رقابت گروه‌های مزدوری روسیه برای تسلط بر دارایی واگنر»
رقابت گروه‌های مزدوری روسیه برای تسلط بر دارایی واگنر»
انتشار اطلاعات پیرامون گروه‌های نظامی جدید در حالی است که مسکو می‌کوشد ماهیت شرکت واگنر پس از انجام شورش نظامی ناموفق توسط فرمانده پیشین این گروه‌ را دگرگون کند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از کشته‌شدن یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه نظامی «واگنر»، بسیاری از گروه‌های مشابه روسی که با مقامات ارشد کرملین و با برخی اولیگارشی روسیه در ارتباط هستند، برای تسلط بر دارایی‌ها و نیروهای زبده واگنر تلاش می‌کنند.

کرملین از طریق «شرکت‌های مزدوری» درصدد تسلط بر پایگاه‌های واگنر در ۶ کشور در آفریقا و خاورمیانه است.

به گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال»، در این پایگاه‌ها حدود ۶ هزار نیرو مستقر است که اغلب با دریافت پول یا بهره‌برداری از منابع طبیعی کشور میزبان، امنیت مقامات ارشد این کشورها را تامین می‌کنند.

اما دلیل اصلی تسلط بر واگنر، نزدیکی هر چه بیشتر مسئولان گروه‌های مزدوری به کرملین به‌ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است.

در همین رابطه، برخی از این گروه‌های نظامی، با هدف نزدیکی به پوتین، شماری نیرو به جبهه جنگ با اوکراین اعزام کردند.

این گروه‌ها توسط افسران امنیتی پیشین و با حمایت مالی اولیگارشی نزدیک به پوتین تاسیس شدند.این گروه‌ها توسط افسران امنیتی پیشین و با حمایت مالی اولیگارشی نزدیک به پوتین تاسیس شدند.

گروه نظامی «ریدیوت»

به گفته یک منبع نزدیک به وزارت دفاع روسیه، یکی از این گروه‌ها با نام ریدوت «Redut» اخیرا به جذب نیروهای واگنر و اعزام آنها به اوکراین اقدام کرده است.

ریدوت که یک شرکت پیمانکاری امنیتی برای حفاظت از مدیران و پرسنل شرکت‌های روسی فعال در خاورمیانه است، توسط شماری از فرماندهان و نیروهای چترباز سابق وابسته به سازمان اطلاعات ارتش روسیه تشکیل شد.

دولت آمریکا که گروه ریدیوت را تحریم کرده است، پیشتر اعلام کرد که این گروه زیرنظر سازمان اطلاعات نظامی روسیه فعالیت می‌کند.

بنا به اظهارات یک نیروی جداشده از واگنر که در ژوییه گذشته در پارلمان بریتانیا شهادت داد، حامی مالی گروه ریدیوت شخصی به نام «گنادی تیمشنکو» از ثروتمندان روسی نزدیک به پوتین است.

این عضو پیشین واگنر به قانونگذاران بریتانیایی گفت که نیروهای وابسته به ریدیوت در سوریه، از سوی ارتش روسیه حمایت تسلیحاتی می‌شوند.

یک منبع نظامی روسی هم خاطرنشان کرد که ریدیوت به عنوان یک واسطه برای وزارت دفاع روسیه کار می‌کند تا نیروهای واگنر که مایل به عقد قرارداد با این وزارتخانه نبودند را جذب کند.

ریدیوت با هدف تلاش برای جذب مزدوران به‌ویژه نیروهای وابسته به واگنر در اطلاعیه‌هایی اعلام کرده است که گروه واگنر به تاریخ پیوست و بهترین گزینه برای فعالیت در آفریقا، «وزارت دفاع و گروه ریدیوت» به‌شمار می‌روند.

گروه مزدوری «کونووی»

در کنار گروه ریدیوت، گروه مزدوری «کنووی» (convoy) مورد حمایت وزارت دفاع روسیه و مقامات ارشد کرملین نیز فعالیت می‌کند و درصدد جایگزین‌شدن بجای واگنر در برخی کشورها است.

در همین رابطه، واسیلی یاششیک، جانشین فرمانده گروه کنووی اعلام کرد که برخی نیروهای واگنر به‌رغم نبود برنامه‌ای برای جذب این نیروها، به گروه کنووی ملحق شده‌اند.

فرمانده این گروه نیز «کونستانتین بیکالوف» نام دارد که پیش از اختلاف با پریگوژین، فرماندهی بخشی از نیروهای واگنر در آفریقا را برعهده داشت.

اتحادیه اروپا در فوریه گذشته با متهم‌کردن بیکالوف برای ترور سه روزنامه‌نگار روس در جمهوری آفریقای مرکزی، او را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

بیکالوف پیش از کشته‌شدن پریگوژین اعلام کرد که گروه نظامی کنووی در ۸ کشور آفریقایی فعالیت خواهد کرد و تسلیحات جدیدی در اختیار نیروهای نظامی این کشورها قرار خواهد داد.

از سویی، یاششیک بیان کرد که بیکالوف اخیرا جزو هیئت رسمی وزارت دفاع روسیه جهت بازدید از چندین کشور بوده است.

با این حال او نامی از این کشورها نبرد اما منابع نظامی تاکید کردند که لیبی، مالی و جمهوری آفریقای مرکزی از جمله کشورهای مورد بازدید بیکالوف بوده‌اند.

گروه نظامی کنووی نیز اطلاعیه‌هایی برای جذب نیرو منتشر کرده است. در یکی از این اطلاعیه‌ها آمده که شرکت کنووی به‌دنبال جذب نیرو جهت هدایت پهپادهای شناسایی و تهاجمی برای انجام عملیات در آفریقا است.

انتشار اطلاعات پیرامون گروه‌های نظامی جدید در حالی است که مسکو می‌کوشد ماهیت شرکت واگنر پس از انجام شورش نظامی ناموفق توسط فرمانده پیشین این گروه‌ را دگرگون کند.

هشدار لهستان به بلاروس؛ اگر واگنر را بیرون نکنید مرزهایمان را می‌بندیم

استقرار نیروهای روسی واگنر در بلاروس و تحرکات مشکوک و تمرین‌های نظامی مشترک آنها با نیروهای بلاروسی بر شدت نگرانی‌های اروپایی افزوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با افزایش نگرانی‌ اروپا از تحرکات مشکوک گروه نظامی روسی واگنر، لهستان تهدید کرد که اگر بلاروس نیروهای گروه واگنر را از خاک خود بیرون نکند، مرزهای خود با این کشور خواهد بست.

هشدار لهستان به بلاروس پس از آن است که یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه نظامی روسی واگنر چهارشنبه گذشته بر اثر سانحه هوایی سقوط هواپیمای حامل او که گفته می‌شود در آن بمب‌گذاری شده بود، در شمال غرب مسکو کشته شد.

ماریوس کامینسکی، وزیر کشور لهستان دوشنبه ۶ شهریور طی یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که اگر اوضاع «بحرانی» شود، کشورهای بالتیک مرزهای خود را با بلاروس به طور کامل خواهند بست.

حوادث مرتبط با واگنر

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، کامینسکی با هشدار درباره احتمال وقوع حادثه‌ای توسط مزدوران واگنر در بلاروس، از مقامات مینسک خواست که این گروه مسلح را فوراً از قلمرو خود خارج کنند.

وزیر کشور لهستان تاکید کرد که در صورت وقوع هر حادثه جدی، چه در مرزهای لهستان یا لیتوانی، کشورش تمام گذرگاه‌های مرزی خود با بلاروس را خواهد بست.

لهستان در ماه‌های اخیر شاهد موجی از مهاجران آفریقایی‌ و خاورمیانه‌ای در سراسر مرزهای خود بوده و بلاروس را به قاچاق انسان و تسهیل عبور مهاجران غیرقانونی متهم کرده است.

اعضای اتحادیه اروپا، لتونی، لیتوانی و لهستان که با بلاروس مرز مشترک دارند، پس از شورش ناموفق پریگوژین در اواخر ژوئن و زمانی که هزاران سرباز واگنر به دعوت الکساندر لوکاشنکو وارد مینسک شدند، به طور فزاینده‌ای نگران شده‌اند.

همچنین تحرکات مشکوک نیروهای واگنر و تمرین‌های نظامی مشترک آنها با نیروهای بلاروسی بر شدت نگرانی‌های اروپایی افزود.

حزب «قانون و عدالت» به رهبری یاروسلاو کاچینسکی در لهستان پس از این رویدادها هزینه‌های نظامی این کشور را چهار برابر کرده و تعداد سربازان لهستانی در مرز با بلاروس را در تقریباً دو برابر کرد.

لهستان همچنین از ترس هرگونه عملیات نظامی، ضمن تقویت یگان‌های مرزبانی خود در مجاورت با خاک بلاروس بر تعداد نیروهای کمکی آنها افزود.

روسیه لهستان را به تنش‌آفرینی در مرز با بلاروس متهم کرد

نخست‌وزیر لهستان: نیروهای واگنر در نزدیکی جناح شرقی ناتو دست به اقدامات تحریک‌آمیز و بی‌ثبات‌کننده‌ای می‌زنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسکو به موضع‌گیری ورشو درباره تحرکات نیروهای گروه نظامی روسی واگنر در مرزهای شرقی لهستان با بلاروس واکنش نشان داده، و این کشور عضو «ناتو» را به تلاش برای تنش‌آفرینی متهم کرد.

بنا به گزارش‌ها دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین جمعه ۱۳ مرداد در واکنش به هشدار لهستان درباره اقدامات تحریک‌آمیز و بی‌ثبات‌کننده گروه نظامی خصوصی روسی واگنر در نزدیکی مرزهای جناح شرقی پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» ضمن ابراز تعجب درباره چنین ادعاهای مطرح شده‌ای گفت این لهستان است که تمایل به تشدید تنش دارد.

پسکوف افزود که این رویکرد دولت لهستان جدید نیست و در سال‌های اخیر ورشو برای تنش‌آفرینی بسیار ابراز تمایل کرده است.

ماتئوش موراویسکی، نخست‌وزیر لهستان، پنج شنبه دوازدهم مرداد گفت: «نیروهای واگنر در نزدیکی جناح شرقی ناتو دست به اقدامات تحریک‌آمیز و بی‌ثبات‌کننده‌ای می‌زنند.

تعداد نامشخصی از نیروهای واگنر، آموزش و تمرین‌های نظامی مشترک خود را با ارتش بلاروس آغاز کردند که باعث شد تا لهستان بیش از ۱۰۰۰ سرباز کمکی را در مرزهای خود با بلاروس مستقر کند.

لهستان سه‌شنبه گذشته بلاروس، نزدیک‌ترین متحد روسیه را به نقض حریم هوایی خود متهم کرد و افزود که هلیکوپترهای نظامی بلاروس حریم هوایی لهستان را نقض کرده‌اند.

فرار خلبان روسی به اوکراین و درخواست برای گریختن دیگر همرزمان

این برای اولین بار از زمان آغاز جنگ در فوریه ۲۰۲۲ است که یک خلبان روسی به اوکراین پناهنده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سروان روسی ماکسیم کوزمینوف، خلبان بالگرد «می-۸» روسیه به‌دلیل نارضایتی از جنگ، با همکاری سازمان اطلاعات ارتش اوکراین به این کشور پناهنده شد.

کوزمینوف، سه‌شنبه ۱۴ شهریور در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که با خاموش‌کردن سیستم ناوبری بالگرد «می-۸»، در ارتفاع پایین پرواز می‌کرد تا بدون رهگیری بتواند خود را به نیروهای اوکراین تسلیم کند.

به گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال»، کوزمینوف از اواخر سال گذشته با سازمان اطلاعات ارتش اوکراین موسوم به HUR در ارتباط بوده است.

این سروان ۲۸ ساله که از اهالی شرق روسیه است، اشاره کرد تا پیش از جنگ به عنوان خلبان برای جابجایی نیرو و تجهیزات نظامی در خاک روسیه فعالیت می‌کرد و با آغاز جنگ به جنوب اوکراین منتقل شد.

او گفت که با پیشنهاد HUR جهت پرواز با بالگرد از طریق یک کریدور امن برای رسیدن به خاک اوکراین موافقت کرد و پس از آن با بالگرد و وجود دو سرباز که از برنامه پناهندگی او بی اطلاع بودند، خود را به نیروهای اوکراینی تسلیم کرد.

کوزمینوف ادامه داد که پس از نزدیک‌شدن به منطقه فووشانسک در شمال شرق اوکراین و پس از فرود با بالگرد دو سرباز دیگر به سوی مرز با روسیه گریختند.

از سویی، کریلو بودانوف، مدیر سازمان اطلاعات ارتش اوکراین تصریح کرد که دو سرباز روسی هنگام فرار کشته شدند.

در همین رابطه، کانال تلگرامی «Fighterbimber» که متعلق به نیروی هوایی روسیه است، اعلام کرد که داستان پناهندگی کوزمینوف مشکوک و غیر قابل اعتماد است.

با این حال، سازمان HUR برای رد کردن تردیدهای روسیه، ویدیویی از چگونگی همکاری و فرار این خلبان روسی منتشر کرد.

کوزمینوف که عضو گروهان بالگردی ۳۱۹ نیروی هوایی روسیه مستقر در بریمورسک در شرق دور روسیه بود، اظهار داشت که پیش از جنگ جاری، با داشتن دو آپارتمان و حقوق خوب، زندگی راحتی را سپری می‌کرد.

خلبان روسی فراری به اوکراین
خلبان روسی فراری به اوکراین

دریافت ۵۰۰ هزار دلار

او افزود که از اواخر سال ۲۰۲۲ از طریق گفت‌وگوی رمزگذاری‌شده در تلگرام با طرف‌های اوکراینی جهت فرار با یک بالگرد توافق و در نهایت با پذیرش ۵۰۰ هزار دلار اقدام به فرار از روسیه کرد.

مقامات HUR تاکید کردند که در بالگرد این سروان روسی شماری مدارک مربوط به عملیات نظامی روسیه و دستورالعمل‌های نحوه پرواز و تعمیر این بالگرد را یافته‌اند.

کوزمینوف اشاره کرد که پیشنهاد ماندن در اوکراین را بررسی می‌کند و افزود که هم اکنون پدر و مادرش نیز به همراه او در اوکراین هستند.

سازمان اطلاعات نظامی اوکراین اعلام کرد که هر نیروی نظامی روسیه در صورت فرار به همراه تجهیزات نظامی و تسلیم‌شدن به نیروهای اوکراینی، مورد تشویق مالی قرار می‌گیرد.

این برای اولین بار از زمان آغاز جنگ در فوریه ۲۰۲۲ است که یک خلبان روسی به اوکراین پناهنده می‌شود.

اوکراین این عملیات را به عملیات «الماس» تشبیه کرد که در اگوست ۱۹۶۶ یک خلبان عراقی با جنگنده «میگ-۲۱» ساخت شوروی سابق طی همکاری با موساد، به اسرائیل فرار کرد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة