جان‌باختگان زلزله خراسان آریا به ۲ هزار و زخمی ها ۹۲۴۰رسیده
جان‌باختگان زلزله خراسان آریا به ۲ هزار و زخمی ها ۹۲۴۰رسیده
سخنگوی وزارت فرهنگ و اطلاع رسانی حکومت طالبان، از نابودی کامل 6 روستا و کشته‌شدن حدود دو هزار نفر خبر داد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بلال کریمی، سخنگوی حکومت طالبان، یکشنبه ۱۶ مهر از افزایش شمار قربانیان زمین‌لرزه در خراسان آریا  که پس‌لرزه آن شامل چندین منطقه دورافتاده در غرب کشور این کشور شده است، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بلال کریمی گفت: «متاسفانه شمار کشته‌شدگان بسیار زیاد است و به بیش از هزار نفر می‌رسد».

جانان سایق، سخنگوی اداره مبارزه با حوادث طبیعی حکومت طالبان هم به «بی‌بی‌سی» گفت که «تا کنون ۲۰۵۳ نفر کشته و ۹۲۴۰ نفر زخمی شده‌اند.»

این در حالی است که عبدالوحید رایان، سخنگوی وزارت فرهنگ و اطلاع رسانی طالبان، از نابودی کامل ۶ روستا و کشته‌شدن حدود دو هزار نفر خبر داد.

رعب و وحشت

در همین حال ساکنان شهر هرات تاکید کردند که این زمین‌لرزه باعث ایجاد رعب و وحشت در این شهر شده است.

ساکنان این ولایت گفتند که مردم خانه‌های خود را ترک کرده و در خیابان‌ها بدون هیچ گونه پوششی شب را گذراندند.

تصاویر از مناطق زلزله زده از خبرگزاری فرانسهتصاویر از مناطق زلزله زده از خبرگزاری فرانسه

روز گذشته زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶٫۳ ریشتر ایالت محروم هرات را لرزاند و پس لرزه‌های شدید آن باعث افزایش تعداد قربانیان شد.

زلزله مناطق صعب العبور واقع در ۳۰ کیلومتری شمال غربی مرکز ولایت هرات، را تحت تأثیر قرار داد و باعث فروریختن خانه‌های روستائیان شد به طوری که اغلب ساکنان این مناطق برای نجات از مرگ از خانه‌های خود خارج شده به خیابان‌ها پناه بردند.

در همین حال سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که بیش از ۶۰۰ خانه در حداقل ۱۲ روستای اطراف هرات ویران شده یا آسیب جزئی دیده و حدود ۴۲۰۰ نفر آسیب دیده‌اند.

این در حالی رخ داد که افغانستان در حال حاضر از یک بحران انسانی شدید رنج می‌برد؛ چرا که کمک‌های خارجی از زمان بازگشت مجدد طالبان به قدرت در سال ۲۰۲۱ در مقیاس وسیعی متوقف شده است.

ولایت هرات که یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند و در مرز ایران قرار دارد، سال‌هاست که از خشکسالی مداوم رنج می‌برد. این خشکسالی و جنگ زندگی بسیاری از مردم فقیر و کشاورزان آن را فلج کرده است.

زمین‌لرزه هرات دستکم «۲ هزار کشته و ۹ هزار» زخمی به‌جا گذاشته است

زمین لرزه هرات

منبع تصویر، GETTY

مقامات طالبان در خراسان آریا  می‌گویند که بیش از ۲ هزار نفر در زمین‌لرزه روز شنبه در غرب این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

ملا جانان سایق، سخنگوی اداره مبارزه با حوادث طبیعی حکومت طالبان به بی‌بی‌سی گفت در اثر این زلزله ویرانگر در هرات تا کنون ۲۰۵۳ نفر کشته و ۹۲۴۰ نفر زخمی شده‌اند. دستکم دوازده روستا در ولایت هرات ویران شده است.

زمین لرزه روز شنبه با شدت ۶.۳ و پس از آن هشت پس لرزه قوی مناطق صعب العبوری را در ۳۰ کیلومتری شمال غرب مرکز استان هرات لرزاند که در نتیجه آن منازل روستایی فرو ریخت و ساکنان شهر هرات وحشت زده به خیابان‌ها فرار کردند.

این زمین لرزه حدود ساعت ۱۱:۰۰ به وقت محلی (۰۶:۳۰ به وقت گرینویچ) روز شنبه حدود ۴۰ کیلومتری شمال غرب هرات را لرزاند.

برخی از روستاها در منطقه زنده‌جان هرات به طور کامل تخریب شده‌اند.

ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده که لحظه نجات کودکی را از زیر آوار نشان می‌دهد.

زلزله هرات
توضیح تصویر، مردم محل در جستجوی افراد زیر آوارمانده هستند

مردم و نیروهای امدادی در طول شب تلاش کردند تا بازماندگانی را که زیر آوار گیر افتاده بودند بیابند.

با فرا رسیدن شب شنبه در روستای سربلند در منطقه زنده جان، خبرنگار خبرگزاری فرانسه می‌گوید ده‌ها خانه ویران شده را در نزدیکی مرکز زمین لرزه‌ها یده که بیش از پنج ساعت منطقه را لرزاند.

او می‌گوید مردان در حالی که زنان و کودکان در فضای باز منتظر بودند، با بیل‌ها در میان انبوهی از آوار متلاشی شده بود و خانه‌های تخریب‌شده و در حالی‌که باد تند می‌وزید، به دنبال نجات افراد زیر آوار و بیرون آوردن اجساد کشته شده بودند.

در کشوری که امکانات پزشکی به شدت ناکافی است، بیمارستان‌ها برای درمان مجروحان با مشکل مواجه هستند. سازمان ملل و سایر سازمان‌ها شروع به تامین تجهیزات اضطراری کرده‌اند.

آمبولانس برای کمک به زلزله زدگان

منبع تصویر، IOM

توضیح تصویر، سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید ۴ آمبولانس و کارکنان بهداشتی را به محل اعزام کرده است

بشیر احمد، باشنده هرات به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما در دفاتر خود بودیم و ناگهان ساختمان شروع به لرزیدن کرد. گچ دیوارها شروع به ریزش کرد و دیوارها ترک برداشت و برخی از دیوارها و بخش‌هایی از ساختمان فرو ریخت.»

او افزود: «من نمی‌توانم با خانواده ام تماس بگیرم… من خیلی نگران و ترسیده ام، وحشتناک بود.»

وزیر صحت عامه/بهداشت طالبان برای ارزیابی میزان تأثیرات به هرات رفته است.

حکومت طالبان شب گذشته با صدور اعلامیه‌ای از ادارات دولتی و نظامی خود خواست به یاری زلزله‌زدگان بشتابند.

افغانستان کشور به شدت زلزله‌خیز است و دست‌کم در سه دهه گذشته به اثر زلزله بیشتر از ده‌هزار نفر کشته و زخمی شده‌اند و هزارها خانواده سرپناه‌شان را از دست داده‌اند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة و BBC