حمله نیروهای «واگنر» به جدایی‌طلبان در شمال مالی
حمله نیروهای «واگنر» به جدایی‌طلبان در شمال مالی
واگنر به شکلی علنی در مالی و 3 کشور آفریقایی دیگر فعال است و از رژیم‌های شکننده آنها در ازای استفاده از فلزات و سایر منابع طبیعی حمایت می‌کند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جدایی‌طلبان طوارق در شمال مالی اعلام کردند که نیروهایشان جمعه ۲۰ مرداد، هدف حمله ارتش و گروه روسی «واگنر» قرار گرفتند.

«هماهنگی جنبش‌های ازواد» در «فیس‌بوک» اعلام کرد که نیروهایش، «حمله پیچیده فاما (ارتش مالی) و واگنر» در شهرک بیر، واقع در منطقه تومبوکتو (شمال) را دفع کردواقع در منطقه تومبوکتو (شمال) را دفع کردند.

محمد المولود رمضان، سخنگوی این هماهنگی با اعلام این که «ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که شاهد این اقدامات خطرناک باشد»، افزود که این حمله، «نقض کلیه تعهدات و تدابیر امنیتی» محسوب می‌شود.

ارتش مالی نیز ضمن اعلام این که پاسخ قدرتمندی به «تلاش برای هک کردن» وب‌سایت خود در جمعه داده، «تروریست‌ها» را به این کار متهم کرد.

جدایی‌طلبان طوارق پنجشنبه اعلام کردند که همه نمایندگان آنها به دلایل «امنیتی»، باماکو را ترک کردند. این اقدام، شکاف موجود با شورای نظامی حاکم از سال ۲۰۲۰ در مالی را عمیق‌تر کرده است.

هماهنگی جنبش‌های ازواد که یکی از امضاکنندگان توافق صلح ۲۰۱۵ با دولت مالی به حساب می‌‌آید، هم‌پیمانی است که عمدتاً گروه‌هایی از طوارق را شامل می‌شود و به دنبال خودمختاری یا استقلال از دولت مالی هستند.

نفوذ بالای واگنر در مالی

با تیره‌شدن روابط بین دولت نظامی مالی و فرانسه، شورای نظامی برای تامین حمایت سیاسی و نظامی، به روسیه روی آورد.

«واگنر» به طور علنی در مالی و ۳ کشور آفریقایی دیگر فعال است و از رژیم‌های شکننده آنها در ازای استفاده از فلزات و سایر منابع طبیعی، حمایت می‌کند.

نیروهای واگنر در مالی ضمن محافظت از رژیم و اجرای عملیات نظامی، بر روند آموزش نظارت داشته و در مورد بازنگری قوانین معادن و حتی قانون اساسی مشاوره می‌دهند.

رژیم باماکو می‌گوید که مربیان نظامی خارجی در مالی، وابسته به گروه «واگنر» نیستند، بلکه برای ارتش روسیه کار می‌کنند.

گارد مرزی اوکراین: شبه‌جزیره کریمه را پس می‌گیریم

روسیه در ۳۰ ژوئن، جزیره افعی را پس از تحمل خسارات سنگین در تلاش برای دفاع از آن، رها کرد و عقب‌نشینی خود را اقدامی دیگر در راستای ابراز «حسن نیت» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با افزایش حملات پهپادی کی‌یف به ویژه در شبه‌جزیره الحاقی کریمه، نیروهای اوکراینی تهدید کردند که این شبه‌جزیره را بازپس خواهند گرفت.

نیروهای گارد مرزی اوکراین در ویدئویی از نیروهای خود در جزیره افعی، با ارسال پیامی برای روس‌ها، آنها را به یاد نخستین ساعات تهاجم روسیه به اوکراین انداختند.

این ویدئو که توسط سرهی دنیکو، فرمانده نیروهای گارد مرزی اوکراین در «فیس‌بوک» منتشر شد، مرزبانان را در حال برافراشتن بنر جدیدی در جزیره افعی نشان می‌دهد که یادآور حوادث نخستین ساعات تهاجم روسیه است.

یکی از مرزبانان این جزیره استراتژیک واقع در دریای سیاه، در این ویدئو با بیان جمله‌ای با لحن «مبارزه‌طلبانه»، از تسلیم‌شدن مقابل ناو جنگی روسیه که به مرزبانان نزدیک شده بود، خودداری کرد.

در همین ویدئو مردی با لباس نظامی مقابل یک تیرک آبی و زرد که نماد پرچم اوکراین بود، ظاهر شد و گفت: «علامت مرزی بعدی پس از ازادی کریمه توسط نیروهای دفاعی اوکراین، در این شبه‌جزیره، نصب خواهد شد.»

«ناو روسیه برود به جهنم»

جزیره کوچک افعی یا همان جزیره مارها در ساعات اولیه آغاز تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ با اعزام ناو جنگی «مسکوا»از ناوگان دریای سیاه، بعد از ارسال پیامی از طریق بی‌سیم به مرزبانان اوکراینی مستقر در آنجا در خصوص تسلیم‌شدن یا مرگ، به نماد مقاومت اوکراین تبدیل شد.

یکی از عوامل گارد مرزی اوکراین در پاسخ به این پیام گفت: «این ناو جنگی روسیه برود به جهنم».

جزیره استراتژیک افعی مشرف به خطوط دریایی منتهی به اودسا، بندر اصلی اوکراین در دریای سیاه است.

دو موشک اوکراینی در ۱۴ آوریل، ناو «مسکوا»، بزرگترین ناو جنگی غرق‌شده در عملیاتی نظامی طی ۴۰ سال گذشته را هدف قرار دادند.

کارشناسان غربی اعلام کردند که نیمی از خدمه این ناو بالغ بر ۴۵۰ نفر در دریا کشته شدند که ضربه دردناکی به مسکو و غرور روسیه بود، اگرچه مقامات روسی، مرگ تنها یک ملوان را تأیید کردند.

روسیه سپس در ۳۰ ژوئن، جزیره افعی را پس از تحمل خسارات سنگین در تلاش برای دفاع از آن، رها کرد و عقب‌نشینی خود را اقدامی دیگر در راستای ابراز «حسن نیت» توصیف کرد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة