در حمله انتحاری در ساختمان ولایت نیمروز ۳ طالبان زخمی شده‌اند.
در حمله انتحاری در ساختمان ولایت نیمروز ۳ طالبان زخمی شده‌اند.
وزارت داخله طالبان کودتاچیان جمهوریت از درگیری با یک مهاجم انتحاری در نزدیکی ساختمان ولایت نیمروز خبر داده است. گفته شده که فرد مهاجم قصد داشته وارد دفتر والی طالبان این ولایت شود. ترور طالب جمهوریت کودتاچیان که با نیرنگ و پشتیبانی مذاکرات کشورها و مامعله رهبران افغان باور به قدرت رسیده مثل دولت افغان باوران وطن فروش از هم می پاشد

وزارت داخله اداره طالبان در کابل، در اعلامیه ای گفته که یک مهاجم انتحاری که قصد داشت وارد دفتر والی نیمروز شود، شناسایی شده و در نتیجه درگیری از پای درآمد.

پیش از این اعلامیه، برخی از منابع محلی و کاربران شبکه های اجتماع با نشر تصاویر از حمله بر ولایت نیمروز خبر دادند. طالبان با تایید این موضوع گفته اند که فرد مهاجم را قبل از وقوع انفجار «از بین برده اند».

در اعلامیه این وزارت آمده است: «یک فرد حمله کننده ملبس با مواد انفجاری، ظهر امروز قبل از رسیدن به هدف، از سوی مسئولین امنیتی در ولایت نیمروز شناسایی و از بین برده شد.» این اعلامیه افزوده است: «این فرد مواد انفجاری را در بدن خود جاسازی نموده بود و قصد انفجار داشته را در داخل مقام ولایت نیمروز یک عضو طالبان می‌گوید این مهاجم از دو بازرسی امنیتی دفتر والی طالبان عبور کرده بود.   به گفته این عضو طالبان انفجار زمانی رخ داد که محمدقاسم خالد، والی طالبان برای نماز از اتاق کار خود بیرون شد. با این حال در این فایل صوتی نیز تاکید شده که مهاجم انتحاری نتوانسته به هدف خود برسد. در این انفجار ، سه تن از طالبان مسئولین امنیتی در ساختمان زخمی گردیده اند.»

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزیر داخله طالبان، در شبکه ایکش نوشت، مهاجم جلیقه انتحاری خود را در حالی که در حال تلاش برای ورود به داخل محوطه دفتر والی در شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروزپ بود و هدف گلوله محافظان امنیتی قرار گرفت، منفجر کرد.

 

کاربران طرفدار طالبان با نشر تصاویری از شیخ محمد قاسم خالد، والی نیمروز ادعا می کنند که در این حمله به او آسیب نرسیده است. محمد قاسم خالد در اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۲۳، به تازگی به عنوان والی ولایت نیمروز گماشته شده است.

طالبان در دو دهه قبل ( از اینکه به کمک جاسوسان و کودتاچیان جمهوریت همکاران خود شان به قدرت رسیدن مجددشان در آگست سال ۲۰۲۱، از حملات مشابه برای تضعیف حکومت جمهوری اسلامی افغان باوران  استفاده می کردند که از حمایت غرب برخوردار بود.

اخیرا نا امنی ها درخراسان آریا  افزایش یافته است. علاوه بر جنگ های چریکی احزاب که طالبان به پشتیبانی کشورها با میانجیگری به کمک مامعله های آنها به قدرت رسیدند ولی آنها را فرار وطن کردند  در ضد طالبان جریان دارد و امروز با طالبان، حملات تروریستی بر اقلیت ها در شهرهای مختلف نیز جان مردم را می گیرد. طالبان اکثر این حملات را به گروه تروریستی “دولت اسلامی” یا داعش نسبت می دهند. ( در حال داعش روی دیگر طالب کودتاچیان جمهوریت است که امروز به بازی سیاسی و نظامی خود برای ادامه حفظ نام جعلی و تطبیق تذکره های هویت قومی خود که پشتیبان دولت های جاسوسی پیروان فرهنگ افغان است به نام دیگر حریفان خود ترور می کنند و چهره وحشت گاه انکار می شود و گاه صدای مسئولیت گرفتن انفجار و ترور این گرو در خبر ها غوغا برپا می کند

هنوز کسی مسئولیت این حمله روز یکشبنه را بر عهده نگرفته است، اما شاخه خراسان گروه دولت اسلامی از آغاز سال جاری حملات خود را در کابل پایتخت و همچنین در سایر نقاط کشور افزایش داده و مسئولیت حملات مرگبار را به دوش می گیرد.( چندین گرو به نام و چهره به نام داعش چی به اهداف طالب افغان کارمی کند چی در مخالفت این گروه فعالیت می کنند مسئولیت به عهده  می گیرند

گروه داعش در چند سال گذشته حملات گسترده ای به مکاتب، شفاخانه ها و مساجد انجام داده و همچنین به مناطق شیعه نشین در سراسر کشور حمله کرده است. این گروه از زمانی که نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستا خارج شده اند، رقیب اصلی طالبان بوده است.

با رد طالبان : داعش مسئولیت حملات را از خراسان آریا به عهده گرفت

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : DW شبکه های اجتماعی