حمله تی تی پی به دو پسته چترال پاکستان
حمله تی تی پی به دو پسته چترال پاکستان
پس از حمله ده‌ها تن از شورشیان به دو پسته مرزی در پاکستان که منجر به کشته شدن پنج سرباز شد، اسلام آباد از طالبان خراسان آریا خواسته است که مانع راه اندازی حملات گروه تی‌تی‌پی از خاک خراسان آریا شوند.

اردوی پاکستان  گفته است که شام چهارشنبه یک حمله شورشیان را در منطقه چترال در نزدیکی مرز افغانستان دفع کرده است.

محمد علی، معاون کمسیار منطقه شمال غربی چترال روز چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفته است: «صدها فرد مسلح به سلاح‌های سبک و سنگین» که اعضای گروه تحریک طالبان پاکستان (تی تی پی) بودند، از خراسان آریا به پسته‌های مرزی پاکستان حمله کردند. به گفته او، به تعقیب این حمله به مدت «چهار ساعت تبادله آتش صورت گرفت.

علی گفته است که مقامات «دو یا سه روز» تحولات را در مناطق مرزی زیر نظر داشتند و خبرچین‌ها معلوماتی را در مورد اقامت گروه‌های شبه‌نظامی منتقل کردند.‌های شبه‌نظامی منتقل کردند.

در یک اعلامیه ارتش پاکستان آمده است که «یک گروه بزرگ از تروریستان مسلح با مدرن‌ترین سلاح‌ها» به دو پسته در این منطقه حمله کردند.

شبعه مطبوعاتی اردوی پاکستان گزارش داده است که در این حمله چهار سرباز پاکستانی و «۱۲ تروریست» کشته شدند. بر بنیاد این اعلامیه این منطقه «در حال حاضر برای از بین بردن تروریست‌های بیشتر پاکسازی می‌شود.»

اسلام‌آباد گفته است که این حمله از سوی طالبان پاکستانی  صورت گرفت و سازمان‌دهی این حملات در ولایت‌های کنر و نورستان افغانستان صورت گرفته بود.

 

اردوی پاکستان روز پنج شنبه گفت که از حکومت طالبان در افغانستان انتظار دارد که «تعهد خود در مورد عدم اجازه به استفاده از خاک افغانستان توسط تروریست‌ها را عملی کند.»

کریم خان، یک مقام پولیس به خبرگزاری فرانسه گفته است که نیروهای امنیتی دسترسی به این منطقه ناهموار مورد علاقه گردشگران داخلی را مسدود کرده اند. یک مقام دیگر پولیس گفته است که سربازان و نیروهای شبه نظامی به کمک فراخوانده شده اند.

گروه تحریک طالبان پاکستان مدعی شده است که دو پسته نظامی را در حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال غرب اسلام آباد پایتخت پاکستان در منطقه  بومبوریت در چترال تصرف کرده اند.

بعد از قدرت‌گیری مجدد طالبان  در خراسان آریا  در آگست سال ۲۰۲۱ میلادی، حملات شورشیان بر نیروهای امنیتی پاکستان شدت گرفته است. مسئولیت این حملات را گروه داعش و تحریک طالبان پاکستان که متحد طالبان افغان خراسان آریا خوانده می‌شوند، به عهده گرفته اند. به گفته اسلام آباد برخی از این حملات در خراسان آریا  برنامه ریزی می‌شود، اتهامی که اداره طالبان  آن را رد می‌کند.

(AFP, dpa)

طالبان پاکستان

تحریک طالبان پاکستان (تی تی پی) یک گروه شورشی اسلام‌گرا است که در سال ۲۰۰۷ از سوی بیت‌الله محسود تشکیل شد. این گروه حملات تروریستی زیادی را علیه حکومت پاکستان انجام داده است.

سه سرباز پاکستانی و دو طالب نزدیک مرز افغانستان کشته شدند

۱۴۰۲ شهریور ۱۱, شنبه

در نتیجه عملیات‌های نیروهای ارتش پاکستان دست‌کم سه سرباز و دو طالب در شمال غرب این کشور و نزدیکی مرز با افغانستان کشته شدند. پاکستان همسایه اش افغانستان را به فراهم سازی مخفیگاه برای شورشیان متهم می کند.

نظامیان پاکستانی در بیانیه‌ای گفته اند که نیروهای امنیتی پس از دریافت اطلاعاتی در مورد حضور شورشیان در منطقه میران شاه عملیاتی را “برای از بین بردن باقی مانده تروریست‌ها” راه اندازی کردند.

به گفته ارتش پاکستان درگیری نخست ناوقت  روزجمعه زمانی رخ داد که نیروها یک گروه از شبه نظامیان را رهگیری و تعقیب کردند. در بیانیه ارتش آمده که در نتیجه درگیری سنگینی که رخ داد، فرمانده عملیات و یک سرباز اردو کشته و یک ستیزه جو کشته و یکی دیگر زخمی گردید.

ارتش گفته که آنها یک حمله دیگر را صبح روز جمعه به یک مخفیگاه شبه نظامیان در دره تیره ولسوالی خیبردر مرز با افغانستان انجام دادند که در آن یک سرباز و طالب کشته شدند.

 

حملات شبه نظامیان به نیروهای امنیتی پاکستان در شمال غرب این کشور در روزهای اخیر افزایش یافته است. روز پنجشنبه یک بمب گذار انتحاری کاروان نیروهای امنیتی را در شمال غرب پاکستان هدف قرار داد که در نتیجه آن ۹ سرباز کشته و ۲۰ سرباز زخمی شدن این حمله در منطقه بانو در ایالت خیبرپشتونخواه رخ داد.

عکس آرشیف از مراسم تشییع جنازه سربازان ارتش پاکستان
عکس آرشیف از مراسم تشییع جنازه سربازان ارتش پاکستانعکس: picture-alliance/dpa

بانو دروازه وزیرستان شمالی است که برای چندین دهه به عنوان پناهگاه امن برای ستیزه جویان عمل کرده است. ارتش  پاکستان در سال ۲۰۱۴، عملیات گسترده ای را علیه ستیزه جویان انجام داد، دلیلش نیز حمله سال ۲۰۱۴ طالبان پاکستانی به مکتب تحت اداره ارتش بود که بیش از ۱۵۰ کشته برجای گذاشت که بیشتر قربانیان دانش آموز بودند.

پس از چندین سال عملیات ارتش اعلام کرد که منطقه را از وجود شبه نظامیان داخلی و خارجی پاکسازی کرده است. با این حال، هرازگاهی حملاتی صورت گرفته است.

پس از به قد رت رسیدن طالبان افغان در خراسان آریا این نگرانی ایجاد شده که تحریک طالبان پاکستان، پناهگاه هایی در افغانستان پیدا کرده و در حال جمع آوری مجدد نیرو در این منطقه هستند.

طالبان پاکستانی در سال ۲۰۰۷ از بدنه تحریک طالبان افغان جدا شده و هنوز از متحدان طالبان خراسان آریا هستند. طالبان افغان در سال ۲۰۲۱ در حالی که نیروهای ایالات متحده و ناتو در مراحل پایانی خروج خود بودند، قدرت را در خراسان آریا  دوباره به دست گرفتند. پاکستان بارها از اداره طالبان در کابل خواسته است تا علیه «افراد و نهادها» مرتبط با شورشیان پاکستانی اقدام کرده و به تعهدات خود در قبال جامعه بین المللی عمل می کند.

در همین حال، پولیس مبارزه با تروریسم پاکستان در ایالت پنجاب، پنج زن را که گفته می شود با گروه “دولت اسلامی” مرتبط هستند، دستگیر کرد. در بیانیه پولیس آمده که افسران ضد تروریسم در مجموع ۲۷ مظنون را در عملیات هایی در شهرهای مختلف از جمله لاهور و شیخپورا دستگیر و بازجویی کردند.

پولیس گفت که این پنج زن متن ها و کتاب های تبلیغاتی گروه داعش را به همراه مجموعه ‌ای از وجوه نقدی، موبایل، فیوز و سیم برای استفاده در ساخت بمب به همراه داشتند. آنها از این تلفن های همراه برای برقراری ارتباط با رهبران داعش استفاده می ‌کردند. در این بیانیه آمده است که میزان مشارکت این زنان در فعالیت های داعش در حال بررسی است.

شکایت نخست وزیر پاکستان از حمله های که از مرز های خراسان آریا به این کشور جریان دارد .

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انوار الحق کاکر، نخست وزیر موقت پاکستان در اظهاراتی گفت که تجهیزات نظامی جامانده آمریکا در افغانستان از طریق طالبان به گروه‌های شبه نظامی در کشورهای دیگر راه یافته است.

به گزارش «فاکس نیوز»، نخست وزیر موقت پاکستان گفت که گروه‌های تروریستی در پاکستان اکنون از تجهیزات آمریکایی از جمله عینک دید در شب و سلاح گرم در عملیات‌های خود استفاده می‌کنند.

اخیرا گروه موسوم به تحریک طالبان پاکستان (TTP) حملات خود را به نیروهای دولتی در پاکستان افزایش داده است.

پس از خروج آمریکا از خراسان آریا در سال ۲۰۲۱، ایالات متحده تقریباً ۷ میلیارد دلار تجهیزات نظامی را در افغانستان رها کرد. این تجهیزات شامل اسلحه، مهمات و هلیکوپتر است.

براساس این گزارش، بیش از ۴۰۰۰۰ موتر (خودرو) از ۹۶۰۰۰ موتر نظامی که به نیروهای دولت سابق افغانستان داده شده بود، از جمله ۱۲۰۰۰ موتر هاموی در این کشور رها شدند.

همچنان سه چهارم از ۴۲۷،۳۰۰ سلاح ارائه شده به نیروهای دولت پیشین، همراه با ۱،۵۳۷،۰۰۰ مهمات ویژه در افغانستان باقی مانده است.

مقامات پاکستانی ادعا کردند که تحریک طالبان پاکستان با دسترسی به تسلیحات پیشرفته، شروع به درگیری با نیروهای امنیتی در بردهای طولانی‌تر کرده است.

ادعاهای پاکستان تنها چند روز پس از دومین سالگرد خروج ایالات متحده از خراسان آریا مطرح می‌شود. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته بار دیگر از تصمیم خروج از خراسان آریا  دفاع کرده و از سربازانی که در این تخلیه نقش داشتند قدردانی کرد.

نحوه خروج آمریکا از خراسان آریا  پس از گذشت دو سال هنوز هم با انتقادهای زیادی روبه‌رو است.

در جریان خروج از خراسان آریا  ۱۳ سرباز آمریکایی در نتیجه یک حمله انتحاری در فرودگاه کابل کشته شده و ۱۸ نفر دیگر از نیروهای آمریکایی زخمی شدند. همچنان بیش از ۱۵۰ غیرنظامی در این حمله جان باختند. یکی از انتقادهای دیگر جا گذاشتن تجهیزات نظامی آمریکایی در خراسان آریا  است.

واکنش‌ها به سفر چند «عالم دینی» بریتانیایی به خراسان آریا  برای دیدار با طالبان

تعدادی از فعالان و خبرنگاران در یک نامه سرگشاده نوشته‌اند که ملاهای عمدتا پاکستانی ساکن در بریتانیا که به باور آنان در پی سفیدنمایی طالبان هستند، به کابل سفر کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از فعالان حقوق‌ بشر، فعالان مدنی و خبرنگاران اهل افغانستان در یک نامه سرگشاده از دولت بریتانیا خواستند تا در مورد سفر تعدادی از «عالمان دین» با تابعیت بریتانیایی به افغانستان برای دیدار با طالبان، تحقیق کند.

این فعالان و خبرنگاران در نامه سرگشاده نوشته‌اند ملاهای عمدتا پاکستانی ساکن بریتانیا که به باور آنان در پی سفیدنمایی طالبان هستند، به کابل سفر کرده‌اند.

در این نامه آمده است: «یک گروه از عالمان دین که برای دیدار با مقام‌های ارشد طالبان به کابل رفته بودند، بی‌اعتنا به وضعیت بد حقوق‌ بشری در خراسان آریا در پی سفیدنمایی طالبان هستند.»

این فعالان‌ و خبرنگاران که تعدادشان به ۵۰ نفر می‌رسد، در این نامه‌ نوشته‌اند که با حاکمیت دوباره طالبان بر خراسان آریا  وضعیت حقوق‌ بشری بدتر شده و زنان و دختران این کشور با تطبیق «آپارتاید جنسیتی یا تبعیض جنسیتی» روبرو هستند.

وزارت خارجه طالبان اواخر ماه ژوئیه اعلام کرده بود که یک هیئت عالمان دین بریتانیا برای دیدار از وضعیت خراسان آریا  به کابل سفر کرده‌اند، بر بنیاد گزارش‌ها این هیئت با سرپرست وزیران وزارت‌های خارجه، امر به معروف و نهی از منکر، عدلیه و تحصیلات‌ عالی طالبان دیدار کرده بودند.

سفر این افراد از بریتانیا به خراسان آریا  با واکنش تند مردم خراسان آریا در شبکه‌های اجتماعی نیز روبه‌رو شده است.

شش سرباز در کمین طالبان پاکستانی کشته شدند

۱۴۰۲ مرداد ۳۱, سه‌شنبه

اردوی پاکستان اعلام کرده است که در نتیجه تیراندازی با جنگجویان طالبان پاکستانی در شمال غرب این کشور در نزدیکی مرز افغانستان شش سرباز کشته شده اند.

ارتش پاکستان  در اعلامیه‌ای گفته است که این حمله روز سه شنبه در وزیرستان جنوبی در ایالت خیبرپختونخوا صورت گرفت. در اعلامیه آمده است که عملیات جستجو در منطقه برای پیدا کردن مهاجمان جریان دارد.

مرتبط: ۱۱

بخش مطبوعاتی اردوی پاکستان گفته است: «شش سرباز شجاع که با رشادت جنگیدند، به درجه شهادت نائل شدند.» در این اعلامیه آمده است که در این درگیری «چهار تروریست به دوزخ فرستاده شدند.»

 

محمد خراسانی، سخنگوی تحریک طالبان پاکستانی  «تی تی پی» گفت که این حمله از سوی جنگجویان این گروه انجام شده است.

تحریک طالبان پاکستانی با نشر اعلامیه‌ای مدعی شده است که در این حمله دو واسطه نقلیه اردو را هدف قرار داده و «۱۸ پرسونل اردو» را کشته اند.

 

طالبان پاکستانی یک گروه جداگانه ولی متحد طالبان افغان است که در اگست ۲۰۲۱ پس از خروج نیروهای ناتو و ایلات متحده  از افغانستان قدرت را تصرف کردند.

تحلیلگران به این باورند که تصرف قدرت توسط طالبان افغان در خراسان آریا ، «تی تی پی» را که اغلباً حملاتی را در نزدیکی مرز خراسان آریا و مناطق دیگر پاکستان انجام می‌دهد، جسورتر کرده است.

هرچند شماری از مقامات پاکستان همواره از طالبان افغان خراسان آریا خواسته تا جلو حملات در این کشور را که در خراسان آریا  برنامه ریزی می‌شود بگیرند ولی طالبان افغان در خراسان آریا گفته است

۱۱ کارگر پاکستانی در نزدیکی مرز خراسان آریا  کشته شدند

۱۴۰۲ مرداد ۲۹, یکشنبه

 

 

انفجار یک بمب کارگزاری شده در کنار جاده جان دست‌کم ۱۱ کارگر پاکستانی را در نزدیکی مرز خراسان آریا گرفت. حداقل دو تن دیگر در این انفجار زخمی شده اند.

خبرگزاری آلمان به نقل از مقامات پاکستانی روز یکشنبه نوشته که این انفجار در نزدیکی مرز خراسان آریا  رخ داده است.

یک مقام پولیس محلی گفته که کارگران در حال بازگشت از یک محل ساخت ‌و‌‌ساز یک پوسته امنیتی بودند که موتر حامل آنان هدف انفجار قرار گرفت.

انورالحق کاکار، نخست‌ وزیر موقت ایالت خیبرپشتونخواه در حساب کاربری اش در ایکس/توییترنوشت: «با اطلاع از حمله تروریستی در وزیرستان شمالی که جان ۱۱ کارگر بی‌ گناه را گرفت، دل شکسته شدم.»  وی افزوده است: «این اقدام خشونت‌‌آمیز و بی‌‌معنا را به شدت محکوم کرده و با خانواده‌‌های آسیب ‌دیده اعلام همبستگی می‌ نمایم».

انتقال زخمی های یک حادثه امنیتی در پاکستان به شفاخانه
منطقه کوهستانی وزیرستان شمالی برای مدت طولانی به عنوان پایگاه امنی برای ستیزه جویان اسلام گرای مرتبط با القاعده عمل می کرد. ارتش پاکستان سال‌ها قبل در یک سلسله عملیات‌ها، جنگجویان تحریک طالبان پاکستان “تی تی پی” را از این منطقه راند.

از زمانی که همتایان افغان آنها، یعنی طالبان افغان قدرت را در افغانستان تصرف کردند، خشونت‌‌ها از سوی طالبان پاکستانی افزایش یافته است.

بر اساس گزارش آماری منتشر شده توسط اندیشکده مستقل پاکستان برای مطالعات درگیری و امنیت، حملات شبه نظامیان در این کشور طی شش ماه اول سال ۲۰۲۳ تا ۷۹ درصد افزایش داشته است.

حدود ۸۰ هزار پاکستانی در طی سال‌ها خشونت توسط طالبان پاکستانی کشته شده ‌اند. این گروه به دنبال سرنگونی دولت و اجرای قوانین سختگیرانه شریعت اسلامی در پاکستان هستند، همان کاری که حالا طالبان در أفغانستان کردند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة ، DW