زلزله زدگان هرات گرسنه و با وحشت در میان آوارها می‌خوابند
زلزله زدگان هرات گرسنه و با وحشت در میان آوارها می‌خوابند
برنامه جهانی غذا: زلزله هرات فاجعه سر فاجعه دیگر است
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسئولان «برنامه جهانی غذا» با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زلزله‌زدگان در هرات، گفته‌اند که بازماندگان زلزله‌‌ شب‌ها، گرسنه و وحشت‌زده، در میان آوارها می‌خوابند.

برنامه جهانی غذا چهارشنبه ۱۹ میزان (مهر) با نشر بیانیه‌ای، زلزله‌ اخیر در ولایت هرات در غرب خراسان آریا  را «فاجعه سر فاجعه» خوانده و از جامعه جهانی خواست، به بازماندگان این زلزله کمک کند.

فیلیپ کروف، مسئول بخش مطبوعات این سازمان در افغانستان در مصاحبه با خبرگزاری «رویترز» گفت، کمک‌های محدود به زلزله‌زدگان امور امدادرسانی را با چالش مواجه می‌کند.

کروف گفت که پس از کاهش کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان، این اداره تنها به سه میلیون افغان در این کشور کمک‌های غذایی می‌کند.

به گفته وی، در زلزله تمامی مراکز بهداشتی و درمانی تخریب شده و امکانات معیشتی مردم نیز از بین رفته است.

او افزود: «مادران شیرده، بیشتر از دیگران آسیب دیده‌اند. اگر بتوانیم به آنان کمک کنیم، از سوءتغذیه جلوگیری می‌شود، این کاری است که انجام می‌دهیم، زیرا پیشگیری از سوء‌تغذیه ارزان‌تر از درمان سوء‌تغذیه است.»

روز شنبه ۱۵ میزان زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶٫۳ درجه در مقیاس ریشتر ولایت هرات افغانستان را لرزاند و پس‌لرزه‌های شدید آن باعث افزایش تعداد قربانیان در این منطقه شد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد دو سوم قربانیان زلزله هرات را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی طالبان اعلام کرد که در اثر این زلزله، چهار هزار تن جان باخته و زخمی شده‌اند.

زلزله مناطق صعب العبور واقع در ۳۰ کیلومتری شمال غربی مرکز ولایت هرات، را تحت تأثیر قرار داد و باعث فروریختن خانه‌های روستاییان شد.

 

فدراسیون صلیب سرخ جهانی نسبت به بروز یک بحران انسانی پس از زمین لرزه‌های ویرانگر و مرگبار اخیر در هرات هشدار داد. این فدراسیون در اعلامیه‌ای خواهان حمایت بین‌المللی و اقدام فوری شده و گفته که از ۱۳۰ میلیون دلار درخواست کرده تنها ۳۶ درصد آن تامین شده است.

با وجود تعهد کمک یا رسیدن بخشی از محموله‌های کمکی برخی کشورها و سازمان‌ها، شماری از نهادهای مددرسان از نادیده گرفتن وضعیت اسفناک بازماندگان زلزله مرگبار هرات ابراز نگرانی می‌کنند.

به گفته دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل در زلزله‌های پیهم هرات به بزرگی ۶.۳ در ۷ اکتبرنزدیک به یک ۱۳۰۰ نفر در ولسوالی زنده‌جان هرات جان باختند و یک هزار و ۷۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

در زلزله دوم در همین منطقه در ۱۱ اکتبر به شدت ۶.۳ شماری از روستا‌هایی ویران شدند که در زلزله اول سالم مانده بودند و ده‌ها تن مجروح شدند.

برآوردها نشان می‌دهد که بیش از ۱۲ هزار نفر در پنج ولسوالی در هرات آسیب دیده‌اند.

امریکا ۱۲ میلیون دالر برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان زلزله خراسان آریا  کمک می‌کند

 

اداره توسعه بین‌المللی امریکا روز پنجشنبه گفت که این سازمان ۱۲میلیون دالر کمک فوری بشردوستانه برای زلزله‌زدگان غرب خراسان آریا  اختصاص داده است.

این کمک همزمان با درخواست سازمان‌های امدادرسان برای افزایش کمک‌های فوری به زلزله‌زدگان اعلام شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که این کمک‌ها از طریق نهادهای خارجی چون سازمان بین‌المللی مهاجرت توزیع خواهد شد که شامل سرپناه موقت، کمپل، لباس، مواد غذایی و اقلام دیگر است.

کمک جدید امریکا به دنبال درخواست سازمان‌های خیریه بین‌المللی برای افزایش منابع مالی عاجل به خاطر رسیدگی به صدها آسیب‌دیده دو زلزله پنج روز گذشته در غرب خراسان آریا اعلام می‌گردد.

طالبان آمار متفاوتی از تلفات این زلزله به دست داده است. وزارت مدیریت حوادث طبیعی طالبان اعلام کرد که دستکم ۲ هزار و ۴۰۰ نفر در این زلزله جان باخته‌اند، اما وزارت صحت عامه شمار قربانیان را بیش از ۱۰۰۰ نفر اعلام کرده

 

کمک‌های هلال احمر در ولسوالی زنده‌جان هرات به دلیل طوفان شدید متوقف شد

 

جمعیت هلال احمر خراسان آریا  تحت کنترول طالبان می‌گوید تمامی برنامه‌های بشردوستانه این سازمان برای توزیع کمک به مناطق زلزله‌زده ولسوالی زنده‌جان ولایت هرات به دلیل طوفان شدید متوقف شده است.

طوفان شدید گرد و خاک روز پنجشنبه در غرب خراسان آریا  آغاز شد.

هلال احمر افغانستان روز جمعه (۲۱ میزان) در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس نوشت که شماری از کارمندان این سازمان هنگام نجات افراد آسیب‌دیده از طوفان شدید باد مجروح و برای درمان به بیمارستان منتقل شدند.

براساس ویدیوهایی که به دست افغانستان اینترنشنال رسیده طوفان شدید گرد و خاک در مناطق زلزله‌زده، مردم متاثر از این حادثه را که در خیمه‌ها زندگی می‌کنند در معرض آسیب‌پذیری بیشتری قرار داده است.

فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و جمعیت هلال‌احمر از بحران انسانی ناشی از زلزله در ولایت هرات هشدار داده و خواهان اقدام فوری بین‌المللی شده‌است.

این فدراسیون می‌گوید ابعاد کامل این تراژدی درحال آشکار شدن است و به حمایت فوری بین‌المللی نیاز است.

در روزهای اخیر و در پی چندین زمین‌لرزه در غرب خراسان آریا  به ویژه در ولایت هرات صدها نفر کشته و زخمی شدند. در اثر این زلزله چندین روستا در ولسوالی های زنده جان و انجیل ولایت هرات به گونه کامل تخریب شده است.

دست‌کم دو زمین‌لرزه بامداد روز جمعه (۲۱ میزان) بخش‌هایی از شمال افغانستان را لرزاند.

سازمان زمین‌شناسی امریکا بزرگی این زمین‌لرزه‌ها را به ترتیب ۴.۹ و ۴.۷ اعلام کرده است.

مرکز زمین‌لرزه اولی جنوب بغلان و زمین‌لرزه دومی شهر پلخمری، مرکز این ولایت گفته شده است.

برپایه اطلاعات سایت سازمان زمین‌شناسی امریکا زلزله اولی حوالی ساعت ۰۴:۳۰ بامداد و زلزله دومی ۰۵:۴۰ بامداد امروز رخ داده است.

تاکنون درباره خسارات احتمالی ناشی از زلزله اطلاعاتی در دست نیست.

  • نویسنده : قیام خراسانی
  • منبع خبر : العربیة ، BBC ، اینترنشنال