شنبه, ۱۸ قوس , ۱۴۰۲
پ
 • شناسه : 4762
 • 18 میزان 1402 - 18:17
 • 199 بازدید
 • 0 دیدگاه
 • ارسال توسط :
فرماندهان تسلیمی جمعیت اسلامی

تاریخ سناتور عظیمی تاجیک‌تبار هم به پایان رسید؟

تاریخ سناتور عظیمی تاجیک‌تبار هم به پایان رسید؟
تاریخ سناتور عظیمی تاجیک‌تبار هم به پایان رسید؟
محمد آصف عظیمی، عضو پیشین مجلس سنا و از اعضای جمعیت اسلامی به ریاست صلاح‌الدین ربانی که در روزهای نخست سقوط ولایت‌های شمال.

منابع به آماج تأیید می‌کنند که محمد آصف عظیمی، عضو پیشین مجلس سنا و از اعضای جمعیت اسلامی به ریاست صلاح‌الدین ربانی که در روزهای نخست سقوط ولایت‌های شمال به‌دست طالبان، با نزدیک به ۲۰۰ تفنگ‌دار به استقبال شان رفته و ایبک را به آن‌ها تسلیم داده بود، آخرین نفس‌های حضور سیاسی – نظامی‌اش را در این ولایت تجربه می‌کند.

این منابع می‌‌افزایند که به اساس دستور کمیته جمع‌آوری اجناس دولتی که چندی پیش از سوی والی طالبان برای سمنگان، تعیین شده بود، یک عراده موتر نوع هایلکس را از زیر پای محمد آصف عظیمی گرفتند و این در حالی‌ست که از چندی بدینسو افراد مسلح سناتور عظیمی به نوبت از سوی نیروهای طالبان در حال خلع سلاح‌شدن و یا فرار از کشور اند.

آن‌ها در برابر پرسش خبرنگار آماج مبنی بر این‌که اکنون سناتور عظیمی در سمنگان چه صلاحیت دارد گفتند «یک سمبول است که در نشست‌ها می‌رود، اما اجازه سخن‌رانی را هم ندارد».

در کنار آن منابع داستان زندگی سناتور عظیمی در حکومت‌های گذشته را مملو از اتهام و پرونده‌های ترورهای زنجیره‌یی و جرایم جنایی در این ولایت ذکر می‌کنند و می‌گویند که به همین منظور او چند سالی در روستای دره‌ی زندان این ولایت به‌سر می‌برد و اجازه‌ی ورود به شهر ایبک را نداشت. آن‌ها از پرونده ده سال پیش ترور احمد خان سمنگانی در شهر ایبک به‌عنوان نمونه یاد می‌کنند.

منابع می‌‌افزایند که همین پرونده‌ها باعث شده بود که نامزد شدن آقای عظیمی در انتخابات گذشته پارلمانی از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی رد شود.

سناتور عظیمی در انتخابات ریاست جمهوری در کنار عبدالله عبدالله ایستاد و پس از جنجال‌های انتخابات برای مدتی والی خودخوانده سمنگان شد و به دنبال پیش‌روی طالبان در شمال، سمنگان را به آن‌ها تسلیم داد. خبرنگار آماج تلاش کرد تا نظر محمد آصف عظیمی را نیز داشته باشد، اما مؤفق نشد.

پیام تسلیت سازمان آزادی بخش خراسان به مردم هرات

عفو بین‌الملل: تلاش‌های امداد برای زلزله‌زده‌گان هرات باید بدون تبعیض انجام شود

سازمان عفو بین‌الملل از مقام‌های طالبان خواسته است تا آنان باید تلاش‌های امداد و نجات آسیب‌دیده‌گان زمین‌لرزه هرات بدون تبعیض و مطابق با معیارهای بین‌المللی حقوق بشر انجام می‌دهند.

این سازمان روز گذشته نشر گزارشی در واکنش به زمین‌لرزه مرگ‌بار هرات گفته که اقدام فوری پس از این زلزله ویرانگر حیاتی است.

عفو بین الملل در گزارش تازه خود گفته است که «گروه‌های در معرض خطر» به ویژه زنان، کودکان، کهن‌سالان و معلولان با چالش‌های زیادی روبه‌رو هستند و طالبان باید کمک‌ها را بدون تبعیض و برابر با معیارهای جهانی حقوق بشر توزیع کنند.

در گزارش به نقل از زمان سلطانی، پژوهش‌گر منطقه‌ای عفو بین‌الملل آمده است: «بسیار مهم است که همه کمک‌ها نیازهای گروه‌های در معرض خطر را که اغلب با چالش‌های مرکب در موقعیت‌های بحرانی مواجه هستند، از جمله زنان، کودکان، افراد مسن و افراد دارای معلولیت برآورده کند.»

پیش‌تر، دفتر نماینده‌گی اتحادیه اروپا برای خراسان آریا  می‌گوید که بسته کمک‌های بشردوستانه ۳.۵ میلیون یورویی را به زلزله‌زده‌گان هرات تصویب کرده است.

قابل ذکر است که به‌رغم برخی از نهادهای مددرسان ملی و بین‌المللی و هم‌چنان طالبان از ارایه کمک به آسیب‌دیده‌گان این زمین‌لرزه در هرات خبر می‌دهند، اما مردم می‌گویند که تا کنون تنها از کمک‌های افراد ملکی مستفید شده‌اند.

بر اساس آمار نشر شده از سوی طالبان تا اکنون بیست روستای هرات در زمین‌لرزه مرگ‌بار روز شنبه آسیب جدی دیده است.

با این حال دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه ملل (اوچا) نیز اعلام کرده است که در این زمین‌لرزه، بیش از ۱۱ هزار تن متاثر شده‌اند

.

زلزله هرات: مراسم تدفین دسته‌جمعی برای جان باختگان زلزله قدرتمند برگزار شد

.

در چهارمین روز از زلزله ویرانگر در هرات امروز بار دیگر مراسم تدفین دسته جمعی برای کشته شدگان این زلزله قدرتمند برگزار شد.

زمین لرزه بالای شش درجه ریشتری روز شنبه منازل مسکونی را در مناطق روستایی ولایت هرات با خاک یکسان کرده است.

سازمان ملل می‌گوید بیش از هزار نفر کشته شده‌اند، اما مقامات طالبان اعلام کرده اند که تعداد بسیار بیشتری در این واقعه جان خود را از دست داده‌اند.

تازه‌ترین گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد حاکی است که «نزدیک به یک هزار ۳۰۰ نفر در ولسوالی «زنده جان» هرات جان باختند و یک هزار و ۷۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

براساس این گزارش همچنین در این ولسوالی یک هزار و ۷۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

برآوردهای این نهاد در مجموع نشان می‌دهد که بیش از ۱۲ هزار نفر در پنج ولسوالی ولایت هرات آسیب دیده‌اند.

هرچند گفته شده که این ارقام در روزهای آینده و با جستجوهای بیشتر احتمالا افزایش خواهد یافت.

سازمان ملل می‌گوید تمامی خانه‌های مسکونی در یازده روستای ولسوالی زنده‌جان در سی کیلومتری شمال غرب شهر هرات، ویران شده است.

همچنین گزارش شده که صدها خانواده به شهر هرات آواره شده‌اند.

چندین کشور از جمله ایران، آمریکا، عربستان سعودی، قطر، ترکیه، تاجیکستان، ازبکستان، آذربایجان، پاکستان و چین قول داده‌اند که به مردم زلزله زده هرات کمک کنند.

شماری از شهروندان بادغیس و فراه هم در تماس با بی‌بی‌سی گفته‌اند که بیشتر توجه‌ها طرف هرات است و زلزله‌زدگان در این دو ولایت نباید فراموش شوند.

.
 • نویسنده : قیام خوراسانی
 • منبع خبر : آماج و BBC

برچسب ها

جشن سده به‌عنوان میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شد 17 قوس 1402
جشن زردتشتیان سه کشور ایران قدیم

جشن سده به‌عنوان میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شد

رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که جشن باستانی سده به پیشنهاد ایران و تاجیکستان در هجدهمین نشست کمیته بین‌الدولی پاسداری از میراث‌ فرهنگی ناملموس یونسکو در کاسان، بوتسوانا ثبت شده است.

رسوایی بزرگ مالی در عراق؛ مفقود‌ شدن ۳۵ تریلیون اسکناس دینار 17 قوس 1402
حمله به سفارت امریکا در عراق

رسوایی بزرگ مالی در عراق؛ مفقود‌ شدن ۳۵ تریلیون اسکناس دینار

عضو کمیته مالی در پارلمان عراق: عراق در دوران دولت چارچوب هماهنگی، به صادرکننده مواد مخدر تبدیل شده و حجم قاچاق به 60 تا 70 درصد رسیده است

فرمانده گارنیزیون طالبان در بغلان را زخمی و دو محافظش را کشتیم 17 قوس 1402
جبهه مقاومت

فرمانده گارنیزیون طالبان در بغلان را زخمی و دو محافظش را کشتیم

جبهه مقاومت ملی اعلام کرد که فرمانده گارنیزیون طالبان در بغلان در حمله نیروهای این جبهه زخمی و دو محافظ او کشته شده‌اند.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

مهوش؛ خداحافظی خواننده خراسان آریا پس از ۵۶ سال از صحنه 01 قوس 1402
استاد

مهوش؛ خداحافظی خواننده خراسان آریا پس از ۵۶ سال از صحنه

گلالی فریده، معروف به مهوش، نخستین زن اهل افغانسان است که لقب استادی را در هنر آوازخوانی در دهه ۱۹۷۰ میلادی و در زمان ریاست جمهوری محمد داوود، رسماً دریافت کرد.

دشمنی آشکار با زبان پارسی در خانه دانشمندان خراسان آریا 23 عقرب 1402
غمگین ترین روزه های پارسیان

دشمنی آشکار با زبان پارسی در خانه دانشمندان خراسان آریا

همایش فراغت‌شان را بدون حضور رئیس دانشگاه و رئیس دانشکده‌ و همین‌طور #بدون حضور استادان بخش ادبیات، برگزار کردند.

نشست ادبی و فرهنگی میان شاعران خراسان آریا و ایران عزیز 23 عقرب 1402
داکتر عبدالقیم طاهری

نشست ادبی و فرهنگی میان شاعران خراسان آریا و ایران عزیز

برای ایجاد همبستگی بیشتر میان این حوزه تمدنی پارسی برنامه های بیشتر به راه افتد تا از تهاجم ادبی و فرهنگی در سرزمین های زبان فارسی جلوگیری شود.

ایران و تاجیکستان می‌توانند بدون ویزا به کشورهای یکدیگر سفر کنند 18 عقرب 1402

ایران و تاجیکستان می‌توانند بدون ویزا به کشورهای یکدیگر سفر کنند

ریاست‌جمهوری ایران از امضای ۱۸ سند همکاری و یک بیانیه مشترک بین مقامات ایرانی و تاجیکستانی در جریان سفر ابراهیم رئیسی به دوشنبه خبر داد.

تجلیل از روز معلم در جهان و تغییر روز معلم در خراسان آریا 14 میزان 1402
روز آموختند روز آموزگاران

تجلیل از روز معلم در جهان و تغییر روز معلم در خراسان آریا

در خراسان آریا  هر ساله روز سوم جوزا/خرداد به عنوان "روز معلم" جشن گرفته می‌شد، اما امسال وزارت معارف (آموزش و پرورش) اعلام کرده که پس از این سیزدهم میزان/مهر روز معلم خواهد بود.

رسوایی بزرگ مالی در عراق؛ مفقود‌ شدن ۳۵ تریلیون اسکناس دینار 17 قوس 1402
حمله به سفارت امریکا در عراق

رسوایی بزرگ مالی در عراق؛ مفقود‌ شدن ۳۵ تریلیون اسکناس دینار

عضو کمیته مالی در پارلمان عراق: عراق در دوران دولت چارچوب هماهنگی، به صادرکننده مواد مخدر تبدیل شده و حجم قاچاق به 60 تا 70 درصد رسیده است

کمک ۱۴۲ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به مردم خراسان 16 قوس 1402
اعلام

کمک ۱۴۲ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به مردم خراسان

اتحادیه اروپا ک بسته جدید کمک مالی ۱۴۲،۸ میلیون یورویی را برای حمایت از نیازهای اساسی مردم خراسان آریا به ویژه زنان و بیجاشدگان تصویب کرد. این کمک از طریق نهاد‌های سازمان ملل و سازمان‌های غیردولتی صورت می‌گیرد.

کمک ۵۸ میلیون دلار جاپان به خراسان آریا . و قطع درختان ناجو 13 قوس 1402
کمک ها مثل گذشته ادامه دارد

کمک ۵۸ میلیون دلار جاپان به خراسان آریا . و قطع درختان ناجو

منابع محلی در تخار به آماج می‌گویند که افراد طالبان به گونه‌ی گسترده دست به قطع درختان ناجو و دیگر درختان مثمر در ولسوالی فرخار ولایت تخار زده‌اند.

چتور پول خراسان آریا ، دیار در برابر دلار؛ارزش پیداکرده 24 عقرب 1402
بااینکه از طالبان شکایت است

چتور پول خراسان آریا ، دیار در برابر دلار؛ارزش پیداکرده

در روزهای اخیر ارزش افغانی، واحد پول خراسان آریا ، در مقابل دلار افزایش غیرمنتظره‌ای داشته است. با آغاز روند خروج مهاجران از پاکستان و ایران ارزش هر دلار آمریکایی در مقابل افغانی اخیراً حتی در حدود ۶۶ رسید که در ۸ سال گذشته بی‎‌سابقه بوده است.

ملل: تولید تریاک در خراسان آریا ۹۵ درصد کاهش یافته است 15 عقرب 1402
سازمان

ملل: تولید تریاک در خراسان آریا ۹۵ درصد کاهش یافته است

در گزارش سازمان ملل آمده است که تولید خشخاش در افغانستان که پیش از این بزرگترین تامین کننده خشخاش در جهان بود، پس از ممنوعیت کشت آن توسط طالبان به شدت کاهش یافته است

ازبیکستان در مورد کانال قوش تپه به خراسان آریا می‌آید 29 میزان 1402
هئیت از

ازبیکستان در مورد کانال قوش تپه به خراسان آریا می‌آید

رسانه‌های ازبیکستانی نوشته‌اند که این هیئت تا پایان سال روان میلادی با هدف گفت‌وگو درباره کانال قوش تپه به خراسان آریا خواهد آمد و نماینده ملل متحد نیز شامل این هیات است.

طالبان پروژه سمنت جبل‌السراج را به سه شرکت واگذار کردند 26 میزان 1402
گروی

طالبان پروژه سمنت جبل‌السراج را به سه شرکت واگذار کردند

وزارت معادن و پترولیم اداره طالبان قرارداد پروژه فابریکه سمنت جبل‌السراج را با شرکت‌های خراسانی و قطری امضا کرد. این وزارت می‌گوید که این شرکت‌ها در این پروژه بیش از ۲۰۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

امریکا چهار عضو باند مافیایی “یاکوزا” را بازداشت کرد 05 میزان 1402
چند خبر دیگر

امریکا چهار عضو باند مافیایی “یاکوزا” را بازداشت کرد

خبرگزاری اسوشیتدپرس نوشته که این افراد در اوایل این هفته در منهتن پس از یک عملیات سریع به رهبری اداره مبارزه با مواد مخدر دستگیر شدند.

جشن سده به‌عنوان میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شد 17 قوس 1402
جشن زردتشتیان سه کشور ایران قدیم

جشن سده به‌عنوان میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شد

رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که جشن باستانی سده به پیشنهاد ایران و تاجیکستان در هجدهمین نشست کمیته بین‌الدولی پاسداری از میراث‌ فرهنگی ناملموس یونسکو در کاسان، بوتسوانا ثبت شده است.

آیا ناپلئون بناپارت را می‌شود با هیتلر و استالین مقایسه کرد؟ 05 قوس 1402
تاریخ

آیا ناپلئون بناپارت را می‌شود با هیتلر و استالین مقایسه کرد؟

ریدلی اسکات در آستانه نمایش فیلم جدیدش ناپلئون در اظهارنظرهایی جنجال‌برانگیز خشم عده‌ای را برانگیخته است. او شخصیت اصلی فیلم با بازی واکین فینیکس را با هیتلر و استالین مقایسه کرده است. اما حقیقت ماجرا چیست؟

آنجلینا جولی اخراج مهاجران خراسانی از پاکستان نمونهٔ دیگر 23 عقرب 1402
رادیو فرانسه

آنجلینا جولی اخراج مهاجران خراسانی از پاکستان نمونهٔ دیگر

آنجلینا جولی اخراج مهاجران افغانستانی از پاکستان را نمونۀ دیگری از عقب‌گرد حقوق‌ بشر در جهان خواند

تجلیل روز زبان ازبکی در مرکز خراسان آریا کابل 30 میزان 1402
مبارک

تجلیل روز زبان ازبکی در مرکز خراسان آریا کابل

در مراسمی برای تجلیل از روز زبان ازبکی در کابل از مسئولان خواسته شده که به رشد این زبان در کشور توجه کنند

طالبان گنج بیرون شده از کانال قوش تپه را قاچاق می کنند 29 میزان 1402
گنجینه تاریخی خراسان آریا

طالبان گنج بیرون شده از کانال قوش تپه را قاچاق می کنند

در جریان کندن کاری بند قوش تیپه در استان جوزجان، گنج گران‌بهای از دل خاک بیرون آمده و میان مقامات ارشد طالبان تقسیم شده است.

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟ 09 سنبله 1402
پیشرفت علم فضای

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟

اولین پرواز تجاری ویرجین گلکتیک، شرکت گردشگری فضایی خصوصی ریچارد برانسون به فضا، دوران سفرهای فضایی پرطرفدار را نزدیک‌تر کرد اما این سفرها همچنان در اختیار مولتی میلیونرهایی خواهد بود که مایل به پذیرش خطرات هستند.

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟ 19 اسد 1402
جنگ سرد جدید چین با امریکا ، و

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟

چین به زودی صادرات دو ماده اصلی در صنعت تولید نیمه‌هادی‌ها را محدود می‌کند تا جنگ تراشه‌ها میان چین و آمریکا ابعاد تازه‌ای پیدا کند

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن 17 اسد 1402
کشته شدن ۵ مسافر هزاره و ادعای یک بازرگان

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن

یک بازرگان مقیم در دُبی دیروز نوارهای را در اختیار آماج قرار داده و ادعا کرد که به تاریخ پنجم دلو سال جاری خورشیدی طالبان به خانه‌اش در ساحه‌‌ی کوتل خیرخانه شهر کابل یورش برده، یک میلیون دالر، طلا و اجناس قیمتی‌اش را به تاراج برده‌اند.

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید 06 اسد 1402
آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟ و

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید

مسوولان اداره هوانوردی امریکایی و اروپایی به این اعتقاد اند که دیگر تهدیدی برای هوانوردی غیرنظامی در حریم هوایی خراسان آریا بالای ارتفاع 9753.6 متری وجود ندارد. اطلاعات روز : آسمان باز» و پرواز چهارم «فلای دبی» به ‌خراسان آریا آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند» 23 حوت 1401
ازبکستان و پاکستان

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند»

سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان و سفیر جدید پاکستان در این کشور در دیداری در شهر «تاشکند» توسعه ارتباطات از جمله در زمینه حمل و نقل بین دو کشور را بررسی کردند.