دختران خراسانی برنده دو مدال طلا و برنز از مسابقات تکواندوی ترکیه شد
دختران خراسانی برنده دو مدال طلا و برنز از مسابقات تکواندوی ترکیه شد
دختران ورزشکار خراسان آریا ، دو مدال طلا و برنز از مسابقات تکواندوی آزاد کشور ترکیه کسب کردند

کشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۲

تکواندوکاران عضو تیم پناهندگان خراسان آریا مقیم ایران که در یازدهمین دوره رقابت‌های تکواندوی آزاد بین‌المللی G1 ترکیه شرکت کرده‌اند، موفق شدند یک مدال طلا توسط ملیکا بربری در بخش پومسه و یک مدال برنز توسط فاطمه جامی در بخش مبارزه کسب کنند. در این رقابت‌ها ١٧١٤ تکواندوکار حضور دارند.

سه ورزشکار خراسانی به نام‌های ملیکا بربری در بخش دختران و پومسه (فرم) نونهالان، حسام حامدی در رقابت‌های پسران و بخش نوجوانان ٧٨+ کیلوگرام و فاطمه جامی در وزن منفی ٥٥ کیلوگرام مبارزه و بخش دختران شرکت کرده‌اند.

این رقابت‌ها از نهم تا چهاردهم فبروری ٢٠٢٤ در شهر آنتالیای ترکیه برگزار می‌شود. در روز اول این مسابقات، در بخش پومسه نونهالان، ملیکا بربری از افغانستان که با ٢١ ورزشکار دیگر رقابت می‌کرد، توانست به مدال طلا برسد.

فاطمه جامی، دیگر دختر خراسانی  که در رقابت‌های مبارزه شرکت کرده بود، در اولین رقابت، آوا عبدالهیان از ایران را شکست داد، در مسابقه دوم مقابل ایتان بلینای از ترکیه که دارای رنکینگ چهارم جهان بود پیروز شد، در مسابقه سوم و یک‌هشتم نهایی مقابل دیگر تکواندوکار ترکیه به نام ایسران ناز برنده شد، در رقابت چهارم و یک‌چهارم نهایی، از سد ایلیف نور از ترکیه عبور کرد و راهی نیمه‌نهایی شد.

جامی در نیمه‌نهایی مقابل ایزان کادار سیلا باز هم از ترکیه به میدان رفت و مغلوب شد تا به مدال برنز برسد.

فاطمه جامی چندی پیش از رقابت‌های تکواندوی آزاد G2 امارات متحده عربی نیز با دو برد و یک باخت، مدال برنز گرفته بود.

زرغونه نوری دختر تکواندوکار خراسان آریا ، برنده مدال برنز رقابت‌های تکواندو آزاد پاکستان شد

زرغونه نوری تکواندوکار دختر افغان در وزن ٤٩ کیلوگرام و در رقابت‌های تکواندوی آزاد اسلام آباد پاکستان برنده مدال برنز شد. این ورزشکار که از پاکستان در این رقابت‌ها شرکت کرده است، ابتدا دو تکواندوکار پاکستانی را شکست داد و مقابل ورزشکار اندونیزیا مغلوب شد و به مدال برنز بسنده کرد.

رقابت‌های تکواندوی آزاد اسلام آباد پاکستان با حضور ۳۱۵ تکواندو کار از ۲۳ کشور جهان به میزبانی اسلام آباد پاکستان، در بخش مبارزه از امروز شروع و تا پنجم نوامبر ٢٠٢٣ ادامه خواهد داشت.

بازگشت اوساکا؛ آماده قدرت‌نمایی پس از روزهای سیاه افسردگی

اوساکا پس از ۱۵ ماه دوری در بریزبین استرالیا به مسابقات حرفه‌ای تنیس برگشت

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، اوساکا پس از ۱۵ ماه دوری در بریزبین استرالیا به مسابقات حرفه‌ای تنیس برگشت

  • نویسنده, راسل فولر
  • شغل, بی‌بی‌سی

در جشنی خانوادگی به مناسبت جشن تولد ۲۲ سالگی، نائومی اوساکا سر شام به سوی مادرش چرخید تا از او بپرسد که به نظرش او در آینده می‌تواند دستاوردهای بیشتری در زندگی‌اش داشته باشد یا نه.

تاماکی اوساکا سرش را تکان داد.

دختر صاحب تولد ادامه داد: «فکر می‌کنی این قابل قبول است؟»

مادر پاسخ داد: «حتی بیشتر از این‌ها.»

وقتی این مکالمه برای مینی سریال نتفلیکس ضبط شد، اوساکا دو قهرمانی در گرنداسلم‌ بدست آورده بود و زن شماره یک تنیس جهان بود.

آن چه ما نمی‌دانستیم این بود که او پس از نخستین قهرمانی گرند اسلم در اوپن آمریکا ۲۰۱۸ «از حمله‌های طولانی افسردگی» رنج می‌برد.

پس از آن جشن تولد دو گرند اسلم دیگر هم برد، اما در کنار آن ماه‌های دردناکی را نیز گذراند.

با باردار شدن در پائیز ۲۰۲۲ مسیرش در ورزش با تردید روبرو شد. شای در ژوئیه به دنیا آمد. او در مصاحبه‌ای پس از بازگشتش به دنبال ۱۵ ماه دوری از مسابقات تنیس به بی‌بی‌سی گفت که به دنیا آمدن دخترش او را به عنوان یک انسان، «کامل‌» کرده است.

اوساکا در بریزبین گفت: «به نوعی نیازمند او در زندگی‌ام بودم. من از آن گونه آدم‌هایی هستم که نمی‌توانم خیلی به خودم فکر کنم. تصمیم‌های نسنجیده می‌گرفتم و او کمک کرد که الان خیلی پخته‌تر باشم. حالا خیلی راحت‌تر با چیزی که هستم کنار می‌آیم و برای این هر روز قدردانم.»

«این که بدانم انسان کوچکی هست که بدون قید و شرط دوستم دارد و روزهایم فقط به خاطر او روشن می‌شوند، من را به عنوان یک انسان کامل می‌کند.»

خط خاکستری

شای تولد آسانی نداشت و هنگام به دنیا آمدن، بند ناف دور گردن این دختر پیچیده شده بود.

اوساکا در دوران بارداری از تهوع صبحگاهی رنج می‌برد و این نخستین تجربه او در مورد «بالا آوردن» بود. حالت تهوع فقط با خوردن کراکر ساده برطرف می‌شد، اما این همراه با افزایش وزن بود؛ موردی که از قبل ذهن او را درگیر کرده بود.

اوساکا به رغم سابقه افسردگی (که برای اولین بار پس از حذف از اوپن فرانسه ۲۰۲۱ در موردش حرف زد) از افسردگی پنهان پس از حاملگی غافلگیر شد.

او گفت: «تحت تاثیرش قرار گرفتم. به نظرم آن موقع درک خوبی نسبت به موضوع نداشتم و به نظرم فقط یک دوران گذار طولانی بود. ولی خوش‌شانس بودم. مامانم آنجا بود و خیلی کمکم کرد. هرچند که این تغییری شدید بود.»

«دوره‌ای بود که همه چیز گیج‌کننده بود. حالا خوبم و راستش را بخواهید نسبت به قبل خیلی بهتر شده‌ام. الان کاملا آرام و راحت هستم.»

اطرافیان اوساکا از اهمیت نگه داشتن امور به این شکل آگاهند.

ویم فیست، مربی بلژیکی، از اوپن آمریکا ۲۰۲۰ که اوساکادر آن قهرمان شد و همین طور در اوپن استرالیا در ژانویه بعد از آن، با اوساکا همکاری می‌کرد. آن‌ها در ژوئیه ۲۰۲۲ از هم جدا شدند و اکتبر گذشته بود که بهم پیوستند.

فیست کمی پس از پیروزی اوساکا مقابل تامارا کورپاش در دور اول مسابقات بریزبین گفت: «این همیشه یک موضوع سخت است اما من باید در ماه‌های گذشته که او بی‌وقفه تمرین می‌کرد، مراقبش می‌بودم.»

«با شروع مسابقات برای ما خیلی مهم است که در زمان درست به او مرخصی بدهیم، تا ذهنش واقعا خالی شود. از سوی دیگر ارتباط او با بقیه اعضای تیم خیلی بهتر شده است و حالا بسیار بازتر از قبل برخورد می‌کند. الان بهتر احساساتش را برای بقیه شرح می‌دهد.»

این روزها مادر شدن برای زنان شاغل در تور حرفه‌ای تنیس بسیار طبیعی است.

آنجلیک کربر پس از گذراندن مرخصی دوران زایمان این هفته در یونایتد کاپ حاضر شد و پترا کویتووا در اولین لحظات سال ۲۰۲۴ اعلام کرد که همراه با همسرش جیری، منتظر به دنیا آمدن فرزندشان در تابستان هستند.

اوساکا گفت: «مادر شدن باعث شد بفهمم که چقدر قوی‌ام و چقدر تمام مادران قوی هستند. می‌خواهم مادران حس کنند که قادر به انجام هر کاری هستند. برای این که من معتقدم که آن‌ها این گونه هستند.»

آخرین قهرمانی اوساکا در یک گرند اسلم، اوپن استرالیا ۲۰۲۱ بود که در فینال جنیفر بردی آمریکایی را شکست داد

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، آخرین قهرمانی اوساکا در یک گرند اسلم، اوپن استرالیا ۲۰۲۱ بود که در فینال جنیفر بردی آمریکایی را شکست داد

اما اوساکا که یکی از قدرتمندترین صداهای ورزش در زمینه مسائل اجتماعی است، شش ماه بعد از تولد فرزندش، همچنین دوست دارد به این نکته اشاره کند که مادران جدید برای یک لحظه هم نباید خودشان را با او مقایسه کنند.

مادران زیادی نیستند که مجبور باشند تمریناتی در سطح او را تحمل کنند یا این که از امکاناتی مانند آن چه او دارد، بهره‌مند باشند.

اوساکا با خنده می‌گوید: «خیلی سخت می‌شد، در واقع باید بگویم تقریبا غیرممکن بود اگر افرادی که کنارم بودند را نداشتم. به نظرم مادران جدید نباید به من نگاه کنند و فکر کنند که این شرایطی واقع‌گرایانه است. من باید برای هر ثانیه‌ام برنامه‌ریزی کنم، بنابراین بعد از تمرین داخل ماشینم می‌پرم و می‌روم که شای را ببینم.»

«بدن هر فرد متفاوت است. برای مثال ۳۰ دقیقه بعد از زایمان از من خواستند که روی ویلچر بنشینم، اما من گفتم که خیلی راحت می‌توانم راه بروم. وضعیت عجیبی بود، برای این که باید به آن‌ها نشان می‌دادم که قادر به راه رفتن هستم.»

«چیزهای زیادی یاد گرفتم اما عجیب‌ترین نکته در مورد عضلات شکم بود. برای این که آن موقع نمی‌توانستم از تخت بلند شوم و باید غلت می‌خوردم.»

مسئولیت وضعیت بدنی اوساکا به عهده مردی به نام فلوریان زیتزلسبرگر است. این آلمانی سابقه همکاری با کویتووا و کوین اندرسون را دارد و در سال ۲۰۲۲ هم مدتی کوتاه با اوساکا همکاری کرد.

او علاو به مربی بدن‌ساز، یک اوستئوپات‌ (متخصص استخوان‌درمانی) است که به علم تغذیه هم علاقه‌مند است.

زیتزلسبرگر گفت: «زمانی که ACL (رباط صلیبی پیشین) شما پاره می‌شود یا مچ پایتان کش می‌آید، مشخص است که چند هفته باید استراحت کنید و یک برنامه مشخص وجود دارد. در مورد زایمان همه چیز متفاوت است. عضلات شکم باید کاملا از بین بروند، چون این عضلات و لگن، فقط برای به وجود آمدن بچه ساخته شده‌اند.»

«اولین چیزی که می‌خواستم بدانم این بود که او به عنوان یک مادر چه حسی دارد. بلافاصله جرقه‌ای را در چشمانش دیدم که نشان می‌داد، فوق‌العاده خوشحال است.»

«وقتی به سئوال در مورد میزان بلندپروازی و این که چقدر انگیزه دارد، رسیدیم، او گفت حالا می‌خواهد از هر دقیقه استفاده کند تا موجب افتخار دخترش شود. همین چند جمله به من نشان داد که او واقعا می‌خواهد دوباره سخت کار کند و تور را یک بار دیگر فتح کند.»

اوساکا و فیست (چپ) قبل از شروع همکاری مجدد، به مدت سه سال از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ باهم کار می‌کردند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، اوساکا و فیست (چپ) قبل از شروع همکاری مجدد، به مدت سه سال از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ باهم کار می‌کردند

اوساکا می‌گوید، مسابقات اوپن استرلیا و اوپن فرانسه سال ۲۰۲۳ را نگاه نکرده به این دلیل که نمی‌خواست حس کند چه چیزی را از دست داده است.

اوساکا قصدش برای بازگشت به مسابقات حرفه‌ای را هنگام برگزاری اوپن آمریکا در سپتامبر اعلام کرد و متعهد شد که برنامه تمرینی فشرده‌تری را در مقایسه با قبل انجام دهد. اما یک ماه بعد که برنامه سنگین او شروع شد، فیست متوجه تغییرات به وجود آمده در تنیس‌باز ژاپنی شد.

او گفت: «آخرین باری که او را دیده بودم ژوئیه ۲۰۲۲ بود، هنگامی که همکاری ما تمام شد و من واقعا نمی‌دانستم مسیر حرفه‌ای او چگونه پیش خواهد رفت. وقتی امسال دوباره در سپتامبر با او حرف زدم، انگار که آدم جدیدی شده است؛ انسانی با بلندپروازی‌های فراوان.»

«هرگز او را این قدر تشنه پیروزی ندیده بودم. در زمین بازی واقعا خوشحال بود و در هفته‌های اخیر تمرینات سختی را با انضباط بسیار انجام داد. می‌توانم بگویم که او قطعا بازیکنی ایده‌آل برای همکاری است.»

فیست می‌گوید اوساکا همیشه از نظر برنامه‌ریزی خوب بوده است. یک روز معمولی تمرینی او از ساعت ۸ صبح شروع می‌شود و تا ۳ بعد از ظهر ادامه خواهد داشت؛ به این ترتیب می‌تواند عصرها را با دخترش بگذراند.

او گفت: «تصویر آشنای ضربه زدن به ران چپ قبل از لحظه‌ای حیاتی از بازی را یک بار دیگر هنگامی که کورپاش را شکست داد، دیدیم. ولی هدف طولانی مدت ما ساختن نسخه‌ای بهتر از اوساکاست؛ ورزشکاری بهتر با قدرت بیشتر و بازی متنوع‌تر.»

«می‌خواهد حضوری قوی‌تر در مسابقاتی که روی خاک رس و چمن برگزار می‌شوند، داشته باشد و هرچه بیشتر بازی کردن در این تورنمنت‌ها تنها راهی است که می‌تواند او را به هدفش نزدیک‌تر کند.»

اوساکا می‌گوید که قهرمانی در گرند‌اسلم‌های آینده و بازی برای ژاپن در المپیک فوق‌العاده خواهد بود، ولی مهم‌تر از آن «لذت بردن» از هر تورنمنتی است که در آن بازی می‌کند.

اوساکا می‌خواهد با دخترش دور دنیا سفر کند و از موقعیتی که دیگر مانعی مقابل بلندپروازی‌هایش نیست، لذت ببرد.

اما موفقیت‌های اوساکا چقدر زود ممکن است از راه برسند؟

او بدون شای راهی استرالیا شده است و اگر مطمئن نبود که می‌تواند با بهترین بازیکنان جهان مصاف دهد، هرگز به این کشور سفر نمی‌کرد: « (عدم شرکت در اوپن استرالیا) لطمه‌ای به خودم و هوادارانی بود که می‌خواهند بازی من را ببیند. نمی‌توانم بگویم که واقعا عملکرد درخشانی خواهم داشت یا نه، اما اما از وضعیت الانم خیلی راضی هستم و کالا قابلیت رقابت با حریفان را دارم.»

وقتی از فیست در مورد بخت اوساکا برای قهرمانی در ملبورن سئوال می‌شود، او در پاسخ می‌گوید: «همیشه او را به چشم یک برنده بالقوه نگاه می‌کنم، اما واقع‌گرا هم هستم. او همیشه بخت قهرمانی است. نمی‌توانم نتایج را پیشبینی کنم اما به شما قول می‌دهم که به نسبت قبل تنیس‌باز بهتری شده است؛ در این مورد شک نکنید.»

اوپن آمریکا ۲۰۲۳؛ زن شماره یک دنیا حذف شد

ایگا اشتواینتک

منبع تصویر، GETTY IMAGES

ایگا اشواینتک، زن شماره یک تنیس جهان و مدافع عنوان قهرمانی اوپن آمریکا، با شکست مقابل یلنا اوستاپنکو از مرحله یک‌هشتم نهایی آخرین گرنداسلم فصل تنیس حذف شد.

تنیس‌باز لهستانی دیشب (یکشنبه ۳ سپتامبر) مقابل زن شماره ۲۰ جهان با نتایج ۱-۶ و ۳-۶ و ۶-۳ شکست خورد. بازیکن اهل لتونی در این بازی عملکردی کاملا تهاجمی داشت و ۳۱ ضربه برنده (وینر) در مسابقه داشت که دردسر زیادی برای حریفش ایجاد کرد. اوستاپنکو که فقط یک بار قهرمان گرنداسلم (اوپن فرانسه ۲۰۱۷) شده در مرحله بعد باید با کوکو گاف، تنیس‌باز آمریکایی و بخت ۶ قهرمانی، بازی کند.

این شکست همچنین به معنای پایان حضور ۷۵ هفته‌ای اشواینتک در صدر جدول رده‌بندی بود و آرینا سابالنکا، تنیس‌باز اهل بلاروس، پس از پایان مسابقات در رتبه نخست رده‌بندی جهانی قرار می‌گیرد.

اشواینتک ۲۲ ساله پس از مسابقه گفت: «از تغییر بسیار سریع سطح بازی‌ام شگفت‌زده شدم. معمولا وقتی بد بازی می‌کنم، در ابتدای مسابقه بد هستم و بعد راهی برای حل مشکل پیدا می‌کنم. این بار اما همه چیز کاملا برعکس بود. واقعا نمی‌دانم چه اتفاقی برای بازی‌ام افتاد و یک دفعه دیدم هیچ کنترلی روی مسابقه ندارم.»

اشواینتک هر سه مسابقه قبلی را به اوستاپنکو باخته است

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، اشواینتک هر سه مسابقه قبلی را به اوستاپنکو باخته است

اشواینتک هر سه مسابقه قبلی را هم به این حریف باخته است؛ البته آخرین بازی بین این دو تنیس‌باز فوریه ۲۰۲۲ بود و پس از آن تنیس‌باز لهستانی ۳۷ پیروزی پیاپی در مسابقات حرفه‌ای بدست آورد.

اوستاپنکو پس از بازی گفت: «من همیشه انتظار مسابقه‌ای سخت را مقابل ایگا دارم. او بازیکنی بزرگ و بسیار با ثبات است. اما من رفتم که شکستش دهم. می‌دانستم که باید بهترین بازی‌ام را انجام دهم و تهاجمی باشم؛ شیوه‌ای که باب میل او نیست.»

نوله و آمریکایی‌ها در یک‌چهارم نهایی

نواک جوکوویچ قهرمان سه دوره اوپن آمریکاست

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، نواک جوکوویچ قهرمان سه دوره اوپن آمریکاست

نواک جوکوویچ، مرد شماره ۲ تنیس جهان نیز با پیروزی مقابل برنا گوجو از کرواسی به یک‌چهارم نهایی اوپن آمریکا رسید. جوکوویچ که به دنبال کسب بیست و چهارمین قهرمانی خود در گرنداسلم‌هاست حریفش را ۴-۶ و ۵-۷ و ۲-۶ شکست داد.

قهرمان ۳۶ ساله سه دوره اوپن آمریکا گفت: «در لحظات کلیدی خوب بازی کردم و خوشحالم که توانستم در سه ست کار را تمام کنم.»

«نوله» در مرحله بعدی باید با تیلور فریتس، یکی از سه آمریکایی حاضر در یک‌چهارم نهایی، بازی کند. فرانسیس تیافو و بن شلتون ۲۰ ساله، دیگر نماینده‌های میزبان در این مرحله مسابقات هستند. اندی رادیک در سال ۲۰۰۳ آخرین مردی بود که جام قهرمانی اوپن آمریکا را در خانه نگه داشت.

رژیم غذایی و ورزش برای لاغری شکم

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال