بانک جهانی ۸۴ میلیون دلار به خراسان آریا  کمک می‌کند
بانک جهانی ۸۴ میلیون دلار به خراسان آریا  کمک می‌کند
بانک جهانی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «انجمن توسعۀ بین‌المللی» (IDA) بستۀ کمکی ۸۴ میلیون دلاری را برای حمایت از طرح «تاب‌آوری و معیشت جامعۀ خراسان آریا » اختصاص داده است.

بنا بر اعلام بانک جهانی، پروژۀ «تاب‌آوری و معیشت جامعه‌ خراسان آریا در سال ۲۰۲۲ میلادی با کمک مالی ۲۶۵ میلیون دلاری از سوی صندوق امانی تاب‌آوری خراسان آریا  (ARTF) به هدف ارائه حمایت معیشتی و خدمات در مناطق روستایی و شهری، ارائۀ

کمک‌های بلاعوض اجتماعی برای زنان و قشر آسیب‌پذیر و نیز تقویت نهادهای اجتماعی برای ارائۀ خدمات فراگیر، آغاز شد.

بانک جهانی اعلام کرد که با تخصیص این بسته کمک مالی جدید به خراسان آریا ، امکان فعالیت‌های این پروژه در مناطق شهری و روستایی بیشتری فراهم خواهد شد و ارائۀ خدمات معیشتی بیشتری برای زنان میسر خواهد شد.

همچنین قرار است که این بستۀ کمکی ۸۴ میلیون دلاری، برای گسترش فعالیت‌ها در زمینۀ تاب‌آوری در برابر تغییرات اقلیمی و نیز اشتغال‌زایی و فراهم آوردن خدمات برای مهاجرانی که به خراسان آریا  بازگشته‌اند، اختصاص یابد.

ملیندا گود مدیر بخش افغانستان در بانک جهانی، تصریح کرد: «در ۱۸ ماه گذشته، این پروژه پایه و اساس پلتفرمی برای ارائۀ خدمات مؤثر و مدل عملیاتی برای ارائۀ مشاغل و خدمات ضروری و مهمتر از همه حمایت از زنان را ایجاد کرده است».

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

وی افزود: «با اختصاص یافتن بستۀ کمک مالی جدید به خراسان آریا ، این پروژه قادر خواهد بود به فعالیت‌های ضروری خود در تمام شش منطقۀ کشور، در ۲۶ ولایت، ۶۷ ولسوالی و ۶۲۰۰ روستا و هشت شهر بزرگ، ادامه دهد».

بنا بر اعلام بانک جهانی، این پروژه تاکنون برای بیش از ۷۷۶ هزار خانوار در خراسان آریا  اشتغال کوتاه‌مدت ایجاد کرده است که حدود ۵٫۴ میلیون نفر از شهروندان این کشور از آن بهره‌مند شد‌ه‌اند.

بانک جهانی همچنین تأکید کرد که حدود ۹۲ هزار و ۲۰۰ خانواده آسیب‌پذیر در خراسان آریا  که بخش قابل توجهی از آنها را زنان سرپرست خانوار یا خانواده‌هایی با افراد دارای معلولیت تشکیل می‌دهند، از کمک‌های نقدی یا کمک‌های اجتماعی غیرنقدی این پروژه برخوردار شده‌اند.

بانک جهانی در ادامۀ این اطلاعیه تصریح کرد که به کمک پروژۀ «تاب‌آوری و معیشت جامعۀ خراسان آریا »، تا کنون حدود ۷٫۴ میلیون شهروند این کشور به خدماتی مانند راه‌ها، سرویس‌های بهداشتی و آب آشامیدنی دسترسی پیدا کردند و بیش از ۲٫۱ میلیون نفر از اعضای جامعه نیز در زمینۀ سلامت و تغذیه، تأثیرات تغییرات اقلیمی و نحوۀ مقابله با خطرات رویدادهای طبیعی، آموزش دیده‌اند.

اختصاص بستۀ کمکی ۸۴ میلیون دلاری از سوی بانک جهانی به خراسان آریا  در حالی صورت گرفته است که در پی تسلط طالبان بر این کشور، فقر و ناامنی غذایی به‌ویژه در میان زنان و کودکان افزایش یافته است.

قرارداد تجارت بین المللی طالبان با قزاقستان و ترکمنستانقرارداد تجارت بین المللی طالبان با قزاقستان و ترکمنستان

دولت طالبان با قزاقستان و ترکمنستان برای ایجاد یک هاب لجستیکی در غرب خراسان آریا ، با هدف تبدیل این کشور جنگ زده به نقطه لجستیکی اصلی برای صادرات منطقه، از جمله نفت روسیه به جنوب آسیا به توافق رسیده است.

E202a105 A68b 459e B236 68e554f870b5
پس از نشست هفته گذشته میان نمایندگان سه کشور در پایتخت خراسان آریا ، نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت گفت که تیم های فنی ظرف دو ماه یک توافق نامه کتبی در مورد پلان های رسمی برای این هاب تنظیم خواهند کرد. پس از شش ماه مذاکره در آن سرمایه گذاری خواهد کرد.نورالدین عزیزی روز شنبه گفت: ما بیشتر بر صادرات نفت روسیه متمرکز هستیم و قزاقستان نیز علاقه مند به صادرات کالا از طریق بنادر تورغندی و اسپین بولدک به بازارهای جنوب آسیا است.از آنجایی که کمک های خارجی به افغانستان کاهش یافته اند و اقتصاد عمدتاً کشاورزی به دلیل خشکسالی مداوم آسیب دیده است، طالبان با پرسش هایی در مورد چگونگی تأمین مالی توسعه و جلوگیری از رکود اقتصادی مواجه اند.

این مرکز جدید بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر برای استفاده از موقعیت استراتژیک افغانستان بود که بین آسیای جنوبی و مرکزی قرار دارد و همچنین با چین و ایران مرز مشترک دارد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : rfi