داعش مسئولیت انفجار شام شنبه در غرب کابل را بر عهده گرفت
داعش مسئولیت انفجار شام شنبه در غرب کابل را بر عهده گرفت
خبرگزاری فرانسه گزارش داد که داعش مسئولیت انفجار شام شنبه (۱۶ جدی) در منطقه دشت برچی کابل را بر عهده گرفته است.

این انفجار در یک بس مسافربری در مربوطات ناحیه ششم شهر کابل رخ داد.

خالد زدران، سخنگوی پولیس طالبان افعان تبار در کابل گفته است در این انفجار دو غیرنظامی کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شدند.

برخی از فعالان حقوق بشر درباره آماری که طالبان از تلفات حملات دهشت‌افگنانه در خراسان آریا  ارائه می‌کنند، شک و تردید دارند. دسترسی به اطلاعات در زمینه آمار قربانیان رویدادهای امنیتی پس از تسلط طالبان بر خراسان آریا در اسد ۱۴۰۰ دشوار شده است و این گروه با اعمال فشار و تهدید، به کارمندان پزشکی اجازه نمی‌دهند درباره رقم دقیق تلفات و زخمیان رویدادهای امنیتی در افغانستان با رسانه‌ها صحبت کنند.

سخنگوی پولیس طالبان پس از انفجار، در حساب کاربری خود در اکس نوشت که تحقیقات درباره این حادثه آغاز شده است. این مقام طالبان در مورد نوعیت این انفجار جزئيات نداده است.

دشت برچی کابل، منطقه‌ای عمدتا شیعه‌نشین است و در سال‌های گذشته به‌طور پیوسته هدف حملات خونبار داعش قرار گرفته است.

در چهارم عقرب، در یک باشگاه ورزشی انفجاری رخ داد که بر اثر آن دست‌کم چهار نفر کشته و نزدیک به ۱۰ نفر زخمی شدند.

یک   بس مسافربری نیز در اواسط ماه عقرب در این منطقه هدف انفجار قرار گرفت. طالبان تلفات این انفجار را هفت کشته و ۲۰ زخمی اعلام کرد. داعش مسئولیت این دو انفجار را بر عهده گرفت.

ویدیوهای که از انفجار شام شنبه به افغانستان اینترنشنال رسیده نشان می‌دهند که یک بس مسافربری نوع کاستر در میان شعله‌های آتش می‌سوزد.

شاهدان گفتند پس از انفجار، صدای تیراندازی نیز در محل شنیده شد.

طالبان پیش از این مدعی شده‌ بود که گروه داعش در خراسان آریا  حضور فعال ندارد و این گروه را از بین برده‌ است.

(KBR در حال چهره دیگر طالبان افغان تبار از دوران دولت جمهوریت داعش است که در نقش های مختلف بازی می کنند

در انفجاری در غرب کابل دست‌کم ‘هفت نفر’ کشته شدند

سخنگوی پولیس طالبان در کابل اعلام کرد که براثر انفجار بمبی در یک بس مسافربری در دشت‌برچی، در غرب کابل دست‌کم هفت نفر کشته و ۲۰ تن زخمی شدند.

خالد زردان در شبکه اکس نوشت که نیروهای این گروه به محل رویداد رفته و جزئیات آن بعدا منتشر خواهد شد.

منابع محلی گفتند که این انفجار شامگاه روز سه‌شنبه (۱۶ عقرب) در منطقه «مهتاب‌قلعه» واقع در دشت‌برچی کابل رخ داد. به گفته شاهدان عینی، یک موتر مسافربری نوع کاستر هدف انفجار قرار گرفت.

مقام‌های طالبان تاکنون درباره نوعیت این انفجار توضیحی نداده‌اند.

طی دو هفته اخیر این دومین انفجار در دشت برچی کابل است. شام روز پنجشنبه، ۴ عقرب، در یک باشگاه ورزشی انفجاری رخ داد که براثر آن دست‌کم چهار نفر کشته و نزدیک به ۱۰ نفر زخمی شدند.

گروه داعش مسئولیت این انفجار را به عهده گرفت.

 

داعش مسئولیت انفجار در غرب کابل را به عهده گرفت

۱۴۰۲ آبان ۱۷, چهارشنبه

بر اساس معلومات طالبان، وقوع انفجار شام گذشته در منطقه دشت برچی در غرب کابل ۷ کشته و ۲۰ زخمی بر جا گذاشت. گروه داعش مسئولیت این حمله را به دوش گرفت.

 

پس از حمله مرگبار شب گذشته بر یک مینی بس در غرب کابل، گروه تروریستی «دولت اسلامی» مسئولیت آن را به دوش گرفت.

ملیشه های تروریست «دولت اسلامی» (داعش) شام سه شنبه از طریق کانال تبلیغاتی شان «اعماق» اعلام کردند که هدف این حمله با بمب، بس حامل شیعیان بود.

 

چنانچه خالد زدران، سخنگوی پولیس طالبان در کابل اعلام کرد، در این سوء قصد که در منطقه دشت برچی در غرب کابل رخ داده است، هفت تن کشته و۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

از زمان بازگشت طالبان به قدرت در آگست ۲۰۲۱، اکثریت چنین سوءقصد ها در افغانستان را «دولت اسلامی» (داعش) انجام می دهد. بیشتر از همه شیعه مذهبان هدف حملات مرگبار این گروه تروریستی قرار می گیرند.

یوتیوب دویچه وله دری را تماشا کنید

در ماه گذشته نیز یک انفجار در غرب کابل در یک باشگاه ورزشی رخ داد که مسئولیت آن را داعش به عهده گرفت.

 

طالبان: ده‌ها تاجیک و پاکستانی را در افغانستان کشته ایم

۱۴۰۲ دی ۱۰, یکشنبه

نیروهای طالبان ادعا کرده اند که اخیرا تعداد زیادی از تاجیک ها و پاکستانی ها را کشته اند که به گروه های تروریستی خارجی وابسته بوده و در حملات در افغانستان دست داشته اند.

یک مقام ارشد طالبان روز یکشنبه گفته که شمار زیادی از اتباع تاجیکستان و پاکستان و ده ها تن دیگر که در درگیری ها و حملات مختلف بالای روحانیون مذهبی، مردم و مساجد دخیل بودند نیز دستگیر شدند.

محمد یعقوب مجاهد، وزیر سرپرست وزارت دفاع اداره طالبان در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل، پایتخت أفغانستان گفت: «ده ها تاجیک و بیش از ۲۰ پاکستانی در ۱۲ ماه گذشته در عملیات نیروهای امنیتی کشته شدند.»

 

او در ادامه گفته است که تعداد زیادی از تاجیک ها و صدها پاکستانی دخیل در حوادث مختلفی نیز دستگیر شده اند. مجاهد از کشورهای همسایه و منطقه با اسرار خواست تا مرزهای خود را زیر نظر داشته باشند.

تنش بین کابل و اسلام آباد شدیدا افزایش یافته است. پس از آغاز اخراج اجباری افغان ها از پاکستان که به قول مقامات این کشور بدون مدرک معتبر و ویزای پاکستان در این کشور اقامت دارند، هزار ها افغان به افغانستان بازگشته اند.

 

مقامات پاکستانی برای اخراج افغان ها خانه به خانه برای کنترول اسناد رفته و مهاجران افغان را مجبور به ترک این کشور کرده اند. آنان ادعا کرده بودند که برخی افغان ها در حملات تروریستی در این کشور دست داشته اند.

مجاهد همچنین از یک کاهش ۹۰ درصدی حملات گروه تر وریستی داعش یا “دولت اسلامی” در سال گذشته سخن گفته است.

 

این گروه شبه نظامی حملات بزرگی را بالای مکاتب، شفاخانه ها و مساجد و همچنین بالای مناطق شیعه نشین در سراسر این کشور انجام داده است.

 

شاخه خراسان وابسته به “داعش” از آغاز به قدرت رسیدن طالبان در ماه آگست سال ۲۰۲۱ در افغانستان، رقیب اصلی طالبان بوده است.

شبه نظامیان “داعش” در کابل، در ولایات شمالی و به ویژه در هر کجا که شیعیان هستند، حملات خونینی را انجام داده اند.

://p.dw.com/p/4akPp

حکایتی از انفجار شام سه شنبه در دشت برچی کابل؛ یک پدر و پسر قربانی این رویداد شدندعقرب ۱۸, ۱۴۰۲

در انفجار مرگبار شام روز سه شنبه بر یک موتر کاستر در غرب شهر کابل، دو عضو یک خانواده نیز کشته شده‌اند.

محمد نسیم حیدری ۴۰ ساله و پسرش محمد مصطفی حیدری ۱۷ ساله باهم در یک دکان در پل سرخ کار می‌کردند. آن‌ها روانه‌ی خانه بودند که قربانی این انفجار شدند.

دو تن از نزدیکان دیگر محمد نسیم حیدری در این رویداد زخم برداشته اند.

مسئولیت این انفجار را گروه داعش به عهده گرفته است.

غدیر تابش شوهر خواهر محمد نسیم حیدری به رادیو آزادی در این مورد می‌گوید:

“غرض این‌که پنج روپیه را از پول کارگری اضافه‌تر نپردازند، در موتر کاستر سوار می‌شوند و در انفجاری برابر می‌شوند، پسر کاکای شهید نسیم و خسربره من زخمی شدند و ما از ساعت شش شام تا نه شام گشتیم بالاخره تب عدلی جسد نیم سوختهٔ این دو شهید را تسلیم ما کردند.”

غدیر با توجه به این‌که چهار تن از نزدیکان‌اش قربانی این حمله اند، می‌افزاید که هنوز هم باشنده‌گان غرب شهر کابل که بیشتر منطقه شیعه‌نشین است، هدف قرار می‌گیرند.

به‌گفته او، مردم مناطق شیعه‌نشین در افغانستان هم در حکومت گذشته و هم در حکومت طالبان همواره زیر تهدید حملات داعش قرار داشته اند.

در همین حال، ترنم سعیدی فعال حقوق بشر و عضو شبکهٔ مشارکت سیاسی زنان افغانستان که به تازه‌گی قطعنامه‌ی را در پیوند به این رویداد منتشر کرده‌اند به رادیو آزادی مدعی است که طالبان تصمیم قاطع و جدی برای مبارزه با داعش را ندارند:

“طالبان با ادعای امنیت سراسری وارد افغانستان شدند، اما انفجارهای دو سال و سه ماه نشان داد که خلاف این ادعاها است، طالبان توان مبارزه با داعش را دارد، چون هم سلاح کافی دارد و هم پول و نیروی کافی در اختیار دارد، اما یک سلسله عوامل متعدد سبب می‌شود که انفجارها کاهش پیدا نکند و طالبان برخورد جدی و قاطع با داعش نداشته باشند.”

هرچند ترنم سعیدی در مورد عواملی‌که از آن یادآوری کرد، جزئیات بیشتر نداد، اما حکومت طالبان پس از حاکمیت دوباره‌شان بر افغانستان همواره از عملیات علیه داعش و کشتن برخی سران این گروه گزارش داده و ادعا کرده‌است که داعش را در افغانستان ریشه‌کن کرده‌اند.

نگرانی‌های بین‌المللی اما هنوز هم در مورد تهدیدات و حملات گروه داعش در افغانستان پابرجاست.

بر اساس معلومات مقام‌های امنیتی حکومت طالبان، در حمله انفجاری ساعت شش شام روز سه‌شنبه در منطقۀ دشت برچی شهر کابل بر یک موتر حامل غیر نظامیان ۷ تن کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

شاخهٔ خراسان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

انفجار در داخل یک کلپ ورزشی که تعداد زیادی کشته و زخمی بجا گذاشت
انفجار در داخل یک کلپ ورزشی که تعداد زیادی کشته و زخمی بجا گذاشت

این دومین حمله در هفتهٔ‌های اخیر در غرب شهر کابل است که مناطق عمدتاً شیعه‌نشین را هدف قرار می‌دهند.

پیش ازین، داعش مسئولیت انفجار مرگبار در یک کلپ ورزشی در دشت برچی شهر کابل را که اواخر ماه اکتوبر سال روان رخ داد و در آن چهار نفر کشته و هفت نفر زخمی شدند، به عهده گرفت.

انفجار مرگبار شام روز سه شنبه بر یک موتر کاستر در غرب شهر کابل واکنش‌های را نیز در پی داشت.

ناوقت روز چهارشنبه توماس وست و رینا امیری نماینده‌های ویژهٔ ایالات متحده امریکا برای افغانستان و کرن دیکر شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان نیز این حمله را نکوهش کرده و خواستار تحقیقات در این زمینه شده‌اند.

 

کشنبه ۱۷ جدی ۱۴۰۲ کابل ۰۲:۲۶

واکنش‌ها به انفجار خونین روز سه‌شنبه در منطقه دشت برچی کابل

عکس از آرشیف
عکس از آرشیف

حملۀ روز گذشته در منطقۀ دشت برچی شهر کابل که شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت آن را پذیرفته، واکنش‌های مختلفی را برانگیخته است.

ریچارد بنیت، گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان گفت، او خواستار تحقیقات کامل و شفاف برای شناسایی عاملان این رویداد و پاسخگو قرار دادن آنها است.

ریچارد بنیت در شبکۀ ایکس خود نوشته که این سومین حملۀ خونین به قوم هزاره در افغانستان در یک ماه گذشته است که تلفات جانی به همراه دارد.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان
حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان

همزمان حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان این حمله را محکوم کرده و در صفحۀ ایکس خود نوشته است، این اقدام تروریستی جنایت علیه بشریت و در تضاد با تمام ارزش‌های انسانی و اسلامی است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در نظام جمهوری پیشین در صفحۀ فیسبوک خود به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفته و هدف قرار دادن غیرنظامیان را محکوم کرده است.

حوالی ساعت شش بجۀ شام روز سه‌شنبه در منطقۀ دشت برچی شهر کابل بر یک موتر حامل غیرنظامیان حملۀ انفجاری رخ داد که در این رویداد ۷ تن کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی (داعش) با نشر اعلامیه‌ای در کانال تلگرام رسانۀ “اعماق” مربوط به این گروه، مسئولیت این رویداد را پذیرفته است.

حکومت طالبان در مورد این رویداد جزئیاتی ارائه نکرده است، اما شاهدان عینی به رادیو آزادی گفته اند که این رویداد بر اثر انفجار یک ماین مقناطسی رخ داده است.

آنان ادعا می‌کنند که تعداد تلفات این حادثه زیاد است.

یکی از گواهان رویداد که یکی از اعضای خانواده‌اش نیز در این حادثه کشته شده و نمی‌خواهد نامش در این گزارش ذکر شود، به رادیو آزادی گفت:
“وقتی انفجار رخ داد، به ما اجازۀ نزدیک شدن ندادند. طالبان آمدند، اما دیدیم که بر یک موتر کاستر حمله شده بود و یک موتر تونس هم آتش گرفته بود. وضعیت بسیار بد بود. فکر می‌کنم تلفات بسیار زیاد بود، مطمئنم بیش از ۲۰ نفر شهید شدند.”

او از حکومت طالبان می‌خواهد که امنیت آنها را تأمین کند.

شفاخانه ایمرجنسی در کابل - عکس از آرشیف
شفاخانه ایمرجنسی در کابل – عکس از آرشیف

شفاخانۀ ایمرجنسی در کابل در صفحۀ ایکس خود پیامی منتشر کرده و گفته است که شماری از مجروحان به این شفاخانه منتقل شده اند، اما رقم دقیق آن را اعلام نکرده است.

در یک ماه گذشته این سومین حمله در خراسان آریا است که شیعیان در آنها هدف قرار می‌گیرند.

به تاریخ ۲۶ اکتوبر گذشته، انفجاری در یک کلب ورزشی در منطقۀ پل سوخته در دشت برچی کابل رخ داد که بر اساس آمارهای حکومت طالبان در آن ۴ تن کشته و ۹ تن دیگر زخمی شدند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : رادیوی آزادی / فرانسه /