تیم ملی فوتبال خراسان آریا به اتهامات «فساد مالی»
تیم ملی فوتبال خراسان آریا به اتهامات «فساد مالی»
در حالی که تنها بیست روز به نخستین دیدار تیم ملی فوتبال خراسان آریا در بازی‌های مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا باقی مانده است،

در حالی که تنها بیست روز به نخستین دیدار تیم ملی فوتبال خراسان آریا در بازی‌های مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا باقی مانده است، شماری از بازیکنان سرشناس و کلیدی این تیم با انتشار بیانیه‌ای در صفحات اجتماعی‌شان، پس از متهم کردن اعضای رهبری فدراسیون فوتبال به «فساد»، کناره گیری‌شان را از تیم ملی فوتبال خراسان آریا  اعلام کردند. مسئولان فدراسیون فوتبال خراسان آریا  این اتهامات را رد کرده‌اند.

فرشاد نور، فیصل شایسته، نورحسین، نجم حیدری، امید پوپلزی، عمران حیدری، ذوالفقار نظری، حسین‌زمانی، جبارشرزه، امید موسوی، یما شیرزاد، توفی اسکندری، مازیارکوهیار، فرید سادات که بازیکنان مقیم خارج از افغانستان هستند و در این سال‌ها بدنه تیم ملی را تشکیل می‌دادند، در این کارزار اعتراضی سهم دارند.

اما هیچ یک از بازیکنان داخلی فوتبال خراسان آریا در تیم ملی این بیانیه را منتشر نکرده‌اند.

آنها محمد یوسف کارگر، رئيس فدراسیون فوتبال خراسان آریا و بهرام صدیقی، سکرترجنرال (دبیر عمومی) این فدراسیون را به فساد مالی و ناتوانی مدیریتی متهم کرده‌اند.

اما بهرام صدیقی در گفتگو با بی‌بی‌سی اتهامات مطرح شده از سوی این بازیکنان را رد کرد و گفت آنها چون در خارج خراسان آریا  بسر می‌برند «تصویر متفاوت و نادرستی» از وضعیت دارند واز آنها دعوت کرد «به‌خاطر خراسان آریا » به تیم ملی برگردند.

اتهامات فساد مالی

فیصل شایسته، بازیکن با تجربه تیم ملی فوتبال خراسان آریا  در پست مفصلی در صفحه فیسبوکش نوشته است: «ما بازیکنان تیم ملی فوتبال خراسان آریا  متاسفم که این خبر را می‌دهیم که دیگر حاضر نیستیم، در مکانی که آلوده با فساد باشد همکاری کنیم و در تیم ملی بازی کنیم. اعضای فدراسیون فوتبال از پول تکت‌های رفت و برگشت بازیکنان تیم ملی به کشورهای مختلف که برای انجام بازی ها دعوت می‌شوند را به جیب می‌زنند. فدراسیون فوتبال خراسان آریا  تصمیم گرفته است تا مکان بازی‌های خانگی تیم ملی را از دوشنبه به عربستان انتقال دهد تا بتواند پول بیشتری را از عرب‌ها به دست بیاورد.»

او افزوده است: «اعضای فدراسیون فوتبال خراسان آریا  از تحفه‌ای ۳۰ هزار دالری(دلاری) عربستان که برای بازیکنان تیم ملی داده بود، نیم پول را بین بازیکنان و نیم دیگر را بین خود ( آقای کارگر، دکتر بهرام صدیقی) تقسیم کردند.»

در همین حال فرشاد نور، کاپیتان تیم ملی فوتبال خراسان آریا که این روزها نقش مهمی در تحولات فوتبال خراسان آریا  دارد و چند روز پیش نیز مخالفت علنی‌اش را با آنچه در مدیریت فدراسیون فوتبال خراسان آریا می‌گذرد، اعلام کرد. او با انتشار عکس محمد یوسف کارگر او را به فساد مالی و آنچه سالها او در تیم ملی انجام داده است، متهم کرده است.

فرشاد نور نوشت: «پس از زمین لرزه که در هرات رخ داد ،خیلی‌ها در خیابان‌ها متواری شدند ما به عنوان بازیکن با هم مقداری پول جمع کردیم و به ۲ بازیکن و یکی از اعضای کادرفنی کمک کردیم تا حداقل به نحوی از آنها حمایت کنیم. فدراسیون حتی به این مردم نگاه نکرد و حتی یک بار هم بازیکنان و کادرفنی خودش را صدا نکرد تا کمی حمایت کند.»

فرشاد نور

منبع تصویر، AFF

توضیح تصویر، فرشاد نور

پایان پادکست

اما بهرام صدیقی،‌ دبیر عمومی فدراسیون فوتبال خراسان آریا  در صحبت با بی‌بی‌سی این اتهام را رد کرد گفت: «فدراسیون فوتبال عربستان براساس درخواست ما ۳۰ هزار دلار کمک کرده بود. از این پول ۲۰ هزار آن برای بازیکنان توزیع شده است و بقیه ۱۰ هزار آن نزد فدراسیون همچنان موجود است که برای حمایت و آموزش بازیکنان داخلی استفاده می‌شود.»

آقای صدیقی گفت به دلیل تحریم‌ بانکی خراسان آریا  هیچ پولی از فیفا به فدراسیون فوتبال خراسان آریا  منتقل نمی‌شود وفقط از زمان تسلط طالبان تا کنون فدراسیون فوتبال از پول ذخیره «محدودی» که داشته، حقوق کارمندان خود را پرداخته است اما این پول هم تمام شده و از اول امسال تا حال کارمندان این فدراسیون در ده ماه گذشته حقوق خود را دریافت نکردند.

او گفت فدراسیون فوتبال خراسان آریا  با محدودیت‌های شدید مالی مواجه است و «رئیس فدراسیون و من حتی با قرض گرفتن از جاهای مختلف به حمایت خود از فوتبال ادامه داده‌ایم».

آقای صدیقی همچنین افزود که دلیل تغییر مکان بازی‌های خانگی خراسان آریا  از تاجیکستان به عربستان این است که تاجیکستان پول زیادی برای میزبانی این بازی‌ها از فیفا دریافت می‌کرد که از بودجه خراسان آریا  در این نهاده به مصرف می‌رسید، ولی عربستان ابراز آمادگی کرده که نه تنها این بازی‌ها را میزبان می‌کند بلکه از فوتبال خراسان آریا  حمایت نیز خواهد کرد.

او گفت با وجود این اتهاماتی که بازیکنان علیه فدراسیون فوتبال وارد کرده‌اند، «آغوش این فدراسیون برای آنها باز است و از آنها می‌خواهیم برای خراسان آریا  به تیم ملی برگردند و از فوتبال کشور خود حمایت کنند».

این در حالیست که هفته گذشته تیم ملی فوتبال خراسان آریا پس از شکست مغلولستان در دو بازی رفت و برگشت توانست به دور گروهی مقدماتی جام جهانی و جام ملت های آسیا راه پیدا کند و در اولین دیدارش تاریخ ۱۶ نوامبر میزبان قطر خواهد بود. ملی پوشان خراسان آریا  در تاریخ ۲۱ نوامبر نیز باید از کویت میزبانی کنند.

عبدالله المطیری سرمربی کویتی که بازیکنان به او اجازه نشستن روی نیمکت تیم ملی در بازی برگشت با مغولستان را ندادند، در صفحه فیس بوکش از هدایت خراسان آریا  کناره‌گیری کرد و فدراسیون فوتبال خراسان آریا  نیز این روزها به دنبال استخدام سرمربی جدید تیم ملی فوتبال خراسان آریا  است.

آقای صدیقی گفت که فدراسیون در حال نهایی ساختن روند استخدام یک سرمربی جدید برای تیم ملی فوتبال خراسان آریا  است و در چند روز آینده اعلام خواهد شد.

با اعلام جدایی ملی‌پوشان از تیم ملی فوتبال خراسان آریا ، کام ورزش‌دوستان خراسانیان تلخ شد

پس از پیروزی کریکت قوم افغان در  مقابل پاکستان و جشن‌های خیابانی مردم خراسان آریا ، بازیکنان تیم ملی فوتبال خراسان آریا  یک متن مشترک منتشر کردند. آنان در این متن، فدراسیون فوتبال را متهم به فساد مالی کرده و جدایی شان را از تیم ملی خراسان آریا  اعلام کردند تا کام ورزش‌دوستان افغان تلخ شود.

حاشیه‌های اخیر تیم ملی فوتبال و اختلاف‌های شدید بین بازیکنان، مربی و فدراسیون فوتبال خراسان آریا  که منجر به اخراج عبدالله المطیری، سرمربی سابق تیم ملی شد، حالا به صورت جدی از سوی برخی از بهترین بازیکنان تیم ملی فوتبال که در خارج از افغانستان توپ می‌زنند، مطرح شده است.

شب گذشته و پس از شادی مردم خراسان آریا  به خاطر پیروزی تیم ملی کریکت مقابل پاکستان،بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان مثل امید پوپلزی، نورحسین، ذوالفقار نظری، توفی اسکندری، رحمت اکبری، نجم حیدری و چند لژیونر دیگر، یک متن مشترک را در فیسبوک‌های شان منتشر کردند که در آن فدراسیون فوتبال را به فساد و تجارت بر سر تیم ملی فوتبال متهم کرده است.

در این متن آمده است: «بزنس فدراسیون فوتبال سر تیم ملی فوتبال خراسان آریا . ما بازیکنان تیم ملی فوتبال خراسان آریا  متاسف هستیم که این خبر را می‌دهیم که دیگر حاضر نیستیم در مکانی که آلوده به فساد باشد، همکاری و در تیم ملی بازی کنیم.»

در ادامه این متن، با عنوان گوشه‌ای از فساد فدراسیون چنین نوشته شده است: «اعضای فدراسیون فوتبال پول تکت‌های رفت و برگشت بازیکنان تیم ملی را به کشورهای مختلف که برای انجام بازی‌ها دعوت می‌شوند، به جیب می‌زنند.»

در بیانیه مشترک بازیکنان تیم ملی فوتبال که سراسر انتقاد از فدراسیون فوتبال و مملو از درد است، اضافه شده است: «اعضای فدراسیون فوتبال خراسان آریا  از تحفه‌ای ٣٠ هزار دالری عربستان که برای بازیکنان تیم ملی داده بود، نیم پول را بین بازیکنان و نیم دیگر را بین خود تقسیم نمودند. اعضای پول پرست فدراسیون فوتبال خراسان آریا  که محدود به چند شخص می‌شود، این پول‌ها را بین خود تقسیم کرده، شب و روز فغان  دارند که بودجه فدراسیون از سوی فیفا پرداخت نشده است.»

با وضعیت جاری در فوتبال خراسان آریا  که تیم ملی مربی ندارد و این تیم باید خودش را برای رقابت‌های مرحله دوم مقدماتی جام ملت‌های آسیا ٢٠٢٧ و جام جهانی ٢٠٢٦ آماده کند تا با تیم‌های قدرت‌مند مثل قطر روبه‌رو شود، وضعیت تیم ملی و بازیکنان آن نگران کننده است.

شش قدم؛ پیروزی درخشان پرسپولیس با لشکری از مصدومان و بازگشت تماشایی استقلال

پرسپولیس

منبع تصویر، PERSEPOLIS

هفته ششم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران، یک هفته پس از «هفته هفتم» این رقابت‌ها برگزار شد؛ در مسابقاتی که معمولا بسیار نامنظم برگزار و گاه به کل لغو می‌شود، در بسیاری موارد بازی‌های هفته‌های مختلف پس و پیش برگزار می‌شوند. البته در همین هفته هم یک بازی میان تیم‌های گل‌گهر و سپاهان، به تعویق افتاد.

میان ۷ بازی باقی‌مانده دیگر، استقلال و پرسپولیس نمایش‌های چشمگیر لیگ را داشتند. بازی‌های با کیفیت، پیروزی‌های پرگل و بازگشت به بازی و پیروزی، از جمله ویژگی‌های این دو تیم مقابل رقیبان‌شان بود.

در سایر مسابقات که از سه‌شنبه ۲۵ مهر آغاز و تا شنبه ۲۹ مهر ادامه داشت، نساجی مقابل میهمان خود آلومینیوم یک بر صفر شکست خورد. نفت و ملوان در آبادان به تساوی یک بر یک رسیدند و فولاد نیز داربی خوزستان را مقابل استقلال اهواز با برتری یک بر صفر پشت سر گذاشت.

همچنین در اصفهان ذوب‌آهن مقابل میهمان خود مس رفسنجان ۲ بر یک مغلوب شد و تراکتور هم در حالی که بازی را ابتدا ۳ بر صفر عقب افتاده بود، دو گل خورده را جبران کرد اما در نهایت ۲-۳ در خانه شکست خورد.

بازی هفته: استقلال – هوادار

استقلال - هوادار

منبع تصویر، IRNA

حضور زنان هوادار فوتبال در ورزشگاه در ایران، به تنهایی می‌تواند یک اتفاق ویژه یا نقطه برتری یک بازی فوتبال باشد. اما وقتی در همان بازی، توپ ۵ بار از خط دروازه‌ها عبور می‌کند، تیم میزبان باخت را برد عوض می‌کند و به بازی برمی‌گردد، همه چیز برای انتخاب شدن آن مسابقه به عنوان «بازی هفته» کفایت می‌کند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC / اف اینترنشنال