در انفجارهای کرمان ۱۳ خراسانی از خراسان آریا نیز کشته شده‌اند
در انفجارهای کرمان ۱۳ خراسانی از خراسان آریا نیز کشته شده‌اند
رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که در انفجارهای پسین در کرمان، ١٣‬ خراسانی از خراسان آریا نیز کشته شده‌اند. این انفجارها که مسئولیت آن را گروه داعش به دوش گرفته است

چهارشنبه هفته گذشته در منطقه گلزار شهدای کرمان و در جریان مراسم سالگرد ترور قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین شاخه قدس سپاه پاسداران رخ داد. به بنیاد آمارها، در این دو انفجار کرمان، دستکم ٩‬٠ تن کشته شده و ٢١١ تن دیگر زخمی شدند.

 

نزدیک صد کشته در انفجارهای سالگرد قاسم سلیمانی؛ معاون رئیسی «عوامل اسرائیل» را عامل حمله «تروریستی» دانست

محل انفجار در مراسم بزرگداشت قاسم سلیمانی

منبع تصویر، JAMARAN

توضیح تصویر، محل انفجار در مراسم بزرگداشت قاسم سلیمانی در کرمان

دو انفجار در چهارمین مراسم سالگرد قاسم سلیمانی در کرمان ده‌ها کشته بر جای گذاشته است. مقام‌های ایرانی می‌گویند انفجارها بمبگذاری و اقدامی «ترویستی» بوده است. معاون ابراهیم رئیسی عوامل اسرائیل را مسئول دانسته است. هنوز گروهی مسئولیت این انفجار را نپذیرفته است.

رئیس اورژانس کرمان شمار کشته‌شدگان را «۱۰۳ نفر» اعلام کرده و تعداد زخمی‌ها «۲۱۱ نفر» گزارش شده است. بنابر گزارش‌ها حال برخی از مصدومان وخیم است. ایرنا بعدتر شمار کشته‌شدگان را «۹۵ نفر» گزارش کرد.

به گزارش پایگاه خبری فراجا، سه افسر پلیس از جمله یک «سرهنگ دوم» نیز کشته شدند. بنابر گزارش‌ها، سه امدادگر هم در بین کشته‌شدگان هستند.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای با «خانواده‌های مصیب‌دیده» اظهار «همدردی» و «همدلی» کرد.

در این بیانیه آمده است که «سربازانِ» قاسم سلیمانی، «رذالت و جنایت جنایتکاران سنگدل» را تحمل نخواهند کرد و آنها «از هم اکنون آماج قطعی سرکوب و مجازات عادلانه خواهند بود و بدانند که این فاجعه‌آفرینی پاسخ سختی در پی خواهد داشت.»

هیات دولت در ایران روز پنجشنبه را «عزای عمومی» اعلام کرده است. در کرمان سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

احمد وحیدی وزیر کشور در گفت‌وگو با شبکه خبر ایران این انفجارها را «توطئه» خواند. آقای وحیدی گفت تعداد کشته‌شدگان بیش از صد نفر است.

محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور ایران هم در پیام تسلیتی عوامل اسرائیل را مسئول حادثه دانسته است. آقای مخبر گفته: «ایادی رژیم صهیونیستی» خون شهروندان بی‌گناه را بر زمین ریخته‌اند.

مسئولان بلافاصله از مردم خواستند محل مراسم را هر چه سریعتر ترک کنند و بنابر گزارش‌ها، اکنون گلزار شهدا خالی شده است.

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت این کمیسیون هیئتی را برای «بررسی میدانی» به کرمان اعزام می‌کند. احمدرضا رادان، فرمانده کل انتظامی و وزیر بهداشت هم به کرمان رفته‌اند.

انفجار در کرمان

از جزئیات انفجارها چه می‌دانیم؟

مقام‌های محلی در کرمان «دو بمب‌گذاری» به فاصله چند دقیقه را دلیل انفجارها عنوان کرده‌اند.

به گزارش تسنیم، بمب‌ها در دو کیف جاسازی شده بودند و از راه دور منفجر شدند اما احمدی وحیدی از تکذیب یا تایید آن خودداری کرد.

وزیر کشور ایران گفته انفجار اول حدود ساعت سه بعد از ظهر بود و وقتی مردم و امدادگران برای کمک به محل رفتند، انفجار دوم ساعت سه و بیست دقیقه رخ داده و بیشتر کشته‌ها و زخمی‌ها در انفجار دوم بوده است. شهردار کرمان ساعتی قبل فاصله دو انفجار را «ده دقیقه» عنوان کرده بود.

این انفجارها در نزدیکی مسجد صاحب‌الزمان در مسیر گلزار شهدای کرمان در مراسم چهارمین سالگرد کشته‌شدن قاسم سلیمانی رخ دادند.

بنابر گزارش‌ها، انفجار نخست «۷۰۰ متر» و انفجار دوم «یک کیلومتر» با مقبره قاسم سلیمانی فاصله داشته است.

استاندار کرمان گفته انفجارها «خارج از محدوده گیت‌های بازرسی» رخ دادند.

تصویری از انفجار اول را در اینجا ببینید:

اجازه نشان دادن محتوای Instagram را می دهید؟

این مطلب شامل محتوایی از Instagram است. قبل از بارگیری این محتوا از شما اجازه می گیریم، زیرا ممکن است این سایت ها از کوکی ها و یا سایر انواع فن آوری استفاده کنند. می توانید سیاست Instagram را درباره کوکی ها و سیاست مربوط به حفظ حریم خصوصی را پیش از موافقت بخوانید. برای دیدن این محتوا روی “موافقت و ادامه”‌کلیک کنید.

توضیح ویدیو، توضیح: بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست.

پایان پست Instagram, 1

ویدیوی انفجار دوم را اینجا ببینید:

اجازه نشان دادن محتوای Instagram را می دهید؟

این مطلب شامل محتوایی از Instagram است. قبل از بارگیری این محتوا از شما اجازه می گیریم، زیرا ممکن است این سایت ها از کوکی ها و یا سایر انواع فن آوری استفاده کنند. می توانید سیاست Instagram را درباره کوکی ها و سیاست مربوط به حفظ حریم خصوصی را پیش از موافقت بخوانید. برای دیدن این محتوا روی “موافقت و ادامه”‌کلیک کنید.

توضیح ویدیو، توضیح: بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست.

پایان پست Instagram, 2

تصاویری از محل برگزاری مراسم بزرگداشت قاسم سلیمانی در کرمان پس از انفجار:

تصویری از «گلزار شهدای» کرمان محل برگزاری مراسم سالگرد قاسم سلیمانی

منبع تصویر، UGC

انفجار در کرمان در مراسم بزرگداشت قاسم سلیمانی

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر، انفجار در کرمان در مراسم بزرگداشت قاسم سلیمانی

محل مراسم

منبع تصویر، IRNA

تصویری از «گلزار شهدای» کرمان محل برگزاری مراسم سالگرد قاسم سلیمانی

انفجارهای کرمان؛ «دانش آموزان با برنامه‌ریزی مدارس و بدون حضور اولیا در مراسم شرکت کردند»

ایران

منبع تصویر، ISNA

در حالی که منابع داخلی و خارجی دست داشتن داعش در انفجارهای کرمان را تایید می کنند، آمار کودکان و نوجوانان کشته شده در مراسم یادبود قاسم سلیمانی هم افزایش یافته است.

رئیس اورژانس کرمان می‌گوید شمار قربانیان حملات کرمان به ۹۱ نفر رسیده است.

محمد صابری در گفتگو با خبرگزاری ایرنا، از جان باختن یک کودک ۸ ساله و یک فرد مجروح ۶۰ ساله این دو انفجار در کرمان خبر داده است.

بنا به مشخصاتی که پزشکی قانونی کرمان منتشر کرده حدود یک سوم قربانیان این حملات، کودک هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان امروز در مراسم یادبود سه دختر دبیرستانی کشته شده گفت: «آمار شهدای دانش‌آموز انفجار تروریستی کرمان به ۲۴ نفر رسیده است.»

عده کشته‌شدگان دانش آموز دبستانی و دبیرستانی در حالی اعلام می‌شود که کاربران شبکه‌‌های اجتماعی به این اشاره کرده‌اند که از سال‌های آغاز جمهوری ایران بسیاری از دانش‌آموزان، معلمان، کارمندان مدارس و ادارات به اجبار به مراسمی مانند نماز جمعه، تشییع جنازه ها و یادبودها برده می‌شوند و از آن انتقاد کرده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان نیز با انتشار متنی در کنال تلگرامی‌اش نوشته است: «در حالی‌که ۲۰ دانش‌آموز در حادثه تروریستی کرمان جان خود را از دست داده‌اند، رسانه‌ها قبل از برگزاری مراسم از برگزاری اردوهای دانش‌آموزی با عنوان زائر بهشت در کرمان خبر داده بودند.»

به نوشته شورای هماهنگی فرهنگیان « دو روز قبل از برگزاری مراسم در کرمان، اداره کل آموزش و پرورش این استان از تعطیلی همه مدارس در همه مقاطع این استان در روز سالگرد خبر داده بود.»

این شورای صنفی می گوید بر اساس مستنداتی که به دست آنها رسیده «حضور اکثر دانش‌آموزان جان‌باخته با برنامه‌ریزی مدارس و اداره آموزش و پرورش، و بدون حضور اولیای آنها انجام شده است.»

به گفته منتقدان، سن بسیاری از این دانش‌آموزان کمتر از آن است که در یک مراسم سیاسی، تبلیغاتی و حکومتی شرکت کنند که پیامد آن ممکن است به مرگ یا مجروح شدن آنها منجر شود.

همزمان یک منبع آگاه روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفت که رهگیری‌ ارتباطات و مراودات به وسیله آمریکا تائیدکننده این مساله است که شاخه داعش مستقر در افغانستان دو بمب‌گذاری در ایران را انجام داده است.

این منبع و منبع دوم، که هر دو خواستند نامشان فاش نشود، بدون ارائه جزئیات بیشتر، گفتند که اطلاعات شامل رهگیری‌های ارتباطی است و « واضح و غیرقابل انکار هستند.»

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

دو روز بعد از این دو انفجار، گروه داعش با انتشار اطلاعیه‌ای مسئولیت آنها برعهده گرفت و آن را «ادامه کارزار» خود «علیه شیعیان» اعلام کرد. این گروه در بیانیه خود به این که این عملیات را داعش افغانستان انجام داده اشاره نکرده بود.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران هم دیروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که یکی از «عاملان» این حمله انتحاری، اهل تاجیکستان است. وزارت اطلاعات ایران گفته بود هویت مهاجم دوم هنوز روشن نیست.

به گفته این وزارتخانه ۹ نفر از «شبکه پشتیبانی» مهاجمان در شش استان ایران هم بازداشت شده‌اند.

ایران

واکنش‌ها به حمله دشت‌برچی کابل: عاملان درپی ایجاد «جنگ فرقه‌ای» هستند

در واکنش به انفجارهای شنبه‌شب ۱۶ جدی/۶ ژانویه در منطقه هزاره‌نشین غرب کابل که بیش از ۲۵ غیرنظامی هزاره و شیعه در آن کشته و زخمی شدند، جبهه‌های نظامی مخالف طالبان می‌گویند که رژیم طالبان، افغانستان را به سوی «خشونت‌های خطرناک فرقه‌ای» می‌کشاند. سازمان ملل نیز خواهان پایان دادن به حملات هدفمند بر هزاره‌ها و حفاظت بیشتر از این گروه قومی شده است.

خودروی مسافربری که در انفجار شنبه‌شب غرب کابل هدف قرار گرفته است. ۶ ژانویه ۲۰۲۳
خودروی مسافربری که در انفجار شنبه‌شب غرب کابل هدف قرار گرفته است. ۶ ژانویه ۲۰۲۳ © social media

حوالی ساعت ۶:۲۰ شام شنبه‌شب، یک خودروی مسافربری نوع کاستر در منطقه دشت‌برچی در غرب کابل، هدف انفجار قرار گرفت و کاملا سوخت.

مقام‌های امنیتی طالبان اعلام کرده‌اند که در این رویداد که مسئولیت آن را گروه داعش به دوش گرفته است، دو غیرنظامی کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

دفتر معاونت سازمان ملل یا «یوناما» اما می‌گوید که در این حمله، دستکم ۲۵ غیرنظامی هزاره و شیعه کشته شده‌اند.

انفجار در مراسم سالگرد قاسم سلیمانی در کرمان به روایت تصویر

این مطلب حاوی عکس‌هایی است که می‌تواند برای بعضی‌ها ناراحت‌کننده باشد.

در دو انفجار در چهارمین مراسم سالگرد قاسم سلیمانی در کرمان ده‌ها نفر کشته شدند. استانداری کرمان ‌می‌گوید «این حمله تروریستی بوده است». هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را نپذیرفته است.

رئیس اورژانس کرمان شمار کشته‌شدگان را تاکنون «۱۰۳ نفر» اعلام کرده و تعداد زخمی‌ها «۱۸۸ نفر» گزارش شده است. بنابر گزارش‌ها حال برخی از مصدومان وخیم است.

کرمان

منبع تصویر، GETTYIMAGES

توضیح تصویر، احمد وحیدی، ویر کشور ایران گفت: «ما درباره عوامل انفجارها اطلاعاتی داریم. دو مورد انفجار امروز بخشی از خیل انفجارهایی بود که می‌خواستند انجام دهند و نتوانستند.»

کرمان سالگر قاسم سلیمانی

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر، احمد وحیدی گفت: ساعت ۳ بعدازظهر اولین انفجار رخ داده و وقتی مردم برای کمک‌رسانی جمع شدند انفجار دوم رخ داد.عمده کشته‌هت و مجروحان در انفجار دوم بودند.

کرمان - سالگرد قاسم سلیمانی

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، به گزارش رسانه‌ها سه افسر پلیس از جمله یک «سرهنگ دوم» و سه امدادگر در بین کشته‌شدگان هستند.

کرمان سالگرد قاسم سلیمانی

منبع تصویر، GETTYIMAGES

توضیح تصویر، احمد وحیدی گفت: اوضاع در شهر کرمان در حال حاضر عادی است و اوضاع تحت کنترل است.

کرمان سالگرد قاسم سلیمانی

منبع تصویر، FARS

توضیح تصویر، محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور ایران عوامل اسرائیل را مسئول حادثه دانسته است.

کرمان سالگرد قاسم سلیمانی

منبع تصویر، FARS

توضیح تصویر، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است هیئتی را برای «بررسی میدانی» به کرمان اعزام می‌کند

کرمان قاسم سلیمانی

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در پیامی گفته است: عاملان و آمران این اقدام به‌زودی به دست نیروهای امنیتی و انتظامی شناسایی خواهند شد.

کرمان قاسم سلیمانی

منبع تصویر، FARS

توضیح تصویر، دولت در بیانیه‌ای فردا را عزای عمومی اعلام کرد.

کرمان قاسم سلیمانی

منبع تصویر، IRAN

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : rfi فرانسه ، BBC