شنبه, ۵ جوزا , ۱۴۰۳
پ
 • شناسه : 7198
 • ۰۲ حمل ۱۴۰۳ - ۱:۴۰
 • 94 بازدید
 • 0 دیدگاه
 • ارسال توسط :
خجسته باد جشن خود شناسی

جشنواره نوروز در تاجیکستان و در سراسر جهان

جشنواره نوروز در تاجیکستان و در سراسر جهان
جشنواره نوروز در تاجیکستان و در سراسر جهان
رحمان: نوروز در شعور مردم و نیاکان ما ریشه دوانده حذفش ناممکن است در خراسان آریا این جشن نیاکان نظر به مامعله خوشباوری رهبران که در انتظار ادامه سیاست با طالبان افغان تباران نوکران پاکستان بودند و ارتشیان که غلام نام و اهداف افغان پیش می بردند و کدام تصمیم برای نجات ملت خود نداشتند یک بار دیگر ملت در تاریکی کودتاچیان افغان فرو رفت.

با فرارسیدن سال نو ۱۴۰۳ مردم تاجیکستان همچون سال‌های گذشته جشنواره این روز را برگزار کردند و امام‌علی رحمان، رییس جمهور این کشور آن را افتتاح کرد.

 

 

رحمان روز چهارشنبه، ۱ حمل در جشنواره نوروز گفته که رویدادها و دگرگونی‌های زیادی در زندگی «مردم آریایی» از جمله تاجیک‌ها طی هزاران سال رخ داده که منجر به ایجاد محدودیت‌ها در آیین‌ها و سنت‌های آنان شده است.

رحمان افزوده است: «اما نوروز مانند زبان و فرهنگ ملی در شعور نیاکان ما ریشه دوانده است و جایگاه آن در میان مردم ما به قدری قابل توجه است که هیچ مانع و نیرویی نتوانست آن را حذف کند.»

او‌ تصریح کرده که نوروز به دلیل ارتباط مستقیمش با طبیعت، انسان و سنت‌های جوامع در جهان ماندگار شده است.

از این روز در تاجیکستان در حالی تجلیل می‌شود که طالبان در افغانستان محدودیت‌های شدیدی بر تجلیل از آن وضع کرده‌اند.

با آن هم، مردم در سراسر کشور هرچند نه آن‌طور که در گذشته، اما از این روز با تجمع‌های محدودتر تجلیل کرده‌اند.

نوروز به عنوان نماد تجدد و نوگرایی در کشورهای مختلف جهان از جمله حوزه نوروز مثل ایران، افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان و اوزبیکستان تجلیل می‌شود.

در سپتامبر ۲۰۰۹، آژانس آموزشی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) نوروز را در فهرست میراث فرهنگی بشر قرار داد و در ۲۳ فبروری ۲۰۱۰، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جهانی نوروز را به رسمیت شناخت.

چگونه نوروز جهان را تسخیر کرد؟

امروزه از ژاپن گرفته تا استرالیا، آمریکا و کشورهای اروپایی، کلمۀ نوروز – با تلفظ‌های گوناگون – برای بسیاری از مردم آشناست. اگرچه اقدامات یونسکو در روند جهانی شدن نوروز بی‌تأثیر نبوده، اما شاید مهاجرت و پراکندگی ملل نوروزشناس در چهارگوشۀ دنیا، نقش مهم‌تری را در این مورد ایفا کرده باشد. جشن نوروز با شادی، تمرکز بر طبیعت، غیرمذهبی بودن و تأکید بر دوستی‌ و خویشاوندی، ارزش‌هایی را در خود دارد که امروزه در فرهنگ جهانی پسندیده و پرطرفدار است. بیهوده نیست که حکومتی چون طالبان افغانستان این جشن را «حرام» می‌داند.

سفره هفت‌سین و پایکوبی نوروزی در کاخ سفید، در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما - سال ۲٠۱۶
سفره هفت‌سین و پایکوبی نوروزی در کاخ سفید، در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما – سال ۲٠۱۶ AP – Evan Vucci

امروزه نه تنها رهبران قدرت‌های بزرگ نوروز را تبریک می‌گویند که برای بسیاری از مردم دنیا، روز اول بهار و «نوروز» معنا گرفته است.

با اینکه قبل از انقلاب اسلامی، آمریکا روابط نزدیکی با حکومت ایران داشت، اما کسی به یاد ندارد که در آن سالها رؤسای جمهوری آمریکا نوروز را به مردم ایران یا دیگر کشورهای «نوروزستان» تبریک گفته باشند. (واژۀ نوروزستان به معنای کشورهایی که نوروز را در سنت خود دارند، ظاهراً برای اولین بار توسط باقر معین پیشنهاده شده است).

در  چهار پنج سال اخیر، سایت Shareamerica  که متعلق به وزارت امور خارجۀ آمریکاست، از تبریک گفتن نوروز به کشورها یا برخی اقلیت‌ها فراتر رفته و می‌نویسد: «آمریکایی‌ها در سراسر ایالات متحده نوروز را جشن می‌گیرند»…

این عبارت صریح که به معنای نفی هر نوع جدایی فرهنگی یا حقوقی میان شهروندان نوروزشناس آمریکایی و سایرین است، تا همین ده سال غیرقابل تصور بود.

تا جایی که آرشیوهای کاخ سفید نشان می‌دهد، جرج دبلیو بوش نخستین رئیس‌جمهوری آمریکاست که نوروز را به طور رسمی تبریک گفته است (۲٠٠۲). قبل از او، بیل کلینتون شخصاً چنین کاری نکرد، اما وزیر خارجه‌اش، مادلن آلبرایت هرساله تبریک کوچکی به اهل نوروز می‌گفت.

جو بایدن و همسرش در مراسم نوروز کاخ سفید، همراه با یاسمین مقبلی - نوروز ۱۴۰۲
جو بایدن و همسرش در مراسم نوروز کاخ سفید، همراه با یاسمین مقبلی – نوروز ۱۴۰۲ AP – Evan Vucci

این کار رفته‌رفته در آمریکا رایج‌تر شد تا این که در زمان باراک اوباما، کاخ سفید جشن نوروز مفصلی به پا کرد و سفرۀ هفت‌سین چید و خانم میشل اوباما هم برنامۀ رقص و موسیقی به راه انداخت. این ابتکار البته با سیاست‌ها (یا رویا‌های) تنش‌زدایانۀ اوباما بی‌ارتباط نبود، چنانچه عبارت «دیپلماسی نوروز» از همان سال‌ها شنیده شد و تا جایی رفت که حسن روحانی نیز به خیال استفاده از سیاست‌های فرهنگی در امر عادی‌سازی روابط خارجی برآمد و در سالهای آخر ریاست جمهوری‌اش «همایش بین‌المللی دیپلماسی نوروز» را برگزار کرد.

این همایش از سوی دولت رئیسی هم برگزار می‌شود اما بسیار کم‌رونق و بی‌سر و صدا. اخیراً – روز ۱٩ اسفند ۱۴٠۲ – برخی سایت‌های دولتی جمهوری اسلامی خبر دادند که «چهارمین همایش بین‌المللی دی‍پلماسی نوروز» با شرکت «دیپلمات‌های ارشد و نمایندگان کشورهای مختلف، جمعی از فعالین فرهنگی کشورهای حوزه تمدنی نوروز به خصوص جمهوری اسلامی ایران و خراسان آریا» برگزار شده است. با اینحال روحانیت شیعه به طور کلی چندان علاقه‌ای به مراسم و جشن‌های غیراسلامی نشان نمی‌دهد.

حسن روحانی در دور دوم ریاست جمهوری‌اش عکس گرفتن در کنار هفت‌سین را به صلاح دید
حسن روحانی در دور دوم ریاست جمهوری‌اش عکس گرفتن در کنار هفت‌سین را به صلاح دید AP – Uncredited

تنها حکومتی که نوروز را «حرام» می‌داند

طی چند دهۀ اخیر، جمهوری اسلامی به بهانه‌های مختلف تلاش کرد که دامنۀ مراسم چهارشنبه‌سوری و نوروز را محدود کند، اما در این راه مطلقاً شکست خورد و ناچار به عقب‌نشینی شد. در میان رؤسای جمهوری اسلامی محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی با تأکید خاص در کنار سفرۀ هفت‌سین نشستند و عکس گرفتند. اما خمینی و خامنه‌ای فقط به پیام‌های نوروزی اکتفا کردند.

به احتمال زیاد رژیم طالبان  تنها حکومتی است که علناً با برگزاری جشن نوروز مخالفت کرده است. رژیم طالبان افغانستان در آغاز سال ۱۴۰۱، واژه «نوروز» را از تقویم افغانستان حذف کرد و سپس در اول فروردین‌ماه سال ۱۴۰۲ خورشیدی نوروز را «جشن غیر اسلامی» خواند و تأکید کرد که مردم افغانستان نباید این روز را جشن بگیرند.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان نیز در همان آغاز سال ۱۴۰۲ نوروز را «حرام» و «جشن مشرکین» خواند و صریحاً اعلام کرد که این جشن از «دایره اسلام خارج» است.

این لجاجت‌ها اگرچه سعی در محروم کردن یک ملت از میراث فرهنگی خود دارد اما در سطح جهانی بسیارناچیز به نظر می‌رسد. حتی از چند سال قبل بدین سو رسم شده که بسیاری از احزاب سیاسی در اروپا (به ویژه احزاب متمایل به چپ) نوروز را تبریک می‌گویند. کشورهایی مثل چین یا روسیه هنوز به ارسال تبریک‌ به دولت‌ها اکتفا می‌کنند اما دیر نیست که سیاستمدارانی چون شی جین‌پینگ یا ولادیمیر پوتین تبریک مستقیم خود را حداقل برای مردم ایران بفرستند…

 • نویسنده : قیام خوراسانی
 • منبع خبر : ۸ صبح / rfi

برچسب ها

KLPP : پیام تسلیت به سانحه بالگر رئیس جمهور ایران ۰۴ جوزا ۱۴۰۳
سازمان آزادی بخش خراسان ب

KLPP : پیام تسلیت به سانحه بالگر رئیس جمهور ایران

پیام تسلیت سازمان آزدی بخش خراسان شرق آریا به مناسبت سانحه بالگرد در ایران بزرگ که رئیس جمهور و همراهان شان به شهادت رسیدند

بازگشت ۳۵۰۰ مهاجر از ایران و پاکستان به خراسان بزرگ ۰۲ جوزا ۱۴۰۳
خبر

بازگشت ۳۵۰۰ مهاجر از ایران و پاکستان به خراسان بزرگ

ایران و پاکستان طی روزهای اخیر اخراج مهاجرین خراسان آریا را افزایش داده‌اند

سرمایه گذاری ۷ میلیارد دالر ۵ کشور در خراسان آریا ۰۲ جوزا ۱۴۰۳
معادن و پطرولیم

سرمایه گذاری ۷ میلیارد دالر ۵ کشور در خراسان آریا

سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم طا-لبان می‌گوید که پس از بازگشت این گروه به قدرت چین، قطر، ترکیه، ایران و بریتانیا بیش هفت میلیارد دالر در بخش استخراج معادن در خراسان بزرگ سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه بسته شده است.

سبزمنش از سوی سازمان بین المللی دوستی(I.F.O) مورد تقدیر قرار گرفت ۱۰ ثور ۱۴۰۳
مؤسس بنیاد جهانی سخن‌گستران

سبزمنش از سوی سازمان بین المللی دوستی(I.F.O) مورد تقدیر قرار گرفت

مؤسس بنیاد جهانی سخن‌گستران سبزمنش از سوی سازمان بین المللی دوستی(I.F.O) مورد تقدیر قرار گرفت

KLPP : پیام مبارکی عید سعید فطر به مردم خراسان آریا ۲۱ حمل ۱۴۰۳
سازمان آزدی بخش خراسان

KLPP : پیام مبارکی عید سعید فطر به مردم خراسان آریا

 فرار رسیدن عید سعید فطر را به نمایندگی رهبری و تمام اعضای این سازمان خراسان اندیش و خراسان خواهی انقلابیون خراسان به تمام ملت خراسان بزرگ و مسلمانان جهان تبریک عرض می کنند

نجیب بارور در دیدار با رهبر ایران خودرا از ایران قدیم معرفی کرد ۰۷ حمل ۱۴۰۳
نجیب بارور رسانه های افغانی را تکان داد

نجیب بارور در دیدار با رهبر ایران خودرا از ایران قدیم معرفی کرد

به گزارش شهرآرانیوز   شب گذشته ۰۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۵ در دیدار جمعی از شاعران با رهبر معظم انقلاب اسلامی،ایران  نجیب بارور، شاعر خراسانی  شعری بلند به شخصیت او تقدیم کرد و اورا رهبر تمام فارسی زبانان جهان خواند و خود را از گوشه پنجشیر ایران قدیم به امروز معرفی کرد که سر صدای یک تعداد رسانه های افغان باور را بر انگیخته

«دو زلفانت بود تار ربابم»؛ سرودی که از همدان به کابل رسید ۰۷ حمل ۱۴۰۳
خاطره های کابل و تهران

«دو زلفانت بود تار ربابم»؛ سرودی که از همدان به کابل رسید

شما اگر بخواهید از همدان به تهران و از تهران به کابل سفر کنید کم از کم چیزی حدود ۲۵۰۰ کیلومتر باید راه بزنید. ولی اگر آرزو دارید لااقل در حد سرعت صوت این فاصله را طی کنید باید به سراغ یوتیوب رفته جستجو کنید: «دو زلفانت بود تار ربابم».

جشنواره نوروز در تاجیکستان و در سراسر جهان ۰۲ حمل ۱۴۰۳
خجسته باد جشن خود شناسی

جشنواره نوروز در تاجیکستان و در سراسر جهان

رحمان: نوروز در شعور مردم و نیاکان ما ریشه دوانده حذفش ناممکن است در خراسان آریا این جشن نیاکان نظر به مامعله خوشباوری رهبران که در انتظار ادامه سیاست با طالبان افغان تباران نوکران پاکستان بودند و ارتشیان که غلام نام و اهداف افغان پیش می بردند و کدام تصمیم برای نجات ملت خود نداشتند یک بار دیگر ملت در تاریکی کودتاچیان افغان فرو رفت.

سرمایه گذاری ۷ میلیارد دالر ۵ کشور در خراسان آریا ۰۲ جوزا ۱۴۰۳
معادن و پطرولیم

سرمایه گذاری ۷ میلیارد دالر ۵ کشور در خراسان آریا

سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم طا-لبان می‌گوید که پس از بازگشت این گروه به قدرت چین، قطر، ترکیه، ایران و بریتانیا بیش هفت میلیارد دالر در بخش استخراج معادن در خراسان بزرگ سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بانک جهانی ۸۴ میلیون دلار به خراسان آریا کمک می‌کند ۱۴ ثور ۱۴۰۳
اقتصاد در خراسان آریا

بانک جهانی ۸۴ میلیون دلار به خراسان آریا کمک می‌کند

بانک جهانی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «انجمن توسعۀ بین‌المللی» (IDA) بستۀ کمکی ۸۴ میلیون دلاری را برای حمایت از طرح «تاب‌آوری و معیشت جامعۀ خراسان آریا » اختصاص داده است.

KLPP: روز بين المللی کارگران جهان به کارگران خراسان بزرگ فرخنده باد ۱۳ ثور ۱۴۰۳
سازمان آزادی بخش

KLPP: روز بين المللی کارگران جهان به کارگران خراسان بزرگ فرخنده باد

سازمان آزادی بخش خراسان روز  جهانی کار گران جهان را به کارگران مظلوم خراسان بزرگ خجسته باد می گوید

صالح: قبل از ده‌میلیارد دالر سرمایۀ تخیلی، امانت‌های مردم را بپردازید ۰۳ ثور ۱۴۰۳
روز نامه راه مدنیت کنایۀ

صالح: قبل از ده‌میلیارد دالر سرمایۀ تخیلی، امانت‌های مردم را بپردازید

آقای صالح، سقوط جمهوریت را باعث بقای عزیزی بانک دانسته که «او فرصت یافت از پرداخت حداقل شش‌صد میلیون دالر پول امانت مردم شانه خالی کند.»

تلفات جانی ناشی از سیل در جنوب خراسان آریا به 66 نفر رسید ۳۰ حمل ۱۴۰۳
سیلاب شدید در جنوب خراسان بزرگ

تلفات جانی ناشی از سیل در جنوب خراسان آریا به 66 نفر رسید

وزارت دولت برای مدیریت بلایای طبیعی جمهوریت طالبان کودتا چیان در خراسان آریا اعلام کرد که تعداد جان باخته گان سیل اخیر در این کشور به 66 نفر افزایش یافته است

مقام ایرانی: خراسان آریا زعفران ایران را در بازارها عرضه می‌کند؛ ۲۳ حمل ۱۴۰۳
طلبان افغان باور نیاز چنین کار نداریم

مقام ایرانی: خراسان آریا زعفران ایران را در بازارها عرضه می‌کند؛

وزارت صنعت و تجارت طالبان ادعای یک مقام ایرانی را رد کرده که گفته خراسان آریا زعفران ایران را خریداری کرده و به عنوان محصول خراسان آریا در مقاصد صادراتی ایران به فروش می‌رساند.

پستۀ وطنی در بلخ خراسان آریا نزدیک به ۴۰ درصد افزایش یافته‌است ۱۸ حمل ۱۴۰۳
خوراکی ها به پول دیار سرزمین خراسان آریا

پستۀ وطنی در بلخ خراسان آریا نزدیک به ۴۰ درصد افزایش یافته‌است

مزارشریف (پژواک، ۱۸ حمل ۱۴۰۳): امسال قیمت پستۀ وطنی در بلخ نسبت به سال گذشته نزدیک به ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده، اما بهای‌ سایر میوه‌های خشک اندکی کاهش یافته‌است.

طالبان به‌صورت هدف‌مند افراد خود را در موسسات جابه‌جا می‌کنند ۲۸ حوت ۱۴۰۲
افغان جمهوریت کودتاچیان

طالبان به‌صورت هدف‌مند افراد خود را در موسسات جابه‌جا می‌کنند

مداخله گسترده طالبان در امور کمک‌رسانی در موسسه‌های داخلی و خارجی از نگرانی‌های جدی کشورهای کمک‌کننده در نزدیک به سه‌ سال گذشته بوده است. منابع می‌گویند که طالبان در مدت بیش از دو سال گذشته به‌صورت سیستماتیک، هدف‌مند و ماهرانه افراد و ابسته به خود را در برخی از نهادهای مددرسان جابه‌جا کرده‌اند.

شاه فارس برای استفاده نام ایران به امان الله ماهانه ۱۰ هزار دلار می داد ۲۷ ثور ۱۴۰۳
استفاده نام ایران از شرق به غرب

شاه فارس برای استفاده نام ایران به امان الله ماهانه ۱۰ هزار دلار می داد

زمانی که شاه ایران می خواست نام فارس را به ایران تبدیل کرد، به شاه افغان  خراسان بزرگ به خاطری این که دعوا به خاطر نام ایران نکند، ماهانه 10 هزار دالر تحفه می داد.

روز فردوسی : زبان پارسی نقطه پیوند همه مردمان ایران فرهنگی است ۲۷ ثور ۱۴۰۳
نام خراسان بزرگ قدرت ما است

روز فردوسی : زبان پارسی نقطه پیوند همه مردمان ایران فرهنگی است

سالروز بزرگداشت فردوسی شاعر حماسه‌سرای بلند آوازه پارسی زبان و پاسداشت زبان و ادبیات پارسی است، زبانی که نقطه وصل همه مردمان در گستره پهناور ایران فرهنگی و ادب پارسی به‌شمار می‌آید.

۵۰ سالگی انقلاب میخک؛ پرتغال چگونه به آزادی و دموکراسی رسید؟ ۱۴ ثور ۱۴۰۳
گل میخک

۵۰ سالگی انقلاب میخک؛ پرتغال چگونه به آزادی و دموکراسی رسید؟

۲۵ آوریل ده‌ها هزار نفر در لیسبون پنجاهمین سالگرد انقلاب میخک را جشن گرفتند

بدخشی، ورزشکار خراسان آریا با شاهرخ خان ستاره بالیوود دیدار کرد ۰۱ ثور ۱۴۰۳
عبدالعظیم

بدخشی، ورزشکار خراسان آریا با شاهرخ خان ستاره بالیوود دیدار کرد

عبدالعظیم بدخشی، ورزشکار شناخته شده مبارزات آزاد خراسان آریا که در هندوستان زندگی می‌کند، با شاهرخ خان بازیگر مطرح سینمای هندوستان دیدار کرده است.

نوروز در شاهنامه فردوسی ۲۸ حوت ۱۴۰۲
شناسنامه کتاب زنده کننده هویت

نوروز در شاهنامه فردوسی

نوروز در شاهنامه فردوسی جلوه‌ خاصی دارد. در حقیقت یکی از مهم‌ترین آثاری که از نوروز و چگونه‌گی بنیادگذاری این جشن یاد می‌کند، شاهنامه است. کتاب را سال ها پیش نوشتند ( قیام خوراسانی : ولی در خراسان آریا کهان زیر نام جعلی و افتخارات بدون هویت خراسانی برای تاجیک خراسانیان تعریف و استفاده از این کتاب پر از افتخارات و رهنمای ها آن کار سخت و دشوار برای آینده سازی است

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟ ۰۹ سنبله ۱۴۰۲
پیشرفت علم فضای

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟

اولین پرواز تجاری ویرجین گلکتیک، شرکت گردشگری فضایی خصوصی ریچارد برانسون به فضا، دوران سفرهای فضایی پرطرفدار را نزدیک‌تر کرد اما این سفرها همچنان در اختیار مولتی میلیونرهایی خواهد بود که مایل به پذیرش خطرات هستند.

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟ ۱۹ اسد ۱۴۰۲
جنگ سرد جدید چین با امریکا ، و

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟

چین به زودی صادرات دو ماده اصلی در صنعت تولید نیمه‌هادی‌ها را محدود می‌کند تا جنگ تراشه‌ها میان چین و آمریکا ابعاد تازه‌ای پیدا کند

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن ۱۷ اسد ۱۴۰۲
کشته شدن ۵ مسافر هزاره و ادعای یک بازرگان

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن

یک بازرگان مقیم در دُبی دیروز نوارهای را در اختیار آماج قرار داده و ادعا کرد که به تاریخ پنجم دلو سال جاری خورشیدی طالبان به خانه‌اش در ساحه‌‌ی کوتل خیرخانه شهر کابل یورش برده، یک میلیون دالر، طلا و اجناس قیمتی‌اش را به تاراج برده‌اند.

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید ۰۷ اسد ۱۴۰۲
آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟ و

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید

مسوولان اداره هوانوردی امریکایی و اروپایی به این اعتقاد اند که دیگر تهدیدی برای هوانوردی غیرنظامی در حریم هوایی خراسان آریا بالای ارتفاع 9753.6 متری وجود ندارد. اطلاعات روز : آسمان باز» و پرواز چهارم «فلای دبی» به ‌خراسان آریا آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند» ۲۳ حوت ۱۴۰۱
ازبکستان و پاکستان

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند»

سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان و سفیر جدید پاکستان در این کشور در دیداری در شهر «تاشکند» توسعه ارتباطات از جمله در زمینه حمل و نقل بین دو کشور را بررسی کردند.