بازگشت ۳۵۰۰ مهاجر از ایران و پاکستان به خراسان بزرگ
بازگشت ۳۵۰۰ مهاجر از ایران و پاکستان به خراسان بزرگ
ایران و پاکستان طی روزهای اخیر اخراج مهاجرین خراسان آریا را افزایش داده‌اند

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان از بازگشت اجباری و داوطلبانه نزدیک به سه هزار و 500 مهاجر افغانستان طی دو روز از ایران و پاکستان خبر داد.

وزارت مهاجرین طالبان اعلام کرد دو هزار و 769 مهاجر خراسانی در روزهای 31 ثور (اردیبهشت) و 2 جوزا (خرداد) از مرز اسلام‌قلعه و مرز تورخم وارد کشور شدند.

بر بنیاد این اعلامیه، از میان آن‌ها بیش از 500 نفر برای دریافت کمک به سازمان‌های بین‌المللی مهاجرت معرفی شدند.

این وزارت همچنان از بازگشت اجباری و داوطلب 665 مهاجر خراسانی  دیگر در همین دور روز از پاکستان خبر داد.

طالبان اضافه کرد از میان مهاجرین بازگشته به 92 خانواده کمک نقدی ارائه و برای هر خانواده مبلغ 10 هزار افغانی توزیع شد.

پیش‌تر وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان از اخراج 747 مهاجر خراسان بزرگ  طی یک روز از پاکستان خبر داد.

وزارت امور مهاجرین طالبان، چهارشنبه 19 ثور (اردیبهشت)، اعلام کرد 52 خانواده از مرز «اسپین بولدک» و 87 خانواده دیگر از مرز «تورخم» وارد افغانستان شدند.

پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، به‌دنبال خروج نیروهای غربی از این کشور در اوت 2021، شمار مهاجران افغان در کشورهای همسایه به‌خصوص در ایران و پاکستان افزایش یافت.

ایران و پاکستان مقصد اصلی اکثر مهاجرین خراسانی  است که غیرقانونی وارد این دو کشور می‌شوند. گزارش‌ رسانه‌ها حاکی از آن است که طی دو سال گذشته شمار زیادی از شهروندان این کشور به ایران پناه برده‌اند.

از سوی دیگر، مقامات جمهوری اسلامی و پاکستان، در کنار تلاش برای جلوگیری از ورود غیر قانونی مهاجرین، روند اخراج مهاجرین فاقد مدرک اقامت را آغاز کردند.

پیش‌تر خبرگزاری «ایرنا» گزارش داد، روح‌الله خضری‌پور، مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی ولایت(استان) کرمان گفته است که طی سال گذشته 85 هزار اتباع افغان «فاقد مجوز قانونی» به کشورشان بازگردانده شده‌اند. مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی در ایران گفته است که «اکنون شرایط و امکان پذیرش جدید از مهاجران در کرمان وجود ندارد».

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مرکز پذیرایی تراس سولیدر در بریانسون، جنوری ۲۰۲۳. عکس : مهاجر نیوز
مرکز پذیرایی تراس سولیدر در بریانسون، جنوری ۲۰۲۳. عکس : مهاجر نیوز

یک سازمان خیریه در بریانسون در جنوب شرق فرانسه از افزایش مهاجرانی که از ایتالیا وارد فرانسه می‌شوند اظهار نگرانی کرده است. این سازمان می‌گوید که به تازگی از ۳۰۰ مهاجر پذیرایی کرده است در حالی که ظرفیت اصلی پذیرش مرکز ۸۱ نفر است.

مرکز پذیرایی تراس سولیدر در بریانسون با افزایش بی سابقه مهاجرانی روبروشده که از ایتالیا وارد فرانسه می‌شوند. به روزهای ۱۳ و ۱۴ اگست، این مرکز از بیشتر ۳۰۰ مهاجر پذیرایی کرده است. روز چهارشنبه نیز ۲۲۰ مهاجر در مرکز به سر می‌بردند.

لوک مارچلو، مسئول امنیتی تراس سولیدر به مهاجر نیوز گفت که معمولاً روزانه «بین ۵ تا ۳۹ مهاجر» وارد بریانسون می‌شوند اما هفته گذشته، در یک شب حدود یک صد مهاجر افریقایی وارد مرکز شدند.

به گفته ژان گابوریو، از مدیران تراس سولیدر، کوچکترین مکان در مرکز، حال به خوابگاه برای مهاجران بدل شده و تعدادی از مهاجران حتی «روی زمین می‌خوابند.»

از ماه می به این سو، مهاجران به گونه مداوم وارد این مرکز می‌شوند و به محض رفتن یک گروه، گروه جدیدی جای آن‌ها را پر می‌کند. ژان گابوریو می‌گوید: «روزانه دستکم از ۱۵۹ مهاجر پذیرایی می‌کنیم.»

شمار زیادی از این مهاجران، که از طریق کوه‌های پر برف آلپ، از کوتل مونژنور وارد فرانسه می‌شوند «از ناحیه زانو یا پا زخمی و یا هم دچار کم‌ آبی بدن (تشنگی) هستند. در میان‌آن‌ها زنان حامله‌ای هم وجود دارند که برخی از آن‌ها زایمان شان نزدیک است.»

در مواردی، عبور از کوه‌های پر برف در مرز میان ایتالیا و فرانسه به قیمت جان مهاجران تمام میشود. روز ۷ اگست، جسد یک مهاجر ۱۹ ساله گینه‌ای در ارتفاعات کوتل مونژنور پیدا شد.

گذرگاه‌های سرحدی بین ایران و خراسان بزرگ  افزایش می‌یابد

قوماندان سرحدی ایران اعلام کرد طی توافقی که با مقامات خراسان آریا  حاصل شده است، گذرگاه‌های رسمی در خط سرحدی دو کشور افزایش خواهد یافت

گذرگاه‌های سرحدی بین ایران و افغانستان افزایش می‌یابد

قاسم رضایی قوماندان سرحدی ایران درباره نتایج مذاکرات دومین اجلاس مشترک با مقامات وزارت دفاع و داخله خراسان آریا ، گفت: با مسئولان حوزه سرحدی خراسان آریا  توافق شد تا با همکاری نزدیک و مدیریت یکپارچه، در 945 کیلومتر مرز مشترک به شیوه ای عمل شود که در پایان سال جاری، شاهد یک مرز مشترک و نمونه بین دو کشور باشیم.

به گزارش پایگاه خبری پولیس ایران، وی همچنین اظهار داشت:

با توجه به پروتکل های تعریف شده و معاهدات سرحدی، باید سرحدات با مشارکت دو طرف مدیریت شود. در همین راستا برای افزایش نیرو و افزایش امکانات به منظور ارتقای کیفیت مدیریت سرحدی توافق شد“.

رضایی عملکرد سال‌ های اخیر موظفین سرحدی خراسان آریا  را خوب دانست و خاطرنشان کرد:

همکاری‌ و مدیریت دو کشور در سرحدات، سبب شده که میزان ورود مواد مخدر به ایران به حداقل برسد. باز هم نیاز است که این تعاملات و مدیریت های میدانی افزایش یابد تا دیگر شاهد حضور قاچاقچیان مواد مخدر در سرحدات مشترک نباشیم.

چنین فیصله شد که اولین نشست مسئولان سرحدی ایران و خراسان آریا  پس از این سفر در یکی از شهرهای سرحدی و درولایت سیستان و بلوچستان برگزار شود تا به صورت میدانی و مستقیم موضوعات و مسائل مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد“.

گفتنی است ایران در ولایات خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان خود  دارای سرحد  مشترک به طول 945 کیلومتر با خراسان آریا  میباشد و گذرگاه های دوغارون دراولوسوالی تایباد خراسان رضوی، زابل در سیستان و بلوچستان و یزدان در خراسان جنوبی از مهمترین معابر مرزی دو کشور بوده است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیهٔ ، مهاجر نیوز