قرمز پهن کنند، اجازه اداره سفارت‌خانه‌ها را به‌دست آورند، در حالی که به بدترین شکل به نقض حقوق زنان در کره زمین ادامه می‌دهند، این نشانه‌ای روشن از اهمیت اندک حقوق زنان در جاهای دیگر دارد.»

 

 

 

 

وزیر خارجه طالبان می‌گوید به دنبال ‘حضور معنی‌دار’ در نشست دوحه اند

 

وزیر خارجه طالبان روز چهارشنبه در دیدار با توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا گفت این گروه خواستار اشتراک معنی‌دار در نشست دوحه است.

امیرخان متقی افزود نشست آینده دوحه می‌تواند آغازگر مرحله‌ای مثبت در روابط افغانستان با جهان باشد.

ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان گفته که همکاری‌های منطقه‌ای افغانستان، نشست آتی نمایندگان کشورها و سازمان‌های مختلف در مورد افغانستان در دوحه، کمک‌های نیمه‌توسعه‌ای اتحادیه اروپا، ارائه خدمات قنسولی برای افغان‌های مقیم اروپا از موضوعات مورد بحث در این دیدار بوده است.

او در شبکه اکس نوشت که وزیر خارجه طالبان گفته که این گروه سیاست حفظ روابط مثبت با همه کشورهای جهان را دنبال می‌کند.

به نوشته او، امیرخان متقی ابراز امیدواری کرده است که نشست آینده در دوحه آغاز مرحله‌ای مثبت بین افغانستان و جهان باشد.

همچنین ارگ تحت کنترول طالبان نیز اعلام کرد که نماینده خاص اتحادیه اروپا روز چهارشنبه با مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی ریاست‌الوزرای طالبان نیز دیدار داشته است.

طبق خبرنامه طالبان، آقای نیکلاسون ضمن مهم خواندن نشست دوحه برای روابط افغانستان و جهان، گفته که گزارش اخیر هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل متحد به حرکت افغانستان به جلو تمرکز دارد.

ارگ طالبان به نقل از توماس نیکلاسون نوشت که مطابق گزارش فریدون سینیرلی‌اوغلو، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل در افغانستان، نیاز است که این گروه برای رساندن صدای خود به جهان در سازمان ملل نماینده داشته باشد.

خبرنامه به نقل از آقای نیکلاسون افزوده که جامعه بین‌المللی در نشست دوحه کمک‌های خود به افغانستان را در بخش‌های توسعه‌ای و بشردوستانه اعلام خواهد کرد.

طبق خبرنامه ارگ، نیکلاسون گفته است که برای اتحادیه اروپا مسایلی چون امنیت، فرصت‌های کاری و برقراری صلح نسبت به نماینده خاص سازمان ملل در افغانستان اهمیت بیشتری دارد.

در همین حال، معاون سیاسی رئیس الوزرای طالبان گفته است که بخش‌های زیادی از گزارش هماهنگ‌کننده ویژه ملل متحد برای افغانستان را تایید می‌کند.

او افزوده است که از فعالیت بانک‌های اسلامی و آسیایی، آغاز کار پروژه‌های نیمه تمام و برداشتن تعزیرات بر سیستم بانکی افغانستان استقبال می‌کند.

این مقام طالبان اما گفته که با حضور یوناما، گزینش نماینده خاص دیگری برای صلح نیاز نیست و زیر چتر نظام اسلامی حاکمیت کامل ملی در افغانستان احیا شده است.

نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان همچنین از آمادگی این سازمان برای کمک به افغانستان در بخش مبارزه با مواد مخدر خبر داده است.

او گفته که در آینده نزدیک در نشست نمایندگان پنج کشور آسیای میانه در قرقیزستان درباره مبارزه علیه مواد مخدر در افغاستان نیز بحث خواهد کرد.

مذاکرات صلح افغانستان؛ اعضای هیأت مذاکره‌کننده طالبان چه کسانی هستند؟

طالبان

منبع تصویر، EPA

گروه طالبان برای پیشبرد مذاکرات صلح افغانستان یک هیات ۲۱ نفری را معرفی کرده است. ریاست این هیات را شیخ عبدالحکیم حقانی بر عهده دارد. در ترکیب این هیات طالبان هیچ نماینده زن حضور ندارد.

در این مطلب به معرفی اعضای هیات طالبان پرداخته شده است.

شیخ عبدالحکیم حقانی

افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، شیخ عبدالحکیم حقانی

شیخ عبدالحکیم حقانی در سال ۱۳۳۶ در ولسوالی میوند ولایت قندهار در جنوب افغانستان بدنیا آمده است. طالبان گفته که او از دوستان نزدیک ملامحمد عمر، رهبر پیشین این گروه است و در اساس‌گذاری گروه طالبان نیز نقش مهمی داشته است.

مولوی عبدالحکیم که به ریاست تیم مذاکره‌کننده طالبان تعیین شده، قبلا قاضی‌القضات این گروه و از نزدیکان ملا اختر محمدمنصور، رهبر پیشین طالبان است. آقای منصور مدتی پس از آن‌که رهبری طالبان را برعهده گرفت در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۶ کشته شد.

مولوی عبدالحکیم از پشتون‌های درانی و از قوم اسحاق‌زی است. گفته شده است که پس از کشته‌شدن آقای منصور، یکی از گزینه‌ها برای رهبری طالبان و انتخابش به ‌عنوان “امیرالمومنین”، مولوی عبدالحکیم بوده است. از دید طالبان، او از جایگاه علمی خاصی برخوردار است.

شیر محمدعباس استانکزی

UFHS

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، شیر محمدعباس استانکزی

شیر محمدعباس استانکزی، در سال ۱۳۳۸ در ولسوالی برکی برک ولایت لوگر در شرق افغانستان متولد شده است. تحصیلات او بیشتر در حوزه نظامی است. او فارغ دانشکده نظامی کابل (حربی شونزی) است و سپس در دهه هفتاد در آکادمی نظامی دهرادون هندوستان، تعلیمات نظامی را فرا گرفته است.

او پس از ظهور طالبان به عضویت این گروه در آمد. در زمان رژیم طالبان، وی ابتدا به عنوان معاون وزیر امور خارجه و سپس به عنوان معاون وزیر بهداشت کار کرده است.

آقای استانکزی تا همین دو هفته پیش ریاست تیم مذاکره کننده طالبان با آمریکا را بر عهده داشت و در حال حاضر عضو شورای رهبری، معاون دفتر سیاسی و معاون تیم مذاکراتی گروه طالبان است.

مولوی شهاب‌الدین دلاور

افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، شهاب‌الدین دلاور

مولوی شهاب الدین دلاور، در سال ۱۳۴۱ در ولایت لوگر در شرق افغانستان متولد شده است. او آموزش‌های ابتدایی دینی را در زادگاهش فرا گرفته، سپس با خانواده‌اش به پشاور پاکستان رفته و در آنجا از مدرسه حقانیه اکوره ختک فارغ شده است.

مولوی دلاور در زمان رژیم طالبان سرکنسول این گروه در شهر پشاور پاکستان بود. او همچنین در زمان حاکمیت طالبان به عنوان سفیر افغانستان در اسلام آباد و عربستان سعودی نیز کار کرده است.

نورالله نوری

افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، نورالله نوری

نورالله نوری ۵۳ ساله ساکن اصلی ولایت جنوبی زابل، در زمان حمله نظامی آمریکا به افغانستان در خزان ۲۰۰۱ فرمانده نظامی طالبان در ولایت شمالی بلخ بود.

او در دوران حکومت طالبان به عنوان والی بلخ و لغمان کار کرده است. آنگونه که در اسناد منتشر شده در وبسایت ویکی لیکس آمده است، نورالله نوری در زمان کار با رژیم طالبان، از جمله افرادی بود که با ملا عمر رهبر این گروه و دیگر رهبران ارشد طالبان روابط نزدیکی داشت.

نام آقای نوری به اتهام دست داشتن در کشتار دسته‌جمعی در شهر مزار شریف در سال ۱۳۷۷، وارد فهرست سیاه سازمان ملل شد. او در نوامبر ۲۰۰۱ به همراه ملا فاضل مظلوم به ژنرال دوستم تسلیم شد و آقای دوستم آنها را به آمریکایی‌ها تحویل داد و پس از آن او به گوانتانامو منتقل شد.

او به تاریخ ۱۱ جوزا/خرداد ۱۳۹۳ در بدل آزادی بو برگدال سرباز آمریکایی که پنج سال در چنگ طالبان بود، آزاد شد. او بیش از ده سال در زندان گوانتانامو سپری کرده است.

ملا خیرالله خیرخواه

افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، ملا خیرالله خیرخواه

خیرالله خیرخواه، ۵۳ ساله، از قبیله پوپلزی ولایت جنوبی قندهار است و در سمت‌های وزارت داخله، ولایت هرات و فرماندهی نظامی رژیم طالبان کار کرده است.

او با ملا عمر رهبر این گروه و اسامه بن‌لادن رهبر پیشین شبکه القاعده ارتباط مستقیم داشته است. نام ملا خیرخواه در فهرست سیاه سازمان ملل بود. او در جنگ‌های مناطق شمالی در سالهای ۱۳۷۷ و ۱۳۸۰ دست داشته است.

در اسناد ویکی لیکس از او به عنوان یکی از دوستان شخصی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نام برده شده است. آقای خیرخواه که در تلاش پیوستن به دولت بود در ۱۶ فبروری ۲۰۰۲ در مرز بین افغانستان و پاکستان از سوی ماموران پاکستانی دستگیر و به آمریکایی‌ها تحویل داده شد.

در اسناد وزارت دفاع آمریکا که از سوی ویکی لیکس منتشر شده، از او به عنوان فردی دارای اطلاعات گسترده درباره ساختار درونی گروه طالبان و روابط رهبران این گروه نام برده شده و فرد خطرناکی برای منافع آمریکا دانسته شده است.

او به تاریخ ۱۱ جوزا/خرداد ۱۳۹۳ در بدل آزادی بو برگدال سرباز آمریکایی که پنج سال در چنگ طالبان بود، آزاد شد. او حدود یک دهه در بند بود.

ملاعبدالطیف منصور

افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، ملاعبدالطیف منصور

ملا عبدالطیف منصور، ۵۵ ساله از ولسوالی زرمت ولایت پکتیا در جنوب شرق کشور است. او تحصیلات دینی دارد. آقای منصور در زمان حاکمیت طالبان به عنوان والی پکتیا، معاون والی قندهار و شهردار این ولایت کار کرده است.

پس از سقوط طالبان او به عنوان مسئول نظامی این گروه در ولایت پکتیا گماشته شد. علاوه بر این او به عنوان مسئول نظامی طالبان در ولایت‌های لوگر و ننگرهار نیز کار کرده است.

او پیش از پیوستن به دفتر طالبان در قطر به عنوان رئیس دفتر رهبری این گروه و مسئول کمیسیون زراعت/ کشاورزی کار می‎کرد.

محمد انس حقانی

محمد انس حقانی
توضیح تصویر، محمد انس حقانی

انس حقانی، فرزند جلال‌الدین حقانی، بنیان گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی سراج‌الدین حقانی، رهبر کنونی این شبکه است. گفته می‌شود که او کوچکترین پسر جلال الدین حقانی است.

انس حقانی در مهر/میزان سال ۱۳۹۳ زمانی که فرد شماره دوم شبکه حقانی بود، از سوی ریاست امنیت ملی افغانستان بازداشت شد. اما به تاریخ ۲۱ عقرب/آبان، انس حقانی و عبدالرشید، در برابررهایی دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان معاوضه و رها شدند.

طالبان پس از رهایی او گفت که انس حقانی یکی از اعضای مهم تیم مذاکره کننده این گروه است و بارها خواهان رهایی او شده بود.

به اساس معلومات امنیت ملی افغانستان، انس حقانی در تصمیم گیری‌های رهبری شبکه حقانی نقش داشته و برای زنده نگه داشتن این شبکه در منطقه، به هدف جمع‌آوری کمک مالی به کشورهای عربی رفت و آمد داشته است. منابع اطلاعاتی آمریکا و افغانستان می‌گویند شبکه حقانی مسئول اصلی مرگبارترین حملات در کابل بوده است.

محمد سهیل شاهین

افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، محمد سهیل شاهین

محمد سهیل شاهین در ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان متولد شده. وی مدرک لیسانس انگلیسی از دانشگاه کابل دارد. آقای شاهین در زمان جنگ‌های داخلی افغانستان در زمینه مبارزات فرهنگی فعال بوده و از او مقالات زیادی منتشر شده است. او به زبان‌های پشتو و انگلیسی مسلط است.

آقای شاهین در زمان رژیم طالبان به عنوان مدیر مسئول روزنامه کابل تایمز، نماینده افغانستان در سازمان ملل و معاون سفیر افغانستان در اسلام‌آباد پاکستان کار کرده است.

پس از سقوط رژیم طالبان، او به عنوان سردبیر بخش انگلیسی سایت گروه طالبان کار کرده و در حاضر عضو دفتر سیاسی طالبان و عضو تیم مذاکره کننده است. او تا همین حدود دو هفته پیش به عنوان سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز ایفای وظیفه می‌کرد و اخیرا داکتر محمدنعیم جایگزین او شد.

ملا محمد فاضل مظلوم

افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، محمد فاضل مظلوم

محمد فاضل مظلوم در سال ۱۳۴۵ در ولسوالی چارچینوی ولایت ارزگان در جنوب افغانستان متولد شده است. او یکی از بزرگ‌ترین فرماندهان نظامی طالبان در سال‌های نیمه دوم دهه هفتاد بود.

او در جنگ‌های مرگبار ۱۳۷۷ و ۱۳۸۰ در مناطق شمالی افغانستان، نقش کلیدی داشت. سازمان ملل او را متهم به ارتکاب جنایات جنگی کرده و مسئول کشتار هزاران نفر از هزاره‌های مزار شریف در سال ۱۳۷۷ می‌داند.

ملا فاضل در سمت‌های معاون وزارت دفاع، رئیس ستاد ارتش و فرماندهی نظامی طالبان کار کرد، اما در زمان شکست این گروه، در نوامبر ۲۰۰۱ به مارشال عبدالرشید دوستم از رهبران اتحاد شمال تسلیم شد و آقای دوستم او را به آمریکایی‌ها تحویل داد.

این فرمانده ارشد طالبان در ۱۱ جنوری ۲۰۰۲ برای کشف اطلاعات درباره وضعیت نیروها و ساختار تشکیلات نظامی طالبان به زندان گوانتانامو منتقل شد. براساس اسنادی که وبسایت افشاگر ویکی لیکس منتشر کرده، بازرسان آمریکایی او را فردی “خطرناک” دانسته‌اند که باید در زندان بماند.

اما او به تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ در بدل آزادی بو برگدال سرباز آمریکایی که پنج سال در چنگ طالبان بود، آزاد شد.

محمدنبی عمری

افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، محمدنبی عمری

مولوی محمدنبی عمری ۵۴ ساله و ساکن اصلی ولایت خوست است. او به عنوان فرمانده ارشد طالبان، در سمت‌های مختلف، فعالیت‌های نظامی این گروه را رهبری کرد. آقای عمری روابط نزدیکی با گروه‌های تندرو اسلامی ازجمله شبکه القاعده و حقانی داشته است.

اسناد منتشر شده در ویکی لیکس نشان می‌دهد که او عضو یک تشکیلات مشترک طالبان و القاعده در ولایت خوست بوده که در جنگ با ائتلاف بین‌المللی شرکت داشته است. او از سال ۱۹۹۶ به گروه طالبان پیوست و در سمت رئیس اداره امنیت ولایت زابل کار کرد و از آغاز ۲۰۰۱ به عنوان یکی از زیردستان ملا عبدالرزاق فرمانده پلیس مرزی کار کرد.

آقای عمری در ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۲ در خوست دستگیر و به پایگاه هوایی بگرام و بعد به گوانتانامو منتقل شد. اما او به تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ در بدل آزادی بو برگدال سرباز آمریکایی آزاد شد. او حدود ۱۲ سال در گوانتانامو زندانی بود.

دین محمد حنیف

افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، دین محمد حنیف

دین محمد حنیف، از قوم تاجیک است و در سال ۱۳۴۲ در ولسوالی یفتل بالای ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان متولد شده است. او آموزش‌های ابتدایی دینی را در زادگاه و تحصیلات‌اش را در همین حوزه در مدارس پیشاور پاکستان فرا گرفته است.

او در زمان حاکمیت طالبان نخست به عنوان وزیر پلان و بعدتر به عنوان وزیر آموزش عالی کار کرده است. پس از سقوط طالبان او به عنوان مسئول نظامی طالبان در بدخشان و عضو کمیسیون سیاسی طالبان نیز ایفای وظیفه کرده است.

آقای حنیف عضو رهبری طالبان است و پس از ایجاد دفتر سیاسی طالبان در قطر در سال ۲۰۱۳، به عنوان عضو این دفتر تعیین شد و در حال حاضر به عنوان مسؤل اداره روابط با کشورهای آسیای میانه در دفتر سیاسی طالبان در قطر کار می‌کند.

ملا عبدالحق وثیق

افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، ملا عبدالحق وثیق

عبدالحق وثیق ۴۹ ساله، اهل قبیله خوگیانی ولایت غزنی، در مدرسه دینی ضیاءالمدارس کویته پاکستان آموزش دیده و پس از تصرف کابل توسط گروه طالبان در سال ۱۳۷۵، با قاری احمدالله، رئیس سازمان اطلاعات طالبان ارتباط کاری پیدا کرد و به زودی معاونش شد.

وثیق ارتباط مستقیم با ملا محمدعمر رهبر طالبان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار داشت. از ملا وثیق به عنوان کسی نام برده شده که در کانون تلاش‌های طالبان برای اتحاد گروه‌های تندرو اسلامی و هماهنگی آنها با طالبان قرار داشته است.

در اسنادی که در وبسایت ویکی لیکس منتشر شده به نقل از آمریکایی‌ها گفته شده که او از دفترش برای حمایت از گروه القاعده استفاده می‌کرد، به همین دلیل تحت تعقیب آمریکا قرار گرفت و در نوامبر ۲۰۰۱ در ولسوالی مُقُر غزنی دستگیر شد.

آمریکایی‌ها او را به زندان گوانتانامو منتقل کردند تا به اطلاعاتی دست یابند که در یافتن موقعیت ملا عمر، دفاتر اطلاعاتی طالبان و شناسایی اعضای گروه القاعده کمک کند.

عبدالحق وثیق سال‌ها معاون رئیس سازمان استخبارات طالبان بود. او معاون قاری احمدالله، رئیس این سازمان بود و عملا هدایت این نهاد پرقدرت را بر عهده داشت، چرا که رئیس‌اش مسئول سازماندهی امور مناطق جنگی خارج از کابل بود.

اما او به تاریخ ۱۱ جوزا/خرداد ۱۳۹۳ در بدل آزادی بو برگدال سرباز آمریکایی آزاد شد. او حدود ۱۲ تا ۱۳ سال در بازداشتگاه گوانتانامو سپری کرد.

مولوی امیرخان متقی

افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، مولوی امیرخان متقی

امیرخان متقی، در سال ۱۳۴۹ در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان بدنیا آمده است. او علوم دینی را در زادگاهش و همین طور در مدارس کشور پاکستان فرا گرفته است.

او در سال ۱۳۷۳ و در زمان حاکمیت طالبان به عنوان مسئول رادیو صدای شریعت طالبان و رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت قندهار کرده است.

او دو سال بعد مسئولیت سرپرستی وزارت اطلاعات و فرهنگ را به عهده گرفت و در همین زمان به عنوان سخنگوی گروه طالبان نیز کار کرده است.

متقی، پس از سقوط رژیم طالبان، مسئولیت کمیسیون فرهنگی این گروه را به عهده گرفت و گفته شده که او نقش بارزی در حوزه‌های تبلیغاتی و کارهای رسانه‌ای این گروه داشته است.

عبدالسلام حنفی

سلام حنفی

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، عبدالسلام حنفی

عبدالسلام حنفی، یکی دیگر از اعضای هیات مذاکره کننده طالبان است. او از قوم ازبک (اوزبیک) است و در سال ۱۳۴۸ در ولایت فاریاب در شمال افغانستان به دنیا آمده است. این عضو هیات طالبان علوم دینی را در پاکستان فرا گرفته است.

با ظهور طالبان، او به این گروه پیوست. وی ابتدا به عنوان مدیر معارف در ولایت فراه و پس از تسلط طالبان به کابل، به عنوان سرپرست وزارت معارف و سپس به عنوان معاون وزیر معارف کار کرده است.

او همچنین مدت سه سال به تدریس فرهنگ اسلامی در دانشگاه کابل پرداخته است. آقای حنفی پس از سقوط طالبان به عنوان مسئول نظامی این گروه در ولایت جوزجان و عضو کمیسیون سیاسی طالبان کار کرده است. او همچنین از سوی ملا عمر به عنوان عضو رهبری این گروه نیز انتخاب شده بود.

آقای حنفی در حال حاضر معاون اداری دفتر سیاسی و عضو تیم مذاکراتی طالبان است.

مولوی مطیع‌الحق خالص

افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، مولوی مطیع‌الحق خالص

مولوی مطیع‌الحق خالص، در سال ۱۳۴۰ در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان بدنیا آمده است. او فرزند یونس خالص، رهبر حزب اسلامی افغانستان (شاخه یونس خالص) است.

او آموزش‌های ابتدایی را نزد پدرش فراگرفته و تحصیلات عالی‌اش را تا مقطع ماستری/کارشناسی ارشد در حوزه علوم اسلامی در دانشگاه پنجاب پاکستان به پایان رسانده است.

او در زمان حاکمیت طالبان به عنوان معاون ریاست معارف ولایت ننگرهار در شرق افغانستان کار کرده است. آقای خالص از حامیان اصلی طالبان است و در جلب و جذب افراد به این گروه نقش بسزایی داشته است.

مذاکرات صلح افغان باور راسان آریا ؛ اعضای هیأت مذاکره کننده دولت افغان و افغان باوران گروگان گیران مردم خراسان آریا تحت نام و فرهنگ دولتی افغان  چه کسانی هستند؟

هیات

دولت افغانستان هیات ۲۱ نفری را برای پیشبرد گفتگوهای صلح تعیین کرده که ریاست آن را معصوم استانکزی بر عهده دارد. دولت افغان باوران  ترکیب این هیات را “همه شمول و جامع” خوانده و گفته که این هیات پس از مشورت‌های لازم با تمام جناح‌ها و اقشار تاثیرگذار جامعه” تعیین شده است.

دراین مطلب به معرفی اعضای این هیأت پرداخته شده است.

محمد معصوم استانکزی

.
توضیح تصویر، محمد معصوم استانکزی

محمد معصوم استانکزی در سال ۱۳۳۷ در ولسوالی محمدآغه ولایت لوگر در جنوب افغانستان به دنیا آمده و از قوم پشتون است. آقای استانکزی لیسانس خود را در رشته مخابرات از دانشگاه نظامی افغانستان و سند کارشناسی را از دانشگاه کمبریج بریتانیا بدست آورده است.

او در حال حاضر مشاور اشرف غنی، رئیس جمهور افغان باوران خراسان آریا  است. آقای استانکزی پیش از این به عنوان وزیر مخابرات، یکی از مسئولان برنامه خلع سلاح در دولت افغان باوران ، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح، سرپرست وزارت دفاع و سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی افغان باوران خراسان آریا  کار کرده است.

او از افراد نزدیک به محمد اشرف غنی است و در حال حاضر رهبری هیات صلح این کشور را بر عهده دارد.

فاطمه گیلانی

فاطمه گیلانی

منبع تصویر، IFRC

توضیح تصویر، فاطمه گیلانی

فاطمه گیلانی، ۶۶ ساله، از زنان با نفوذ افغان باور خراسان آریا است. او دختر پیر سید احمد گیلانی، رهبر فقید سازمان سیاسی نظامی محاذ ملی اسلامی است. فاطمه گیلانی لیسانس و فوق‌لیسانس‌اش را از دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی) در رشته ادبیات فارسی بدست آورده است. او از مسلم کالج لندن در رشته مطالعات اسلامی فوق لیسانس دارد.

در دوران جنگ مجاهدین افغان علیه نیروهای شوروی، (۱۹۹۵ میلادی) او برای چند سال به عنوان سخنگوی آن‌ها در لندن کار کرده است.

خانم گیلانی سال‌ها در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی افغانستان فعال بوده و پیش از این به عنوان رئیس سازمان هلال احمر افغانستان کار کرده است. او به دلیل بیماری که داشت به دوحه قطر سفر نکرده است.

احمد نادر نادری

نادر نادری

منبع تصویر، NADER NADERY/FB

توضیح تصویر، احمد نادر نادری

احمدنادر نادری، ۴۵ ساله و از قوم پشتون است. او از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل فارغ شده و تحصیلات عالی خویش را تا مقطع فوق لیسانس در رشتۀ روابط بین‌الملل در دانشگاه جرج واشنگتن به اتمام رسانده است. وی تحصیلات تخصصی رهبری را در فاکولته کندی دانشگاه هاروارد ایالات متحدۀ امریکا سپری کرده است.

آقای نادری پیش از این به عنوان کمیشنر کمیسیون حقوق بشر افغان باوران خراسان آریا سفیر افتخاری حمایت از آزادی بیان، مشاور ارشد ریاست جمهوری و رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، فیفا، کار کرده است.

او در حال حاضر به عنوان رئیس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی کار می‌کند.

عبدالمتین بیک

متین بیک

منبع تصویر، ARG

عبدالمتین بیک فرزند عبدالمطلب بیک در سال ۱۹۸۷ در ولسوالی هزار سموچ ولایت تخار به دنیا آمده. او لیسانس‌اش را در سال ۲۰۰۸ در رشته علوم سیاسی از دانشگاه دهلی و فوق لیسانس‌ را در همین رشته از دانشگاه جواهر لعل نهرو هندوستان بدست آورده است.

او پیش از این به عنوان مشاور پالیسی وزارت امور داخله/کشور، معین مالی و اداری ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی، معاون امور ولایات ریاست عمومی امنیت ملی افغان باوران خراسان آریا ، رئیس عمومی اداره مستقل ارگانهای محلی کار کرده است.

آقای بیگ در حال حاضر به عنوان مشاور ارشد اشرف غنی در امور سیاسی و مردمی کار می‌کند.

فوزیه کوفی

فوزیه کوفی

منبع تصویر، FAWZIA KOOFI/FB

توضیح تصویر، فوزیه کوفی

فوزیه کوفی در سال ۱۹۷۵ میلادی در ولایت بدخشان در شمال شرق خراسان آریا به دنیا آمد. او از قوم تاجیک است. پدر او نماینده مجلس بود. خانم کوفی در کابل حقوق و علوم سیاسی خوانده است و کارشناسی ارشد در رشته روابط بین‌الملل از دانشگاه سویس دریافت کرده است.

خانم کوفی با سازمان‌های غیردولتی کار کرده و از فعالان حقوق زنان در خراسان آریا  است. فوزیه کوفی پیش از این برای دو دوره به عنوان نماینده مردم بدخشان در مجلس افغانستان حضور داشته است. اما در انتخابات پارلمانی سال ۱۳۹۷، نام او از فهرست نامزدان حذف شد. خانم کوفی جریان سیاسی موسوم به ‘موج تحول’ را رهبری می‌کند.

سیدسعادت منصور نادری

منصور نادری

منبع تصویر، S SADAD MANSOOR NADERI/FB

توضیح تصویر، سید سعادت منصور نادری

سید سعادت منصور نادری، در سال ۱۹۹۹ لیسانس خود را در رشته اقتصاد از یکی از دانشگاه‌های لندن گرفت. بعد از آن در شرکت‌های مختلفی کار کرده و خود نیز بازرگان است. آقای نادری فرزند سید منصور نادری از بزرگان فرقه اسماعیلی در خراسان آریا  است و از رهبران حزب پیوند ملی افغان باوران خراسان آریا  به حساب می‌آید.

قبل از این به عنوان مشاور بانک ملی به نام منطقه افغانستان در هراسان آریا و وزیر شهرسازی کار کرده و اخیرا به عنوان وزیر دولت در امور صلح معرفی شده است.

او علاوه بر آن صاحب یکی از شرکت‌های بزرگ بیمه در خراسان آریا است.

ضرار احمد مقبل

.

منبع تصویر، SOCAIL MEDIA

توضیح تصویر، ضرار احمد مقبل

ضرار احمد مقبل در سال ۱۳۴۲ در ولایت پروان متولد شده و از قوم تاجیک است. تحصیلات عالی او در رشته مهندسی است.

او پیش از این به عنوان والی پروان، معاون امنیتی و سرپرست وزارت داخله/کشور، وزیر مبارزه با مواد مخدر و وزیر خارجه افغان باوران خراسان آریا  کار کرده است. او از افراد نزدیک به حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان است.

محمد رسول طالب

.

منبع تصویر، SOCAIL MEDIA

توضیح تصویر، محمد رسول طالب

داکتر رسول طالب در سال ۱۳۳۲ خورشیدی در ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی متولد شده و از قوم هزاره است. تحصیلات او در رشته پزشکی است.

او پیشینه کار در حزب وحدت اسلامی به رهبری عبدالعلی مزاری را دارد. او در حال حاضر به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان در امور اجتماعی و مردمی کار می‌کند و از افراد نزدیک به محمدسرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغان باوران  است.

حبیبه سرابی

.

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، حبیبه سرابی

خانم سرابی در سال ۱۹۵۶ میلادی در شهر مزارشریف در شمال افغانستان متولد شده و از قوم هزاره است. خانم سرابی فارغ التحصیل رشته علوم پزشکی است.

خانم سرابی در حال حاضر به عنوان معاون شورای عالی صلح کار می‌کند. او پیش از این به عنوان وزیر امور زنان و والی بامیان در مرکز افغانستان نیز کار کرده است.

غیرت بهیر

.

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

غیرت بهیر، ۶۴ سال سن دارد و از قوم پشتون است و از ولایت پکتیا به عنوان عضو هیات گفتگوهای صلح دولت معرفی شده است. او لیسانس در پزشکی دار. آقای بهیر داماد گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان است و قبلا از سوی نیروهای آمریکایی گرفتار و زندانی شده بود.

آقای بهیر در حال حاضر عضو مجلس سنای افغانستان است. او همچنین به عنوان معاون شورای عالی صلح کار کرده است. او روز گذشته به دلیل مخالفت حزب‌اش با سیاست دولت در مورد صلح، هیات را همراهی نکرد.

عنایت الله بلیغ

.

منبع تصویر، AGO

توضیح تصویر، عنایت الله بلیغ

آقای بلیغ از قوم تاجیک و اهل ولایت کاپیسا افغانستان است. او در رشته شرعیات تا مقطع لیسانس در دانشگاه کابل تحصیل کرده است.

آقای بلیغ در حال حاضر به عنوان استاد شرعیات در دانشگاه کابل، عضو شورای علما و خطیب مسجد پل خشتی کابل ایفای وظیفه می‌کند. او از چهره‌های مطرح مذهبی در این کشور است و همچنین به عنوان مشاور دینی حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز کار کرده است.

باتور دوستم

.

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، باتور دوستم

باتور دوستم در سال ۱۹۸۸ میلادی در ولایت جوزجان در شمال افغانستان، متولد شده. او از قوم اوزبیک و فرزند سوم و پسر ارشد مارشال عبدالرشید دوستم، از چهره‌های مطرح سیاسی افغانستان است.

باتور دانش‌آموخته روابط بین‌المللی از ترکیه است. او در حال حاضر نماینده مجلس نمایندگان افغانستان است.

او مالک تلویزیون خصوصی باتور است که در سال ۲۰۱۳ ایجاد شده است.

کلیم الله نقیبی

.

منبع تصویر، SOCAIL MEDIA

توضیح تصویر، کلیم الله نقیبی

آقای نقیبی عضویت حزب جمعیت اسلامی را دارد و به عنوان معاون این حزب نیز کار کرده است. آقای نقیبی از سوی حزب جمعیت در فهرست هیات مذاکره کننده دولت افغانستان معرفی شده است. کلیم الله نقیبی در سال ۱۹۸۰ میلادی در یک خانواده جهادی در شهرستان/ولسوالی ارغنداب در ولایت قندهار در جنوب افغانستان به دنیا آمد.

او از بزرگان قوم الکوزی است و پیش از این در بخش قراردادهای ساختمانی کار کرده و از فعالان حل منازعات در جنوب افغانستان به شمار می‌رود.

محمد ناطقی

.

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، محمد ناطقی

محمد ناطقی دیپلمات‌ سابق افغانستان است. او همچنین معاون محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان است و از نشانی این حزب در هیات مذاکره کننده دولت معرفی شده است.

آقای ناطقی در سال ۱۳۳۳ در ولسوالی پنجاب ولایت بامیان در مرکز افغانستان متولد شده است. او فوق لیسانس در رشته فلسفه و سیاست از دانشگاه آزاداسلامی ایران گرفته است.

محمد ناطقی پیش از این به عنوان وزیر تجارت، سفیر افغانستان در لیبیا، مشاور وزارت خارجه و رئیس کمیسیون عالی نظارت از توافقنامه حکومت وحدت ملی کار کرده است.

ایوب انصاری

.
توضیح تصویر، ایوب انصاری

ایوب انصاری، ۵۰ سال سن دارد و از پشتون‌های ولایت هلمند در جنوب افغانستان است.

آقای انصاری از ژنرالان وزارت داخله/ کشور است و پیشینه کار در نیروهای پلیس را دارد. او تا کنون به عنوان فرمانده پلیس ولایت هرات در غرب افغانستان، معاون پیشین فرمانده پلیس ولایت هلمند در جنوب کار کرده و عضو یک خانواده با نفوذ ولایت هلمند است.

شریفه زرمتی

.

منبع تصویر، SOCAIL MEDIA

توضیح تصویر، شریفه زرمتی

شریفه زرمتی ۵۲ ساله، اهل پکتیا و از قوم پشتون است. او در رشته زبان و ادبیات پشتو از دانشکده ادبیات دانشگاه تعلیم و تربیه کابل لیسانس دارد. شریفه زرمتی سال‌ها سابقه کار خبرنگاری داشته و در دور پانزدهم پارلمان نماینده مردم ولایت پکتیا در مجلس نمایندگان بود.

او در رادیو صبح بخیر افغانستان، موسسه انترنیوز، تلویزیون ملی افغانستان و دفتر امپکس نیز کار کرده است و از فعالین مدنی است. او عضو کمیسیون انتخابات افغانستان در سال ۲۰۱۴ بود.

خالد نور

خالد نور

منبع تصویر، KHALID NOOR/FB

توضیح تصویر، خالد نور

خالد نور ۲۵ ساله، فرزند عطامحمد نور، از چهره‌های سیاسی افغانستان، جوان‌ترین عضو گروه مذاکره‌کننده دولت است. او فارغ‌التحصیل دانشکده نظامی سلطنتی سنت هرست بریتانیا است و همچنین لیسانش‌اش را از دانشگاه جورج میسون آمریکا در رشته تحلیل و حل مناقشات بدست آورده است.

او از نشانی حزب جمعیت اسلامی افغانستان به هیات مذاکره کننده دولت معرفی شده است.

محمد امین احمدی

.

منبع تصویر، DANISH

توضیح تصویر، محمد امین احمدی

دکتر محمد امین در سال ۱۳۴۳ هجری خورشیدی در ولایت ارزگان متولد شده است. آقای احمدی دکترای خود را در رشته فلسفه و حکمت اسلامی از دانشگاه تهران گرفته است.

دکتر احمدی سال‌های زیادی در دانشگاه‌های ایران و افغانستان تدریس کرده است. او از بنیانگذاران دانشگاه خصوصی ابن سینا در کابل است. او همچنین به عنوان عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان و عضو کمیسیون تدقیق قانون اساسی افغانستان کار کرده است.

غلام فاروق مجروح

.

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، غلام فاروق مجروح

غلام فاروق مجروح در سال ۱۳۴۸در ولسوالی انجیل ولایت هرات بدنیا آمده است. او تا مقطع فوق بکلوریا در دارالمعلمین هرات تحصیل کرده است.

آقای مجروح در حال حاضر عضو مجلس نمایندگان افغانستان است و پیش از این به عنوان آمر حوزه ششم امنیتی هرات، مدیر اداری دفتر حزب جمعیت اسلامی در مشهد ایران، معاون پلیس هرات، عضو منتخب لویه جرگۀ اضطراری و لویه جرگۀ قانون اساسی و به عنوان ولسوال گلران هرات نیز کار کرده است.

عبدالحفیظ منصور

.

منبع تصویر، SOCAIL MEDIA

توضیح تصویر، عبدالحفیظ منصور

عبدالحفیظ منصور در سال ۱۳۴۳ خورشیدی در ولایت پنجشیر به دنیا آمده. او از قوم تاجیک است و لیسانس/کارشناسی ژورنالیزم را از دانشگاه کابل بدست آورده‌است.

منصور ۳۰ سال تجربه روزنامه‌نگاری دارد، بعد از سقوط طالبان سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ بود وهمچنین به عنوان مدیر مسئول هفته نامه پیام مجاهد و رئیس خبرگزاری باختر ایفای وظیفه کرده‌است. عبدالحفیظ منصور نماینده مردم کابل در دوره شانزدهم مجلس نمایندگان افغانستان بود.

عطاءالله لودین

.

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، عطاءالله لودین

عطاءالله لودین، در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان متولد شده و ۵۹ سال سن دارد. آقای لودین از قوم پشتون است. او در حوزه علوم دینی و فقه تحصیلات عالی دارد.

آقای لودین پیش از این به عنوان رئیس شورای سراسری علمای افغانستان، عضو مشرانو جرگه/مجلس سنای افغانستان، والی ننگرهار و معاون شورای عالی صلح افغانستان کار کرده است.

پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۰۳

نقش قطر در بازگشت طالبان به افغانستان

بازگشت ملابرادر و دیگر رهبران طالبان به افغانستان
بازگشت ملابرادر و دیگر رهبران طالبان به خراسان آریا 

چند دقیقه بعد، این هواپیما به سمت رمپ اصلی فرودگاه حرکت کرد و پس از توقف، ۱۰ نیروی ویژه هوابرد ارتش قطر از آن پیاده شدند. در نهایت مسافران ویژه این هواپیما یعنی مقامات ارشد طالبان شامل رهبر آن، ملا عبدالغنی برادر، پس از دو دهه غیبت از صحنه سیاسی افغانستان بر خاک این کشور قدم نهادند.

نقش نیروی هوایی قطر در انتقال رهبران گروه طالبان به افغانستان، و همچنین پوشش انحصاری و زنده رسانه رسمی قطر از تصرف ارگ ریاست جمهوری در کابل توسط اعضای این گروه، به دنبال خروج اشرف غنی رئیس‌جمهور افغان باوران از کشور، را می‌توان دو نماد مهم پیروزی سیاسی دولت قطر در استقرار طالبان و تشکیل دولت امارت اسلامی افغان باوران  دانست.

از سال ۱۳۸۸ تا به امروز، دولت قطر نقشی مستقیم در حمایت سیاسی و مالی از طالبان افغانستان و به خصوص رهبران سیاسی آن ایفا کرده است. در سوم آبان ۱۳۹۷ به دنبال رایزنی مقامات قطری و در نتیجه آن موافقت مقامات دولت آمریکا، ملا عبدالغنی برادر که از بهمن ماه ۱۳۸۸ در پاکستان در زندان به سر می‌برد، آزاد شد.

تخلیه هزاران نفر از کابل توسط نیروی هوایی آمریکا

با پشتیبانی دولت قطر، عبدالغنی برادر و سایر رهبران سیاسی طالبان در دوحه با مقامات کشورهای تأثیرگذار در آینده سیاسی افغانستان چون ایران و ایالات متحده آمریکا وارد مذاکره شده و در نهایت شرایط را جهت بازگشت طالبان به صحنه قدرت در افغانستان فراهم کردند.

در نهایت به دنبال تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، تا نهم شهریور، و به علت فروپاشی اردوی ملی افغانستان، طالبان موفق شد بیش از ۹۵ درصد از سرحدات و مناطق سرزمینی افغانستان را به تسلط خود در آورد و شرایط را برای به قدرت رسیدن ملا عبدالغنی برادر به عنوان رئیس امارت اسلامی افغانستان فراهم کند.

عبدالغنی یکی از چهار بنیانگذار اصلی طالبان و معاون وزیر دفاع سابق دولت آن در سال‌های دهه ۱۳۷۰ خورشیدی است؛ فردی که به علت روابط نزدیک و دوستانه‌اش با رهبر پیشین طالبان یعنی محمد عمر لقب برادر را از او دریافت کرد.

از خروج اشرف غنی تا بازگشت ملا عبدالغنی

رئیس‌جمهور افغانستان، بعد از ظهر یکشنبه ۲۴ مرداد به وقت کابل، پس از مذاکره با هیئتی اعزامی طالبان و در حالی که با آنها برای تشکیل یک دولت انتقالی به توافق رسیده بود، به همراه خانواده‌اش به فرودگاه کابل رفت و در آنجا با استفاده از یک هواپیمای نیروی هوایی افغانستان به دوشنبه گریخت.

اما به دنبال موافقت مقام‌های تاجیکستان با اعطای پناهندگی به اشرف غنی، او در نهایت به مسقط پایتخت عمان و پس از آن به امارات متحده عربی رفت.

برخی از مقامات دولتی افغانستان ادعا کرده‌اند اشرف غنی هنگام خروج از کشور، مقادیر زیادی از منابع مالی افغانستان را به همراه داشته و خروج او از کشور از سوی شماری از سیاستمداران افغان، از جمله امرالله صالح معاون رئیس‌جمهور، فرار توصیف شده است.

پس از خروج اشرف غنی از کشور، طالبان بامداد ۲۵ مرداد با ورود به کابل، ارگ ریاست جمهوری را به تصرف خود در آورد و تنها دو روز پس از آن ملا عبدالغنی برادر، رهبر این گروه وارد افغانستان شد.

مأموریت انتقال عبدالغنی برادر به افغانستان، به اسکادران دهم ترابری نیروی هوایی قطر واگذار شده بود؛ اسکادرانی مجهز به هشت فروند هواپیمای ترابری سنگین بوئینگ سی-۱۷آ گلوب مستر ۳.

تصویر هوایی از پایگاه بگرام در سال ۲۰۰۲/ برگرفته از آرشیو ملی آمریکا

بیشتر در این باره:

اهمیت راهبردی پایگاه بگرام در شش دهه گذشته

انتخاب این هواپیمای ترابری نظامی جهت انتقال رهبران طالبان به افغانستان به جای استفاده از هواپیماهای تشریفاتی شرکت هواپیمایی قطر ایرویز می‌تواند ناشی از مشکلاتی باشد که فرودگاه‌های افغانستان هم‌اکنون با آن مواجه هستند؛ از فقدان پرسنل و خدمه زمینی و فراهم نشدن تجهیزات فرودگاه جهت پشتیبانی از هواپیماهای مسافربری پس از فرود، تا نبود کارکنان برج‌های مراقبت و از همه مهم‌تر، آلوده بودن سطوح پروازی به اجسام خارجی چون سنگ‌ریزه که می‌تواند برای ایمنی پروازها و موتورهای هواپیماهای مسافربری مخاطره‌آمیز باشد.

گرچه قرار بود، عبدالغنی برادر و سایر مقامات سیاسی طالبان از طریق فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای کابل وارد افغانستان شوند، اما به نظر می‌رسد به دلایل امنیتی چون مشغولیت هواپیماهای نظامی ایالات متحده آمریکا از جمله سی-۱۷آ های نیروی هوایی این کشور در مأموریت تخلیه شهروندان آمریکایی و افغان از این فرودگاه محل ورود آنها به قندهار تغییر کرد.

بر اساس داده‌های وب‌سایت‌های رهگیری هواپیماهای نظامی و تجاری، هواپیمای سی-۱۷آ حامل ملا عبدالغنی برادر، با علامت ثبت کشوری A7-MAP ساعت ۱۵:۵۶ به وقت کابل پایگاه هوایی العدید را در قطر ترک کرده و پس از پرواز بر فراز ایران و پاکستان در ساعت ۱۸ در قندهار به زمین نشسته است. پس از توقف هواپیما در رمپ اصلی فرودگاه، علاوه بر ۱۰ نفر نیروی ویژه هوابرد ارتش قطر، یک افسر اطلاعات، و همچنین مهندس پرواز هواپیما، ۱۰ تن دیگر از هواپیما پیاده شدند که همگی مقامات ارشد دفتر سیاسی طالبان از جمله رهبر آن عبدالغنی برادر بودند.

*توئیت*

یک پیروزی سیاسی برای قطر
   گزارش های اطلاعاتی دولت ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که از سال‌های ابتدایی دهه ۱۳۷۰، قطر   نقشی حیاتی در حمایت از گروه‌های افراط‌گرای اسلامی در منطقه خاورمیانه ایفا کرده و سازمان‌های امنیتی این کشور سال‌ها فعالیت مؤسسه‌های خیریه‌ای را که وظیفه آنها انتقال پول ثروتمندان قطری به حساب گروه‌های تروریستی است، نادیده گرفتند.

همچنین دولت قطر سال‌هاست که به رهبران گروه‌هایی که از سوی آمریکا و متحدان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن چون اسرائیل، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر تروریستی محسوب می‌شوند، پناه داده است که از این میان می‌توان به گروه حماس اشاره کرد.

حمایت دولت قطر از جریانات و گروه‌های سیاسی اسلامگرا چون اخوان المسلمین و استفاده از آنها جهت افزایش نفوذ سیاسی‌اش در کشورهای مسلمان همواره انتقاد همسایگان عرب آن را به همراه داشته است تا جایی که این کشور در سال ۱۳۹۶ با یک بحران دیپلماتیک مواجه شد. بحرانی که تا سال جاری ادامه داشته است.

حمایت دولت قطر از طالبان را نیز می‌توان به عنوان بخشی از تلاش این کشور جهت افزایش نفوذ سیاسی‌اش در غرب آسیا تلقی کرد. حمایتی که امروز توانسته شرایطی را برای تشکیل یک امارت اسلامی نزدیک به این کشور در افغانستان فراهم کند، امارتی که بی‌شک وجودش می‌تواند در آینده‌ای نزدیک چه از طریق سیاسی و چه از راه نظامی، پای رقبای سیاسی منطقه‌ای قطر را نیز به صحنه سیاست افغانستان باز کند.

از رهبری شورای کویته تا ریاست امارت اسلامی

در ساختار قدرت گروه طالبان، عبدالغنی برادر همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین افراد پس از ملا محمد عمر شناخته می‌شد. در طول جنگ داخلی مجاهدین با ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۳۶۰، عبدالغنی معاون ملا عمر محسوب می‌شد، و به علت نزدیکی و دوستی‌ای بین این دو که ریشه در دوران کودکی‌شان داشت، ملا عمر لقب برادر را به عبدالغنی عطا کرد.

دو سال پس از سرنگونی جمهوری افغانستان در سال ۱۳۷۱ و آغاز جنگ داخلی در این کشور ملا عمر با کمک عبدالغنی برادر طالبان را در جنوب این کشور پایه‌گذاری کرد. گروهی که دو سال بعد قدرت سیاسی را در افغانستان به دست گرفت.

عبدالغنی برادر در طول حکومت طالبان بر افغانستان (۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰ خورشیدی) سمت‌های مهمی بر عهده داشت؛ از مقام فرمانداری هرات و نیمروز، تا فرماندهی یک سپاه طالبان در غرب افغانستان و همچنین جانشینی وزیر دفاع طالبان. امری که او را پس از حمله ائتلاف به رهبری آمریکا به افغانستان به یکی از مهم‌ترین اهداف این ائتلاف تبدیل کرد.

در نتیجه آن، عبدالغنی برادر به پاکستان گریخت تا در آنجا بار دیگر سازوکار شورای کویته، هسته اولیه طالبان، را در دست بگیرد و علیه نیروهای ائتلاف و دولت جدید افغانستان عملیات‌های تروریستی از خاک پاکستان برنامه‌ریزی و از راه دور اجرا کند.

اگرچه ادعا می‌شود در زمان رهبری عبدالغنی برادر بر شورای کویته طالبان، او جهت صلح با دولت وقت افغانستان به رهبری حامد کرزای مذاکراتی مخفی ترتیب داد، اما حملات شورای کویته که باعث مرگ صدها نظامی و غیرنظامی شد، سبب شد تا دولت ایالات متحده آمریکا، پاکستان را جهت مقابله و دستگیری او تحت فشار قرار دهد. امری که در نهایت سبب شد تا او و شماری دیگر از رهبران طالبان در بهمن ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی پاکستان در کراچی دستگیر شوند.

سه سال پس از بازداشت عبدالغنی برادر، ملا عمر رهبر طالبان درگذشت. در نهایت پس از آزادی عبدالغنی برادر از زندان در آبان ۱۳۹۷، او با حمایت دولت قطر به رهبری طالبان رسید تا رویای دولتمردان قطر را جهت برپایی امارت اسلامی افغانستان به حقیقت تبدیل کند.

پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۰۷

تخلیه هزاران نفر از کابل توسط نیروی هوایی آمریکا

فرود هلی‌کوپتر شینوک آمریکایی برای انتقال کارکنان سفارت آمریکا در کابل، ۱۵ اوت ۲۰۲۱
فرود هلی‌کوپتر شینوک آمریکایی برای انتقال کارکنان سفارت آمریکا در کابل، ۱۵ اوت ۲۰۲۱

این گروه شامل شهروندان آمریکایی، از جمله نیروهای نظامی باقی‌مانده و پیمانکاران نظامی، و نیز گروهی از شهروندان افغانستانی است که در صورت اشغال کابل جان‌شان می‌تواند به علت همکاری با نیروهای ائتلاف در ۲۰ سال گذشته در خطر باشد.

بنا بود تخلیهٔ این افراد به‌تدریج و تا روز نهم شهریور انجام شود، اما عملیات پیچیده و بزرگ تخلیهٔ سریع این گروه به کویت و قطر، به‌دلیل سقوط مراکز ولایات همجوار کابل و احتمال سقوط این شهر و تصرف آن به دست طالبان در ۲۴ ساعت آینده، با شدت و سرعت بیشتری در جریان است.

:

جنگ در خراسان آریا نیروهای طالبان جلال‌آباد و بامیان را بدون درگیری تصرف کردند

در زمان تهیه این گزارش، نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا با حدود ۲۰ فروند هواپیمای ترابری پهن‌پیکر سی-۱۷آ، شش فروند هواپیمای سوخت‌رسان کِی‌سی-۱۳۵آر تی، چهار فروند هواپیمای پشتیبانی نزدیک هوایی اِی‌سی-۱۳۰جِی، دو فروند هواپیمای پشتیبانی نزدیک هوایی اِی سی-۱۳۰دبلیو، چهار فروند هواپیمای پشتیبانی عملیات نیروهای ویژه اِم‌سی-۱۳۰جِی، چهار فروند هواپیمای جستجو و نجات اِچ‌سی-۱۳۰جِی، هشت فروند هلیکوپتر جستجو و نجات اِچ‌اِچ-۶۰جی، یک فروند هواپیمای رله مخابراتی ئی-۱۱آ، پهپادهای رزمی اِم‌کیو-۹ ریپِر، به همراه شش فروند بمب‌افکن بی-۵۲اِچ و شماری دیگر از سوخت‌رسان‌ها شامل کِی‌سی-۱۳۵آر و کِی‌سی-۱۰آ، با پرواز از پایگاه‌های العدید در قطر و الظفره در امارات متحده عربی و همچنین هواپیماهای جنگنده اِف / اِی-۱۸ئی و اف با پرواز از ناو هواپیمابر یواِس‌اِس رونالد ریگان در عملیات تخلیه دخیل بودند.

یکی از شش فروند بی-52اچ اعزامی تیپ پنجم بمب افکن نیروی هوایی آمریکا در پایگاه العدید در قطر که در ماموریت های افغانستان در روزهای کنونی شرکت دارد.
یکی از شش فروند بی-52اچ اعزامی تیپ پنجم بمب افکن نیروی هوایی آمریکا در پایگاه العدید در قطر که در ماموریت های افغانستان در روزهای کنونی شرکت دارد.

از آنجا که احتمال رخنهٔ اعضای طالبان به درون کابل و مرکز آن از بعدازظهر روز شنبه ۲۳ مرداد وجود داشت، هوانیروز (هواپیمایی نیروی زمینی) ارتش آمریکا کار انتقال و جابه‌جایی کارمندان سفارت آمریکا و دیگر شهروندان آمریکایی و افغان درون محوطهٔ آن را با استفاده از هلیکوپترهای ترابری سی اِچ-47اِف شینوکِ اعزامی خود به کابل انجام داد.

به نظر می‌رسد دو تا چهار فروند از این نوع هلیکوپتر ترابری برای این منظور با استفاده از هواپیماهای ترابری سی-5اِم گالکسی به کابل منتقل شده باشد.

شرکت بیش از ۱۲۰ هواپیما و هلیکوپتر در عملیات تخلیه شهروندان آمریکایی از یک کشور جنگ‌زده در تاریخ نیروهای نظامی آمریکا بی‌سابقه است. عملیات تخلیه کابل از لحاظ تعداد هواپیماهای شرکت‌کننده پس از تخلیه شهروندان آمریکایی و نیروهای نظامی و شماری از مردم ویتنام جنوبی از سایگون به دنبال تصرف آن توسط نیروهای ویتنام شمالی در مقام دوم و از لحاظ شمار هواپیماهای سوخت‌رسان دخیل در آن در مقام نخست قرار دارد.

پیشتر تنها در جریان عملیات شکست‌خورده چنگال عقاب، جهت آزادسازی گروگان‌های آمریکایی در ایران از هواپیماهای سوخت‌رسان کِی‌سی-۱۳۵آر تی نیروی هوایی آمریکا به تعداد زیاد استفاده شده بود. امری که شرکت شش فروند از هشت هواپیمای سوخت‌رسان کِی‌سی-۱۳۵آر تی این نیرو را که تنها مختص عملیات‌های ویژه هستند، در عملیات تخلیه کابل، بی‌سابقه می‌سازد.

چگونه نیروهای آمریکایی از فرودگاه کابل حافظت می‌کنند؟

به‌جز هواپیماها و هلیکوپترهای ترابری و جستجو و نجات شرکت‌کننده در عملیات، تمامی هواپیماهای دیگر در کنار شرکت داشتن در عملیات تخلیه هزاران نفر از کابل وظیفه محافظت از شهر و فرودگاه بین‌المللی آن تا پایان عملیات، احتمالاً در ۴۸ ساعت آینده، بر عهده دارند.

پهپادها به رصد موقعیت شبه‌نظامیان طالبان می‌پردازند و در صورت مشاهده اهدافی که نیاز به انهدام فوری‌شان وجود دارد، با استفاده از موشک‌های هل‌فایر و یا بمب‌های نقطه‌زن هدایت لیزری‌شان وارد عمل می‌شوند.

اما مأموریت اصلی انجام بمباران نقطه‌ای و دقیق نیروهای طالبان، در صورت تلاش برای تسلط شهر و فرودگاه بین‌المللی آن در زمان عملیات تخلیه نیروی هوایی آمریکا بر عهده بمب‌افکن‌های سنگین بی-۵۲اِچ به پرواز درآمده از پایگاه العدید در قطر است.

در مجموع شش فروند از این بمب‌افکن‌ها متعلق به اسکادران‌های ۲۳ و ۶۹ بمب‌افکن اعزامی از پایگاه هوایی مینونت در ایالات داکوتای شمالی هستند. این بمب‌افکن‌ها مجهز به بمب‌های نقطه‌زن هدایت ماهواره‌ای و لیزری ۵۰۰ پوندی جی‌بی‌یو-۳۸ و ۲۰۰۰ پوندی جی‌بی‌یو-۳۱ با دقت بالا هستند که می‌توانند نیروهای طالبان را حتی در حال پیشروی در مناطق روستایی و شهری مورد حمله قرار دهند و از رسیدن آسیب به غیرنظامیانی که می‌توانند در مجاورت آن باشند، جلوگیری کند.

در کنار بمب‌افکن‌های سنگین بی-۵۲اچ اعزامی به قطر، نیروی هوایی آمریکا دو فروند هواپیمای سنگین پشتیبانی نزدیک هوایی اِی‌سی-۱۳۰جِی از اسکادران ۷۳ام عملیات ویژه را به العدید اعزام کرده است. هواپیماهایی با قابلیت انجام مأموریت پشتیبانی سنگین هوایی از سه هزار نیروی اعزامی سپاه تفنگداران دریایی آمریکا که جهت حفاظت از فرودگاه بین‌المللی کابل از کویت و قطر به افغانستان اعزام شده‌اند.

این نیروها روی زمین و با پشتیبانی هوایی تأمین شده از سوی این هواپیماها و همچنین بمب‌افکن‌های بی-۵۲اچ و پهپادهای تهاجمی از فرودگاه کابل در برابر هجوم طالبان در زمان عملیات تخلیه محافظت می‌کنند. این نیروها در ۴۸ ساعت گذشته با استفاده از هفت فروند هواپیمای ترابری سی-۱۷آ به کابل منتقل شده‌اند.

روح‌سواران بر فراز کابل

در میان هواپیماهای نظامی ایالات متحده آمریکا، به‌جرئت می‌توان گفت که پرواز هواپیماهای پشتیبانی نزدیک هوایی اِی‌سی-۱۳۰ که قدمت وجودشان به جنگ ویتنام باز می‌گردد، برای پیکارجویان طالبان وحشت‌آورترین است.

نیروی هوایی آمریکا در مجموع ۳۶ فروند هواپیمای اِی‌سی-۱۳۰ در اختیار دارد که ۲۳ فروند از آنها از نوع جِی ملقب به روح‌سوار (Ghostrider) است که جدیدترین و پیشرفته‌ترین نوع این هواپیماست و در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ تولید شده است.

 

AC-130J Ghostrider
AC-130J Ghostrider

شز۱۳۰از میان ۲۳ فروند اِی‌سی-۱۳۰جِی، ۱۰ فروند در خدمت اسکادران ۷۳ عملیات ویژه هستند که هر یک از آنها مجهز به یک توپ اتوماتیک ۳۰ میلیمتری، یک هویتزر ۱۰۵ میلیمتری و پرتابگرهای ده‌تایی موشک‌های ضد تانک سبک اِی جی اِم-۱۷۶ گریفین، موشک‌های سنگین ضد تانک اِی‌جی‌اِم-۱۱۴ هل‌فایِر و همچنین انواعی از بمب‌های کوچک نقطه‌زن هدایت ماهواره‌ای است.

با توجه به پرواز مستمر اِی‌سی-۱۳۰جِی های اعزامی اسکادران ۷۳ عملیات ویژه بر فراز افغانستان، نیروی هوایی آمریکا دو فروند از ۱۱ فروند اِی‌سی-۱۳۰دبلیو استینگِر ۲ از اسکادران ۱۶ عملیات ویژه را در مرداد ماه به کویت اعزام کرد تا در صورت نیاز نیروهای آمریکایی باقیمانده در سوریه و عراق به پشتیبانی نزدیک هوایی در برابر داعش و همچنین شبه‌نظامیان شیعه وابسته به سپاه قدس، از این دو هواپیما استفاده شود.

به علت افزایش نیاز نیروهای نظامی آمریکایی به پشتیبانی نزدیک هوایی در افغانستان، این دو هواپیما نیز از بعد از ظهر روز ۲۳ مرداد ماه در افغانستان پرواز کردند و مأموریت پشتیبانی نزدیک هوایی داشتند.

از لحاظ تجهیزات و تسلیحات قابل حمل، اِی‌سی-۱۳۰جِی و دبلیو تفاوت زیادی ندارند، تنها نوع موتورها، ملخ و آلات دقیقه پیشرفته‌تر اِی سی-۱۳۰جِی، آن را از نمونه قدیمی‌تر خود متمایز می‌کند.

فرشتگان نجات بر فراز افغانستان

در سه ماه اخیر و به دنبال پیشروی‌های طالبان در افغانستان، این گروه به موشک‌های دوش‌پرتاب ضدهوایی دست پیدا کرده است که می‌تواند تهدیدی بالقوه برای هواپیماها و هلیکوپترهایی باشد که در ارتفاع پایین پرواز می‌کنند. این امر شامل هواپیماهایی است که جهت تخلیه نیروها در فرودگاه کابل به زمین می‌نشینند و یا از آن بلند می‌شوند.

البته خلبانان هواپیماهای سی-۱۷آ جهت در امان ماندن از گزند این موشک‌ها با زاویهٔ حملهٔ بسیار زیاد امر تقرب به باند فرود را انجام می‌دهند و یا در حین برخاستن با مانور تاکتیکی سریعاً اوج می‌گیرند. با وجود این، این اقدامات می‌تواند در برابر موشک‌های دوش‌پرتاب کاملاً مؤثر نباشد.

پس از ساقط شدن احتمالی هر یک از هواپیماهای ترابری دخیل در عملیات تخلیه کابل به دلایلی چون نقص فنی و یا برخورد موشک‌های دوش‌پرتاب، در صورت زنده ماندن سرنشینان و خدمه آن، نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا وظیفه دارد موقعیت سقوط را سریعاً شناسایی و بازماندگان را سریعا با استفاده از هلیکوپترهای نجات و با پشتیبانی هواپیماهای عملیات ویژه و همچنین جستجو و نجات تخلیه کند.

در این راستا، دست‌کم چهار فروند هلیکوپتر اِچ اِچ-۶۰ جی به فرودگاه بین‌المللی کابل اعزام شده است؛ هلیکوپترهایی که پشتیبانی هواپیماهای جستجو و نجات اِچ سی-130جِی پادشاه رزمی 2 و هواپیماهای جستجو و نجات اِم سی-130 جِی کماندو 2 را در عملیات‌هایشان خواهند داشت.

نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در مجموع ۳۹ فروند اِچ سی-۱۳۰جِی در اختیار دارد که در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰ تولید شده‌اند. از این میان هشت فروند در خدمت اسکادران ۷۹ نجات هستند و هشت فروند دیگر در خدمت اسکادران ۷۱ نجات. هر یک از این اسکادران‌ها به‌ترتیب دو فروند از هواپیماهایشان را جهت شرکت در عملیات تخلیه کابل به الظفره منتقل کرده‌اند.

از۱هواپیماهای اِچ سی-۱۳۰جی در مقایسه با هواپیمای ترابری سی-۱۳۰جِی سوخت بیشتری حمل می‌کنند. آن‌ها می‌توانند به هلیکوپترهای جستجو و نجات سوخت بدهند. در راستای نجات خلبانان هواپیماهای سانحه‌دیده در خاک دشمن، می‌توانند از آسمان برایشان بسته‌های نجات رها کنند و در صورت نیاز، می‌توانند در باندهای خاکی و غیرهموار کوتاه فرود آیند. خدمه‌شان با استفاده از دوربین‌های دید در شب می‌توانند در تاریکی مطلق عملیات انجام دهند که شامل سوخت‌گیری و سوخت‌رسانی هوایی است.

نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در مجموع ۴۴ فروند هواپیمای اِم سی-۱۳۰جِی عملیات ویژه در اختیار دارد که در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰ تولید شده‌اند. اسکادران‌های ۹ و ۴۱۵ نیروی هوایی آمریکا هر کدام دو فروند از اِم سی-۱۳۰جِی هایشان را جهت شرکت در عملیات تخلیه کابل به الظفره منتقل کرده‌اند.

این اسکادران‌ها به ترتیب ۱۵و ۷ فروند از اِم سی-۱۳۰جِی های نیروی هوایی آمریکا را در اختیار دارند. در حالی که اِچ سی-۱۳۰جِی مختص عملیات جستجو و نجات است، اِم سی-۱۳۰جِی جهت انجام مأموریت پشتیبانی از عملیات نیروهای ویژه هوابرد ارتش ایالات متحده آمریکا طراحی شده است.

اِم سی-130جِی جهت انجام عملیات‌های مخفی و خاموش نیروهای ویژه طراحی شده است، به‌گونه‌ای که در سکوت رادیویی و در ارتفاع کم و خارج از دید رادارهای دشمن، به عمق خاک آن در تاریکی شب نفوذ می‌کند و به هلی‌کوپترهای نیروهای ویژه سوخت می‌رساند. ماموریت ثانوی آن رهاسازی بار شامل تسلیحات نیروهای ویژه بر فراز مناطقی است که بر روی زمین حضور دارند.

اعزام شش فروند هواپیماهای منحصربه‌فرد سوخت‌رسان

آن‌طور که فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا پیش‌بینی کرده است، هواپیماهای عملیات ویژه و پشتیبانی نزدیک هوایی شرکت‌کننده در عملیات تخلیهٔ کابل ممکن است امکان نشستن در فرودگاه بین‌المللی این شهر را به علت اشغال باند پروازش در لحظات آخر عملیات تخلیه نداشته باشند و یا نشستن آن‌ها به علت آسیب‌پذیر بودن‌شان بر روی زمین خطرناک باشد. به همین دلیل، نیروی هوایی آمریکا، شش فروند از هشت فروند هواپیمای سوخت‌رسان کِی سی-۱۳۵آر تی خود را از تیپ ۲۲ سوخت‌رسان هوایی مستقر در پایگاه هوایی مک کانِل به پایگاه هوایی العدید در قطر اعزام کرده است.

اعزام نخستین فروند از این هواپیماها در روز ۱۲ مرداد، فروندهای سوم و چهارم در روز ۱۳ مرداد و سه فروند دیگر در روز چهاردهم صورت گرفت.

خدمه این هواپیماهای سوخت رسان جهت پرواز در ارتفاع پست و سوخت‌رسانی به هواپیماهای عملیات ویژه در چنین ارتفاعی و در تاریکی شب آموزش دیده‌اند. این هواپیماها برخلاف سایر کِی سی-۱۳۵ های نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا، خود قادرند از هواپیماهای دیگر سوخت دریافت کنند؛ امری که مداومت پرواز آن‌ها و شرکت‌شان در یک عملیات سوخت‌رسانی را از حداکثر هشت ساعت به ۲۴ تا ۳۶ ساعت افزایش می‌دهد.

ناو آبی-خاکی USS Iwo Jima در دریای عمان
ناو آبی-خاکی USS Iwo Jima در دریای عمان

آن‌ها همچنین به سامانه‌های رادیویی مخصوصی مجهزند که امکان انجام مخفی نگه داشتن مکالمات رادیویی در حین عملیات سوخت‌رسانی و جلوگیری از عملیات استراق سمع دشمن را فراهم می‌کند.

انتظار می‌رود در آخرین روزهای عملیات تخلیه کابل، این هواپیماهای منحصربه‌فرد به‌مدت دست‌کم ۱۸ ساعت بر روی کابل پرواز کنند و به هواپیماهای اِی سی-۱۳۰جِی پشتیبانی نزدیک هوایی، اچِ سی-۱۳۰جِی جستجو و نجات و اِم سی-۱۳۰جِی عملیات ویژه سوخت برسانند.

در صورت نیاز به تخلیه شهروندان آمریکایی در اقصی نقاط خراسان آریا  با استفاده از هلیکوپترهای نیروهای ویژه ارتش آمریکا و همچنین تیلت-روتورهای اِم وی-22بی، سپاه تفنگداران آمریکا مستقر در ناو آبی-خاکی USS Iwo Jima در دریای عمان، هواپیماهای عملیات ویژه اِم سی-۱۳۰جِی با پشتیبانی کِی سی-۱۳۵آر تی های نیروی هوایی آمریکا به آن‌ها سوخت خواهند رساند.

پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۰۸

جنگ در خراسان آریا ؛ نیروهای طالبان جلال‌آباد و بامیان را بدون درگیری تصرف کردند

نیروهای دولتی که به اسارت طالبان در آمدند.

نیروهای دولتی خراسان آریا  روز یکشنبه ۲۴ مرداد تایید کردند که نیروهای طالبان شهر جلال آباد مرکز ولایت (استان) ننگرهار را تصرف کردند.

ابتدا یک سخنگوی طالبان روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای این گروه وارد شهر جلال‌آباد شده‌ا‌ند. همزمان منابع امنیتی گفته بودند، نیروهای طالبان بدون درگیری شهر جلال‌آباد را تصرف کرده‌اند.

علاوه بر جلال آباد، نیروهای طالبان در طول ساعات گذشته ولایت‌های بامیان و دایکندی را نیز بدون درگیری تصرف کردند.

طالبان به دنبال خروج نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای بین المللی٬ در عملیاتی سراسری بخش‌های بزرگی را از افغانستان به تصرف خود در آورده است.

مزار شریف سقوط کرد؛ تصرف مراکز لوگر، کنر و پکتیکا به دست طالبان در یک روز

به گزارش رویترز، کابل و جلال آباد در شرق تنها مناطق شهری بزرگ افغانستان بودند که طالبان هنوز آنها را تصرف نکرده بود.

یک شهروند در جلال آباد هم به خبرگزاری فرانسه گفته است، امروز صبح از خواب بیدار شدیم و شاهد افراشته شدن پرچم های طالبان برفراز ساختمان بودیم. آنها شهر را تسلیم طالبان کردند.

این خبرگزاری هم می‌گوید با سقوط جلال آباد، ارتباط کابل با شرق کشور قطع شده است و اکنون پایتخت خراسان آریا  تنها شهر پر جمعیت کشور است که هنوز به تصرف طالبان در نیامده است.

در همین حال شامگاه شنبه برق کابل قطع شد و صدا تیراندازی در اطراف این شهر به گوش می رسید.

رسانه‌های محلی نیز شامگاه شنبه گزارش دادند که صدای درگیری‌های پراکنده در نقاطی از کابل شنیده شده است.

همچنین تصاویری از خاموشی کامل در کابل و قطع برق این شهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

نیروهای طالبان روز شنبه توانستند مزار شریف، چهارمین شهر بزرگ خراسان آریا  را تصرف کنند. ساعاتی قبل از آن نیز منابع دولتی افغان باوران  تایید کرده بودند که شبه‌نظامیان طالبان مراکز ولایت لوگر، کنر و پکتیکا را تصرف کرده‌اند.

تخلیه سفارت آمریکا در کابل

منابع امنیتی و دیپلماتی شنبه به سی بی اس نیوز گفته اند، سفارت آمریکا طی ۳۶ ساعت آینده به طور کامل تخلیه خواهد شد و پرسنل آن به جز چند نیروی کلید از افغانستان خارج می شوند.

این منابع اضافه کرده اند، تمامی دیپلمات‌های آمریکایی می‌بایست تا ۳۱ اوت از خراسان آریا  خارج شوند.

در همین حال، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا شنبه در تماس‌های تلفنی جداگانه با اشرف غنی، رییس جمهوری و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی أفغانستان در خصوص وضعیت در این کشور گفت‌وگو کرد.

جو بایدن هم در این روز اعلام کرد که شمار نیروهای نظامی که به کابل اعزام می‌شوند تا امنیت خروج کارکنان سفارت ایالات متحده از افغانستان را تامین کنند، به پنج هزار نیرو افزایش یافته است.

با وخامت اوضاع در افغانستان٬ آمریکا و کشورهای غربی اعزام نیرو به کابل برای خروج دیپلمات‌ها را تسریع کرده‌اند.

دو ساله‌گی خروج امریکا از افغانستان؛ بایدن خواستار تصویب قانون اسکان افغان‌ها شد

۸صبح، کابل: جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده به مناسبت ۳۱ اگست، دو ساله‌گی خروج آخرین سرباز امریکایی از افغانستان، از کانگرس این کشور خواست تا «قانون اسکان افغان‌ها» را تصویب کند.

کاخ سفید روز پنج‌شنبه، 9 سنبله، به نقل از بایدن نوشته است که قانون اسکان افغان‌ها (Afghan Adjustment Act) می‌تواند، اقامت دایمی ده‌ها هزار مهاجر افغان که با ویزای بشردوستانه موقت به امریکا انتقال داده شده‌اند را فراهم کند.

جو بایدن تاکید کرده است که ایالات متحده همچنان به حمایت از مردم افغانستان ادامه خواهد داد.

او افزوده است: «متحدان افغان ما هم اکنون در سراسر کشور ما مشارکت گسترده‌ای دارند. همان‌طور که آن‌ها در کنار ما ایستادند، من همچنان متعهد به ایستادن در کنار آن‌ها هستم. از کنگره می‌خواهم قانون اسکان افغان‌ها را تصویب کند، تا بتوانیم مسیری برای موقعیت قانونی دایمی برای دوستان و همسایه‌گان افغان خود فراهم کنیم.»

این قانون سهولت‌هایی را برای افغان‌های داخل و خارج از امریکا فراهم می‌کند و پیش از این کمیته پناهنده‌گی و مهاجرت ایالات متحده اعلام کرده بود که «قانون تعدیل افغان» دوباره برای تصویب به هر دو مجلس کانگرس امریکا معرفی شده است.

بر اساس اعلامیه، از ۱۵ اگست سال ۲۰۲۱ تا کنون بیش از ۱۱۷ هزار تن از شهروندان افغانستان به امریکا انتقال داده شده‌اند.

کاخ سفید اضافه کرده است که در جنگ  بیست ساله امریکا در افغانستان، دست‌کم ۲ هزار ۴۶۱ نظامی آن کشور کشته و ۲۰ هزار و ۷۴۴ نیروی دیگر شان زخمی شده‌اند.

آخرین سرباز امریکایی در ماه اگست سال ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کرد؛ زمانی‌که طالبان کابل ‌را تصرف کرده بودند.

چگونه‌گی خروج نظامیان امریکایی که عامل فروپاشی دولت افغانستان دانسته می‌شود، انتقادهای گسترده‌ای را علیه دولت بایدن در پی داشته است.

رونالد : مخالفان در مقاومت علیه طالبان روی واشنگتن حساب نکنند

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : Afghan paper.com / اینترنشنال / BBC