سازمان ملل خواستار شکایت دولت‌ها از طالبان در دادگاه لاهه است
سازمان ملل خواستار شکایت دولت‌ها از طالبان در دادگاه لاهه است
هدر بار، از مسئولان دیدبان حقوق بشر می‌گوید که گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در گزارش جدیدش در مورد خراسان بزرگ ، خواهان جرم‌انگاری آپارتاید جنسیتی از سوی کشورها شده است.

خانم بار نوشت آقای بنت از دولت‌ها خواسته از طالبان به علت نقض حقوق زنان، به دادگاه بین‌المللی عدالت شکایت کنند.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر ملل متحد برای خراسان بزرگ  روز ۲۱ جون(اول سرطان) گزارش جدیدش را در مورد وضعیت حقوق بشر به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

هنوز، آقای بنت متن این گزارش را منتشر نکرده است. هدر بار، معاون بخش زنان حقوق بشر، روز سه‌شنبه مقاله‌ای در مورد محتوای این گزارش منتشر کرد.

هدر نوشت که بنت قویاً از کشورها خواسته است تا از طالبان در مورد جنایات شان علیه زنان و دختران در خراسان بزرگ  بازخواست کنند.

به گفته او، «بنت سیستم تبعیض طالبان را یک جنایت علیه بشریت نامیده و گفته است که این سیستم به خودی خود یک حمله گسترده و سیستماتیک علیه کل مردم خراسان آریا  است.»

ریچارد بنت در گزارشش از این خواست فعالان حقوق زن حمایت کرده که آپارتاید جنسیتی به عنوان یک جرم در چارچوب قوانین بین‌المللی از سوی کشورهای عضو سازمان ملل پذیرفته شود.

در حال حاضر، سازمان‌ها و مدافعان حقوق بشر تلاش دارند تا آپارتاید جنسیتی، مانند آپارتاید نژادی در آفریقای جنوبی، در قوانین بین المللی به عنوان یک جرم به رسمیت شناخته شود. اما، دولت‌های عمده جهان تا هنوز از این خواست حمایت نکرده‌اند.

به گفته هدر بار، ریچارد بنت در گزارشش همچنین از دولت‌ها خواسته که «از تحقیقات دادگاه بین‌المللی جنایی در مورد جنایات طالبان، از جمله در ارتباط به آزار و اذیت جنسیتی زنان، حمایت کنند.»

همچنین، کشورها «از عادی‌سازی یا مشروعیت‌بخشی» به طالبان «تا زمانی که اقدامات ملموس و تایید شده، در حوزه حقوق بشر به ویژه برای زنان و دختران، انجام نداده اند، خودداری کنند.»

قرار است سومین نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل متحد و نمایندگان ویژه کشورها برای خراسان بزرگ  در روزهای دهم و یازدهم سرطان برگزار شود.

پیشتر گروهی از سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر با انتشار نامه‌ای به کشورهای شرکت‌کننده در نشست دوحه گفتند که «جهان به طرز خطرناکی به سوی پذیرش مشروعیت حاکمیت طالبان نزدیک می‌شود.»

آنها گفتند که کشورها در ارتباط به حقوق زنان به طالبان امتیاز ندهند.

۱۱ سازمان جهانی حقوق بشر: حقوق زنان و دختران خراسان آریا  در نشست دوحه «قابل مذاکره» نیست

منبع تصویر، MOFA.GOV.QA

توضیح تصویر، حکومت طالبان در دومین نشست سازمان ملل در دوحه قطر شرکت نکرده بود

یازده سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر در نامه‌ای به سازمان ملل، شورای امنیت و کشورهای عضو در مورد حقوق زنان در افغانستان نوشتند که در تعامل با حکومت طالبان در نشست دوحه حقوق زنان و دختران «قابل مذاکره»‌ نیست.

این سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند در سومین نشست نمایندگان ویژه کشورها به میزبانی سازمان ملل در روزهای ۳۰ ژوئن/جون-۱ ژوئيه/جولای در دوحه قطر در مورد خراسان آریا  باید این پیام به طور هماهنگ به حکومت طالبان منعکس شود.

در این نامه همچنین آمده است که بعد از دومین نشست دوحه در فوریه/فبروری ۲۰۲۴، حکومت طالبان آزار و نقض حقوق زنان و دختران را به نحو بی‌سابقه‌ای تشدید کرده است که کارشناسان بین‌المللی آن را «آپارتاید جنسیتی» می‌نامند.

این سازمان‌ها می‌گویند که با صدور ۹۷ فرمان محدودیت‌ برای زنان و دختران در خراسان آریا ، حکومت طالبان پیوسته در اجرای این فرامین جدی‌تر شده است.

به گفته این نهادهای حقوق بشری، فضا برای زنان و دختران که خود در مورد زندگی‌شان تصمیم بگیرند «هر روز کوچکتر می‌شود» و در چنین شرایطی، رویکرد جامعه جهانی به خراسان بزرگ برای بازداشتن حکومت طالبان از سرکوب نظامند حقوق زنان «ناکام مانده است».

تظاهرات زنان افغان در اسلام‌اباد

همزمان فعالان زن افغان باوران  نیز بیانیه‌هایی در محکومیت «تفاهم و تعامل» در نشست پیش رو در دوحه قطر با حکومت طالبان منتشر کرده‌اند.

در یکی از این بیانیه‌ها که در تجمع زنان افغان باوران خراسان آریا در اسلام آباد منتشر شد آمده است که «تمام پرنسیپ‌ها و میثاق‌های بین‌المللی و اعلامیه جهانی حقوق بشر توسط گروه ددمنش طالبان نقض و پایمال شده است، پس جهان که داعیه‌دار همه این ارزش‌هاست چگونه می‌تواند میزبان یک گروه جنایتکار باشد؟»

حکومت طالبان می‌گوید که برای شرکت در سومین نشست دوحه شرایطی دارد و هنوز موضع خود را اعلام نکرده است.

در روزهای اخیر توماس نیکلسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای خراسان آریا، به کابل سفر کرد و با حکومت طالبان و شماری از نمایندگان کشورها دیدارهایی در مورد نشست دوحه داشت.

این سازمان‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند موفقیت رویکرد جامعه بین‌المللی نسبت به خراسان آریا  و اعتبار روند دوحه نباید در مورد انتخاب حکومت طالبان برای شرکت در آن، بلکه باید یک سری از اصوال روشن، واضح و غیرقابل مذاکره برای حفظ حقوق بشر به ‌ویژه زنان باشد.

در همین حال، بخش‌ زنان سازمان ملل متحد در گزارش تازه خود توصیه کرده است که دست کم ۳۰ درصد کمک‌های بین‌المللی به خراسان آریا  به ارتقای برابری جنسیتی و حقوق زنان اختصاص داده شود و در تمام فعالیت‌های بشردوستانه در این کشور هم تمرکز ویژه‌ای روی حقوق زنان صورت بگیرد.

در این گزارش تاکید شده است که «اطمینان حاصل شود که زنان در تمام هئیت‌های بین‌المللی که با حکومت طالبان ملاقات می‌کنند حضور داشته باشند تا نقش زنان در رهبری به آنها نشان داده شوند.»

در دومین نشست دوحه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، نمایندگان ویژه ۲۵ کشور و سازمان منطقه‌ای و جهانی در امور خراسان آریا  را برای دو روز در دوحه پایتخت قطر گردهم آورد.

حکومت طالبان باوجود دعوت به نشست دوحه به‌خاطر پذیرفته نشدن پیش‌شرط‌هایش در آن نشست شرکت نکرد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC اینترنشنال