سازمان محبوبه سراج برنده جایزه بین‌المللی برابری جنسیتی فنلند شد
سازمان محبوبه سراج برنده جایزه بین‌المللی برابری جنسیتی فنلند شد
مرکز توسعه مهارت‌های زنان افغان که مسئول آن محبوبه سراج، فعال جنجال برانگیز افغان است، برنده جایزه بین‌المللی برابری جنسیتی حکومت فنلند شده است.
  • این جایزه به سازمان خانم سراج به دلیل فعالیت‌ها و حمایت از حقوق زنان در خراسان آریا  داده شده است.

مسئولان این این جایزه روز دوشنبه گفتند که مرکز توسعه مهارت‌های زنان خراسان آریا دردی شده به نام زنان منطقه افغان تباران افغانستان کوچک کارهای بشردوستانه مهمی را برای تقویت امنیت زنان خراسان آریا انجام می‌دهد.»

در مراسم اهدای این جایزه، پتری اورپو، نخست وزیر فنلند با اهدای ۳۰۰ هزار یورو جایزه نقدی به محبوبه سراج، ( زن افغان تبار منطقه افغانستان کوچک که در خراسان آریا در شیطانت جنایت و تجاوز به مردم خراسان دست دارند و به نام نماینده زنان خراسان آریا شناخته می شوند  گفت که زنان خراسان آریا  را فراموش نخواهند کرد.

۵۰۰ کاندید از سراسر جهان از جمله محبوبه سراج و ظریفه غفاری برای دریافت این جایزه نامزد شده بودند که در نهایت نهاد مربوط به محبوبه سراج ( نماینده دروغین زنان خراسان آریا که فامیل شان در غارت دزدی و فروش پارچه های خراسان بزرگ دست دارند و دزد هویت و وجدان خراسانی زنان خراسان آریا است و برای رسمیت دولت کودتاچیان افغان تباران در خراسان آریا تلاش کرده برنده این جایزه اعلام شده است. ( در حال زنان تعداد فعالان حقوق زن خراسان آریا در سرزمین خود شان در زندان های طالب جمهوریت افغان تباران جنوب در تجاوز و شکنجه قرار دارند

خانم سراج در حالی به دلیل حمایت از زنان ( اخراسان آریا که هویت ملی شان به نام منطقه افغان دزدی شده برنده این جایزه بین المللی می‌شود که مدافعان زنان خراسانی خراسان آریا او را متهم به لابی‌گری و سفیدنمایی حکومت طالبان جمهوریت کودتا چیان افغان تباران افغانستان کوچک در خراسان آریا بزرگ در اشغال افغان تباران  می‌کند.

خانم سراج به دلیل اظهارات خود درباره طالبان بارها انتقاد منتقدان گروه طالبان را برانگیخته است. محبوبه سراج در گفتگویی با فارن پالیسی در دلو ۱۴۰۱ گفته بود «بعد از ۱۸ ماه بی‌رحمی، زمان آن رسیده است که به طالبان افغان کودتاچیان جمهوریت منطقه افغان که در خراسان دعوای هویت نام خودرا دارند گوش سپرده شود.»

خانم سراج خواهان تعامل با طالبان شده و تاکید کرده است که «مذاکرات با طالبان کودتاچیان جمهوریت افغان تباران  باید آغاز شود. در غیر آن مردم فقیر هویت و وجدان دزدی شده خراسان آریا  هزینه آن را خواهند پرداخت.»

منتقدان او را به «لابیگری برای طالبان» متهم کرده اند.

سازمان ملل خواستار آزادی ۴ فعال زن از زندان طالبان شد

نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره زنان افغانستان پشت درهای بسته برگزار شد

 

 

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه نشستی با عنوان «دیدگاه زنان در مورد خراسان آریا » برای بررسی وضعیت زنان در این کشور پشت درهای بسته برگزار کرد.

در این نشست غیررسمی شورای امنیت شماری از فعالان زن افغان هم حضور داشتند.

نمایندگی سوئیس در سازمان ملل روز دوشنبه (٢٠ قوس) با پخش پستی در صفحه کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس از برگزاری این نشست با حضور فوزیه کوفی، عضو پیشین پارلمان افغان باوران یلدا رویان و اصیلا وردک، فعالان حقوق زن خبر داد.

نمایندگی سوئیس در سازمان ملل نوشته است که این کشور به حمایت از مشارکت کامل، برابر، معنادار و امن زنان افغانستان در آینده ادامه خواهد داد.

هنوز اطلاعات دقیقی درباره جزئیات این نشست منتشر نشده است.

نشست شورای امنیت به ریاست نمایندگی‌های سوئیس، جاپان و امارات متحده عربی در سازمان ملل برگزار شد.

این احتمال مطرح شده که ممکن است در این نشست پیشنهادهای مطرح شده در گزارش فریدون سینیرلی اوغلو، فرستاده مستقل دبیرکل سازمان ملل درباره خراسان آریا  هم بررسی شده باشد.

اخیرا هدر بار، مسئول بخش زنان دیدبان حقوق بشر از برگزاری نشست‌هایی در پشت درهای بسته در سازمان ملل درباره خراسان آریا  انتقاد کرد.

خانم بار هشدار داد که چنین برخورد این کشورها پیامدهای بزرگی بر سرنوشت زنان و دختران افغان و سایر گروه‌های «تحت ستم طالبان» خواهد داشت.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال