حوثی‌ها ۴ حمله علیه سه کشتی تجاری در دریای سرخ انجام دادند
حوثی‌ها ۴ حمله علیه سه کشتی تجاری در دریای سرخ انجام دادند
فرماندهی مرکزی آمریکا همچنین تاکید کرد که «واشینگتن در همکاری با متحدان و شرکای خود در حال بررسی واکنش مناسب به این حملات است.»
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرماندهی مرکزی آمریکا از ۴ حمله حوثی‌ها به سه کشتی تجاری در آب‌های بین‌المللی در جنوب دریای سرخ خبر داد و ایران را «مسئول» این حملات دانست.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، دوشنبه ۱۳ آذر با انتشار بیانیه‌ای در حساب کاربری خود در پلتفرم «ایکس» توضیح داد که ناوشکن آمریکایی «کارنی» به درخواست‌های کمک کشتی‌های تجاری پاسخ داده و «کمک‌هایی ارائه کرده است».

این فرماندهی افزود که در اولین حمله، ناوشکن کارنی یک موشک ضدکشتی که از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به سمت کشتی «یونیتی اکسپلور» شلیک شده بود را شناسایی کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است که ناوشکن آمریکایی، ظهر یکشنبه یک پهپاد را که از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به سوی ناوشکن کارنی پرتاب شده بود را سرنگون کرد.

در حمله دیگری، ناوشکن کارنی همزمان با امدادرسانی به کشتی تجاری «یونیتی اکسپلور» که مورد اصابت موشک حوثی قرار گرفته بود، یک پهپاد را رهگیری کرد.

حملات حوثی خسارات جانی نداشت

فرماندهی مرکزی ایالات متحده تاکید کرد که کشتی «نامبر ۹» نیز مورد حمله موشکی حوثی‌ها قرار گرفت اما این حمله تنها خسارات مادی برجای گذاشته است.

به گفته «سنتکام»، کشتی تجاری «صوفی» نیز به دلیل اصابت موشک به آن از ناوشکن آمریکایی درخواست کمک کرده بود، اما حمله موشکی به صوفی خسارت محسوسی بر جای نگذاشته است.

«سنتکام» در ادامه این بیانیه گفته است: «این حملات تهدیدی مستقیم برای تجارت بین‌الملل و امنیت کشتیرانی است. هرچند که حوثی‌ها این حملات را انجام داده‌اند اما ما معتقدبم که ایران عامل حمله به این کشتی‌ها است.

فرماندهی مرکزی آمریکا همچنین تاکید کرد که «واشینگتن در همکاری با متحدان و شرکای خود در حال بررسی واکنش مناسب به این حملات است.»

حوثی‌ها از زمان حمله بی‌سابقه حماس در ۷ اکتبر، حملات پهپادی و موشکی خود به اسرائیل را آغاز کردند.

حوثی‌ها پیشتر تهدید کرده بودند که کشتی‌های اسرائیلی را در دریای سرخ هدف قرار خواهند داد، در حالی که هفته گذشته دامنه تهدیدات خود را گسترش داده تا حملاتشان شامل هدف قرار دادن کشتی‌های متعلق به متحدان اسرائیل در حین عبور از تنگه باب المندب نیز شود.

رشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۴۰

آمریکا ایران را متهم حمله به «سه کشتی تجاری» در دریای سرخ اعلام کرد

ناو «یو‌اس‌اس کارنی» به کمک سه کشتی تجاری در دریای سرخ رفت
ناو «یو‌اس‌اس کارنی» به کمک سه کشتی تجاری در دریای سرخ رفت
بیانیه سنتکام که بامداد دوشنبه منتشر شد، هرچند می‌گوید که باور دارد این حملات را حوثی‌ها انجام داده‌اند، اما این اقدام «به شکل کامل توسط ایران امکان‌پذیر شده است».

این بیانیه می‌گوید ناو «یواس‌اس کارنی» به درخواست‌های کمک این سه کشتی تجاری که مرتبط با ۱۴ کشور هستند، پاسخ داد و به آنها کمک کرد.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، اعلام کرد گروه یمنی حوثی‌ها که تحت حمایت ایران است، روز یکشنبه به «سه شناور تجاری» در آب‌های جنوب دریای سرخ حمله کرد که با مداخله یک ناو آمریکایی مواجه شد.

بر اساس این گزارش، ابتدا در ساعت ۹ صبح به وقت صنعا، پایتخت یمن، از بخش در اختیار حوثی‌ها در این کشور، یک «موشک بالستیک ضد کشتی» به سمت کشتی «یونیتی اکسپلورر» شلیک شد که در نزدیکی آن فرود آمد.

سنتکام در ادامه گفته است حدود سه ساعت بعد، ناو آمریکایی یک پهپاد به‌پاخاسته از طرف حوثی‌ها را سرنگون کرد و یادآوری کرده هدف قطعی این پرنده ناشناس مشخص نبود و نمی‌توان تأیید کرد که «یواس‌اس کارنی» هدف این حمله پهپادی بوده است.

در ادامه این گزارش آمده که حوالی ساعت ۱۲:۳۵ روز یکشنبه کشتی «یونیتی اکسپلورر» اعلام کرد مورد اصابت یک موشک از طرف حوثی‌ها قرار گرفته و کمی بعد پهپادی هم به آن حمله کرد.

این گزارش خسارت وارد آمده به این کشتی تجاری را که متعلق به بریتانیا است و با پرچم باهاماس حرکت می‌کرد، «جزئی» توصیف کرده است.

سنتکام می‌گوید در بعدازظهر یکشنبه کشتی تجاری «نامبر ناین» مورد اصابت موشکی شلیک‌شده از بخش تحت کنترل حوثی‌ها در یمن قرار گرفت اما با وجود خسارت وارد آمده، تلفاتی در پی نداشت.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا نام کشتی سوم مورد حمله قرار گرفته را «سوفی ۲» اعلام کرده که با پرچم پاناما در مسیر بین‌المللی در دربای سرخ در حرکت بوده و دچار خسارت مهمی نشده است.

سنتکام این حملات را «تهدید مستقیم علیه تجارت بین‌المللی و امنیت دریایی» دانسته و گفته که جان خدمه این کشتی‌ها از چندین کشور را به خطر انداخته بود و به همیت دلیل آمریکا همه گزینه‌های مناسب برای پاسخ به این اقدام را در نظر خواهد گرفت.

 
پنتاگون عصرگاه یکشنبه اعلام کرده بود از گزارش‌ها درباره حمله به ناو «یو‌اس‌اس کارنی» و چند کشتی تجاری دیگر در دریای سرخ آگاه است و درباره این موضوع اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

گروه حوثی‌های یمن نیز یکشنبه مدعی شد دو کشتی به نام‌های «یونیتی اکسپلورر» و «نامبر ناین» را که «اسرائیلی» دانسته، مورد هدف قرار داده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل ساعتی بعد اعلام کرد دو کشتی مورد حمله قرار گرفته هیچ ربطی به کشور اسرائیل نداشته‌اند.

حملات حوثی‌ها در دریای سرخ؛ آمریکا در فکر تشکیل نیروی ضربت

 

۵ ساعت پیش

در پی چندین حمله شورشیان حوثی به کشتی‌های باری در دریای سرخ، انگشت اتهام به سوی ایران است. مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند دخالتی نداشته‌اند. حال آمریکا به موازات طرح صلح یمن، در حال بررسی ایجاد نیروی ضربت دریایی است.

حملات حوثی‌ها در دریای سرخ؛ آمریکا در فکر تشکیل نیروی ضربت

۵ ساعت پیش

در پی چندین حمله شورشیان حوثی به کشتی‌های باری در دریای سرخ، انگشت اتهام به سوی ایران است. مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند دخالتی نداشته‌اند. حال آمریکا به موازات طرح صلح یمن، در حال بررسی ایجاد نیروی ضربت دریایی است.

حوثی‌های یمن یک کشتی اماراتی را در دریای سرخ توقیف کردند

عکس تزئینی است

نگارش از Massoud SALARI

هم‌رسانی این مطلبنظرها

حوثی‌ها ضمن تأیید توقیف کشتی اماراتی گفته‌اند که این شناور حامل سلاح و تجهیزات نظامی بوده است.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز دوشنبه ۳ ژانویه (۱۳ دی) حوثی‌های یمنی را به «توقیف» یک کشتی با پرچم امارات عربی متحده در دریای سرخ متهم کرد.

عربستان از سال ۲۰۱۵ در رأس ائتلاف نظامی متشکل از نیروهای چند کشور عربی درگیر نبرد با شورشیان حوثی تحت حمایت ایران برای پشتیبانی از نیروهای دولتی یمن است.

ترکی المالکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف گفت: «این کشتی به نام روابی با پرچم امارات متحده عربی در ساعت ۲۳ و ۵۷ دقیقه شامگاه یکشنبه به وقت محلی، هنگام حرکت در سواحل استان حدیده در غرب یمن توقیف و ربوده شد.»

 

خبرگزاری رسمی پادشاهی عربستان، به نقل از مالکی نوشت: «این کشتی که در حال بازگشت از مجمع‌الجزایر سُقُطرا واقع در سواحل جنوبی یمن بود، تجهیزات یک بیمارستان صحرایی در این مجمع‌الجزایر را به سمت جزان در عربستان سعودی حمل می‌کرد.»

وی افزود: «شبه نظامیان تروریست حوثی مسئولیت کامل این اقدام جنایتکارانه دزدی دریایی را بر عهده دارند» و از آنها خواست «فورا کشتی را آزاد کنند» زیرا در غیر این صورت «نیروهای ائتلاف تمام اقدامات لازم را برای مقابله با این تخلف انجام خواهند داد».

حوثی‌ها: کشتی حامل سلاح است

حوثی‌ها ضمن تأیید توقیف کشتی اماراتی گفته‌اند که این شناور حامل سلاح و تجهیزات نظامی بوده است.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی گروه حوثی‌ها در توییتر گفته است که این کشتی همچنین «بدون مجوز وارد آب‌های یمن» شده و در حال انجام «اقدامات خصمانه‌ای» بوده که «امنیت و ثبات مردم یمن را هدف قرار می‌دهد».

یک گروه تحت نظارت ارتش بریتانیا نیز در شامگاه یکشنبه اعلام کرده بود گزارش‌هایی مبنی بر حمله احتمالی به یک کشتی در سواحل یمن در دریای سرخ دریافت کرده است. ارتش بریتانیا جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.

بر پایه داده‌های وب‌سایت پایش خطوط دریایی «مارین ترافیک»، مختصات ارائه شده کشتی مورد اشاره ارتش بریتانیا با ناوچه آبی خاکی «روابی» مطابقت دارد. این ناوچه ساعت‌ها بود که مکان خود را از طریق داده‌های ردیابی ماهواره‌ای اعلام نکرده بود.

آبراه دریای سرخ یکی از مسیرهای حیاتی در تجارت بین‌المللی است. یمن همچنان درگیر جنگی چند ساله است که در آن حوثی‌ها، شورشیان مورد حمایت ایران، در برابر ائتلاف تحت رهبری عربستان مشغول نبرد هستند.

درگیری بین ائتلاف و حوثی‌ها در هفته‌های اخیر با افزایش حملات نیروی هوایی عربستان به مناطق تحت کنترل شورشیان در یمن تشدید شده است. حوثی‌ها نیز حملات موشکی و پهپادی به عربستان را افزایش داده‌اند.

سازمان ملل و ایالات متحده برای پایان دادن به جنگ در یمن که از سال ۲۰۱۴ تاکنون ادامه دارد، تلاش می‌کنند اما تلاش آنها تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، جنگ یمن تاکنون حدود ۳۷۷ هزار کشته برجای گذاشته است که حدود ۲۲۷ هزار نفر از این قربانیان به دلیل پیامدهای غیرمستقیم درگیری مانند کمبود آب سالم، گرسنگی و بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

دولت آمریکا از غرق کردن کشتی حامل سلاح‌های ایرانی حمایت کرد

آمریکا می‌گوید یک کشتی حامل سلاح‌های ایرانی به مقصد یمن را توقیف کرده است.

نگارش از یورونیوز فارسی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ضمن حمایت از توقیف کشتی ماهیگیری حامل سلاح‌های ایرانی در دریای عرب از تلاش‌های ایران برای نقض تحریم‌های سازمان ملل انتقاد کرد. آمریکا می‌گوید که سلاح‌ها را توقیف و کشتی را غرق کرده است.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از توقیف کشتی ماهیگیری حامل سلاح‌های ایرانی در دریای عرب حمایت و از تلاش‌های ایران برای نقض تحریم‌های سازمان ملل انتقاد کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که امروز جمعه ۲۴ دسامبر منتشر کرد با اشاره به اینکه مبدا ارسال سلاح‌ها ایران بوده است، گفت: «قاچاق سلاح از ایران برای حوثی‌ها نشانه نقض فاحش تحریم های هدفمند سازمان ملل متحد و نمونه دیگری از رفتار شرورانه ایران در طولانی شدن جنگ یمن است.»

نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه ۲۲ دسامبر در بیانیه‌ای از توقیف یک کشتی ماهیگیری حامل سلاح‌هایی با منشا ایران در دریای عرب خبر داده بود. ناوگان پنجم ارتش آمریکا در بیانیه خود گفته بود مقصد کشتی حامل سلاح یمن است و محموله را شامل ۱۴۰۰ کلاشیفکف و ۲۲۶ هزار گلوله عنوان کرده بود.

آمریکا می‌گوید که سلاح‌ها را توقیف و کشتی را غرق کرده است. سرنشینان این کشتی ۵ تبعه یمنی هستند که آمریکا گفته آنها را به یمن بازخواهد گرداند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : ایورو نیوز ، العربیه ، رادیو فردا ،